3 sonuçtan 1 ila 3 arası gösteriliyor.

Konu: Farklı Bölümlerden Mimarlığa...

Farklı Bölümlerden Mimarlığa...

Merhabalar,

Matematik Bölümünde lisans eğtimini tamamlamış olan bir arkadaşım yüksek lisansını Mimarlıktan yapmak istiyor.Yaptığım araştırmalrda yurtdışında birçok üniversitenin bunu sağlayabildiğini öğrendim.1 yıl mesleki eğtim 2 yılda yüksek lisans eğtimi veriliyormuş...

Türkiyede bunu sağlayabilecek üniversiteler varmıdır acaba? Ve bu arkadaşm yüksek lisansı tamamladıktan sonra '' Yüksek Mimar '' ünvanınamı sahip olacak?

Bilgisi olan arkadaşların yorumlarını/yardımlarını bekliyorum....

Bukadar bilinmedik birşeymiydi sorduğum şey

saitali köknar
    Bildiğim kadarıyla cevap hayır.

Türkiye'de mesleki eğitim denilen eksik önemli derslerin tamamlanarak yüksek lisansa farklı bölümden gelerek ünvan alma yolu kapalı diye biliyorum. Yanlış-eksik biliyor olabilirim.

İnşaat lisansı yapmış birisi bile, mimarlıkta yüksek lisans yapınca yüksek mimar olamıyor diye biliyorum. Aynı şey tersi için de geçerli. Mimarlık lisansı yapmış birisi, inşaatta yüksek lisans yapınca, ne yüksek mimar olabiliyor ne de yüksek inşaat mühendisi. Sadece bir uzmanlık belgesi veriyorlar diye biliyorum. Yani okumak mümkün ama mesleki karşılığı yok.

Böyle 'disiplinlerarası' konularda eğitim için özel yüksek lisans programları var, İTÜ'de depremle, gayri menkul geliştirmeyle, kentsel tasarımla ilgili programlarlar var. Ama mesela hala strüktürel tasarımla ilgili bir program henüz hiç bir üniversitede yok.

Matematik okuyup mimar olmak için işe lisanstan başlamak gerekiyor. Sistem henüz böyle. 40 yaşında bir insan ben artık anladım mimar olmam lazım derse, öss sınavına girmesi gerekiyor. Mesela Nail Çakırhan mimar değildi ama tasarladığı evler ağa han ödülü aldı, büyük tartışmalar oldu nasıl 'mimar olmayan' birine bu ödül verilir vs. diye.

Sanırım ülkemizde matematik okuyup sonra mimarlık okumak isteyene köyün delisi gözüyle bakıldığı için böyle oluyor

Amaç mimarlık eğitimi almaksa her ne pahasına olursa olsun gidip bu eğitimi alınmalı derim. Yok, devlette açılan bazı kadrolarda istenen yüksek mimar belgesine ihtiyaç varsa (başka bir işe yaramıyor kağıt olarak yüksek mimar belgesi, deneyimi önemli, e bir de varsa itibarı) onu bilemem.

Son gelişmelerden haberddar olanlar, daha iyi bilenler düzeltsinler tabi. Bendeki bilgi eskimiş olabilir. Tazesi her okulun web sitesinde yayınlanan yönetmeliklerde. Bir de program sekreterlerine telefon açılarak sorulabilir.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •