2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
22 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Demirören AVM / Demirören İstiklal

 1. #1

  Demirören AVM / Demirören İstiklal

  Radikali, 25 Ekim 2010
  İstiklal Caddesi'nde beş yıldır süren Demirören AVM inşaatı, çevresindeki binaları yutarak önce şişmanladı, sonra da boy attı. Oysa boyu, yanındaki tarihi binayla eşit olacaktı.


  Erkan AKTUĞ

  İSTANBUL - Günde ortalama 3 milyon kişinin geçtiği İstiklal Caddesi’nin orta yeri... Ağa Camii ile bir süredir kapalı olan tarihi Emek Sineması’nın bulunduğu Serkil Doryan (Cercil D’Orient) binasının arasında yaklaşık beş yıldır dev bir inşaat sürüyor. Hadi adını koyalım: Demirören AVM. Bitmiyor, bitemiyor. Önce etrafındaki irili ufaklı binaları yutarak şişmanladı, son dönemde ise boy atmaya başladı. Birkaç ay öncesine kadar her şey, inşaatı kapatan dev paravanların arkasında oluyordu, görmüyorduk. Ama artık görüyoruz. Binanın yüksekliği, yanındaki tescilli kültür mirası dört katlı Serkil Doryan binasının neredeyse iki katına ulaştı. Sanki tarihi bir binanın üzerine kaçak kat çıkılıyor. Oysa burası kentsel sit alanı. Nasıl oluyor da oluyor?

  ‘Virgin’ müjdesiyle başladı
  Filmi biraz başa saralım... Demirören AVM’nin hikâyesi 2004 yılında gazetelerin ekonomi sayfalarına yansıyan ‘dünyaca ünlü müzik/kitap dükkânı Virgin Megastore, Türkiye’ye geliyor’ haberleriyle başlıyor. Demirören, eski Saray Sineması’nın bulunduğu yerde bir alışveriş merkezi inşa edecek, içinde de dev bir Virgin Megastore açılacaktı. İnşaat, 2006 yılında sessizce başladı. Ama şehircilik açısından önemli bir sorun vardı. İstanbul’un, hatta Türkiye’nin en işlek caddesinde, böylesine tarihi bir bölgede nasıl bir alışveriş merkezi binası inşa edilecekti? Kimse bilmiyordu. Oysa uygar dünyada böyle bir yerde bina yapılacağı zaman, etrafı paravanlarla kapatılır ve nasıl bir bina yapılacağına dair çizimler cepheye giydirilirdi.

  Tümertekin’e emanet
  Sonraları binanın mimari proje tasarımını, Ağa Han gibi pek çok uluslararası ödülün sahibi, Türkiye’nin yıldız mimarlarından Han Tümertekin’in üstlendiği duyuldu. Onu biraz tanıyanların içi ferahlamıştı. Tümertekin iyi bir mimardı, tasarlayacağı proje, etrafındaki tarihi yapılara saygıda kusur etmezdi. Pek kimse görmemişti ama mimarlık çevreleri Tümertekin’in hazırladığı ‘şahane’ projeyi konuşuyordu.
  Yıl 2007, aylardan şubat. Yolum, bir söyleşi için Han Tümertekin’in ofisine düşüyor. Tümertekin heyecanla Demirören AVM’nin (yayımlanmasına izin verilmeyen) çizimlerini gösteriyor... O zaman gördüğüm çizimlerde bina, şimdiki gibi yüksek değildi. Bina için iki cephe düşünülmüştü. En dışta caddedeki diğer binalarla uyumlu açılır kapanır, eskitilmiş çelikten dev levhalar olacaktı.

  Caddeyle bütünleşecekti
  Han Tümertekin projeyi şöyle anlatıyordu:
  “İstiklal Caddesi’ni bir noktadan algılamaya başlamıyorsunuz. Bir ucundan diğerine doğru hareket ettiğiniz bir yer burası. Bizim yaptığımız şu: İstiklal Caddesi’nde yürürken oranın temel karakterini oluşturan tekrarlardan biri daha devam edecek. Hareket halindeyken diğer binalardan hiçbir farkı yok. Alışveriş merkezleri doğası gereği içe yönelik yapılardır, cephe onlar için sırttır. Oysa burada ona tahammül yok. Koskoca sağır ve hareketsiz bir cephe yaratılamaz orada. Binanın cephesi iki katmandan oluşuyor. Biri caddenin cephesi, diğeri binanın cephesi. İkisi birbirinden belli mesafede ayrı duruyor. Dış cephe olabildiğince hareketlendirilebilecek elemanlardan oluşuyor. Böylece sonsuz değişkenlik sağlanabilecek. Ve caddenin o panayır halini, canlılığını binanın bütününe yayan bir ele alış var. Caddenin hareketliliği binaya, binanın hareketliliği de caddeye dahil edilmiş durumda diyebiliriz.”

  Çatı bahçesi tasarlandı
  O sıralar bir dönem ders vermesi için Harvard’a davet edilen Tümertekin, öğrencilerini İstanbul’a getirmiş, konu olarak Demirören AVM’nin arsası ele alınmış ve projeler hazırlanmıştı. “12 öğrencim de 12 farklı öneri getirdi. Hepsi bölgenin gerçeğini görerek ticari fonksiyonu içine kattı. Ama biri burada yeşil alan hiç yok dedi ve müthiş bir çatı bahçesi tasarladı. Çatı bahçesine İstiklal Caddesi’nden ulaşılan müthiş bir iç dolaşım kurguladı.”
  Bir taraftan inşaat tüm hızıyla sürüyor, alışveriş merkezinin bir yıla kalmadan açılacağı söyleniyordu. Fakat inşaat gittikçe etraftaki binaları bir bir içine katarak büyüdü. Önce Ağa Lokantası’nın yanındaki bina inşaata katıldı. Tarihi Ağa Lokantası dirense de 2008’de o da teslim oldu.
  Bir taraftan da inşaat derinleşti. İnşaat alanının derinliğini görenlerin internette “Şantiye derinliğini gördüğümde bayılacak gibi oldum” yorumları vardı. Ayrıca derinlik nedeniyle etraftaki binaların temellerinin hasar gördüğü iddia edildi. O derece ki tarihi Hacı Abdullah Lokantası, önlem alınması için koruma kuruluna başvurdu. Sinepop Sineması’nda filmler uzun süre inşaat sesi eşliğinde izlendi, sinemanın olduğu binada çatlaklar oluştuğu söylendi. İnşaat yüzünden çevre esnafı da kan ağlıyor fakat kimseden ses çıkmıyordu. Bir yandan da alışveriş merkezinin üstünde otel olacağı haberleri çıktı.

  Ve Tümertekin çekildi
  İnşaat uzarken Tümertekin’in projeden çekildiği duyuldu. Tümertekin, projeden çekildiğini, bir yıl önce Demirören Grubu’ndan bir mimara muvaffakatname verdiğini söyledi. Fakat neden çekildiği bilinmiyor.
  Son altı-yedi aydır Demirören AVM’nin, caddede ‘gökkafes’ misali yükselmesi konuşuluyor. Ve Radikal’in ulaştığı belgelere bakılırsa her şey yasal görünüyor. Ama ortada bir gerçek var: Koruma Kurulu’nun 2004’de‘ Yüksekliği yanındaki tescilli binanın saçak uzunluğunu geçemez’ dediği bina, son beş yılda alınan kararlarla yanındaki Serkil Doryan’ın iki katına çıktı. Belki daha da yükselecek.

  Eskinin Saray Sineması
  İstiklal Caddesi’nin orta yerinde yükselen Demirören AVM, Beyoğlu’nda 1930’lı yılların ünlü Saray ve Lüks Sinemaları’nın bulunduğu Sin-Em Han ile tarihi Saray Muhallebicisi’nin hizmet verdiği binanın yerinde yapılıyor, AVM’nin içinde Saray Sineması’nın atmosferini yeniden canlandırılacağı söyleniyor. Demirören Grubu, Sin-Em Han’ı 1980’de Umum Sigorta Müdürlüğü’nden satın aldı. Konser ve çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği binanın içindeki Saray Sineması’nı bir süre işleten grup, 1996’dan bu yana binayı boş tutuyordu. Bir dönem tiyatro olarak kullanılan Sin-Em Han, 1890’lı yıllarda Osmanlı Bankası Müdürü Mösyö Deveaux’un tarafından Deveaux Apartmanları adını aldı. 1950’lerde büyük bir yangın geçiren bina tümüyle yeniden yapılırken pasaj ve işhanına dönüştürüldü.

  Konserlere de açıktı
  İki balkonuyla görkemli bir salona sahip olan Saray Sineması, henüz Cemal Reşit Rey gibi konser merkezlerinin olmadığı yıllarda sahnesinde ünlü sanatçıları da ağırlıyordu. Aynı zamanda başka ülkelerden İstanbul’a gelen çeşitli müzisyenler, tiyatro grupları ve dansçılar da yine Saray Sineması’nda sahne alıyordu.

  Kuruldan kurula geçerken uzadı
  “Peki, bu yükselme nasıl oluyor?”sorusunun yanıtını Radikal’in ulaştığı Demirören AVM’yle ilgili koruma kurullarının raporlardan anlamaya çalışalım.

  18 Ekim 2004: İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu, inşaatın yüksekliğinin, hemen yanıbaşındaki tescilli yapı Serkil Doryan’ın saçak kotunda olabileceğine hükmetti ve uygulanacak projenin kurula getirilmesini istedi.

  16 Mart 2005: Koruma kurulu, Beyoğlu Belediyesi’nin onayından geçen projenin uygun olduğu kararına vardı.

  4 Ağustos 2005: İnşaat sahibi kurula başvurarak uygulama projesinde tadilat istedi. Koruma kurulu belge yetersizliği nedeniyle tadilat projesini reddetti ve belgelere dayanılarak hazırlanan projenin getirilmesi halinde konuyu yeniden değerlendireceğine hükmetti.

  6 Temmuz 2006: Devam eden inşaattan zarar gören tescilli yapının müellifleri, 2 No’lu Koruma Kurulu’na (ilginçtir inşaatın hemen yan sokağı 2 No’lu Kurul’un görev alanında) başvurdu. Kurul, inşaatın 12 nolu parseldeki tescilli taşınmaza yaptığı olumsuz etkinin ortadan kaldırılması için belediye ve inşaat sahibi tarafından önlem alınmasını istedi.

  20 Şubat 2007: Demirören AVM’nin bulunduğu alan, Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Yenileme Alanı olarak belirlendi ve yetki 1 No’lu Koruma Kurulu’ndan İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu’na geçti.

  7 Kasım 2008: Yenileme Kurulu, ‘öneri tadilat projesindeki bodrum katlarının 1 No’lu Koruma Kurulu’nun 16 Mart 2005 tarihli kararında belirtilenden farklı olmasının nedeninin belediyeden sorulmasına’ karar verdi.

  14 Kasım 2008: Yenileme Kurulu Demirören AVM binasındaki cephe ve yüksekliğinin, hemen yanı başındaki tescilli kültür varlığıyla uyumlu olmadığına, bu yapıların 20. yüzyıl başındaki fotoğraflarına bakılarak yükseklik ve cephe düzenlemesinin belirlenmesine hükmetti.

  21 Aralık 2008: Aynı kurul, ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu’ kitabının II. cildinde yayımlanmış (2004-1. baskı) eski fotoğraflardan yararlanılarak YTܒnün raporu doğrultusunda hazırlanan cephe düzenlemesinin kimi düzeltmelerle uygun olduğuna karar verdi.

  20 Eylül 2010: İstanbul Yenileme Kurulu, yapılan cephe revizyonunu onayladı.

 2. #2
  Radikal, 26 Ekim 2010

  Demirören AVM'nin boyu mimarlık dünyasını da şoke etti: Oktay Ekinci: Savcılar derhal soruşturma açmalı. Mücella Yapıcı: Bu, 5366 (yenileme kurullarına ilişkin yasa) cinayeti.


  ERKAN AKTUĞ

  İSTANBUL -“Kente karşı büyük bir suç işleniyor” diyor, Mimarlar Odası eski başkanlarından Oktay Ekinci, “2863 sayılı kültür varlıklarını koruma yasası gayet açık: Bir bina, eğer yanında ya da karşısında kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yapı varsa, yüksekliği onun saçak kotunu geçemez.” Bahsettiği yapı dün Radikal’in manşetine taşıdığı, İstiklal Caddesi’nin orta yerinde, yanındaki tescilli yapının iki katı yüksekliğe ulaşan Demirören AVM’ydi.

  Radikal duyurdu
  2004 yılında 1 No’lu Koruma Kurulu’nun “Yanındaki tarihi bina Serkil Doryan’ın saçak kotu uzunluğunda olabilir” kısıtlamasıyla izin verdiği Demirören Alışveriş Merkezi inşaatı, aradan geçen sürede önce tadilat kararlarıyla yandaki binaları içine aldı, daha sonra uzadıkça uzadı. İnşaatın kamuflajı ortadan kalkınca, binanın, eşit uzunlukta olması gereken Serkil Doryan’ı neredeyse iki kat geçtiği görüldü. Radikal’in dün ‘Yer demir gök beton’ başlığıyla duyurduğu görüntü, mimarlık dünyasını da şaşırttı. Beyoğlu’nun herhangi bir sit alanı olmadığını, oradaki yapılarının yüzde 80’inin korunması gereken kültür varlığı olarak tescillendiğini, ayrıca sokakları ve caddelerinin de kentsel bir sit alanı olduğunu hatırlatan Oktay Ekinci, savcıları, Kültür Bakanlığı’nı, İçişleri Bakanlığı’nı derhal göreve çağırdı:

  “Yasaya göre Yenileme Kurulu da 2863 sayılı koruma yasasına göre karar vermek zorundadır. Dolayısıyla Yenileme Kurulu’nun orada bu yüksekliğe izin verme yetkisi yoktur. Eğer bu katlar kaçak yapılıyorsa, onaylanan projeye aykırıysa Beyoğlu Belediyesi acilen inşaatı durdurup yıkım yaparak eski haline getirmelidir. Ayrıca savcıların sorumlular hakkında soruşturma açması gerekir. Eğer kaçak değilse, hem yenileme kurulu hem de belediyeden izinli yapılıyorsa izin verenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Yenileme kurulu üyeleri için Kültür Bakanlığı, belediye için de İçişleri Bakanlığı soruşturma yapar.”

  ‘Gizli kapaklı’
  Mimarlar Odası İstanbul Şubesi yönetiminden Mücella Yapıcı ise Demirören AVM’nin ‘bir 5366 cinayeti’ olduğu görüşünde. Bahsettiği, 5366 sayılı yasa uyarınca oluşturulan yenileme kurulları:

  “Demirören AVM büyük bir rezillik. Orada olanlar, Emek Sineması ya da Tarlabaşı, Fener, Balat gibi kentsel dönüşüm alanlarında olacakların ilk uygulaması. Kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili projeler Yenileme Kurulu’ndan gizli kapaklı geçiriliyor. Yenileme Kurulu, suç işliyor aslında. Normalde ellerine gelen projelerin, en azından onaylanacak olanların Mimarlar Odası’na iletilmesi gerekiyor. Sağ olsun oradaki mimar temsilci de bizi bilgilendirmiyor.”

  Yapıcı bir de itirafta bulunuyor: “Açıkçası biz, Demirören binasıyla ilgili kurul kararlarını kaçırdık. Kararlara belli bir itiraz süresi oluyor. Radikal’in bu konuyu manşete taşımasına o kadar sevindik ki. Şimdi sizin haberlerinizi göstererek kuruldan raporları isteyeceğiz.”

  ‘Bir anlam veremiyorum’
  İstanbul 2 No’lu Koruma Kurulu Başkanı Prof. Mete Tapan da yenileme kurulunu sorunlu buluyor:
  “Düşünsenize bir sokak koruma kuruluna bağlı, hemen yanındaki yenileme kuruluna. O zaman ortaya böyle farklı kararlar çıkabiliyor”

  Tapan’a yıllarını koruma kurullarında görev yapan birisi olarak Demirören AVM’nin yanındaki tescilli binaların iki katı yüksekliğe ulaşmasını nasıl yorumladığını sorunca “Hiçbir anlam veremiyorum” diyor.

  Önlenemez yükselişin hikâyesi
  Radikal’in ulaştığı belgeler, alışveriş merkezinin boyunun adım adım nasıl yükseldiğini gösterdi.
  18 Ekim 2004: İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu, inşaatın yüksekliğinin, hemen yanı başındaki Serkil Doryan’ın saçak kotunda olabileceğine hükmetti. 20 Şubat 2007: Demirören AVM’nin bulunduğu alan, bakanlar kurulu kararıyla yenileme alanı olarak belirlendi ve yetki 1 No’lu Koruma Kurulu’ndan İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu’na geçti. 14 Kasım 2008: Yenileme Kurulu Demirören binasının cephe ve yüksekliğinin, hemen yanı başındaki tescilli binayla uyumlu olmadığına hükmetti. 20 Eylül 2010: Aynı kurul, yapılan cephe revizyonunu onayladı.

 3. #3
  Radikal, 27 Ekim 2010
  Demircan: Görüntü hoş değil, inceleteceğim
  EYÜP CAN

  Taban tabana zıt iki kurul kararı var. Konuşması gerekenler susuyor. Belediye bugün inceleyecek.

  Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nin üzerinde herkesin gözü önünde bir alışveriş merkezi yükseliyor: Demirören AVM.
  5 katlı tarihi binaya dışardan baktığınızda Demirören Grubu’na ait Milangaz ve Virgin Megastore’un devasa tabelasını görüyorsunuz. Ama içerden baktığınızda otopark hariç 12 katı bulan bir gökdelen.

  Erkan Aktuğ Radikal’de üç gündür Demirören AVM’ye hem içerden hem de dışardan bakıyor.
  Herkesin gözü önünde gerçekleşen kâğıt üstünde ‘yasal’ bu çok önemli dönüşüm projesine yukardan ve aşağıdan ışık tutuyor.
  Koruma Kurulu ile Yenileme Kurulu kararları arasındaki izahı zor tezadı gözler önüne seriyor…

  Baştan söyleyeyim; ne alışveriş merkezlerine ne de tarihi binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karşıyım.
  Yıllarca harap halde tutulan tarihi Sin-Em Han’ın, Demirören Grubu tarafından, içerisinde sinema ve dünyaca ünlü müzik/kitap zinciri Virgin Megastore’u da barındıracak şekilde AVM’ye dönüştürülmesi o bölge adına çok sevindirici bir gelişme.
  Ama bir şartla: Hızla dönüşen Beyoğlu’nun sosyal ve tarihi dokusuna sadık kalmak. İşte sorun burada başlıyor.
  Belli ki Demirören Grubu yanı başındaki tescilli asırlık binalara, bölgenin SİT alanı olmasına ve Koruma Kurulu’nun 2006 yılında aldığı ‘saçak kotu’ kararına rağmen o binayı hem enine hem de boyuna büyütmeyi düşünmüş.
  Düşünmekle kalmamış, bizzat gerçekleştirmiş.
  Peki ama nasıl?


  Yenileme Kurulu’nun bağlı olduğu Kültür Bakanlığı ve bakan suskun.
  Demirören Grubu sessiz.
  Bir tek Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan konuştu, o da kendisiyle yaptığım telefon görüşmesinde “Bu bölge SİT alanı; biz, belirleyici değiliz. Ruhsat vermek dışında bizim burayla hiçbir alakamız yok. Yenileme Kurulu tadilatı onayladıktan sonra biz ruhsat vermek zorundayız” dedi.
  Peki iki farklı kuruldan iki farklı karar nasıl çıktı?
  “Bu sorunun asıl muhatabı kurul ve mal sahibi” diyen Demircan ısrarlı sorum karşısında bildiklerini samimiyetle paylaştı.

  “Bildiğim kadarıyla o binanın eski restitüsyonunu buldular. Orada iki kat daha yüksek görünüyor. Bir de yanındaki binaları alıp genişledikleri için çatı aralığı eğimini kullandılar. Dışardan baktığınızda aşırı görünen yükseklik bu şekilde ortaya çıktı.”
  - Diyelim ki eski hali iki kat daha yüksek. Oysa yeni hali yukardan en az 5 kat yükselmiş. Ve demir filizler daha da yükseleceğini gösteriyor. Beyoğlu Belediye Başkanı olarak bu durum sizi rahatsız etmiyor mu?
  “Eğer ortada yasal sınırları aşan bir ilave varsa elbette rahatsız oluruz. Ama Yenileme Kurulu onay vermiş. Görüntü itibariyle beni de mutlu etmiyor ama biz yasal olarak ne gerekiyorsa onu yaptık. Yarın da (bugün) arkadaşlarım gidip gereken incelemeyi yapacak. Ayrıca o bina yıllarca pislik içindeydi. Şimdi itiraz edenler o halinden mutlu muydu? Beyoğlu’nda bugüne kadar 5 bine yakın binanın yenilenmesini biz sağladık. O binalarla ilgili en küçük bir eleştiri varsa hesap vermeye hazırım. Hepsiyle gurur duyuyorum. Ama bu binayla ilgili esas karar mercii biz değiliz…”
  Ortada taban tabana zıt iki farklı kurul kararı ve gözle görülür bir artış var.
  Beyoğlu Belediye Başkanı kendi bakış açısından durumu izah ediyor.
  Ama maalesef esas konuşması gerekenler susuyor.
  Suskunluk zihinlerdeki soru işaretlerini daha da büyütüyor…

 4. #4
  Radikal, 27 Ekim 2010
  İnşaattan tapuya dört kat boy attı

  Demirören AVM için inşaat öncesi alınan 2005 tarihli uygulama belgesinde bina 8 katlı görünüyor. 2009'da onaylanan yapı ruhsatında ise bina 12 kata çıkıyor.
  ERKAN AKTUĞ (Arşivi)

  İSTANBUL -Aslında Radikal’in iki gündür yayınladığı fotoğraflar her şeyi anlatıyor. Demirören Alışveriş Merkezi, Beyoğlu’nun ortasında, yanındaki kültür varlığı olarak tescilli yapı Serkil Doryan’a meydan okurcasına yükseliyor. Oysa İstanbul 1. Nolu Anıtlar Kurulu, 2004 tarihli kararında yapının yanındaki tescilli binanın saçak kotunu geçemeyeceğini belirtmişti.

  Serkil Doryan’ın yol üzerindeki kat sayısı dört, Demirören AVM’nin yüksekliği ise onun iki katı, belki daha da fazla. Anlamaya çalışıyoruz, nasıl oluyor diye... Yetkililerden ses çıkmıyor. Görmüyorlar, duymuyorlar, bilmiyorlar.
  İstanbul Yenileme Kurulu Başkanı Mehmet Erdal’a hangi gerekçelere dayanarak yapının yükseltildiğini soruyoruz, Kültür Bakanlığı’nın yazılı izni olmadan konuşamam diyor. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, konuyla ilgili açıklama yapmıyor. Demirören Grubu da öyle.

  Radikal’in ulaştığı tapu belgeleri ise yapının nasıl yükseldiğini açıkça ortaya koyuyor. Beyoğlu Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün 2005 tarihli uygulama esasları belgesinde Demirören AVM’nin 3’ü bodrum katı, biri zemin kat, 4’ü de normal kat olmak üzere toplam sekiz katlı (3BK+ZK+4NK) olduğu yazıyor. Yİne Beyoğlu Belediyesi’nin 2 Mart 2009’da onayladığı yapı ruhsatında ise yapının yol kotu altındaki kat sayısı 5, yol üstündeki kat sayısı ise 7 olarak gösteriliyor. Normal kat sayısı 4’ten 7’ye yükselirken toplamda 12 kata ulaşılıyor. Aynı belgede yapının yol kotu altı derinliği 28 metre, yol üstü yüksekliği ise 31.2 metre. Toplamı 59.2 metre ediyor.

  Gecekondu mantığıyla yürüyor
  Türkiye’nin en etkili mimarlık sitesi arkitera.com ile Türkiye’nin en büyük sanal mimarlık arşivi arkiv’i hayata geçiren Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kurucularından Ömer Kanıpak’a göre, Demirören AVM’yle ilgili asıl tartışılması gerekenin her şeyin gizli kapaklı yapılıyor olması. “Türkiye’nin belki de en pahalı arsalarından birinde önce gayet nitelikli bir mimara işi teslim ederek başlayan bu sürecin sonunda mimarın en sonunda pes ettiği, projede artık tek karar vericinin Erdoğan Demirören’in kendisi olduğu söyleniyor. İnşaat devam ederken genişleyip uzayan, projesi şantiyede çizilen, neredeyse gecekondu mantığı ile büyüyen bir kütleye dönüştü bu yapı” diyen Kanıpak, şöyle devam ediyor: “2010 yılında hala kent için önemli olduğunu bildiğimiz bir yapının kimin tarafından yapıldığını, nasıl bir bina olacağını bilemiyoruz.

  Kurul kararları şeffaf değil. Projeler hiç bir yerde yayınlanmıyor. Mimarından bile öğrenemiyorsunuz nasıl bir bina ortaya çıkacağını.”

  Demirören AVM’nin şimdiki halini gösteren fotoğrafta gördüğümüz yükseklik ise belki 7 kattan da fazla. Birisinin bize anlatması gerekiyor.

 5. #5
  Bu olayda alkışlanacak sadece bir taraf var o da Radikal Gazetesi ve Erkan Aktuğ.

  Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu konuya çoktan el atmış en azından forumda tartışılır hale getirmiş olmalıydık. Bizim açımızdan bu bir başarısızlık o kadar.

  İstiklal Caddesi Türkiye'nin en işlek caddesi. Buradan her gün yüzlerce mimar geçiyor. Bu mimarlardan bir tanesi olsun konuyu Radikal manşete taşıyana kadar harekete geçmedi. Mimarlık ortamımızın hali de bu işte. Koskoca katlar 1 gecede gecekondu inşa eder gibi inşa edildi de Radikal ertesi gün haber yapmadı herhalde. Herkesin gözünün önünde devam eden bir inşaattı bu.

  Mimarlar Odası mı? 200m ileride şubeleri var malum. Hatta balkonundan fotoğrafı çekilebilir sanıyorum. Dünkü Radikal'de "pardon atlamışız" demişlerdi zaten.

  Han Tümertekin'in de sorumluluğu çok bence. Hangi mimar becerebilir bilmiyorum ama şeffaflık çok önceden sağlanmalıydı. Proje kamuoyu ile paylaşılsaydı bugün belki çok başka yerlerde olabilirdik. Hala da Tümertekin'in projesi kamuoyu tarafından bilinmiyor. İşverenler nasıl gizlilik sözleşmeleri istiyorlarsa mimarlar projelerini sektörel medya da bile yayınlayamıyorlar. Arkitera.com 'daki arkadaşlarımdan projeyi yayınlamak için resmi olarak istemelerini rica ediyorum.

  Beyoğlu Belediyesi mi? Yok canım konu yenileme kurulunun yetkisinde, onlar da Mimarlar Odası gibi görmemişler!

 6. #6
  haksızlık etmeyin boğazı rahatça görmeleri için yükselmek tek çare...
  N. Caner ÇAMBEL - Mimar (İ.T.Ü.)
  "Dubito ergo sum"

 7. #7
  Facebook'ta bir paylaşımda rastladığımı şu blog yazısı da konuyla ilgili: (Blog sahibini bulamadım.)
  İstanbul’daki Kentsel Mücadele Vs Rant kapışmasına baktığımızda (kapışma demek çok doğru da değil hani) kazananın ranttan faydalanan aktörler (sermaye sahibi burjuvadan üst düzey bürokratlara uzanan bir hat) olduğu kaybedenin ise İstanbul ve kentin asıl kullanıcıları olduğu tespitinde bulunmak çok da yanlış olmasa gerek.

  Bu minvalde, Radikal gazetesine de bugün konu olan Demirören Alışveriş Merkezi, kentsel rantın gözleri nasıl döndürmüş olduğunun kanıtlarından biri olarak görünmekte.

  http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...icleID=1025409

  Radikal’in haberine girmezden daha evvel etmiş olduğum birkaç kelamı (mekanın özellikleri bağlamında) tekrarlamak istiyorum

  Öncelikle bu devasa yapının bulunduğu yerin özelliklerine bakalım.

  -Kentsel sit alanı mı? Evet

  -...
  Devamı için bu linki kullanabilirsiniz.

 8. #8

  Çeşitleme

  Demirören AVM; İki kurul arasından sıyrılmayı başararak başı göğe ermek üzere.
  Kültür Bakanı, Belediye Bakanı, Oda Bakanı bakan bakana “cambaza cambaza bak “nidaları arasından İstanbulluya sürpriz yapmağa çalışan Demirören Grubu “şapkadan tavşan çıkacak” biraz sabır.

  Tüm dostlar evde toplanmış ev karanlık şahıs eve giriyor üzülüyor bugün doğum günü kimse hatırlamamış lambayı yakıyor herkes orada ”iyi ki doğdunn” .Böyle bir sürpriz olmayacak elbette. Sürprizzzzz “Dünya Miras Listesinden çıkarıldınız”. Bu sürpriz olmayan haberler daha yaz aylarında kulağımıza üflenmişti.

  Sahil kasabasında botlar bir sağdan bir soldan süratle turluyorlar kasabalı bakıyor, şahıslardan biri “sahil muhafaza, gümrük muhafaza Allah muhafaza çarpışacaklar”.
  İki kurul varmış Yenileme ile Anıtlar Kurulu. AVM de kurula kurula yükseliyor.

  Gelen yabancı konuklar sanatçı, aktris, teknokrat ilk lafları daha ayağını yere basmadan, İstanbul’u görmeden parlatılmış yağdanlık “İstanbul çok begendim, çok guzel” Karşılayanlarda bir kasılma edası, doğru boğaza tekne turuna Dolmabahce, Topkapi “güle güle”.

  "Antalya’ya yılın ilk turist kafilesi geldi, bu yıl üç milyon turist bekleniyor. Geçen yıla oranla…” üfürmeler üfürmeler. Kargadan başka kuş tanımıyoruz turist dediğin Antalya’ya gider.

  “Lafla peynir gemisi yürümüyor”. Biliyor musunuz ? Bu deyim yabancı literatüründe yokmuş. Zaten, biz her peyniri yemediğimiz gibi bizdekileri de gemi yapıyoruz !

 9. #9
  Radikal, 29 Ekim 2010
  Beyoğlu'nda 'ölçüsüzce' yükselen Demirören AVM inşaatına, Tayfun Demirören'den savunma geldi: Kanunsuz hiçbir şey yapmadık.

  İSTANBUL - Demirören Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Demirören’le 5n1k için görüşmeye geldiği Cüneyt Özdemir’in Taksim’deki ofisinde buluştuk. Radikal’in hafta başında gündeme taşıdığı İstiklal Caddesi’ndeki Demirören AVM inşaatının ‘ölçüsüz’ yüksekliğiyle ilgili haberlerin ardından, hayli kalın bir dosyayla gelmişti. Dosyada Demirören AVM’nin planları, binanın eski hali vardı.

  Masaya Sin -Em Han’ın eski planını serdi ve “Biz kanun dışı hiçbir şey yapmadık” dedi; “Ne yapıyorsak İstanbul Yenileme Kurulu’nun onayıyla yapıyoruz. Bakın bu, oradaki eski binanın planı. Bunu, Vakıflar’ın arşivinden bulduk. Bu da bizim yaptırdığımız binanın çizimleri. Yükseklik aynı, hatta bizimki daha alçak.”

  Gösterdiği çizim, elbette orijinal değildi, zira 20. yüzyıldan kalma bir belgenin sararmış olması gerekirdi. Ve evet, yükseklik aynı görünüyordu: 32.6 metre.

  Kanunsuz meselesine gelince... Haberlerde inşaatın kanunsuz olduğu yazılmamıştı. Belki sorun da buradaydı, her şey onaylıydı. Elimizde sürekli değişen ve değiştikçe de binayı yükselten koruma kurulu kararları vardı. İstanbul 1 No’lu Anıtlar Kurulu’nun 2004 tarihli raporunda banının yüksekliğinin, yanındaki Serkil Doryan’ın saçak kotunu geçemeyeceğine hükmediliyordu. Şimdi gördüğümüz bina ise Serkil Doryan’ın en az iki katıydı. Bunları konuşurken “Haberci olarak belki siz de haklısınız” dedi ve ekledi. “Ama şimdi işler daha da uzayacak. Belki tek bir hatamız var. Bu iş çok uzadı.”

  ‘Bitince görün istedik’
  Peki neden Demirören AVM’nin nasıl bir bina olacağı gizli tutulmuştu. Yanıtı şu oldu: “Biz herkes binayı bitince görsün istedik. Tek bir sıkıntımız var. O da binanın dışındaki taşlar ilk başta çok beyaz görünecek. Onların asıl görünümünü alması için en az bir yıl beklemek gerekecek.”

  Demirören: Hassasiyete teşekkür ederiz
  Demirören Grubu’ndan dün ayrıca gelen yazılı açıklamada da Demirören AVM’de ruhsatsız ve mevzuat dışı hiçbir işlem olmadığı vurgulanarak “Proje, binanın 20. yüzyıl başındaki orijinal saçak kotu ile sınırlandırılmıştır. İnşaat tamamlandığında Demirören AVM, tarihi Beyoğlu dokusuyla uyum içinde tüm İstanbullulara hizmet verecektir” denildi. Açıklamada kamuoyunun gösterdiği hassasiyete teşekkür edilerek, aynı hassasiyetin kendi haline bırakılan tüm Beyoğlu binaları için de gösterilmesi dileğinde bulunuldu.

 10. #10
  Haber imzasız ama belli ki görüşme Erkan Aktuğ tarafından gerçekleştirilmiş. Demirören cephesinin "yasadışı hiçbir şey yapmadık" söylemine hemen gereken cevap verilmiş.

  Diğer yandan şu paragraf aslında tüm sorunu açıklar nitelikte:

  ‘Bitince görün istedik’
  Peki neden Demirören AVM’nin nasıl bir bina olacağı gizli tutulmuştu. Yanıtı şu oldu: “Biz herkes binayı bitince görsün istedik. Tek bir sıkıntımız var. O da binanın dışındaki taşlar ilk başta çok beyaz görünecek. Onların asıl görünümünü alması için en az bir yıl beklemek gerekecek.”
  Türkiye'deki mimarlık ile ilgili sorunların belki de yarısından fazlası bu bilinmezlik yüzünden başımıza gelmiyor mu? Aynı şekilde inşaatı harıl harıl devam eden Zorlu Center'ın da ancak bitince neye benzeyeceğini görebileceğiz. Bence mimarlar olarak işin bu tarafını iyice masaya yatırmalıyız.

 11. #11
  Radikal, 28 Ekim 2010

  "O bina hakkında soruşturma başlattım"

  Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Beyoğlu'nun orta yerinde 'kuralları delerek' yükselen Demirören AVM'yle ilgili ses verdi: Soruşturma başlattım. Müfettişler yanlışlık bulursa gereği yapılır.

  İSTANBUL / RADİKAL

  Kentsel sit alanı Beyoğlu’nun ortasında ölçüsüzce yükselen Demirören alışveriş merkeziyle ilgili nihayet yetkililerden ses geldi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Radikal’in hafta başından beri dikkat çektiği İstiklal Caddesi’ndeki Demirören AVM’yle ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

  Günay, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Emek Sineması ile ilgilenirken zaten bu bina dikkatimi çekmişti. Ancak kurallara uygun olduğuna dair bilgi alınca üzerinde durmamıştım. Sizin haberlerin ardından pazartesi günü müfettiş görevlendirdik” dedi.

  Beyoğlu’yla ilgili geçmiş kurul kararlarıyla binaların yüksekliklerinin emsalleriyle eşit olması yönünde ilke kararı bulunduğunu anlatan Günay, “Şimdi müfettiş arkadaşlar, binanın durumunu, geçmişteki ve şimdiki kurul kararlarını incelerler. Kamunun burada bir ihmali, ihlali varsa cezasını çekerler” dedi. Bakan Günay, müfettişlerin kurul kararlarında bir yanlışlık bulması halinde öncelikle inşaatın durdurulabileceğini ve uygunsuzluk kesinleştiğinde de ‘gereğinin yapılabileceğini’ vurguladı.

  İstanbul 1. Nolu Anıtlar Kurulu’nun “Yanındaki tescilli bina Serkil Doryan’ın saçak kotunu geçemez” kararına rağmen Demirören AVM’nin yükseltilmesi kararlarına imza atan İstanbul Yenileme Kurulu üyelerinin de inceleme yaptığı öğrenildi.

  Demirören AVM, inşaata başlarken üçü bodrum, biri zemin, dördü de normal kat olmak üzere toplam sekiz katlıydı. Yapının 2009’daki ruhsatında ise yol kotu altındaki kat sayısı beş, yol üstündeki kat sayısı ise yedi olarak görülüyor. Yapının yol kotu altı derinliği 28 metre, yol üstü yüksekliği ise 31.2 metre. Binanın yanı başındaki tarihi Serkil Doryan binasının yer üstündeki kat sayısı ise dört.


  100 YIL ÖNCE 100 YIL SONRA
  Radikal, İstanbul Yenileme Kurulu’nun, Demirören AVM’nin yükseltilmesi kararını verirken gerekçe gösterdiği ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu’ kitabının II. cildinde yayımlanmış (2004-1. baskı) eski fotoğraflara ulaştı. Eski fotoğraflarda, Demirören AVM’nin yapıldığı yerdeki bina, Serkil Doryan’dan sadece bir kat yüksek, yani beş katlı görünüyor. Oysa Demirören AVM’nin şimdiki durumu çok daha yüksek görülüyor. Fotoğrafa bakıp siz karar verin, yanılıyor muyuz?

  İstiklal’in çehresi nasıl değişti?

  18 Ekim 2004: İstanbul 1 Nolu Koruma Kurulu, Demirören AVM binası yüksekliğinin, hemen yanıbaşındaki tescilli yapı Serki Doryan’ın saçak kotunda olabileceğine hükmetti ve uygulanacak projenin kurula getirilmesini istedi.
  16 Mart 2005: Kurul, Beyoğlu Belediyesi’nin onayında geçen projenin uygun olduğu kararına vardı.
  4 Ağustos 2005: İnşaat sahibi kurula başvurarak uygulama projesinde tadilat istedi. Koruma kurulu belge yetersizliği nedeniyle tadilat projesini reddetti ve belgelere dayanılarak hazırlanan projenin getirilmesi halinde konuyu yeniden değerlendireceğine hükmetti.
  6 Temmuz 2006: Devam eden inşaattan zarar gören tescilli yapının müellifleri, 2 No’lu Koruma Kurulu’na (ilginçtir inşaatın hemen yan sokağı 2 Nolu Kurul’un görev alanında) başvurdu. Kurul, inşaatın 12 nolu parseldeki tescilli taşınmaza yaptığı olumsuz etkinin ortadan kaldırılması için belediye ve inşaat sahibi tarafından önlem alınmasını istedi.

  20 Şubat 2007: Demirören AVM’nin bulunduğu alan, Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Yenileme Alanı olarak belirlendi ve yetki 1 Nolu Koruma Kurulu’ndan İstanbul Yenileme Alanları Koruma Kurulu’na geçti.
  7 Kasım 2008: Yenileme Kurulu, ‘öneri tadilat projesindeki bodrum katlarının 1 Nolu Koruma Kurulu’nun 16 Mart 2005 tarihli kararında belirtilenden farklı olmasının nedeninin belediyeden sorulmasına’ karar verdi.
  14 Kasım 2008: Yenileme Kurulu Demirören AVM binasındaki cephe ve yüksekliğinin, hemen yanı başındaki tescilli kültür varlığıyla uyumlu olmadığına, bu yapıların 20. yüzyıl başındaki fotoğraflarına bakılarak yükseklik ve cephe düzenlemesinin belirlenmesine hükmetti.
  21 Aralık 2008: Aynı kurul, ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu’ kitabının II. cildinde yayımlanmış (2004- 1. baskı) eski fotoğraflardan yararlanılarak YTÜ’nün raporu doğrultusunda hazırlanan cephe düzenlemesinin kimi düzeltmelerle uygun olduğunu karar verdi.
  20 Eylül 2010: İstanbul Yenileme Kurulu, yapılan cephe revizyonunu onayladı.a

 12. #12
  Radikal, 17 Aralık 2010
  İstanbul Beyoğlu'nda gökdelen gibi yükselen Demirören AVM'nin kaçak katlarına yıkım kararı çıktı.

  ERKAN ALTUĞ (Arşivi)

  Biz gazetecilerin en sevdiği cümle: “Haberimiz ses getirdi.” Radikal’in, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde inşaatı süren Demirören Alışveriş Merkezi’nin, dikkat çekici yüksekliğini belge ve fotoğraflarıyla gündeme taşıdığı haberleri ses getirmekle kalmadı, sonuç da getirdi: Binanın, projeye uygun olmadığı tespit edilen katları traşlanacak.

  Önce biraz hatırlatma yapalım: İstiklal Caddesi kentsel sit alanıydı ve 2863 sayılı yasaya göre sit alanında yapılacak bir bina, yanında ya da önündeki 1. derece kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yapının yüksekliğini geçemezdi. Anıtlar Kurulu’nun, Demirören AVM inşaatına izin veren 2004 tarihli kararında da aynı yasaya vurgu yapılıyordu. Oysa Demirören AVM, yanındaki tescilli bina Serkil Doryan’ın neredeyse iki katı yüksekliğe ulaşmıştı.

  Müfettişler de inceliyor
  Radikal’in ısrarlı haberleri üzerine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Biz kurul kararlarını uyguladık. Ama mutsuzum, inceletiyorum” açıklaması yapmış, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da iki müfettiş görevlendirmişti. Demirören Grubu adına Radikal’e bilgi veren Tayfun Demirören ise kanunlara aykırı işlem yapmadıklarını söylemişti.

  Radikal’in haberleri İstanbul 2. No’lu Yenileme Kurulu’nu da harekete geçirdi. Kurul üyeleri inşaatta incelemeler yaptı. Ve binanın dikkat çekici bir yüksekliğe ulaşmasının önünü açan kararlarda imzası bulunan Yenileme Kurulu, ‘Demirören AVM inşaatının 2863 sayılı yasaya aykırı olarak sürdüğünü, onaylanan projeye aykırı unsurlar tespit edildiğini’ karara bağladı ve ‘gerekli önlemlerin alınması için’ Kültür Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Belediyesi’ne gönderdi.

  Kurulun 8 Kasım 2010 tarihli ve 1888 sayılı kararında hayli ağır ifadeler yer alıyor: “346 pafta 13, 14, 15 parselde devam eden inşaatla ilgili onaylı projeye aykırılıklar tespit edilmiştir. ...yapanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına, ...faaliyetin durdurulmasına, yapının kot kesimi ve kabaresinin projeye aykırı olduğu tespit edildiğinden planların belediyeden istenmesine, onaylı projeye aykırı kat ve cephe kesimlerinin onaylı projeye uygun hale getirilmesine karar verilmiştir.”

  Beyoğlu Belediyesi yetkilileri, Radikal’e, kurul raporunun ellerine ulaştığını doğrulayıp ekledi:
  “Kurulun raporunu hemen işleme koyduk ve ilgili kişilere ilettik. Projeye aykırı bulunan unsurların yasal süreler içinde projeye uygun hale getirilmesini bekliyoruz.”
  Ulaşmaya çalıştığımız Kültür Bakanlığı’ndan ise konuyla ilgili henüz ses çıkmadı.


  Projeye aykırı katların yıkılmasına
  İstanbul 2 No’lu Yenileme Kurulu’nun 8 Kasım 2010 tarihli raporundan...
  346/14 parselde yer alan inşat ile ilgili yapanlar hakkında 2863 sayılı yasanın 65. maddesine göre savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına, 346 pafta 13, 14, 15 parselde devam eden faaliyetin durdurulmasına, yapının kot kesimi ve kabaresinin onaylanan projeye aykırı olduğu tespit edildiğinden planların ilgili belediyeden istenmesine, onaylı projeye aykırı kat ve cephe kesimlerinin onaylı projeye uygun hale getirilmesine karar verilmiştir.


  Eski fotoğraflara uygun yükselecekti
  Radikal, İstanbul Yenileme Kurulu’nun, Demirören AVM’nin yükseltilmesi kararını verirken gerekçe gösterdiği ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu’ kitabının II. cildinde yayımlanmış (2004-1. baskı) eski fotoğraflara ulaşmıştı. Eski fotoğraflarda, Demirören AVM’nin yapıldığı yerdeki bina, Serkil Doryan’dan sadece bir kat yüksek, yani beş katlı görünüyor. Oysa Demirören AVM’nin şimdiki durumu çok daha yüksek katlı.

 13. #13
  Yarın açılıyor mu? Yakında İstiklal Caddesi'ne gitmedim, tırpanladı mı katlar?

 14. #14
  Korhan Gümüş'ün Demirören AVM ile ilgili "Modernlik, Modernistlik, Kitsch ve Cürüm" adlı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 15. #15
  Twitter yorumlarımıza Han Tümertekin'den bir yanıt geldi:
  Yaklaşık iki yıldır zihinsel faaliyet alanımdan çıkmış olan Demirören AVM projesi görünüyor ki, mimarlık dünyasından ve yaptığım mimarlıktan habersiz kişilerce hala benim tasarımım sanılıyor…

  2006-2009 yılları arasında söz konusu proje için tasarımlar geliştirdim. Fakat sürecin belli bir mimari dil tercihine yönlendirilmesi karşısında çalışmalarımı durdurdum.

  Tasarım sürecinin nereye varacağını başından bilmek kendimi rahat ve yaratıcı hissettiğim bir ortam değildir. Projenin bir sonraki adımı ne kadar belirsizse o kadar hevesle ilerlemeye yatkın bir yapıya sahibim. Hal böyle olunca, heyecansız birkaç yıl geçirmektense çekilip heyecan duyacağım projelerle ilgilenmeyi tercih ettim ve bir yıl önce de meslektaşım Sayın Toros Doruk’a muvaffakatname vererek müelliflik haklarımı devrettim.

  Projeden çekildiğim mimarlık çevrelerinde uzun süredir bilindiğinden, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünmemiştim. Ancak iki gündür pek çok dostumdan gelen uyarılar sonucunda bu açıklamayı yapma gereği duydum.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

 • Yeni mesaj gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap veremezsiniz
 • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •