13 sonuçtan 1 ila 13 arası gösteriliyor.

Konu: Çiftanadal 'mimarlık ve mühendislik'

architecturengineer

Çiftanadal 'mimarlık ve mühendislik'

merhaba ben çift anadal yapıyorum anadalım inşaat mühendisliği çift anadalım mimarlık,

belli bi zamandan sonra iş hayatına atılacam peki beni nasıl zorluklar bekler ikisini bi arada yapmam durumumu kasar mı...

saygılarla...

efrasiyab
    belki üzüleceksin ama, ben sana bir de edebiyat bölümü okumanı tavsiye ediyorum.
    kusuruma bakma...

architecturengineer
    ne alaka böyle bir şey önerdiğine göre açıklaman da vardır....

Bu forumu okursanız bir mimar ya da mühendis adayının "atılacam" ya da "kasar" yazmadığını görürsünüz. Ah bir forumu okumuş olsaydınız ya da kuralları.

İşin daha da komiği bu tür Türkçe düzeltme isteklerine, kullanıcıların "sinirli" ve "garipmiş" gibi tepki vermeleri. Garip bir şey yok. Çok çok önemli bir soru soruyorsunuz. Buradaki mimar, mühendis hatta öğretim görevlisi arkadaşlar size yardımcı olacak. Eh bu durumda biraz özen, biraz doğru yazımı haketmiyor muyuz?

Bu kadar zor olmasa gerek...

Yok ben eleştiriye gelemem diyorsanız, bu forum da bu tür yazışmalara gelemiyor. Bu titizlik bir işgüzarlık değil, bilakis bir forumun da nitelikli, hem de anadilini nitelikli kullanabileceğini göstermek.

Lütfen...

RedRapsody

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlıkta çift anadal saçmalığı

Üzülerek söylüyorum boşuna zaman harcıyorsun. Her iki meslekte 4-5 yıllık eğitimle bitmeyen, uygulanarak öğrenilmesi, uzmanlaşılması gereken meslekler. İmza yetkisi için yapıyorsan da üzüleceksin çünkü her iki meslek odasına aynı anda kayıt yaptıramazsın ve iki mesleği aynı anda uygulayamazsın. İkisinden birini seçmek zorundasın. Muhtemelen mimarlıktan vazgeçip, inşaat mühendisliğine geri dönersin. Bu sana en fazla mimarların dilinden daha çok anlayan bir inşaat mühendisi olma özelliği katabilir. Enerjini bir noktada toplamayıp, yetkinleşme adına kaçırdıklarını karşılar mı bilmem.

architecturengineer
    teşekkürler aslında çok şey kattığını söyleyebilirim, sonuçta 5 yıl içerisinde iki bölümü okumak yetkinleşmek zor tabi ama mühendislikteki biraz katı tarafımı estetik yöne ittiğini söyleyebilirim.

efrasiyab
    Genç arkadaşım benden izahat istemişsin. Sana mesajımın anlamını izah edeyim şöyle ki;

1. Çap (çift anadal) yapan birisinin, adı üstünde, çift anadalı vardır. Yani senin anadalın ve çift anadalın değil, 1. ve 2. anadalın sözkonusudur.
    2. Sayın Ayasofya'nın açıklamalarına tamamen katılıyorum.
    3. Bari Türkçe'yi böyle yarım yamalak kullanıyorsun, adındaki ingilizce ibareleri düzgün kullansaydın demekten de kendimi alamıyorum. Architecture kelimesinin yanına ancak Engineering yazılabilir, ya da Engineer kelimesinin yanına Architect yazılabilir. Senin isminin dilimizdeki anlamı şöyle: Mimarlıkmühendis
    4. Bu kadar kâfi gelir sanıyorum.

architecturengineer
    Alıntı Orijinal metin efrasiyab tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Genç arkadaşım benden izahat istemişsin. Sana mesajımın anlamını izah edeyim şöyle ki;

1. Çap (çift anadal) yapan birisinin, adı üstünde, çift anadalı vardır. Yani senin anadalın ve çift anadalın değil, 1. ve 2. anadalın sözkonusudur.
    2. Sayın Ayasofya'nın açıklamalarına tamamen katılıyorum.
    3. Bari Türkçe'yi böyle yarım yamalak kullanıyorsun, adındaki ingilizce ibareleri düzgün kullansaydın demekten de kendimi alamıyorum. Architecture kelimesinin yanına ancak Engineering yazılabilir, ya da Engineer kelimesinin yanına Architect yazılabilir. Senin isminin dilimizdeki anlamı şöyle: Mimarlıkmühendis
    4. Bu kadar kâfi gelir sanıyorum.

viz burada neyi tartışıyoruz sen gitmişsin benim nickim ile yorum üretiyorsun çok boş düşüncelisin...

Harcadığın emeğin karşılığını alabileceğini ben de pek düşünmüyorum. Mühendislik bölümünü bitirdikten sonra yapılacak bir MBA (hatta lisans okurken girilecek AÖF İşletme Bölümü, sonuçta açıköğretim, sadece sınavlarına giriliyor) gelecek meslek hayatı açısından çok daha yararlı olacaktır. Mimarlık Bölümü'nü 2. anadal olarak genellikle Şehir Bölge Planlama öğrencileri yapıyor; hem aynı binada ders gördükleri hem ders programında az sayıda da olsa ortak dersleri olduğu için, hem de gelecekte kullanma şansları olduğu için.

Türkçe kullanım şeklinin bozukluğu konusunda ise, umarım biraz daha özen gösterirsin diyorum...
    Hayat, biz planlar yaparken başımıza gelenlerdir... (J. Lennon)

RedRapsody
    İki mesleği aynı anda icra etmen , yasal olarak 'mümkün değil'. Aynı anda her iki meslek odasına kayıt yaptıramazsın. Birini seçmek ve diğerinden vazgeçmek zorundasın. Yani gerçekten anlamsız, buna harcanan zamana bir meslekte çok daha yetkin olmaya çalışmak günümüz iş piyasası için çok daha yararlı olur. Uzmanlaşmanın giderek önemli olduğu bir ortamda, mimarların, mühendislerin kendi içerisinde teknik ayrımlara girdiği bir ortamda 50'li yıllardaki gibi mimar-mühendis ünvanı peşinde koşmak çok geri kalmış bir fikir. Yök'ün ve iş hayatını okuyamayan üniversitelerin saçmalıklarından birisi.

Architectureengineer daha çok mimarlık mühendisi gibi olmuyor mu bu anlamlı bir şey :P

Her iki bölümü okuman senin ufkunu açıcaktır. Fakat çektiğin zorluğun karşılığını alamayacaksın. Bunlardan birini seçmelisin. Bu sayede tek konu hakkında uzmanlaşırsın. Diğerini biraz hobi şeklinde çalışabilirsin ama her iki konuda uzman olmayı bekleme. İş hayatında hangisi seçmen konusunda zorluk yaşarsın. İş hayatına atılmadan bi karar vermeni tavsiye ederim.

Her iki bölümü okuman kariyerinin orta yıllarında seni rakiplerine göre çok ama çok ileri götürecektir.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

2 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 2 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •