2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
16 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Ses problemi

hannover

Ses problemi

arkadaşlar oturduğum dairenin altına kahvehane açıldı, yasadaki kanun boşluğundan yaralanarak ruhsatı aldılar. yasal olarak hiç bir şey yapamıyorum. o kadar çok gürültü geliyorki malumunuz kahveleri bilirsiniz çoğu vahşi insanların barınağı gibidir, masalara öyle vuruyorlarki evde oturamıyorum. dükkanın içine izolasyon diye dandik bir asma tavan yapmışlar hiç bir faydası yok, evimin içinden gürültüyü kesecek yalıtım yaptırmak istiyorum, bir çok ürün tavsiye ediyorlar ama hangisi kesin çözüm şaşırmış durumdayım. 2,5cm yada 3,5 cm lik yüzer levha taş yününü ve laminant altına konabilecek 3-5 cm lik set köpük öneriyorlar. hangisinin daha etkin olduğu konusunda, sesi abzorbe edeceği konusuda hiçbir fikrim yok. sizce hangisi alttan gelen sesleri kesme konusunda kullanılabilr? önereceğiniz başka ses yalıtım malzemsei varmı? acil önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler.

Twincam
    Merhaba,

Sesi kaynağında kesmek her zaman en doğru olanıdır. Bu yüzden kahvehane sahibi ile konuşup mevcut asma tavanın yapısını değiştirmesini sağlamanızı tavsiye ederim. Ayrıca kahvehaneye ait masa ve sandalyelerin yere bastığı noktaları en basit şekliyle, kauçuk benzeri bir madde ile kaplatmalısınız ki sürtünme ve darbeden kaynaklanan sesleri betonarme sistem yoluyla sizin dairenize iletmesin. Kahvehane içinde oluşan insan gürültüsü için, malesef yapılabilecek çok fazla şey yok. (Bütün mekanı ses sönümletici malzemeler ile yeni baştan dekore etmek dışında :).

Kendi dairenizde yapabilecekleriniz ise diğer önlemlere göre daha az etkili olmakla beraber şöyledir.

- Mevcut şapı kaldırıp, yeni şaptan önce altına piyasada satılan kauçuk benzeri ses yalıtım malzemelerden karolaj yaparak üstüne plywood döşetip tekrar şap atmak. Bu sayede alt kattan titreşim yoluyla gelen darbe seslerini engellersiniz. Ayrıca şapı ne kadar kalın atarsanız ses o kadar fazla yutularak geçecektir.

Not: Benim bir projemde kullandığım Isolgomma isimli ürün oldukça başarılı bir üründür.

Selamlar

hannover
    sevgili Twincam önerilerin için teşekkür ediyorum, ancak kahvhane sahibinin ne bir işletmeci ne de insan olduğunu düşünmüyorum, zaten bu sıfatlara sahip olsa bu kadar gürültü yaptırmaz. aşağıdan yapabileceğim hiç bir şey yok ne yapabilirsem evin içinden yapacağım başka şansım yok çünkü. bahsettiğin şap atma olayının maliyeti bana büyük olmazmı? bide aşağıdan gelen sesin db olarak 4-6 db olduğunu tahmin ediyorum. ''söylediğiniz kauçuk benzeri ses yalıtım malzemelerden karolaj yaparak'' en alta bundan, üstüne 2,5 cm yüzer levha taş yünü, üstüne 1,5 cm lik köpük ve en üstede laminant parke döşetsem bu sesi azaltabilirmiyim?

Twincam
    Söz konusu uygulamayı yaparsan laminat parke zamanla deforme olur. Köpük ve taş yünü her ne kadar sert malzemeler gibi görünse de zaman içinde bir miktar ezilirler ve parke derzlerinin arası açılmaya başlar. Zaten "köpük" gözenekli bir yapıya sahip olmadığından iyi bir ses yalıtım malzemesi değildir (Ancak iyi bir ısı yalıtım malzemesi olabilir.). Ayrıca kaya yünü boşluklu yapısından dolayı yüksek frekanslı (tiz) sesleri absorbe etmede başarılıdır. Alt katta bulunan kahveden gelen gürültü yaklaşık 500-2500 hertz arasındaki frekanslarda olacağından, bence en mantıklı uygulama ilk tavsiyem olmakla beraber, mevcut şapın üstüne kadrajlı ahşap döşeme yaptırıp kadraj aralarına yüksek yoğunluklu taş yünü doldurmak olacaktır.

Selamlar

hannover
    twincam, o zaman en manıtklısı dediğin gibi kaya yünü ve kadrajlı ahşap döşeme. yalnız ahşap döşemede kaliteli laminant kullanılsa aynı işi yapmazmı sizce? çünkü kadrajın ne olduğunu bilmiyorum.

Twincam
    Selam,

Şapın üstüne kaya yünü serip onun üstüne parke döşenemez. Şapın üstüne önce ahşap çıtalar serip, bir karolaj yapılmalı. Daha sonra çıtaların arasında taş yünü doldurulmalı, ondan sonra bir parke uygulamasına geçilmelidir. Eğer laminat parke kullanacaksanız, laminatın altında mecburen bir kat kontraplak yapılmalıdır.

hannover
    sevgili twincam, karolajın ne olduğunu bilmiyorum ama yazdığından tam olmamakla birlikte kafesleme gibi bir şey anlıyorum, yani taş yününün ezilmemesi için, dediğin mantıklı hem taş yünü ezilmez hemde arada küçükte olsa boşluk kalıyor. Peki bu şekilde döşenirse büyük faydası olurmu? sesi ne kadar emer tahmininiz nedir? sormamın nedeni biliyorsunuz bir defa döşetebilirim, yapıp söktürecek kaar imkanım yok.

ex Cathedra
    Merhaba,

Bildiğim kadarıyla sesin üretildiği mekan ile yalıtılmak istenen mekan arasında yerleştirilen engelin, ideal olarak, yalıtılmak istenen mekana esnek olarak temas etmesi (ya da hiç temas etmemesi) gerekiyor.

Bu durumda, yeni yapılacak parkenin altındaki lataların bir ses köprüsüne dönüşmemesi için, yeni yapılacak parkeyle temas ettikleri satıhlardaki yapıştırıcı kimyasalın esnek ve titreşim geçirmeyen nitelikte olması gerekli. Aksi takdirde parkeniz bir hoparlör görevi görebilir.

Belki de lataların üzerine belirli aralıklarla bir çeşit kauçuk yerleştirip, onun üzerine kontrplak serdikten sonra, parkeyi de bu kontrplağın üzerine yapıştırmak biraz yardımcı olabilir. Parkenizin ve altındaki kontrplağın kenarlarının odanın çeperindeki duvarlara temas etmemesine de dikkat etmek gerekir. Aradaki az miktarda boşluğu süpürgelik ile örtersiniz.

Her halükarda ses, aynı zamanda duvarlardan da yukarı yürüyeceği için, tamamen kesilmeyecektir. Örneğin binanın gövdesine yapılan darbeler aynen iletilecektir (sandalye çekme sesleri vs.).
    En son ex Cathedra tarafından düzenlendi : 12-11-2010 18:26 Nedeni: ekleme

hannover
    arkadaşlar, bugün dükkan sahibiyle konuştuk apartmanca, adam bayramdan sonra ne gerekiyorsa yapalım diyor tabii bu fiyat 2000 i geçmeyecektir ki pintinin teki pis herif. aşağı dükkana baktım yalıtım olarak sadece dükkanın yarısını kaplayacak şekilde komple kartonpiyer yapmış üzerinede taş yünü serdirdim diyor ancak pek inandırıcı gelmedi bana. bayramdan sonra inşallah yapacaklar bir şey olmazsa, şimdi topu bana attılar nasıl malzeme ile yapılacağı hakkında, ben araştırdığımı söyledim. şimdi aşağıdan ne yaptırabilirim bu adamlara ki ikinci defa daha birşey söyleme hakkım kalmıyor. bende evin içerisinden destekleme bir şeyler yaptırayım. değerli önerilerinizi bekliyorum

Tavan ve duvarlar sesi yutan malzeme kullanılarak yankılanmayı ve gürültüyü en aza indirmek mümkün ,ancak bu uygulama, pahalı bir uygulama olacağından, sanırım bunu uygulamanız mümkün olmayacak.
    Genelde bu uygulamalar ses kayıt sütüdyolarında başarıyla uygulanmaktadır.

Tavan ve duvarlarda sesi yutan malzeme kullanarak yankılanmayı ve gürültüyü en aza indirmek mümkün ,ancak bu uygulama, pahalı bir uygulama olacağından, sanırım bunu uygulamanız mümkün olmayacak.
    Genelde bu uygulamalar ses kayıt sütüdyolarında başarıyla uygulanmaktadır.

Salih Ömeroğlu'nun bahsettiği konu önemli.
    Bu adama kumaştan yapılmış çeşitli duvar (Gayikli halı gibi) kaplamları hediye etmeniz daha uygun.
    Ya da bazı duvarlara ucuz halı kaplatabilirsiniz. Rengarenk olursa ya da farklı bir renk filan kabul eder.
    Masaların altına IKEA'dan alacağınız keçelerden yapıştırınız.

Büyük masrafa girmeden önce bunları deneyin.

Teşekkürler.

Malzeme örneklemeniz ekonomik çözüm olarak, on üzerinden ,on numara örnek.
    "Gayikli halı" Geyikli halı olmalıydı sanırım, aksi halde ,"Gayikli halı "bulmak için insanlar, helak olur ve bulamayabilirler.
    Malzeme seçiminde ufkumuzun açılmasına yapmış olduğunuz katkılara teşekkür ederim.

Aradan bir ay geçmiş, hadise sıcaklığını kaybetmiş veya şikayetçi okumayabilir bu mesajı.

Bu gibi iş yerlerinin işletme (çalışma) ruhsatı alabilmesi için kat maliklerinden muvafakat alması gerekir. Bunun içinde kat malik sayısının yarıdan bir fazlasının muvafakatı yani rızası aranır. Bana kalırsa önce bunu bir araştırın, hatta muvafakatın noterden verilmesi gerekir sahte imza ile rıza verilmiş olması endişesinden dolayı.

Belediyeden bunu soruşturabilirsiniz imzalar gerçek mi?, %51’in onayı var mı?
    Yoksa mahkeme kararı ile ruhsat iptali sağlanabilir.

Tavsiye edilen ses izolasyonları yapılması tam netice vermediği gibi kapıların boyları değişecek, zemin yükselecek; seramik, ahşap veya farklı mekanlarda ki farklı malzeme kaplamaları arasında kot farkları oluşacak, maliyet unsuru, falan gibi mahsurlar da ortaya çıkacak.

Bu kadar rahatsız olduğunuz bir olayda komşular bu işe onay vermişler ve size sormamışlar ise bana göre oradan taşının.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •