2 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 12
26 sonuçtan 16 ila 26 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlık okurken dersler nasıl geçiyor ?

archmelih
    çizim yeteneğin yoksa mimarlıkta çok zorlanırsın. özellikle ilk 2 sene =). mimarlık okurken şunu anlarsın. mimarlığı bitirmek her baba yiğidin harcı değildir. zor ama değer..

Sayın buhran64 her foruma soru yazana aynı şeyleri tekrar tekrar söyleyerek "çığırtkanlık" yaptığınızı düşünüyorum.Seviyeyle ilgili birşey söylemedim.Kimse cevap vermeyedebilir.Gerek yok bu tür davranışlara.Yazdığınız mesajlar hiçbir anlama ifade etmemekle birlikte sizin de ömrünüzden çalıyor ve aynı şekilde benim ve yeni konu açıldığı için foruma göz gezdirenlerin.Zamanınızı "Sana kimse cevap vermeyecek.","Cevap falan alamazsın kardeş" gibi söylemlerle boşa öldürmek yerine kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz zamanı.
    Sayın ozbek26- emlak sektöründe Gayrmenkul Değerleme Uzmanı olabilirsiniz ilk aklıma gelen."Eksper" olsa gerek kullanılan biçimi.Bankalarda ve Emlak firmalarında çalışarak gayrimenkullere değer çıkartma işidir yapacağınız.Bir de sınavlara girip "SPK" lisansını alırsanız iyi şartlarda çalışırsınız diye biliyorum.

ozbek26-
    teşekkür ederim cemil bey size birşey sormak istiyorum siz eskişehirde mi okuyorsunuz?
    bir de mimarlıkta iyi bir sermayeyle neler yapılabilir son sorumdu.

Ben Selçuk Üniversitesi'nden mezun olalı 2,5 yıl oldu. Mimarlıkta iyi bir sermayeyle herşeyi yapmak mümkün Aslında ben sizin sorduğunuz sorulardan aklınızda mimarlığın tam oturmadığı kanısındayım.İsterseniz bir mimarın(herhangi bir mimar olabilir) bürosuna gidip biraz çalışma ortamını görüp neler yaptığını,neler yapabileceğinizi sorun.Böylesi sizin için daha mantıklı olur.Doğru karar vermenizde en etkili yöntem sanırım bu. Mimarlıkta bence başlarken ne yapmak istediğinizi bilmeniz çok önemli.Restorasyon yapmak istiyor olabilirsiniz,star mimarların yanında çalışıp kendinizi geliştirmek istiyor olabilirsiniz,direk yaşadığınız şehirde kendi büronuzu açmak istiyor olabilirsiniz ki(hazır kurulu bir müteahhit vb. çevreniz yoksa çok sakıncalı bence) kurumsal bir firmada meslek alanında yükselmek istiyor olabilirsiniz, akademik kariyer yapmak istiyor olabilirsiniz,özellikle proje mimarı veya özellikle şantiye(saha) mimarı olmak istiyor olabilirsiniz veya devlet dairelerinde çalışmak istiyor olabilirsiniz..Yapmak istediğinizin size ne kadar uygun olduğunu araştırarark başlayabilirisiniz?Ya da mimarlık okurken size en uygun olduğunu düşündüğünüz alanda yoğunlaşabilirsiniz.Bunun dışında şartların sizi sürüklediği yönde gidebilirsiniz.
    Ben kendi kararlarımı en doğru şekilde uygulamaya çalıştım.Doğruyu bulmak adına yanlışlar yaptım.Hala aradığım doğrular arasında düzene sokmaya çalıştığım bir hayatım var.Sivas'ta mesleğimi kafamda kurduğum şekilde yapamayacağımı düşünerek okul bittikten sonra Konya'da kalmaya karar verdim.İstediğim gibi bir firmayla veya mimarla karşılaşmadığım için şartlar Restorasyon projeleri yapan birt büroda çalışmamı gerektirdi ve 1 yıla yakın orada çalıştım.Aklımda hep proje mimarı olmak.Bir tasarım ekibinin içinde olmak vardı ki askerlik sonrası Ankara'da aradığım firmayı bulmamın daha kolay olacağını düşündüm ve Ankara'ya geldim.İş ararken geçen sürede artık boş kalmak istemediğim için dekorasyonla ilgili bir büroda çalıştım ki bu süre içinde hala günümü geçirmek için çalışıyordum.
    Mimarlık okumak zor evet ama okul bitince en kolayının okumak olduğunu anlıyorsun.Çünkü ülkemizde okumanın hiç değeri olduğunu düşünmüyorum.

Esma Pekdemir
    Alıntı Orijinal metin ozbek26- tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    peki başka bir soru.
    Mimarlıktan sonra bu alan dışında hangi alanlarda çalışılanabilir?
    ben mesela emlak sektöre girmek istiyorum ne derece örtüşmekte sonra başka neler olabilir çeşitlilik açısından bu da benim için çok önemli cevap yazarsanız çok sevinicem fikrim olsun isterim.
    saygılarımla.
    Lisans eğitimini tamamladıktan sonra çok geniş bir yelpazede uzmanlaşabilrsin. Bunu gerek sektörel eğitimler ve sertifika programları gerekse de yüksek lisans ile.
    Hangi alana yöneleceğin konusunda karar vermekte acele etme derim ben. Okula başlayınca stajlar yapacaksın. Seminerler, konferanslar ve yarışmalar olacak. Belki okulun bazı firmalara veya fabrikalara götürecekler sizleri. Son iki senende mesleki seçmeli derslerin olacak. Tüm bunları olayın içine girip yaşadıkça kendiliğinden yöneleceksin zaten.

mimarlıkta 4 saatlik ders 15 dk anlatılır bir hafta içinde 40 pafta çizmen istenir.böyle sabır isteyen bi bölümdür.

mete_yolcu
    dersler iyi geçiyor.. bir kere arkadaşım, haftada birkaç gün bara gitmeyi, akşam sokaklar da arkadaşlarınla takılmayı, bahar şenliklerine gönlünce katılmayı felan aklından sileceksin. aklın fikrin mimarlıkta, projelerinde, tasarımlarında, çizimlerinde olacak zaten. gece uykusunu da unutabilirsin. haftada bir kaç gün mutlaka güneşi görürsün. okulda sabahlamaları felan da göze almalısın. hele ilk sene, kimse kusura bakmasın, merkepten düşmüş karpuza dönmek diye bir tabir vardır ya dilimizde, aynen öyle olursun. karton, şöhler, kanson, eskiz, aydınger, bir iz olarak devam etmek, bağlam, konsept, yere bağlanamamak, maket bıçağı, t cetveli, gönye, pergel vb gibi nesne ve tabirleri sık sık göreceksin. bitince de öyle sabah 9 akşam 5 çalışabilirim gibi düşünüyorsan yanılırsın. devlette çalışırsan o ayrı tabi.

Öyle bir öğrencilik dönemi vardır ki bu bölümün; aylarca matematikle ,fizikle kimyayla boğustuktan sonra elinize bir T cetvel ve Eskiz kagıdı tutustururlar ve başlar bu yorucu maraton..İlk günlerinde üniversiteli olmanın ve bazı şeyleri başarıp oraya gelmiş olmanın gazıyla zor gelmez..Ama günler size yetmemeye ,uykusuz geçen günlerin sayısı her hafta artmaya ve en kötüsü harcadıgınız onca emege ragmen hocalardan alaycı fırcalar yedikce 'nereye düştüm ben' psikolojisi agır basmaya başlar..Okulun her döneminde okul uzatma ihtimali oldugundan rahat olabilceginiz bir döneminiz olmayacaktır , arkadaslarınız Bahar şenliklerinde keyif yaparken siz çizim yapmak ve jüriye hazırlanmak zorunda oldugunuzdan ,Üniversite Tv den canlı izlersiniz şenlikleri..Öyle zorlar öyle yıpratırki sizi fiziksel olarak tükenmişlik noktasına geldiğinizi hissedersiniz..Hatta öyle yorarki psikolojinizi en saçma ihtimaller bile gecer aklınızdan..( bknz http://arsiv.sabah.com.tr/2005/01/09/gnd106.html )ama bu tarz zamanlarda ben kendimi hep o mezun olacağım güne olan hasretle motive ettim..Ve gün gelecek onca emeğin stresin, çabanın karşılığı olarak hiç gellmeyecek sandığınız o anı yasayacaksınız "artık mezunsun" diyecekler... Senelerin stresi, uykusuz gecelerin yorgunlugu damla damla akacak gözlerinizden..değmiş olacak artık herşeye..Yolda gördüğünüz herkese sarılmak gelecek icinizden... Çünkü artık "Mimar" olmuşsundur..Bir ömür seninle yaşayacak olan bu karizmatik sıfatı koymussundur isminin önüne..

Merhaba, ben bu yıl mimarlık eğitimine başladım ve gözlemlerimi anlatmak isterim. İlk olarak mimarlık gerçekten okunması zor bir bölüm, nereden mi biliyorum;çünkü ben inşaat mühendisliği 2. sınıf terk birisi olarak söyleyebilirim ki inşaattaki birinci senem mimarlıktaki birinci senemin yanında hiçbir şeydi. Burada amacım inşaat mühendisliğini ezmek değil ama doğru olan bu.Ha mimarlık okurken sürekli ders mi çalışıyorum hayır, ilk zamanlar haftada en az 1 kere sabahladım ve deli gibi temel tasarım ve mimarlıkta ifade ödevleri yapıyordum; sanırım bu kadar ödev vermelerinde amaç ösym mantığından çıkmak ve mimarlık eğitimine alışmak içindi. Sürekli ödev yaptım yani.. Ama insan zamanla alışıyor ve bundan zevk alıyor, ayrıca vize ve finallerde çok da rahat oluyorsun çünkü çoğunu ödev olarak veriyorsun, en azından ilk sene.. Çok mu zaman harcıyorsun, evet; yıprandığın oluyor mu, bazen; ama pişman olur musun, hiç sanmam. Eğer tasarım yapmayı seviyorsan bütün bu zorluklara dayanabiliyor insan..

Dersler çok zor geçiyor.Benim 3.senem.Bu forumda yeni üyeyim.Nasıl yeni konu açabilirim.Mesaj hakkı olarak mesaj yazmazsın ama mesajlara cevap verebilirsin gibi bir şey yazıyor

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •