2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
26 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlık okurken dersler nasıl geçiyor ?

ozbek26-

Mimarlık okurken dersler nasıl geçiyor ?

Mrb,
    Mimarlık okurken dersler nasıl geçiyor acaba orta okulda iş teknikler gibi mi yoksa sadece kalem kağıtla çizerek mi başka hareket olarak neler yapılmakta ayakta mı geçer günler yoksa herşey oldugu yerde oturarak filan mı?sonra ögrenci ilişkileri nasıl olmakta?
    saygılarımla.

Güzel bir soru

Bu soruların cevabını en güzel görerek öğrenirsin. İmkanın varsa bir mimarlık okuluna git. Derslerini takip et. Kimse sana ne arıyorsun burada demez. Hatta dersler dışarıda da işleniyor olabilir. Çok iyi bir şekilde gözlemlersin.
    "ölmek için mi yaşamak? yaşamak için mi ölmek?"

crazy_art

ozbek26-
    Alıntı Orijinal metin Faruk Özgökçe tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Güzel bir soru

Bu soruların cevabını en güzel görerek öğrenirsin. İmkanın varsa bir mimarlık okuluna git. Derslerini takip et. Kimse sana ne arıyorsun burada demez. Hatta dersler dışarıda da işleniyor olabilir. Çok iyi bir şekilde gözlemlersin.

imkan yok çünkü zaman yok siz anlatsanız nasıl geçtiğini bizde akli gözümüzde canlandırsak çok yardımcı olmuş olursunuz.

ozbek26-
    imkan yok işte daha dogrusu vakit yok sonra kısa günlük olayı değilde tümden neler oluyor onu sormak istiyorum.birazcık anlatırsanız çok hoş olacak.
    saygılarımla.

bunun cevabını burda alamazssın vermezler.

Verseler de tam olarak anlatamazlar. Çünkü anlatılmaz yaşanır.

crazy_art

ozbek26-
    ben anlarım siz azıcık anlatın arkadaşlar bari en azından bir fikrim olsun ne yapıyorsunuz diye çok gizli mi?bu işler yoksa

kardeş aynı soruları bende sordum merak etme bazı kişilerin yazıları dışındakilere pek cevap verilmiyor bu sitede.

Wikileaks dosyalarında bile yer alamayacak kadar gizli bir ders ortamımız vardır.

crazy_art

ozbek26-
    hadi arkadaş bi kaç kelam ediceksin biraz yardımcı ol günlük hayatınız nasıl geçmekte mimarlıkta.zorluklu mu kolay mı sıkıntıya düştüğünüz oluyo mu her hangi bir sorunda nasıl aşmaya çalışıyorsunuz?

ozbek26- cevap vermezler dedim, vermedikleri gibi bide böyle dalga geçerler.

Buhran64'e cevap verilmediği için onun hayatı kaydı.Farklı yönlere yöneldi.Burada verilen cevaplar konunun açılışındaki özene ve ciddiyete göredir.Siz konuyu ilk açtığınızda cümlelerinizdeki tavır insanlara ciddiyetsiz gelirse veya eksiklerle doluysa burada kimse size yazacak,bilgilendirecek birşeyler bulamaz.Ben senin sorunu okuduğumda tam olarak neryi merak ediyorsun,ne öğrenmek istiyorsun anlamadım.Devamında yazdıklarını da anlamadım ama genel olarak mimarlık eğitimiyle ilgili bilgi istiyorsun anladığım kadarıyla.Forumda bu konu üzerine son on yılda üniversite tecih dönemlerinde yüzlerce soru sorulmuş olsa da,forumda buna benzer bir sürü başlık bulacak olsanda ;
    1.Mimarlık eğitimi diğer branşlara göre oldukça zorludur,insanın sabrını zorlar,yorucudur.
    2.Dersler ayakta mı geçiyor oturarak mı gibi bir soru senin için mimarlığı tercih etmende kriter değildir heralde ki,özel bir durum yoksa dersin işlenişiyle alakalı ya da aklından zoru yoksa kimsenin ders oturarak geçer.
    3.Herkes gezip tozarken,kafelerde oturup akşamları bir yerlere giderken sen kesin çizim yapıyor olursun.
    4.Bütün herkes vizelere kadar yatıp vize haftası çalışırken sadece her hafta birşeyler yapmak zorundalardır,böyle olmazsa zaten sürdüremezsin ve en rahat haftan vize haftalarıdır.
    5.İş teknik gibi dediğin sadece kesip yapıştırma gibi bişey değil tabiki sen her yönüyle bir mesleği öğreniyorsun ve öğrendiğin meslek insanların hayatını doğrudan etkileyen bir dal olduğu için attığımız her çizginin bir anlamı vardır.Yılların geçtikçe attığın her çizgi üzerine düşündüğün zaman daha da atar.
    6.Çizim yapılır ama çizdiğin herşey düşüncende canlandırdığın kurguyu yansdıtır ki bunun aynı zamanda uygulanabilirliğini,ekonomikliğini düşünmen gerekir.Tabi maketini yapman,3 boyutlu görsellerini de hazırlamazsan hocana bile anlatmakta zorluk çekmen kaçınılmaz.
    7.Onca geçen uykusuz geceye,sıkıntılı ve stresli 4 yıla rağmen geri dönüp baktığında hatırladıkça özleyeceğin bir okul hayatın olur.
    8.Bunların dışında gerçekten ne olduğunu eğitimin boyunca kavrarsan mimarlık insanın içinde tutku olur.

Ben 2,5 yıllık mimarım ve bu kadar sıkıntısı olmasına rağmen hayatta başka bir mesleği daha fazla sevebileceimi düşünmüyorum.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.

Dalga geçmek değil tabi ki. Sadece samimiyet diyelim.

Anlatılacak çok önemli noktalar olmadığı için birşeyler demedim. Öğrencilikte 1. sınıf en zor ve zevkli olanıdır genelde. Çok sayıda grup çalışmasıyla maketler , sunumlar , paftalar yaparsın. Derslerde teorik dersin çok olmaz. Genelde atölye ortamında dersler devam eder. Ders arasında hatta sınav arasında kantinden çayını alıp içebilirsin. Panolara projeni asar hocaların seninle alay etmesini beklersin. İlk başta zoruna gidebilir ama sonra sen de alışırsın duruma. Dersler bazen sınıfta , bazen avluda, bazen koridorda geçer. Çok sık ödevin olur. Gün içinde sürekli okulda olduğun gibi akşam saatlerinde de ödevlerini , projelerini yaparsın. Uykusuz çok gece geçirirsin. Uykusuz bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarında projenin - maketinin karşısına geçip kahveni yudumlamanın üzerine başka bir mutluluk bilmezsin...Seneler içinde bu hızlı tempoya alışırsın. Sosyal hayatın tam olarak mimarlık olur bir dönem. Sonraları ders programı hafifler , teorik derslerin sayısı ve ciddiyeti artar. Ama projelerin de büyüyerek devam eder. Vize haftaları senin en rahat dönemlerin olmaya başlar. Final haftaları çok yoğun geçer. Projenin teslimini yapacaksındır çünkü. Uykuyu sızmak şeklinde geçiştirecek , yemeği mola olarak değerlendireceksin. Lavabodaki ihtiyaçlarını en minimuma indirerek zaman kazanmaya çalışacaksın.
    Hocalarınla birçok kez görüşeceğin için samimi olacaksın ve proje ile ilgili sıkıntılarını hocalarına danışarak çözmeye çalışacaksın. Ders saatlerinin dışında hatta hafta sonları bile hocalarınla proje ile ilgili konuşmak için ısrar edeceksin...

Okul dönemi bitecek yazın staj için mimarlık bürolarını aşındıracaksın. Stajın olmadığı dönemlerde çalışacaksın. Çalışamadığın dönemlerde yaz okulun vardır demek ki. Yazın okula gitmekten ve proje yapmaktan daha zor ne olabileceğini sorgulayacaksın. Yorgun ve sıcak bir günün sonunda üniversitedeki diğer öğrencilere bakacak ve hanginizin farklı olduğunu çözemeyeceksin...
    Veya bambaşka şeyler. Geçmiş subjektiftir. Herkesin hikayesi farklıdır. Ve senin de bambaşka bir hikayen olacak mimarlık okulunda...

crazy_art

Alıntı Orijinal metin Cemil Gönülalan tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Buhran64'e cevap verilmediği için onun hayatı kaydı.Farklı yönlere yöneldi.Burada verilen cevaplar konunun açılışındaki özene ve ciddiyete göredir.Siz konuyu ilk açtığınızda cümlelerinizdeki tavır insanlara ciddiyetsiz gelirse veya eksiklerle doluysa burada kimse size yazacak,bilgilendirecek birşeyler bulamaz.Ben senin sorunu okuduğumda tam olarak neryi merak ediyorsun,ne öğrenmek istiyorsun anlamadım.Devamında yazdıklarını da anlamadım ama genel olarak mimarlık eğitimiyle ilgili bilgi istiyorsun anladığım kadarıyla.Forumda bu konu üzerine son on yılda üniversite tecih dönemlerinde yüzlerce soru sorulmuş olsa da,forumda buna benzer bir sürü başlık bulacak olsanda ;
    1.Mimarlık eğitimi diğer branşlara göre oldukça zorludur,insanın sabrını zorlar,yorucudur.
    2.Dersler ayakta mı geçiyor oturarak mı gibi bir soru senin için mimarlığı tercih etmende kriter değildir heralde ki,özel bir durum yoksa dersin işlenişiyle alakalı ya da aklından zoru yoksa kimsenin ders oturarak geçer.
    3.Herkes gezip tozarken,kafelerde oturup akşamları bir yerlere giderken sen kesin çizim yapıyor olursun.
    4.Bütün herkes vizelere kadar yatıp vize haftası çalışırken sadece her hafta birşeyler yapmak zorundalardır,böyle olmazsa zaten sürdüremezsin ve en rahat haftan vize haftalarıdır.
    5.İş teknik gibi dediğin sadece kesip yapıştırma gibi bişey değil tabiki sen her yönüyle bir mesleği öğreniyorsun ve öğrendiğin meslek insanların hayatını doğrudan etkileyen bir dal olduğu için attığımız her çizginin bir anlamı vardır.Yılların geçtikçe attığın her çizgi üzerine düşündüğün zaman daha da atar.
    6.Çizim yapılır ama çizdiğin herşey düşüncende canlandırdığın kurguyu yansdıtır ki bunun aynı zamanda uygulanabilirliğini,ekonomikliğini düşünmen gerekir.Tabi maketini yapman,3 boyutlu görsellerini de hazırlamazsan hocana bile anlatmakta zorluk çekmen kaçınılmaz.
    7.Onca geçen uykusuz geceye,sıkıntılı ve stresli 4 yıla rağmen geri dönüp baktığında hatırladıkça özleyeceğin bir okul hayatın olur.
    8.Bunların dışında gerçekten ne olduğunu eğitimin boyunca kavrarsan mimarlık insanın içinde tutku olur.

Ben 2,5 yıllık mimarım ve bu kadar sıkıntısı olmasına rağmen hayatta başka bir mesleği daha fazla sevebileceimi düşünmüyorum.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.
    cemil bey soruyu ben değil özbek arkadaşımız sordu benim önceden sorduğum sorulara bakarsanız sorularımın gayet forumun seviyesine uygun olduğunu görürsünüz. ''hayatı kaydı'' bu kelimeyle mi bana ciddiyeti öğretiyorsunuz.

ozbek26-
    peki başka bir soru.
    Mimarlıktan sonra bu alan dışında hangi alanlarda çalışılanabilir?
    ben mesela emlak sektöre girmek istiyorum ne derece örtüşmekte sonra başka neler olabilir çeşitlilik açısından bu da benim için çok önemli cevap yazarsanız çok sevinicem fikrim olsun isterim.
    saygılarımla.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •