Anket Sonuçlarını Görüntüle: Yeni formatıyla diyalog 2004'ü nasıl buldunuz?

Oy verenler
25. Bu ankette oy kullanamazsınız
  • Beğenmedim. Bunun nesi diyalog?

10 40,00%
  • Beğendim. Şimdi tam anlamıyla diyalog olmuş.

11 44,00%
  • Fikrim yok

2 8,00%
  • Söz hakkı istiyorum aşağıda diyecek benim de bir çift sözüm var.

2 8,00%
7 sonuçtan 1 ila 7 arası gösteriliyor.

Konu: diyalog 2004

diyalog 2004'ü nasıl buldunuz?

Yeni formatiyla diyalog 2004' ü siz nasıl buldunuz bilemiyorum ama Korhan Gümüş'le Behiç Ak arasındaki diyalog, diyalogtan çok bağımsız bildirilerin bir araya toplanmasına dönüştü bence.

Eski haliyle bugüne kadar gerçek anlamda bir diyalog olma sinyallerini veren, en azindan ismini duyup da bir sekilde ulasamadiginiz kisilere sorular sorma, sorgulama sansini veren diyalog, yeni haliyle dogasi geregi katilimin hic de fazla olmadigi "kullanici diyalogu" gibi bir garip ikilik dogurdu. Bu bolume yazi yazilmadigi gibi yazilanlari da aralarinda bir diyalogu surdurdugu one surulen kisiler tarafindan cevaplama, yorum belirtme geregi hissedilmedi sanki. Bu format degisikligindeki gerekce neydi sebeplerini kacirmis olabilirim ama gorulen durum o ki garip bir entellektuel elitizm yeni diyaloga hakim olacak gibi... Aktif olarak katilinamayinca sonuc "biz aramizda konusalim yazisalim siz de izleyin"e donusecek. Zaten zayif olan karsilikli etkilesim hic kalmayacak. İzleyicilerin bile panellerde olan soru sorma ve cevap talep etme sanslari kalmadi bu formatta.

Adi diyalog olmaz belki ama bu yeni formatla ancak Arkitera editorlugunde, secilen konu basliklari altinda yazilarin kisilerden, (hem de 2 - 3 kisiyle de sinirli kalmadan siparis edilmesiyle) elektronik birer kitap olusur. Iyi de olur. Ama adi da yine soyleyeyim diyalog olmaz.

Kullanicilarla olan diyalog arzu edilen duzeylilikde gerceklesmiyordu belki ama hic degilse bir diyalogdu ve surdukce eminim ozlenen duzey de yakalanacakti.
    En son zahon tarafından düzenlendi : 16-03-2004 18:07

blu
    zahon'a önemli katkısından dolayı 'teşekkür'le...

"diyalog"lara her defasında soru sorma zorunluluğu görmeksizin en azından izleyici olarak katılmaya çalışıyordum. Çünkü "diyalog"un yapısı "konu"dan çok "kişi"yi merkeze koyan; bunun bir yansıması olarak da "karşı"nızdaki insanı tanımayı amaçlayan bir durum gösteriyordu. Son "diyalog"u takip etmediğimi itiraf etmeliyim. Benim için günü, saati belli, "canlı", "bire-bir" bir "diyalog" daha sıcak geliyordu.

yeni "diyalog" bir "konu"yu gündeme getirmekle (ki bu halihazırda forum sayfalarının genel amacı) tartışmaya açan; ama "diyalog" başlığıyla tanımlı kişilerin eline bırakarak da bir anlamda tartışmayı kapatan bir yapı sunuyor.

Bunun yanlış olduğunu söylemiyorum. Bu da bir yöntemdir. Sonuçta tartışmaya katılmak isteyen burada da kendine bir şekilde yer bulacak. ancak sanırım "diyalog"u "diyalog" yapan o naifliğiydi.

"rating" kaybından ötürü böyle bir yeniliğe gidilmiş olabilir.
    konuların "daha yoğun", "derinlemesine" tartışılması amaçlanmış olabilir. sebebi ne olursa olsun eski "diyalog"un sıcaklığına yaklaşılabileceğini sanmıyorum. en azından kullanıcılar için...

Selim Taner
    Sevgili Zahon,

Önce hoşgörünüze sığınarak küçük bir eleştirimi dile getirmek istiyorum: Anket sonucunda gerçekten Arkitera izleyicisinin eğilimini öğrenmek istiyorsanız, anketi katılımcıyı etki altında bırakmayacak bir formatta (ve üslupta) hazırlamanız doğru olurdu. "Pop-up" konusundaki anketin ironik havası hoştu ve yerli yerine oturuyordu, ama bu sefer galiba olmamış...

Bu konudaki görüşlerime gelince... Korhan Gümüş-Behiç Ak diyalogunun, gerçek bir "diyalog" ya da "tartışma" olarak seyretmediği doğru... Sanırım çok ilgi görmemesinin, yoğun bir biçimde izenmemesinin nedeni de bu. Ama burada Arkitera'nın bir hatası olmasa gerek, belki katılımcılara format daha iyi anlatılabilirdi...

Bu formatın bir diyalog olup olmadığını tartışmak da bana anlamlı gelmiyor; eğer en az iki kişi bir biçimde konuşuyorsa bu bir "diyalog"dur. Her halde kastedilen "interaktivite"nin olup olmaması, yani izleyicinin diyaloga doğrudan katılımı. Her ne kadar doğrudan olmasa da bu format izleyicilerin de tartışma üzerine düşüncelerini belirtmelerine, hatta katılımcılara soru sormalarına engel değil...

Kanımca bu yeni format daha dolu, konuları daha derinliğine irdeleyen bir tartışma ortamı yaratacaktır (katılımcılar tarafından doğru kullanılırsa...) Evet eski diyalog formatı çok ilgi çekiyordu, ama büyük bir bölümünü yeniden okuyun, genellikle bir "hoş sohbet"in ötesine geçilemediğini saptayacaksınız...

Bunların sonuçta bir kitap oluşturması düşüncesi de bence harika... Belki de Arkitera'cı dostlar bunu daha önceden düşünmüşlerdir bile...

Anket sonucunda gerçekten Arkitera izleyicisinin eğilimini öğrenmek istiyorsanız, anketi katılımcıyı etki altında bırakmayacak bir formatta (ve üslupta) hazırlamanız doğru olurdu. "Pop-up" konusundaki anketin ironik havası hoştu ve yerli yerine oturuyordu, ama bu sefer galiba olmamış...
    Anket, isin yine sakasi aslina bakarsaniz. Internetteki anketlerin herhangi bir egilimi dogru olarak gosterdigini zaten dusunmuyorum. Son iki mesajimda anket koyusum biraz da bundan. Kasettigim tabii ki demografik dagilimlarin gozetilerek duzenlendigi anketler degil ama bu turden anketleri internet uzerinden duzenlemeniz pek de kolay degil. Secenekler yonlendirici olmasa da birden cok oy atarak sonuclari manipule edebilirsiniz. Anketten cok buralarda yazilanlar daha anlamli benim icin.
    ...eğer en az iki kişi bir biçimde konuşuyorsa bu bir "diyalog"dur.
    Biraz spekulatif olacak ama bakin buna katilamayacagim. Diyalog evet en az iki kişi gerektirir ama bugune kadar eminim siz de bu anlamda cok konusma dinlemissinizdir ki her iki tarafin da diyecekleri birbirinden bagimsiz ilerler ve birbirini tamamlamaz. Iste bunu diyalog olarak tanimlamakta zorluk cekiyorum ben. Birakin izleyicilerin etkileşimini ben Korhan Gümüş ve Behiç Ak Diyalogunda tam da bu anlamda bir kopuklugu yasadim kisisel olarak. Korhan Gumus beyanat veriyor, Behic Ak bir diyalog zemini yakalamaya calisiyor gibiydi. Tek tarafli olunca da pek bir yerde derinlesemedi galiba bu diyalog cabasi. Belki de yaniliyorumdur.

Yeni formati anlamsiz ve yararsiz buluyor degilim cok keyifli acilimlari da olabilir. Paneltera adinda yeni bir elektronik yayin dahi olabilir Eski format hos sohbetin otesine gecmese de "kullaniciyla bir diyalog" du. Bu kullanici da ki buna hepimiz de dahiliz hos sohbetin otesine goturebilirdi... ve bence kimi konuklarla bunu basardi da, en azindan bazi taslari yerlerinden oynatmis, bazilarinin da agirligini hissettirmisti. Su anda bu tartismalardan soyutlanan kisiler yani kullanicilar, sorularini ya da tepkilerini begensek de begenmesek de hepimizin birlikte calistigi, calisacagi ya da calismak zorunda oldugu mimarlar, mimar adaylari, ogrenciler, muhendisler, tasarimcilar, tasarim meraklilari vs. Butun bunlari cikarinca ortada ne forum kaliyor, ne diyalog kaliyor, ne de arkitera kaliyor. O zaman da (sozum gercekten meclisten disari diyalog konuklarini hedeflemiyorum) korler sagirlar birbirini agirlamaz mi? Turkiye'de tasarim ya da mimarlik portali olmaya calisan baska siteler de var. Arkiteranin agirligi farkli. Ama bunun sebebi saniyorum bunu kendileri de yadsimayacaktir yoneticiler kadar kullanicilarinin etkilesiminden kaynaklanmakta.
    Diyalog konuklarinin cogu zaten birbirlerini taniyor biliyor ve konusuyor. Bizim bu konusmalara kulak misafiri olmamizi saglamalari cok guzel ama kullaniciyla bir diyalog olmaktan uzak... hatta bu haliyle kendi icinde dahi bir diyalog olamama riskini tasiyor.

Bence çok iyi.

Küçük bir ekle çok çok çok daha iyi olabilir...

Şöyle ki, davetli konuşmacılar kendi bölümlerinde yazdıkları diyaloglar ile ilgili olarak arasıra katılımcıların paralel olarak sürdürmekte olduğu tartışmalar forumuna da girerek yazışırlarsa diyalog dinamik bir hal alabilir.

"Diyalog" ve "forumu" arasında böylesi bir ilişki, diyalog konuklarının monolog görünümü veren ardışık yazılarını daha canlı kılabilir.

Bu haliyle de iyi ama bizleri "Kültigin Taş Kitabelerini" okuyanlar; diyalog konuklarını da o taş kitabeleri yazanlar monolog ilişkisinden (ruh hali anlamında) kurtarabilir.

Devam eden yeni uygulanmanın diyalog mu monolog mu olduğu konusu bence ruh halimizle ilgili. Bence diyalog. Ama daha da bir diyalog olabilir.

Yani, Behiç Ak ve Korhan Gümüş tartışmacılar forumuna da girip "Arkadaşlar nasılsınız, iyi misiniz? Burada üşüyor musunuz size çay getirsinler mi?" gibi sıcak temas olanaklarını kullanabilirler...

Bence diyalog bu ek enerji ile (konukların enerjisi tabii ki harika bir hal alabilir.

Emeği geçenlere her zaman olduğu gibi teşekkürler

(Aaa, inanmıyorum kısacık yazdım, bunu kutlamalıyım
    Metin Karadağ
    12390

infilak

herşey olacağına varır

İnsanlar yaşlandıkça ruh halleri, karakterleri yavaş yavaş yüzüne yansır. Okunaklılaşır. Netleşir. Olan bu...

Diyalog 2004'de format değişikliği

Bu dönem Diyalog'da bir format değişikliğine gittik ve üzerinde tartıştığımız bu formatı uygun bularak başladık. Eski Diyalog'un devam etmesinin de hiç bir sakıncası yoktu bana göre.

Orjinal mesajı gönderen: Abdi Güzer
    Bir önerim var:
    Bu diyalog metinlerini kitap haline getirelim ve basalım diyorum. Dışardan beslenen katkılarla da belli bir olgunluğa ulaşıyor. Ay sonuna doğru bir ödül programı üzerine yapılan en kapsamlı tartışmalardan biri olacak. Belki Arkitera bu işe öncülük eder ve sanal ortamdan kalıcı ortama geçiş için de bir fırsat olur. Ya da başka birileri... Katolog formatındaki oda yayınına da bir alternatif olur. Tabi referans oluşturan görsel malzemeye de yer vermek lazım. Bu öneri dışardan katılımı da destekleyici / arttırıcı olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz?
    Diyalog 2004'ün formatı gereği yayına dönüştürülmesi daha kolay olabilecekti; baştan öngördüğümüz buydu en azından. Bunun tartışmalarda da anılıyor olması o konuda yanılmadığımızı gösteriyor. Arkitera Mimarlık Merkezi'nin ilk yayını Arkimeet Çağdaş Hollanda Mimarlığı kitabı olacak. Sonrasında araya başka bir şey girmezse Diyalog 2004'de ikinci kitap olur

Orjinal mesajı gönderen: Aydan Balamir
    Kullanıcı diyalogu ile buradaki diyalogun birbirinden farklı linklerde oluşunu hala çok yadırgamaktayım. Burada bir locada gibi hissediyorum kendimi; ve arada bir 'halkın' arasına karışıp tekrar steril locama donerken, bazen yolumu bulamayıp bir köşeye sakladığım linklerimi tıklatmak zorunda kalmaktan da şikayetçiyim.
    Orjinal mesajı gönderen: Kaya Arıkoğlu
    Ayrıca "loca"da oturmak rahatsızlığı hakkinda çok haklısın.
    Niye siz bizden ayrısınız?

Arkitera Forum genç mimarların kurduğu bir tartışma ortamıysa niye Kullanıcı Diyalog'u (bu ne demekse) ayrı bir yerde?
    Bir danışmanınımızda gelen uyarı ile bu konuyu gördüm. O da Diyalog formatında iki konunun birleştirilmesi gerektiğini söylüyor. "Yani Diyalog belirlenmiş bir konu üzerine isimleri daha önceden ilan edilmiş tartışmacılarla Arkitera Forum kullanıcıları arasında devam etmeli."

Tamamen katılıyorum ama kararı alıp uygulamak o kadar hızlı olamıyor, bizim kendi içimizde de bir bürokrasi var :K

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •