14 sonuçtan 1 ila 14 arası gösteriliyor.

Konu: CAD nedir, AllPlan nedir, niye alinir

Mac

Dunyada, donanim piyasasindaki gelismelerin paralelinde, mimari yazilimlar da evrimleşti. Iki boyutlu "cizim" programlarindan, model tabanli "tasarim" programlarina gecildi. Kullanicilar tarafindan model tabanli programlarin en buyuk yararinin istenildigi anda fofo-gercekci prespektifler hazirlanabildigi zannedilmekte. Oysa gercek yarar, otomatik olarak kesit ve gorunuslerin hazirlanabildigi ve gorus ile kesit uzerinden tasarim degisikligine gidilebilmesidir.

Artik tum yeni CAD yazilimlari "model" tabanlidir. Sektordeki en deneyimli yazilim olan "ArchiCad" 15 senedir tum dunya tarafindan taninmakta, fakat kullainici orani sabit bir oranda kalmistir. Nemetschek firmasi da Almanya'da uzun senelerdir "model" tabanli AllPlan yazilimini gelistirmekteydi. Fakat AllPlan'in yayginlasmasi, ArchiCad kadar olamamis, oldukca dar bir alanda tuketilmistir.

AllPlan'in 90'li yillarin basina kadar az kullanici ile bulusmasinin iki onemli nedeni vardir. Birinci neden o yillardaki "standart" donanim gucunun "model" tabanli bir yazilima yetmemesidir. Bu yuzden ozel isletim sistemleri ile calistirilabilen bilgisayarlar uzerinde AllPlan calistirilmistir. Pahali sayilabilecek bu sistemler son kullaniciya hitap etmemekteydi.

Bu ozel sistemlerde kullanilan isletim sistemleri de AllPlan'in yayginlasmasini engelleyen ikinci neden olmustur. Gunumuzde adini sikca duymaya basladiginiz "linux" isletim sisteminin farkli bir versiyonu bu bilgisayarlarda kullanilmaktaydi. Linux, DOS isletim sistemine benzer gibi gorunur, ama oldukca karmasik bir yapiya sahiptir. Bu yuzden bu bilgisayarlarin calistirilmasini ogrenmek zor, uzerinde calisan "model" tabanli yazilimi ogrenmek ise cok zor olmustur.

AllPlan'in ogrenilmesi, bugun de cok zordur. Eger Turkiye mumessilleri ile irtibata gectiyseniz, size bir kac ay ile 6 aylik bir sureden bahsedeceklerdir. Iste ogrenme surenizin kolay Windows98/NT arayuzleri ile bile bu kadar uzun olmasini sebebi, AllPlan'in eski "linux" tabanli mirasidir.

AllPlan hala %100 uyumlu windows arayuzune sahip degildir. Son uc yil icindeki AllPlan versiyonlarini takip etmeyim ve AllPlan'daki degisikler yapildigini farkediyorum. Ama bu degisiklikler yeterli seviyede degil. Bunun nedenini anlamak icin AllPlan'in ureticisi "Nemetschek" firmasinin Almanya Borsasindaki durumuna bakmaniz yeterli.

"Nemetschek" firmasi 1999 yilinin ortasindan gunumuze kadar degerinin ucte ikisi kadar bir dusus gostermektedir. Son bir senedir de durumu en taban seviyesinde istikrarli bir durum gostermektedir. Bu durumdan Amerikan "Nasdaq" Borsasindaki dususun de etkisi vardir, ama tek nenden de o degildir. Dunya pazarlarini AutoDesk ele gecirip tekel olmaktadir ve AllPlan yerini kaybetmektedir.

Butun bunlara ragmen, AllPlan "model" tabanli mimari yazilim pazarinda "iyi" yazilimi olan bir kac programdan biri. Hala yatirim yapmaya degecek kadar kuvvetli bir yazilim.

Yazılım satın alınması, bir mimari burodaki en buyuk gider kalemi. Bir mimari yazilim ücreti, burodaki bir kac calisanin bir yillik maasi kadar tutabiliyor. Icinde bulundugumuz mali sartlarda, mimar yazilima yatirim yapmak cok zor bir karar.

Mimari yazilim satin almadan once iyi bir tuketici olun. Magazadan ayakkabi veya pantalon alirken nasil giyip bedeninize oturup oturmadigina dikkatlice bakiyorsaniz, mimari yazilimlari da ayni titizlik ile secin. Cevreden duydugunuz bu program soyle iyidir, boyle guzeldir seslerine kanmayin. Baskasinin cok begendigi sapka sizin kafaniza uymayabilir.

Mutlaka yazilim saticisindan demo vey kisitli islevleri olan bir ornek alip kendi basiniza kullanmaya calisin. Her ne kadar kurs gorecekseniz de, kendi basiniza ne kadar sey ogrenebiliyorsaniz, kurs suresince isiniz ters orantili olarak zor olacaktir.

AllPlan satin alinirken, en az iki kere dusunulmesi gereken bir yazilim. Cok fazla Windows uygulamalari ile hasir nesir iseniz AllPlan size cok ters gelecektir. Bilgisayarlar ile araniz cok iyi degil ise siz tam bir AllPlan kullanicisi olabilirsiniz. Cok hizli bir AutoCad kullanicisiyim diyorsaniz, AllPlan sizi yavaslatacaktir. ArchiCad ve IdeMimar kullanicilari AllPLan'in yanina bie yaklasmasinlar.

Beraber calistiginiz diger burolar ile temasa gecip, onlarin hangi sistemleri kullandigini ogrenmeniz sizin icin yararli olacaktir. Eger statik islerinizi yapan ofis IdeStatik kullniyorsa, sizin IdeMimar kullanmaniz onlarin calismalarinda cok olumlu bir etki yapacak ve size "maliyetleri" cok daha dusuk olacaktir.

bora

Talking Hani yaptım ordan biliyorum...

Selam...
    Herkesin CAD hakkında bu kadar bilgili olması beni nasıl sevindirdi bilemezsiniz. Programı satın alırken bana da programın aslının UNIX'den geldiğini o yüzden henüz yaygın olmadığını söylemişlerdi. Doğrusu mantıklıydı ve Mac, senin verdiğin bilgiler de program satıcılarının yalan söylemediğini gösteriyor. Hanbi borsa durumlarını falan bilemem beni ilgilendiren tek nokta programın ne kadar kuvvetli olduğudur. 40 senelik bir firma da zannederim hisseleri değer kaybetti diye iflas etmez. (Bu arada yabancı medyadan okuduğum kadarıyla tüm bilişim sektörü hisselerinde son 1 yıldır düşüş var). Gayet literatür takip ettiğin görünüyor ama yaşadığımdan söylüyorum çok iyi bir AutoCAD ve 3ds4 (o zamanlar öyleydi) kullanıcısı olmama rağmen Allplan'ı tıkır tıkır kullanıyorum.... Archicad ve idecad'i ise hiç denemedim... o yüzden onlardan geçiş zor mudur kolay mıdır bilmem ama eğer AutoCAD kullanıyorsan hiç çekinmeden Allplan'a yönelebilirsin. Yani YAPTIM ORDAN BİLİYORUM.... eğitimi de 6 ay falan sürmedi... Başkasının çok beyendiği şapka sizin kafanıza uymayabilir fikrine ise %100 katılıyorum. bence bir program almadan önce ince eleyip sık dokumak gerekir....

Mac

AllPlan Kullaniyorum

Bilginiz olsun diye ufak bir ayrinti, AllPlan, Arch. Desktop, ArchiCad ve IdeMimar yazilimlarini su anda yapmakta oldugum tasarimlarimda kullaniyorum. "Register" edilmis bir "AllPlan" ve "IdeMimar" kullanicisiyim. "ArchiCad" yazilimini da en kisa surede "orijinal" olarak almayi hedefliyorum.

Tasarim yapmadan once iclerinden en uygun olani alip kullaniyorum. Tum bu yazilimlar, kullandikalri CAD "motoru" acisindan gunumuz standartlarina uygun kaliteli yazişlimlar. Ama bir yazilim, kullanilabildigi oran kadar iyidir. ArchiCad ve IdeMimar yazilimlarinin ne kursuna gittim, ne de yardimci dokuman kullanarak ogrenmeye calistim. Programi kurdum ve kullandim.

Arch. Desktop yazilimi zaten bir "AutoCad". Kullanmakta hic sorunum olmadi, ama "AutoCad" yazilimini ogrenmem hayatimdan uzun bir sure aldigi icin AutoDesk'i hic bir zaman affetmeyecegim. AutoCad kurslari verirken, ogrencilerimin ogrenmekte cektikleri zorluklar, benim ogretmekte cektigim zorluklar, bir seylerin ters oldugunun gostergesidir.

AllPlan maceram zaman zaman heyecanli, zaman zaman da sikintili olarak gecti. UNIX'ten gelen bir yazilim, butun bilgisayar degerlerimi alt ust etti. Hala kullanirken iyi ki Windows cagindayiz diye kendime teselli veriyorum.

bora

Katılmamak mümkün değil ama, aması da var...

Selam Mac...
    Bir Allplan kullanıcısıyla daha karşılaşmak çok güzel. Tasarımına yönelik bir yazılımı o tasarıma özel kullanman doğrusu çok ileri bir kullanıcı olduğunu zaten ispatlıyor ve AutoCAD eğitimi bana sorarsan da ömür törpüsü gibi. (Özellikle benim gibi ilk ay sadece DOS gören eski öğrencilerdenseniz).
    Haklı olduğun bir nokta da bir yazılım kullandığın oranda iyidir kısmı ancak bunun iki tane aması bulunduğunu düşünüyorum....
    Birincisi Paint programıyla da mimari proje çizebiliriz. Paint'in mükemmel kullanılması gerekli sürat ve esnekliği bize kazandıramıyorsa, demek ki, o, yazılım kullandığın oranda iyidir imaresinde bir kavramsal eksiklik bulunmaktadır.
    İkincisi, bir yazılımı satın aldığımızda yıllarca kullandığımız gerçeğidir. Başlangıçta işin kolayına kaçmak (yanlış anlaşılmasın her kolay kullanılan program eksiktir anlamında söylemiyorum) belki de ilk bakışta bize karmaşık görünen ancak yapabildiklerinin sınırsızlığıyla ileride önümüzü açabilecek programlardan uzak durmak hatalı bir adım olmaz mı dersiniz?
    Güzel bir cümleydi aslında yukarıda söylediğin "bir yazılım kullanıldığı oranda iyidir"...
    Bir cümle de benden o zaman "En kolay yazılım en iyi kullandığın yazılımdır...", yanılıyorsam fikrini duymak hoşuma gider...

Mac
    AllPlan benim ilk favori yazilimim oldu. Uzun bir sure ilgilendim ama AllPlan kullanim terslikleri nedeniyle bende hayal kirikliklari yaratti. Su anada, bilgisayarimda kurulu degil cunku yine bozustuk. Bana son iki tasarimima daha rahat kullanimi olan ArchiCad yardimci oldu.

"en kolay kullandigim yazilim en iyi yazilim" olmayabilir. Sadce AutoCad bilen birisi, AutoCad'i "kolay" ve "iyi" bulacaktir. Ama su anda dunya otoriteleri "kullanilabilirlik" ve "mimari arkadaslik" yonunden ArchiCad'i destekliyor, yayginlik ve "Programlanabilirlik" yonunden Arch. Desktop'u destekliyor.

Hala bir "en iyi" yazilim yok. Sizler tavsiyem bir de "ideMimar" yaziliminin ucretsiz DemoCD'sini alip test etmeniz. Kendi ulkemizden cikan bu yazilim, "en iyi", "en kolay", ve "en ucuz" gibi "en"lere aday uluslararasi satisi baslamis bir yazilim.

bora
    Selam Mac...
    Açıkçası uzun süre uğraşıp da kullanamamana üzüldüm. Aslında Allplan'i almamda bir etmen tüm yazılımları karşılaştıran bir Amerikan kitabıydı(Archicad de dahil).
    O kitapta Allplan "artık Amerika'da Allplan gibi kaliteli yazılımları görme zamanı geldi" diye bitiyordu. Bir cümle daha vardı içeride geçen "bazen bir nokta gelir takılıp kalabilirsiniz ancak kullanan birinden destek aldıktan sonra Bunu zaten başka türlü yapmaya gerek yokmuş diye düşünürsünüz" diyordu. Gerçekten benim de ilk bir birbuçuk ay tıkandığım yerler oldu ama teknik destek ofisi tüm sorularımı yanıtladı hatta birkaç defa ofisie uğrayıp yardımcı oldular.
    Allplan hiç de küsülecek bir program değil. Bir çok tanıdığım mimar arkadaşım da bu yazılımı ciddi manada kullanıyorlar. Sende nasıl bir süreç yaşanmış olabilir bilmiyorum. Yani ofisinde senden başka Allplan kullanan yok mu? Ya da ne biliim teknik destek istediğinde yardımcı olmadılar mı. Açıkçası ben her defasında her soruma yanıt bulabildim. Artık internet üzerinden de sürekli destek veriyorlar.
    Benim tahminim eğer programı kullanıp kullanıma yönelik çekinmeden (bazen benden bıkmalarından korkuyordum) teknik destek istersen bir müddet sonra diğer hiç bir yazılımda göremediğim esneklik, sürat ve kaliteye ulaşacağını tahmin ediyorum....
    Görüşmek üzere....

Mac
    AllPlan Amerika'da iki kere piyasya suruldu. Birinci surumunde adi "Palladio X" idi. Pazarda tutulmadi ve Nemetschek Amerika'da batti.

Ikinci gelislerinde cok buyuk pazarlama stratejileri kullandilar. Ilk ciddi atilim, Amerika'nin koklu CAD yazilim firmalarindan biri olan Diehl Software'i satin almalari oldu. Diehl Software Turkiye'de az duyulmus bie yazilim olan VectorWorks (eski adi MiniCad) yazilimini uretiyor. VectorWorks kullanimi zevkli, son derece keyifli bir yazilim. Amerika'da 90'li yillarin basinda ozellikle universite ogrencileri tarafindan cok tutulmus ve gunumuzde de ofislerde hala kullanilan bir yazilim.

Burada Nemetschek'nin amaci, VectorWorks'un piyasasini yavas yavas eline gecirmek oldugu gibi, onu kullanarak, adini her alanda duyurmak.

Nemetschek'in bir diger stratejisi, cok siki reklam yapmak. Bu reklamlar sadece dergilere verilme seklinde degil. Diger CAD ureticilerinin de yaptigi gibi, piyasada CAD ile anilan uzmanlara yazilar yazdirdilar. Bu kisilerin farkli yazilarini yan yana koyarsaniz, her bir yazida ayri bir programin ovuldugunu gorursunuz. Ornegin Architectural Record dergisi editorlerinden Jim Laiserin.

Diger taraftan su anda piyasada bulunan bir cok CAD yazilimi bir cak acidan bakildiginda iyidir. Burada onemli olan CAD teriminin aciliminin artik degistigini farketmek. Eskiden beri gelen "Computer Aided Design and Drafting" teriminin sadece "drafting" kismi ile yetiiyorduk. Cok az tasarimcilar "design" araci olarak ta kullandi.

Gunumuzde "CAD" terimi "CFD" ile degismeye basliyor. "computerized friendship in design". CAD yazilimlari "tasarim yardimcilari" olmak zorunda.

Allplan bana tasarim yardimcisi olamadi. Cok ilginctir IdeMimar gercekten bir tasarim yardimcisi oldu. ArchiCad kismen de olsa bir tasarim yardimcisi. AutoDesk urunleri zaten hicbir zaman bir tasarim yardimcisi olamiyor. Turkiye'de yeni cikan Arcon Design da tasarim yardimcisi olabilecek turden bir yazilim.

bora
    Selam Mac...
    Söylediklerini ilgiyle okudum. Bildiğim kadarıyla Nemetschek firması sadece söylediğin firmayı değil Avrupa'da 11 ciddi kuvvetteki CAD firmasını daha geçen sene satın aldı. Yani bu adamlar yıllardır kullanılmayan bir programı satıp, kaliteli firmaları alıp, sonra da kalitesiz bir program mı satmaya devam ediyorlar. Doğrusu bu bana pek de mantıklı gelmedi. Bana sorarsan da çok iyi bir pazarlama stratejileri var, ama tüm dünyadaki kullanıcıları da herhalde son 40 senedir kullanılamayacak bir programı sadece pazarlama stratejisine kanıp satın alacak kadar aptal değiliz diye düşünüyorum ve ısrarla altını çiziyorum ben ve hem bana bu programı tavsiye etmiş olan arkadaşım hem de benim tavsiye ettiğim insanlar bu yazılımdan faydalanıyoruz.
    Tasarım yardımına gelince, bu çok göreli bir kavram ama bu ay Türkiye'de ve yurt dışında bir çok yarışmada birincilikler de dahil pek çok ödül alan iki mimar tanıdığım Allplan kullanarak (daha önceki pek çok derece almış projeleri gibi) bir yarışma teslim ettiler. Tasarım sürecime olan katkılarını tam olarak izah edemem belki ama en azından etüt ve düşünmeye (bazen de kendime vakit ayırmama) çok daha fazla vakit ayırabildiğimi söyleyebilirim. Madem Alplan'ın lisanslı bir kullanıcısısın, bence merkez ofislere bir uğra ve çizilmiş uygulama projelerinden örnekler gör, bu program kullanılarak elde edilmiş yarışma derecelerini diğer Allplan kullanıcılarıyla görüşerek öğren, ne biliim yani olaya bana yardımcı olmadı demek ki yardımcı olamıyor ve karmaşık çerçevesiyle bakma. (Mesela FGA'nın web sayfasına iki kullanıcı çalışması ve yorumu örneği koymuşlar, çizimleri, detayları en azından web'deki bu iki örnekten incele) Karar elbette ki senin, istersen programı kullanırsın istersen kullanmazsın. Herkes herşeyi illa ki kullanabilmek zorunda diye bir şey yok. İşine gelen yazılım senin için en ideal olanıdır.
    Tek söyleyebileceğim ben memnunum ve tavsiye ederim. Tavsiye ettiğim ve bana tavsiye eden insanların da öyle senin söylediğin gibi problemleri yok. Aynı senin gibi ben de yaşadıklarımı söylüyorum ve açıkçası senin para verdiğin bir yazılımdan faydalanamamana da üzüldüm.

stranger

Wink

sayın cad consult mac ;
    autcadin arch. desktop programının ,programlanabilirlik yönünden tutuldğunu yazmışsınız.ben bir autocad versiyonu olan bu programın kendi içinde programlama
    birimi içerdiğine dair bir şey ile karşılaşmadım.kendi içinde bir scripti veya özelleşmiş bir yazılım dili yok.konuyu açıklar mısınız ne yönden ele aldığınızı programlanabilir derken?

not: unix bugün de kullanılan versiyonarı ile çokca yaygın bir işletim sistemidir.red hat linux ,freebsd,irix,diğer tüm linux versiyonları (ki burda birşeyi daha düzeltmek gerekiyor linux bir işletim sistemi değil kerneldir.yani işletim sisteminin çekirdeği iskeletidir.kendi başına bir işletim sistemi özelliği taşımaz) fakat bizde henüz kişisel bilgisayar(pc) ile iş bilgisayarı ayrımı yapılamadığı için ve işyerinde de pc mac gibi kişisel bilgisayar-ev bilgisayarı grubuna mensup bilgisayarlar kullanıldığından unixe soğuk yaklaşılıyor.yani unix iş bilgisayarıdır netice olarak çağın gerisinde de değildir.hatta windowsa göre hele ki uğraş alanımız görselleştirmede çok çok öndedir.unixin şu çok bahsedilen teamworking yani aslında networkingde de üstünlüğünü sanırım söylememe
    gerek yok bile.internetin temelini neredeyse unixin oluşturduğunu mecburi istikamet olduğunu da...yurt dışında çoğu etkin tasarım stüdyoları win ntyi yahut 2000 zaten tercih etmiyorlar.unix derken illaki dos tipi komut satırı ara birimi akla gelmemeli korkup koşarak uzaklaşmaya gerek yok
    çoktan x-windows diye bir sistem çıktı.yani windows arayüzüne benzer grafik arayüzle unixde veya çeşitli varyasyonlarında çalışmak mümkün.
    herkese saygılar
    sağlıcakla kalın

Mac
    Stranger,

Arch. Desktop, standart AutoCad Lisp'lerini calistiran bir modul icermektedir. Ayrica C++ ile yazilabilen AutoCadd Apps'ler (arx dosyalari) calistirmakta. Veritabani modulu ile herhangi bir veritabanina veri verebilmektedir.

Linux, her ne kadar yillardir icinde X-Windows'u barindirsa da, genel kullanicilara hitap edemeyecek kadar kompleks bir yapiya sahip. Linux ham bir acik paket ve sizin onu islemeniz grekmekte. Donanimlari daha verimli kullandigi icin hem internet sunucularinda, hem de yogun render islemleri yapilan ortamalrda tercih edilmekte.

Linux bu hali ile iyi bir "cekirdek" olma yolunda. X-Windows icin gelistirilen KDE Desktop ve GNOME gibi arayuzler ile hazirlanan Linux surumleri eskisine oranla daha kolay kurulabiliyor. Ama bir windows9x/NT veya MacOs'un kadar kaliteli arayuze sahip, onlar kadar kolay bir isletim sistemi olmasi icin daha zamani var.

Isletim sistemlerinin kullanim felsefelerini arastirmak istiyorsaniz, QNX sisteminden baslamanizi oneririm.

stranger
    teşekkürler mac,yanlız işletim sistemlerinin felsefesini arşatırma gibi bi öneri neden yaptığınızı anlayamadım,unixle başlayıp windowsa geçmiş ikisini de etkin kullanan biri olarak,(şu an için unix versiyonu olan red hat linux olmak üzere)öyle bir araştırma gereği falan duymuyorum.sadece windows çağındayız denmesi bana garip geldi açıkcası.ve sanki 70lerde kalmış bir işletim sistemi
    gibi bahsedilmesi.yine küçük bir hatayı daha düzeltmekte fayda var irix,freebsd gibi yapılarda da (yani görece daha az bilinen unix ortamlarda da kullanılan bir şey x-windows
    linuxa has değil)x-windows genel adlıyla masa üstüne alternatif bir kaç masa üstü oluşturmak ve windowsa yakın çalışmak olası.ben mühendis ve mimar arkadaşlarımızın bu konuda zorluk çekeceklerini de düşünmüyorum.aynı şekilde işletim sisteminin kalitesi sizce arayüzü müdür ya da görece kolay olması mıdır.bunlara da katılmıyorum.netice olarak ilerde teknik çizim,görsel uygulamalarla ilgili ortalama üstü teknik büro/stüdyolarda unixe geçilecek.şu an türkiyede aktif olarak kullannan stüdyolar da var.söylemek istediklerim bunlardı.

osman

Post merhaba

Merhaba,
    Allplan FT ile ilgili tüm sorularınızı 13 ağustostan sonra buyük bir zevkle yanıtlayabilirim.

Saygılarımla

özim

lütfen birileri yardımcı olsun

idecad mi, all planmı?? autocad ten hangisine geçiş yapabiliriz?

genceak

allplan

Allplan programıyla, autocad öğrenmemin hemen akabinde çalışmaya başladığım büroda karşılaştım. 2 sene gibi bir sürede kullandım.Bence kullanılabilirliği tasarıma yardımcılığı açısından çok üst düzey bir program.Üstelik Türkçe.Tüm projeyi rahatlıkla kontrol altında tutabiliyorsunuz.Autocad bilen bir kişi de 5 günde programı akıcı şekilde kullanabilir hale gelir.Nokta yardımcıları inanılmaz kolaylıklar sağlıyor.
    Archicad kullanma gafletinde de bulundum.Beni bu kadar hapseden başka cad yazılımı olmadı.
    Üçünü de kullanan bir kişi olarak bence sıralama şöyle allplan>autocad>archicad bence tabi.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)