3 sonuçtan 1 ila 3 arası gösteriliyor.

Konu: Koru-ma planları

Koru-ma planları

KORUMA imar planı denen bir plan türü olduğuna göre, öteki imar planları TAHRİP amaçlı olsa gerek. Ama belki de, "koruma" adı ile, zaten "koru" sözcüğünün olumsuzu kastediliyor. Eğer öyle ise, bu planlar amacına ve adına uygun bir işlev üstleniyor.

Üzerinde durmak istediğim konu şu:
    Bir yerleşmenin ya da herhangi bir coğrafi bölgenin geleceğini biçimlendirmek üzere ancak ve ancak tek bir plan yapılabilir. Biri çıkıp "turizm" amaçlı, bir başkası, "sanayi "amaçlı, bir diğeri ticaret amaçlı plan yapamayacağı gibi, planların bazıları "koruma" amaçlı, bazıları da "korumama" amaçlı olamaz.

Meslek yaşamımın ilk yıllarında (üzerinize afiyet kırk yıl kadar önce) planlama ile ilgili bir kamu kuruluşunda çalışırdım. Kentsel planlar yapardık ve yaptırırdık. Korunacak bir şey varsa korurduk, gereğinde turizm, gereğinde sanayi ağırlık kazanırdı; birbiriyle çelişen kullanımlar arasındaki denge planın en önemli sorunu olarak görülürdü. Kentin ekonomik ve toplumsal geleceği ile ilgili arazi kullanım kararları verirken, doğal, kültürel ve tarihi değerlerini muhakkak gözetirdik. Bundan doğal bir şey olamazdı. Bu nedenle de planlama kararlarını vermeden önce, olası gelişme alanlarını da içeren ciddi bir durum belirleme çalışması yürütür, bunlara dayalı analitik etütler yapılırdı.
    (Aman dikkat, bütün bunlar yapılırdı da kentle bu planlara uygun gelişirdi demek istemiyorum).

Ne zaman ki doğal ve kültürel değerler büyük bir hızla tahrip edilmeye başlandı, o zaman "koruma" sözcüğüne sığınılmak istendi. Önce iyi niyetle ama giderek tahribata kılıf hazırlamak üzere.

Üzerine VURGU yapılan kavramlardan ve isimlerden kendimizi ve toplumu sakınsak mı acaba?

size esnek planlama anlaşını benimsemenizi öneririm... meslek hayatınızda fazlaca yol almış olsanız bile

Bence de "esnek planlama" sadece kentlerde değil, mimaride de benimsenmek zorunda da..... burada tartıştığımız konu ile bağlantısını kuramadım.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •