4 sonuçtan 1 ila 4 arası gösteriliyor.

Konu: Banyolarda detay sorunları: Derzler, silikon, siyah küf mantar vb...

 1. #1

  Banyolarda detay sorunları: Derzler, silikon, siyah küf mantar vb...

  Herkese Merhaba,

  Şöyle detayları çok düzgün çözülmüş yarım metreye kadar yaklaştığımızda bile bir problem olmayan bir ıslak hacim görmek mümkün değil mi? Ben hiç göremiyorum çok "lux" yerlerde bile..
  Özellikle banyolarda, küvet, lavabo ve duş kabini detaylarının problemsiz çözüldüğünü göremiyorum.
  Bulaşık silikonlar ve silikonlarda silmekle çıkmayan siyah lekeler, derzlerde gene aynı..

  Antibakteriyel silikonlar da geç te olsa lekeleniyorlar.
  Acaba silikonu banyoya hiç sokmamak mı gerek.
  Sanırım kilit unsur 'derz'. Derzsiz dökme malzemeler mi kullanmalı?
  Seramik belki böyle yaygın kullanıldığı kadar iyi değildir?...

  Bu konuları tartışmaya açmak ve herkesin deneyimlerinden faydalanalım isterim.

  Teşekkürler...

 2. #2
  Biz toplum olarak "ıslak temizlik" yeğliyoruz. İyi havalanmayan ıslak ortamları bakteriler de seviyor. Ama biz bakterileri sevmiyoruz.

  Islak mekanlarımız, özellikle kent içi konutlarda, çoğu zaman iyi havalanmayan, loş mekanlar; sanki amacımız temizlenmek değil de mantar üretmek; onlar da ürüyorlar, doğal olarak. Ama biz ürememelerini istiyoruz.

  Öte yandan ıslak mekanlarımızın döşemeleri, duş ve küvet tekneleri, gerekli eğimlere sahip kılınamadıkları için, suyu akıtmak yerine köşelerde biriktiriyorlar; amacımız buralarda bir canlı üretmek değilse, başka eğimler elde etmeliyiz.

  Malzeme ve detaylar, batıdan doğuya doğru hareket ediyorlar; bizim temizlik alışkanlarımıza uygun çözümler ithal etmek istiyorsak, önce kendi temizlik alışkanlıklarımızı batıya ihraç etmemiz ve onların gerekli çözümleri geliştirmelerini beklememiz gerekecek; başarılı bir propaganda ile, alışkanlıklar gidip, çözümler gelmeye başlar, ama bir kaç nesil sonra. Belki onlar da inşai çözüm yerine, biyolojik yöntemlere başvurup, banyo seven bakterileri, banyodan nefret eder hale getirirler.

  Konunun ciddi yanına gelirsek:
  Banyoların, döşeme ve duvarlarının yekpare ama nefes alabilir bir malzemeden oluşturulması belki tek çözüm. Benzerleri, küçük ölçekte de olsa, çok noktadan su püskürtmeli duş kabinleri olarak uzun zamandır piyasada var; ancak nefes almayan akrilik malzemeden üretiliyorlar ve banyodaki tüm işlevleri içermiyorlar, üstelik de kolay çizilen bakımı zor bir malzemeden yapılmış oluyorlar.
  Daha büyük ölçekteki uygulamalar, son yıllarda üretilen lüks otel benzeri yolcu gemilerinde görülüyor: inşaat süresini kısaltmak için banyoyu tümüyle tek parça olarak bir fabrikada üretip, katlar oluştukça, vinç yardımıyla yerine yerleştiriyorlar. Çözüm belki de inşaat sanayiinden değil, gemi inşaat sanayiinden ve onların tasarımcılarından gelecek. Biz kara mimarları, günlük estetik konularımızla fazlaca meşgulüz.

 3. #3
  RedRapsody
  ıslak hacimlerde yanlış malzemeler dercih ediyoruz. Her bulduğu boşluğa köpük ve silikon tıkan anlayışın sonucu bunlar. İyi bir Türk Hamamına gidip ıslak hacim detayı görebilirsiniz, küf falan olmaz oralarda.

 4. #4
  Pascha
  Kale Sinterflex sanki bu detayları biraz daha aza indirdiği için ve istenirse yekpare bile kullanıldığı için iyi bir çözüm...
  Bu konudan bizde muzdaribiz aslında şöyleki Fransadan Metre karesi 200 Euro olan Seramik getirtiyorsun fakat aradaki derz dollar kirleniyor biryerde fazla biryerde az kalıyor ve o kadar para o kadar kalite tamamen boşa gitmiş oluyor...

  Ve Asla o işi yapacak seramikçine sen o seramiğin o kadar kaliteli olup çok özenerek yapması gerektiğini anlatamıyorsun... Sorsan kendilerden iyi usta yoktur sorsan harikadır işçilikleri en ufak hata olursa gel beni bul abidir iş yapılmadan önce sonrasında metrekaresi 200 Eurodan alınmış seramikler 5 Tl etmeyen işçilikler ile kala kalırsınız genelde:)

  Bu Arada Türk Hamamları ile ilgili mevzuya katılıyorum hamamlarda ne küf vardır ne leke vardır tertemizdir burada malzemelerin günden güne doğallığını yitirmesinin de etkisi var sanırım... Eski hamamlarda kullanılan o doğal Mermerler Travertenler nerede şimdi.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

 • Yeni mesaj gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap veremezsiniz
 • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •