11 sonuçtan 1 ila 11 arası gösteriliyor.

Konu: Mutfak

Mutfak

Name:  MUSTERİ5-cukurambar-mutfak1.jpg
Views: 1846
Size:  106,9 KB

Ankara Çukurambar'da bir müşteri için yapmış olduğum çalışma.Beğeni ve eleştirilerinize sunulur.Name:  MUSTERİ5-cukurambar musteri 2.jpg
Views: 1984
Size:  116,5 KBName:  MUSTERİ5-cukurambar musteri 3.jpg
Views: 1141
Size:  113,9 KB
    En son aLso tarafından düzenlendi : 29-04-2011 12:27

Teşekkür ederim tekrar..

Renderdaki kalite iyi,mutfağın genel olarak çizgilerini beğendim fakat dolapların ve çekmecelerin neden o kadar büyük seçildiğini anlamış değilim;yoksa ölçekte mi sorun var ? Ayrıca üst dolaplara biraz şeffaflık katılmış olsa ortamın havasını daha da güzelleştirebilirdi.Ellerine sağlık.
    '' Expreyonist ''

cihan
    ufak tefek hataları göz ardı edersek genel olarak hoş renderlar

Ölçekte sıkıntım yok. Hepsi istenilen ölçülerde. Zemin seramikleri de özellikle büyük istendi. Dış mekanın bu renderımda görünmesini istemedim. Bir dahakilerinde inşallah.

Yorumlar için teşekkürler.

gracer
    Çok güzel bir çalışma olmuş...Render tekniği ve ışıklarla ilgili bilgi verir misiniz.

Bir mutfak tasarlanmış, ve herkes mutfağın "fotoğrafı" ile ilgili düşüncelerini söylüyor. Burada garip bir durum yok mu?
    Bu mutfağı ben tasarlamış olsaydım çok alınırdım doğrusu; "neden tasarımı yapanı değil de fotoğrafçıyı kutluyorsunuz" diye. Tasarlayan da, "fotoğrafını çeken" de aynı kişiler olabilir, ama ortada bir tasarım ürünü var ise, önce ürün tartışılıp sonra sunuşundan söz edilse daha doğru olmaz mı?
    Kendimizi çağdaş teknik ressamlar olarak tanıtırsak, işverenler de bize "mimar" gözü ile bakmazlar. Zaten öyle oluyor. Konsept proje isteyen yatırımcılar, bir mimara değil de, canlı gibi görünen çarpıcı perspektifler çizen, animasyonlar hazırlayan "bilgisayar cambazlarına" gidiyor.

Ne kadar da doğru söylediniz. Render istenilip sunulduğu zaman sahneye teknik açıdan bakmak herkesin sonradan aklına geliyor nedense. Önce fotoğraf kalitesinde olup olmadığı, eğer beğenilmezse şurda sorun var, şu masa büyük mü olmuş ne, bu ölçekli mi emin misin gibi sorunlarla karşılaşıyor insan . En azından ben çok yaşadım ve rahatlıkla böyle bir düşünceyi arz edebilirim rahatlıkla.
    Çalışmalarımın çoğunda tasarımdan rendera kadar iş bana ait olur ve sizin gibi tasarlamışp emektir diyen ender insanlar gördüm. Bu yüzden de şahsım adına teşekkür ederim.. Darısı sizin gibi düşünmeyen diğer insanların başına diyelim.

Mutfağın kendisi dururken fotoğrafının tartışılması üzerinde durduktan sonra, kullanışlılığı ile ilgili bir şeyler söylemezsem ayıp olur.

En önemli sorun, fırın ve buz dolabının hemen yanındaki tezgah gereksinimine yanıt verilmemiş olması gibi geliyor bana. Uzaktaki tezgaha içi dolu ve özellikle sıcak kapların taşınması sırasında kazalar artıyor.

İkinci bir konu, üst dolapların kapaklarının nasıl açıldığı: eğer kapaklar, yatay bir eksen çevresinde dönerek yukarı doğru açılıyorlarsa (ki oranlarına bakılırsa öyle olmalı), normal boyda olan kullanıcılar o kapakları açsalar bile kapayabilmek için zıplamaları gerekebilir.

Eviyenin arkasındaki pencere, düşey bir eksen çevresinde dönerek açılacak ise (en azından temizlemek için), eviye bataryasına takılıp kalabilir; eğer batarya özel olarak katlanabilir türden değil ise.

Bu kadar şık bir mutfak yapınca, gazla çalışır bir ocak değil de cam-seramik (elektrikli) bir ocak kullanmak, hem temizlik, hem güvenlik hem de kullanışlılık açısından daha doğru olurdu gibi geliyor.

Son olarak bir şıklık önerisi daha: buz dolabı ve bulaşık makinesinin tam ankastre olup, dolap kapakları ile aynı görünüme sahip olması, bu mutfağın zarafetini artırabilir.

Bir de kişisel tercih ( bu buluşumu kimseye söylemeyin): bu kadar alt dolap olanağı var ise, ben olsam iki bulaşık makinesi kullanırım (kaliteli bir 60cm'lik dolap ile makine neredeyse aynı para); avantajı ise olağanüstü: kirlileri bir dolaba doldururken, daha önce yıkanmış temizleri diğerinden alıp kullanıyorsun. Makinedekileri dolaba yerleştirmek diye bir iş ortadan kalkıyor, ayrıca makinede herşey güzelce sınıflanmış olarak duruyor.

Unuttuğum bir kaç şey daha:
    Eviye muhakkak çift gözlü olmalı ve tercihan gözlerden birine bir çöp öğütücü takılmalı.
    Eviyenin tezgah ile aynı malzemeden ve yekpare olması (corian vb), hem görünüş hem temizlik açısından önemli bir avantaj sağlar. Ayrıca tezgahın yine eksiz tek parça olarak duvara dönmesi ve keskin köşelerden, girinti-çıkıntılardan kurtulunması da temizliğe büyük katkı yapar.

Bu arada belirtmeliyim ki, renkler ve tonlar oldukça dinlendirici; üst dolapların tavana kadar olmayışı, alt dolapların yere oturmayışı da bence doğru kararlar. İndirekt aydınlatmalar ve tezgah aydınlatmaları genelde iyi; ama, mekanın genel aydınlatması ve özellikle orta tezgahın aydınlatılması ile ilgili bir bilgi edinemedim.

emeginize saglik

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •