7 sonuçtan 1 ila 7 arası gösteriliyor.

Konu: Yangın Merdiveni,

Yangın Merdiveni,

Şu anda yapılmasına uğraştığım iş merkezinin yangın merdivenlerine açılmayan pencereler konmuş. Giydirme cephe mantığında yulardan aşağıya kadar bir cam hat mevcut. Müşteri de doğal olarak bu camlar açılsa daha iyi olmayacakmı? Yangında basınç oluşacak. Yangın anında bu camların açılıp basıncın giderilmesi gerekir gibilerin den konuştu. Lütfen deneyimli arkadaşlar beni bu lonuda aydınlatabilirler mi?
    Yangın merdivenlerinin pencereleri nasıl olmalı? Açılmaması sorun yaratır mı? vs vs vs
    sach

Bu konuda herhangi bir tecrübeye sahip değilim, aklıma takılan ilk soru yangın merdiveninin neden tamamen cam ile kapatıldığı, neden böyle bir yaklaşım içerisine girdiniz.Olası bir yangında, olası bir yığılma olduğunda itfaiye merdivenle yukarılara ulaşırken sorun doğurur mu? Giydirme cepheyi çekiçle kırması mı gerekecek? Yangın sırasında oluşacak dumanın yangın merdivenine dolması işlevini yitirmesine sebep olabilir mi? Kişisel görüşüm yangın merdivenlerinin öncelikle strüktürel olarak" e illa ki" yangına
    dayanıklı olması, erişilebilir olması ve tamamen açık olması. İllaki kapalı olacaksa olası duman yığılmasına önlem olarak havalandırılır olmalı...

Ne yazık ki ben bu projeye yeni dahil oldum vede önce alınan kararları sorgulayamıyorum. Fakat ruhsata hazırlandığımız şu günlerde yangın yönetmeliğinden geçiğ geçemeyeceğiz konusu kafamı çok kurcalıyor. Tabiki bu arada merdivende her yer pencere değil. Sadece sahanlıkta 60 cm lik boşluk bırakılmış ve buraya giydirme cephe mantığı ile tüm 10 kat boyunca açılmayan camlar konmuş.
    sach

Merhaba, Yangın merdivenlerinin fan ile basınçlandırılması gerektiği için pencere veya şaft açılmaması gerekmektedir. Mantık şu yangın merdiveninin kovasına mekanik olarak basınç üretilerek yangın esnasında merdiven kovasındaki basıncın yangın holü ve diğer mekanlardaki basınçtan fazla olması sağlanır böylece kaçış esnasında kapılar açıldığında kovadaki basınç fazla olacağı için duman ve alevlerin yangın merdiveni kovasına girmesi engellenir. Eğer bu mekanlara dış mekanla irtibatlı pencere, şaft, vs. açarsanız basınç dengeleneceği gibi yangın holünün kapısı açıldıkça duman ve alevler kovaya dolmaya çalışacaktır. Tabii uygulamada şöyle sıkıntılar oluşabilir, yangın merdiven kovasını basınçlandıran fan mutlaka acil elektrik sistemine bağlanmalıdır çünkü yangın esnasında ilk yapılan iş binanın elektiriklerini kesmektir. Bu durumda sadece acil aydınlatmalar (yangın kaçış yönünü gösteren levhalar gibi) ve basınçlandırma fanı çalışmalıdır. Daha detaylara girilebilir fakat burada temel mantığı anlatmaya çalıştım. Kolay gelsin...

Yangın merdivenleri yangın anında nzxt arkadaşında dediği gibi fanlar yardımı ile pozitif basınç altında tutulması gerekir. Bu sayede merdiven kovasına duman gelemez. pencerelerin açılmaması daha doğru. fakat basınçlandırma fanınız var ise.

Türkiye'de bir yangın yönetmeliği var. Bir çok konu bu metinde açıklanıyor. Ayrıca Mimarlar Odası'nın mesleki gelişme proğramı çerçevesinde bu konuda hazırladığı bir kitapçık var.
    İlkesel düzeyde söz etmek gerekirse:
    Yangında en çok can kaybı, duman zehirlenmesinden oluyor. Yangın merdiveni ya dış havaya açık olacak, ya da girişleri ve içerideki hava basıncı, merdiven boşluğuna duman girmeyecek şekilde düzenlenecek. Yangın merdiveninden dış havaya gelişigüzel pencere açılması, bitişik pencerelerden yangın merdivenine duman dolmasına ve hatta alev girmesine neden olabilir. Bütün bu konularda, "batılı" ülkelerde neredeyse 150 yıllık, eski sovyet bloğu ülkelerinde en az 70 yıllık, çok gelişmiş teknik kurallar vardır ve uygulanır. Bu proje için geç kalınmış olabilir ama, haddim olmayarak, en kısa sürede bu konuda kendinizi takviye etmenizi öneririm; Mimarlar Odası'nın kurslarına giderek veya doğrudan bu konudaki yayınlara ulaşarak mesleğe ve kendinize önemli bir katkı yapmış olacaksınız.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •