14 sonuçtan 1 ila 14 arası gösteriliyor.

Konu: Sketchup ilk deneme (kendi yapacağım ev için)

Sketchup ilk deneme (kendi yapacağım ev için)

Merhaba, kendi arsam üzerine dublex bir ev yapmak istiyorum. Kafamdakileri bir türlü karşı tarafa anlatamadığım için bir çizim programı arayışına girdim ve karşıma sketchup çıktı. 3 haftadır uğraştıktan sonra kafamdaki evi amatörce yapmayı başardım sanırım. Fakan benim merak ettiğim bu yaptıgım çalışma hayata geçirilebilir mi yoksa sizce eksiklikleri nelerdir ? yorumlarınız benim için çok önemli. saygılar

Bu bina 4 katlı.
    Yapım teknolojisini ve kaplamasını iyi kurgulamanız gerekir.

Ahşap mı olacak yoksa o plastik kötü kaplamalardan mı? Bu kadar eğimli çatıyı belediyeden geçirmeniz zor. Bu çatı aralarını da size verilen imar durumundaki metrekareden sayarlar. O zaman neden kafa kurtarması sorunlu bir yer için harcıyorsunuz.

Açıkçası bir mimara sorunuz. Size toptan bir tasarım teklifi sunsun. Belediye mevzuatını da bilir o.
    Tabii bu evin genel olarak bakım giderlerini yıllara göre hesaplamalı. Siz de bütçenize göre karar verirsiniz.

ev 4 katlı mı? çatıda bulunanlar pencere değil sadece simetri olsun diye pencere süsü verdim oralara. ev 2 katlı. hadi üstteki pencere şekillerini kat sandınız tamam ama 4 nereden çıktı ?. ben dik çatı istiyorum hayalim bu.. geleneksel çatılardan nefret ediyorum. arsaya 90 metre kare temel izni ve 3+1 veriliyor. benim bu yaptığım çizimde 70metrekare taban üzeri iki kat bulunuyo. yani toplam 140 metre kare. ön bahçe mesafesi 5 metre, arka bahçe mesafesi 5 metre ve yanlardan 1,5 metre bıraktım. arsa toplam 225 mt2. çatıyı neden sorun yaparlar sizce ?

Sayın popo, (Hiç böyle hitap etmemmiştim açıkçası, Can Yücel'in düsturunu tercih ederim ben)

Siz bu çizimi bir mimara götürün size anlatır. Kat yüksekliği bellidir. 3+1 diye imar durumu da olmaz. Örneğin, saçak kotu vardır. Yani bu çatının saçak altının geçemeyeceği kot vardır. Herkes yapar öyle dik çatıları. Böylece 2 kat daha çıkar. Siz ben böyle sitiyorum dersiniz ama başkası da ister orayada iki kat yapar. Belediye mevzuatında bu konulara dikkat ederler.

Tartışmamak gerekir diyerek sizi bir mimara havale ediyorum. Size gerekli bilgiyi verir. Bir de imar durumunu alsanız ona göre hareket etseniz daha yararlı olur sizin için.

...5
    A---3
    ...3

İmar durumunuz. Ayrık nizam. Ön çekme mesafesi 5m. Diğer taraflardan 3 m çekeceksiniz.
    3 kata imarınız var.

TAKS var KAKS var imar durumunuzda.
    TAKS: Taban alanı katsayısı demek. Yüzölçümünüz kaç m2 ise 0.40 ile çarpınız o yapacağınız konutun oturacağı alanı verir. Çekeceğiniz mesafeler sonrası kalırsa o kadar tabii.
    KAKS: Kat alanlarının toplamı. Arsanızın 1.20 ile çarpınız. İşte toplam alanınız.

Bir de kat yüksekliği var. Yukarıdaki perspektifi verirseniz belediyeye hoş plan yok ama bu binayı yapmaya izin alamazsınız.

Bunlar genel bilgiler. Bir mimara danışınız. İsteklerinizi ona bildiriniz. Sizinle konuşur o hayat şeklinizi anlar. Ona göre çalışır.

Kolay gelsin artık.

cevabiniz icin tesekkurler

arsa 225m2. yani 90 m2 taban, toplam 270m2 yapilabiliyor o zaman. bu da 3 kata tekabulediyor. benim gorselini paylastigim cizimin ic planida mevct sadece distan cizmedim. 2 kat olarak cizildi. 70+70= 140m2 cati boslugunu plana dahil etmedim ama edersem eger 210 m2 ediyor toplam. 3kat icin izin verilen bir yapida 2. kattan sonra catiya baslayarak dik cati yapmam neden engellenir sizce? yani 3 kat cikip uzerine dik cati yapsam araya bir kat cikmamdan suphelenebilirler ama ben zaten 3 kat hakkimi 2 kat kullanip uzerine dik cati ciktim. birde 3 metre yan bahce mesafesi 1.5 metre ben 1.5 metre yan arsa sahibi toplam bina arasi mesafe mi yoksa ikimizde 3 er metre ara birakip toplam 6 metre mesafe mi olmasi gerekiyor?

Efendim Marmara'da çatı eğimi %33 olmalıdır. Yani eğim hesaplarken 10 metre yatay giderseniz 3.3 metre yükselebilirsiniz.

Hah yok ben illa dik çatı yapacağım derseniz buna belediye izin vermez. Neden?

Ben vallahi billlahi dik çatı yapacağım, içine asma kat gibi bir şey yapmayacağım derseniz bile iskan aldıktan sonra yaparsanız ne olacak. Gelip evinizi devamlı kontrol mü edecekler. Siz bu evi yaptınız sözler verdiniz sonra satmak zorunda kaldınız. Gelen adam uyanık çıktı araya kat yaptı. Belediye bu riski alır mı? Çevrenize bakın neden dik çatı yok?

Gelelim mimari konulara.

Dik çatı neden yapılır, kar tutmasın diye yapılır. Daha çok kuzey yörelerde yapılır. Hoş Amerikalılar her yerde yaparlar. Çünkü onlarda çatı arası ayrı bir imar uygulamasına sebep olabilir. Bilmiyorum orada bulundum ama mimarlık yapmadım.

Siz şimdi bunu görsel olarak istiyorsunuz. Ancak bunun kızmayın ama görsellikten öte bir durumu yok. Fonksiyon için değil.

Her mesajda terkarlıyorum ama görmüyorsunuz. Bundan sonra sizin değil mimarın yapacağı işlere sıra geldi. Bir mimara danışınız.

Teşekkürler.

Bariz kızdırıyorum sizi ama ben derdimi anlatamadım benim sorum şu. diyelim ben 3 kat ruhsatı alıp, 2 kat 90-90 çıkıp üçüncü kat hakkımı kullanmayıp 3 katı kenarları eğimli yapamaz mıyım? yani 3 kat 90 90 90 çıkıp birde üzerine dik çatı yapmak istemiyorum ben. yani ben bana verilen 3. kat hakkından feragat edip 2+çatı yapmak istiyorum. anlatabildim mi? bu şekilde yapamaz mıyım? sabrınız için çok sağolun dediğiniz gibi ben zaten görsel olarak düşünüyorum. yoksa kullanım açısından uzaktan yakından alakam yok.

Siz iyi niyetli olabilirsiniz ve gerçekten öyle kullanacaksınız ama hayatınız boyunca.

Anlattığım gibi 10 yıl sonra daha iyi bir yere, daha iyi bir bina yapmanız durumu hasıl oldu. Yaptınız çıktınız. Burayı da sattınız, gelen kişi feragat eder mi? Etmez.

Belediye de size izin vermez bu durumda. Ancak dediğim gibi mimarınıza ayrıca telkinde bulunun ki, gitsin belediyeyi razı etsin.

Bundan sonrası mimarınızla sizin aranızda.

Hoş bir çalışma olmuş elinize sağlık ama belediye ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz çatı eğimi yüzünden.

aslında çatı normal eğiminde olsa çok daha güzel olacak. Bir mimar ile görüşülseydi kişiye zaten uygun yolla anlatılır ve normal eğiminde güzel bir görünüme sahip olabileceği anlatılabilirdi.

photoshopta hızlı bir çalışma
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Yönetmeliklerin özgür düşünmeyi ne kadar kısıtladığının en güzel örneği.

Mimar yeni birşeyler düşünecek, uçacak, mükemmel tasarımlar yapacak. ama yönetmeliklere de uygun yapacak. Birim birim metrekare hesaplayacak, yönetmelikleri madde madde bilecek. Hatta yönetmeliklerin açıklarını kovalayacak, oradan vurmaya çalışacak. Bunlarla birlikte mimarlık da yapacak...
    "ölmek için mi yaşamak? yaşamak için mi ölmek?"

crazy_art

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •