6 sayfanın 5. sayfası İlkİlk 123456 SonuncuSonuncu
85 sonuçtan 61 ila 75 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlar Odası 42. Dönem Seçimleri (Şubat 2012)

Alıntı Orijinal metin Birmimar tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    İsimleri bir yana bırakırsak, bu grubun otuz yıldır yönetimde olduğunu ima ediyorsunuz. "Dinciler" konusu ise iki dönemdir tartışılıyor, yani iki dönemdir "dini yarım olanlar" bu yönetime oy veriyor. "Daha önce, hangi nedenle bu grup destekleniyordu da yönetimi ellerinde tutabiliyorlardı?" sorusunu da yanıtlamak gerek.
    Tarihi sorular soruyorsunuz.

Kaç kez oy verdiniz bilemem ama 98'den bu yana "dinciler" tartışılyor 14 yıldır. İki dönem değil. Bu konuda yanlışsınız.

Daha önce bu grup karşısındaki muhalifler de dinci değillerdi. Bu 30 senedir orada olduğunu söylediğimiz kişiler o zaman ağabey ablalara sahiptirler. Hoş benden de büyüktürler.

Ama çok çok eskiden 80 darbesinde bir odacı ne kadar çok işkence görmüşse o kadar hürmet edilirdi. Ben de ederdim onlara. Hala da ederim.

Eskiden "Odacı" dediğimiz mimarlar, hep piyasada iş yapar hem de "Oda"yı bir meslek örgütü olarak "mimarların hakkını aramak için" kullanırlardı. Şİmdi KESK çadırları olsun, Suriye'deki, Libya'daki durum olsun her şeyi düzelteceklerini zannediyorlar.

Tamam orada olanlar da insanlığa sığmaz. Modern ve demokratik olduklarını iddia eden gelişmiş ülkelerin bariz oyunudur bu. Ama kardeşim bu eve ekmek getiremeyen babanın, MİT'te ne olaylar dönüyor diye kafayı takıp evin geçimini iyice boşlaması gibi.

Önce evini geçindir. Evine faydan olsun. Biz de Oda'dan mümkünse üyelerini koruması, mümkünse daha iyi fiziksel çevre için güölü olmasını bekliyoruz. Çok mu?

Kalkmış bugünkü toplantıda iktidarı bize şikayet ediyor. Biliyoruz kardeşim biliyoruz. Geç bunları.

Bu arada Sayın Birmimar keşke ben de sizin gibi güzel duygular besleseydim. Keşke bu yönetim beni de böyle kapsasaydı.
    Keşke gerçekleri görmeseydim. Keşke. Ah keşke.

Mimarlar Odası 42. Dönem Seçimleri (Şubat 2012)

Birmimar, kim oldugunuzu bilmesem diyecegim ki, "genc, henuz bilmiyor" ama biliyorum.

Bu durumda kusura bakmayin ama iki durum var: ya konulara cok ilgisizsiniz ya da iyi niyetle ve bildiklerinizi aktararak yazmadiniz son mesajinizi.

Daha 2008 secimlerinde, onceden cani yananlar uyardi beni "Dalan'in adamlari geliyor, dinciler geliyor diyecekler yine" diye. Kac sene onceydi siz hesaplayin artik.

Kaldi ki tek secimde yapilan camur atma da yeter de artar, dun mimarlik yoktu ortada; bina ureten mimarlar da.

Ayni nakarat hep ayni ayni.

ÇDTM'nin delege listesinde adınızı görünce 3. durum oluştu

2008 secimlerinde CDTM'yi destekleyen açıklamalar yapan Cengiz Bektaş, Afife Batur, Mehmet Konuralp, Mete Tapan gibi isimler bugün neden sessizler? Asıl dertleri başka miydi o gun yoksa?

Alıntı Orijinal metin Omer Yilmaz tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    2008 secimlerinde CDTM'yi destekleyen açıklamalar yapan Cengiz Bektaş, Afife Batur, Mehmet Konuralp, Mete Tapan gibi isimler bugün neden sessizler? Asıl dertleri başka miydi o gun yoksa?
    Cumartesi Pazar uykusu tatlı gelmiştir.

Aynen bende olduğu gibi. hehehehe.

Seçim sonucu tahminimi buraya yazayım, kayıtlara geçsin. Twitter'dan daha fazla seçim yazmama kararı aldım kendimce, kimsenin seçimi falan taktığı yok

ÇDTM: 1300-1500
    TÜMİP: 700-900

Ömer Yılamz kardeşim büyük olasılıkla haklıdır, Oda yönetimini Dalan gibi düşünenlerden korumak isteyenler olmuştur.

İnsanlar da kurumlar da sürekli hata yapıyorlar. Ama hata yapmadan bir şey üretme olanağı yok. Sadece hataları görürsem yaşam heyecanımı kaybedeceğimi düşünüyorum. Ama hatalar üzerinde kafa yormaktan ve hata yapanları uyarmaktan geri durmuyorum. Yapılacak doğru bir şey var ise, yapmaya çalışıyorum, gücüm yettiğince. Geçmişten ders alıyorum, ama tek tek olayları anımsamak yerine, tortularından ders çıkarmaya çalışıyorum. Allahtan hafızam kuvvetli değil; böylece her sabah yeni bir güne uyanıyorum. Kafamda her şeyi yeniden kuruyorum.

Bunları neden söylüyorum?
    Geçtiğimiz genel kurullarda, hangi yıl neler yaşanmış konusunun ayrıntısı üzerinde fazla durmayışımın nedenlerini açıklamak için.

Meslek odalarının salt meslek ile ve meslektaşın günlük sorunları ile uğraşmasının doğru olduğunu söyleyenler ile, meslek konularını, ülke sorunlarının bir parçası olarak görüp, kantarın topuzunu meslekten biraz daha uzağa kaydıranlar arasındaki tartışma elli yıldır sürüyor. Bu elli yıldır da, Mimarlar Odasındaki yönetim kurulu üyeleri, hep ülke sorunlarına ağırlık verenler arasından seçiliyor. Bunun nedeni, bu görüşte olan üyelerin/seçmenlerin, örgüte ve örgütlenmeye daha fazla gereksinim duymaları olsa gerek. Şube genel kurullarına daha fazla ilgi gösteriyorlar ve seçimlerde de çoğunluğu sağlıyorlar.

Buna karşın, Oda yönetimlerinin bu elli yıldır meslek ve meslektaş sorunları işle ilgilenmediğini söylemek haksızlık olur; ama bu çalışmaların elli yılın muhalifleri tarafından önemsenmemesinin asıl nedeni sanırım şudur:

Oda yönetimlerinin, ülkeyi yönetenlere yönelik eleştirileri nedeniyle, Türkiye'de mimarlık, beşinci sınıf bir meslek olarak görülüyor ve mimarların hizmet alanları yeterince gelişme olanağı bulamıyor.

Bu görüşü savunan bir grup mimar, Oda dışında ayrıca örgütlendi ve gerek merkezi gerek yerel yönetimlerle "olumlu" ilişkiler kurma çabasına girişti. Neredeyse on yıldır süren bu çabanın beklenen "olumlu" sonuçları doğurduğuna ilişkin bir emare gözlenmediği gibi, onlar da son zamanlarda, Oda yönetimlerinkilere benzer eleştiriler yapmaya başladılar. Ama bu tutumun yanısıra, mimarın tasarım etkinliklerine doğrudan ağırlık veren etkinlikler ile meslek topluluğunun ilgisini çekmeyi başardılar.

BU analizler üzerinde çok uzun tartışmalar yapabiliriz ve yapmalıyız da. Benim asıl üzerinde durmak istediğim konu şu:

Yönetimleri (ister Oda ister ülke yönetimi olsun) kıyasıya eleştirelim. Ama yapılması gereken bir şeyler var ise, bunu yapmak için sadece muhalefet olarak değil, bil fiil üretici olarak örgütlü katkı koyalım. Örnek: Van depremi sonrası, Mimarlar Odası, Valilik ve Belediye ile bir protokol yapıp, hasar tespit çalışmalarına doğrudan katıldı; bu Oda'nın ülke yönetimine verdiği fiili bir teknik destektir.

Bu tür programlar önerebiliriz ve gerçekleşmesine katkı koyabiliriz; örnek:
    Taksim meydanı için Oda bünyesinde, yerel yönetime destek olmak üzere bir dizi etkinlik düzenlemek; fikirler oluşturmak, öğrenciler ve meslektaşlar arasında yarışmalar açmak.

Şunu söylemek istiyorum: eleştiri denen şey, yapılması gereken doğruları sadece söyleyerek değil, aynı zamanda bunların gerçekleşmesine katkı koyarak da yapılabilir. Şubede yeni bir yönetim oluşacak, yeni bir çalışma programı yapılacak. Neden şimdiden, yani bu program ortaya çıkmadan, önümüzdeki iki yıl içinde hayata geçirilmesi gereken "projelerimizi" ayrıntılandırıp önermiyoruz? Ama sadece önermekle kalmak üzere değil, gerçekleşmesine fiili katkı da koyarak bu projeleri sahiplenelim. Bunlar, doğaldır ki önerenlerin dünya görüşünü yansıtacak, ama meslek paydası göz önüne alındığında, ortak bir noktada buluşma şansı bulunamaz mı?

Çok mu saf dillik oluyor?

Ben Dalan gibi düşünenler, Dalancilar var demedim. Bunu o gun çamuru atanlar demişler. Hala, su an bile devam ediyor sorun. İyi niyetli görmüyorum bu yazım tarzınızı. İlk paragrafınizi bir daha okuyup değerlendirmeniz dileğiyle.

Yok hiç saf bulmuyorum. ÇDTM zihniyeti 1930 oy alabildiğine göre ortama ve sizin önerilerinize saf demek haksızlık olur.

Van'a Ekşi Sözlük de yardım ettim. Hala ediyor. Unutmadı.

Efendim. Van'da Oda'nın tabii ki bir işi olmalı. Tabii ki yardım etmeli. Ama çok çok çok yakında Antakya'yı ve Adana'yı vuracak olan Nurdağı fayı aktifleşecek. Bunu bilmemek olanksız. Gaziantep Valiliği bu depremden nispeten az etkileneceği için şehri kurtarma ve ikmal merkezi olarak konulamdırıyor. Depren afet yönetimi komisyonunda ben de yer alıyorum.

Hah neden Van'dan sonra buralar el atmıyor Oda?

Hepsine mi yetişecek. Zor. Benim burada verdim örneğin sebebi şu.

ODA DİNOZOR GİBİ.
    Yani eğer o kadar para, o kadar imkan Arkitera'yı geçtim genç mimarlarda olsa Oda bu hale gelmezdi. Afet öncesinde Türkiye'de enerjisi en çok biriken fayları neden mercek altına almazlar.

Neden yarışmaları desteklemezler. Kaç tane yarışmayı kendisine iki kişi sorulmadı diye protesto etmiştir Oda. Sayısını biliyor musunuz. Ondan fazla.

KISACASI: Oda'nın kötü yönetildiğini düşünüyorum. Büyük bir takım forvet oyuncusu alır ona parayı imkanı verir. Sonra o 30 maçta iki gol atarsa memnun kalır mı?

Oda seçim zamanları dışında sahaya bile çıkmıyor. Oda'nın yönetimini uyuşuk, demode ve koltuk hırsı bürümüş kişiler tarafından sarıldığını ve tek argümanlarının dinciler olduğunu biliyorum.

Sonucu tahmin etmek zor değildi. Bir dahaki seçimlere kadar eğer Oda'yı batırmazlarsa bizim de söyleyeceklerimiz olacak.

Dur bakalım.

Ayasofya, yararlı proje önerileri yapıyor, genç mimarlar da bunların yaşama geçirilmesi için katkı koysalar ne iyi olur; maddi destek de Oda'dan. Haydi biraz gayrete gelelim.Böyle bir durumda, Oda yöneticileri engel mi olacaklar?

Oldular. Oluyorlar. Olacaklar.

Onlar için en önemli kıstas kimlerdensin. Bizden misin? O kadar önemli ki. O kadar... Şaşırırsınız. Biraz farklı olun da göreyim...

Oda'ya şunu ithaf ediyorum.

Twitter'da rastladigim ilginc bir diyalog:
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Kocaeli Subesi secimleri ile ilgili bir haber:
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •