14 sonuçtan 1 ila 14 arası gösteriliyor.

Konu: Tavan yüksekliği problemi

Tavan yüksekliği problemi

toplam alanı 200 m2 dubkles bir ev yaptırıyorum .. tavan yüksekliği projede 272 cm net gözüküyor ... ilk katın betonu atılmış durumda şuan ki tavan yüksekliği 260 cm yapılmış ..yerlerin yapılmasıyla bu yükseklik biraz daha azalacak en az 5 cm .. 45 m2 lik mutfak ve yaşam alanı olarak kullanılcak bir yer var bu alanda çok basık bir durum yaratır mı 255 cm yükseklik .. bu hatanın sorumluluğunu mütahit mi yoksa yapı denetim mi çözmeli .. ne yapmamızı tavsiye edersiniz tşkler

10 cm lik bir hata bu çapta küçük bir projede kabul edilemez. uygulamayı yapan kişi yada firma sorumludur. Zaten dubleks ev için bence 270 cm lik bir ölçüde az ancak kabul edilebilir. 255 cm basık olacaktır.

255cm'le ölmezsiniz. Biz İş Bankası Blokları'nda 260cm'de yaşıyoruz.

Ben aynı fikirde değilim. Bizim ev çekme kat olduğundan 245cm. Ve kocaman salon olduğu halde (bizim ev aslında salondan ibaret) ufak gözüküyor. Basık.

Neyse o. Hakkınızı arayınız.

Aynı fikirde değilsin ama sizin evde de ölmüyoruz :)

Hiç bir yerde ölmeyin. Kıyamam:-)

Ancak gelin görün ki sıfırdan ev yaptıracağım, paralar dökeceğim, onayladığım ve tabii belediyeden onaylanmış geçmiş projeme uygun olmayan bir betonarme döşeme atılsın. Belki müzik sistemi kurulacak belki bir asma tavan.

Bence hak aranmalı. Ben kıyameti kopartırdım. Ve Ömer Bey siz zaten "Yarın düzelecek bu" derdiniz.
    En son ayasofya tarafından düzenlendi : 14-02-2012 11:41

İnsan ölmeden ve kafasını çarpmadan, 220cm tavan yüksekliğinde de yaşar. Ancak kendisine bir ev yaptırıyor ise, ve herhangi bir sınırlama yok ise, küçük mekanlar için net 270'in altına inmeye ne gerek var; büyük mekanlarda ise (20m2 ve üzeri) 300 cm net yapmak neden düşünülmez? Merdiven inip çıkma sorunu var ise ve merdivenin kapladığı alanı azaltmak istiyorsak o başka.

Sorumluluğa gelince:
    Yapı denetim firması da inşaatı yapan yüklenici de hatalı. Eğer zamanınız var ise yargıya baş vurun. Bir kaç sene içinde dava sonuçlanır, ama lehinize mi, bilemem. Eğer paranız var ise, bu inşaatı boş verip (satıp), yenisini yaptırın. Ama unutmayın ki inşaat yaptırmak, her zaman sıkıntılı bir süreçtir. En önce doğru mimar seçmek gerekir. Bundan ne kastediyorum?:

Betonarme bir yapıda, proje mimarının en önemli denetimi, kaba inşaat aşamasında, beton dökülmeden hemen önce, kalıplar üzerinde yapacağı ölçü denetimidir. Ama mimar ile işin en başında, bunu sağlayacak bir anlaşma yapılmış olmalıdır. Türkiye'de en önemli yapılarda bile genel tutum, mimarın elinden projeyi aldıktan sonra, onu mümkün olduğunca şantiyeden uzak tutma eğilimidir.

İkincisi, inşaatı yapacak yüklenicinin doğru seçilmesidir -ki mimarın bu konuda size yardımcı olması gerekir. Yanlış yüklenici ile doğru iş yapılamaz; denetimi yapacak mimar kendini paralasa, yüklenicinin hatalarını önleyemez; iş yüklenicinin mimarı tehdit etmesine kadar gidebilir.

Üçüncü seçim, yapı denetim firması ile ilgilidir. BU seçim genellikle, yükleniciye bırakılıyor; oysa o firma yükleniciyi denetlemek üzere devreye sokuluyor; hangi denetçi, ücretini ödeyene dönüp de "işini doğru yap" diyebilir? Ama yapı denetim firmalarının, parayı kim öderse ödesin, genelde yasal sorumluluklarını yerine getirdiklerini söyleyemeyiz. İşini doğru dürüst yapanları bu yargının dışında tutuyorum tabii ki. İnşaat camiasındaki yaygın kanı, bir çoğunun, yasal olarak istihdam etmeleri gereken mimar ve mühendislerin imzasını satın alıp, işleri deneyimsiz ve az sayıdaki elemanlarla sürdürme yoluna gittikleri yolunda.

Bunları göz önüne alınca, beğendiğiniz bitmiş bir evi piyasadan satın almayı tercih edebilirsiniz, nasıl ki araba almaya kalkıştığınızda, bir atölyeye gidip sipariş vermiyorsanız. Ancak böyle bir şeyi, piyasada bulabilir misiniz bilemem.

Yanlış anlaşılmasın da: 265 iyidir demiyorum, her konuştuğum geliştirici ve mimara 350cm yükseklik olsa ne iyi olur diyen biriyim.

Yahu annemin oturduğu ev yıkıldı yapıldı.

Göztepe'de Bağdat cad. yakın bir yerde. Lüks mü lüks. Hatta annem biraz bu konuda da rahatsız.

Neyse dedim ki madem masraftan kaçınmıyorsunuz. Kat yüksekliği 315 yapalım. 300 bile olamadı. Kadıköy Belediyesi izin vermemiş.
    15 santime asma kat mı yapacaktık.

Bunu da burada kayıtlara geçireyim.

Türkiye'de kuralları pek bilmem, Danimarka'da okuyorum ve burada ev her ne kadar büyük ve küçük olsa da, yaşam icin kullanılacaksa, tavan yüksekliğinin 2,5 metre altında olması yasak...

Senin 2,55m kötü olur mu, hayır ama dediğin gibi 2,7 m çizilmiş ise hakkını aramalısın, sonuçta yeni ev, tavan yüksek olsun diyorsan ve bunu kısıtlayan bir durum yok ise tabii, evin yapımını üstlenen firma bir kuruş almadan duzeltmelidir sorunu..
    En son ayasofya tarafından düzenlendi : 10-03-2012 00:00 Nedeni: İmlâ

En kötüsü de asma tavan yapma hakkın elinden alınmış görünüyor:) çok basık olmaz merak etme.mutfak dolaplarında ve boyada açık renkler kullan saygılar

İstanbul İmar Yönetmeliği'ne (http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/kurumsal...yonetmelik.pdf) göre;

6.06.1. "Genel olarak bitişik ve blok nizam yapılaşma koşuluna sahip konut alanlarında; tamamı konut olarak yapılacak binalarda zemin kat 3.50m, normal katlar 3.00m yüksekliğe kadar yapılabilir, zemin katın ticari amaçlı
    kullanılması durumunda ise zemin kat yüksekliğe 4.00m.ye kadar yapılabilir."

"2.04.24. Kat Yüksekliği: Binanın herhangi bir katının döşeme üstünden bir üstteki katının
    döşeme üstüne kadar olan mesafesidir." der.

Yani zemin kat 3.5m'ye kadar yükselebilirmiş. 2.55lik net yükseklik tek başına bir sorun gibi durmuyor ama çok geniş bir mekanda basıklık hissi yaratacak gibi duruyor. Fakat bir de şu var, boş (hele kaba yapı durumundaki) binalar genelde göze küçük görünür, "bu eşyalar buraya nasıl sığacak" diye düşündüğünüz boş dairelere eşyalar rahat rahat sığışıverir.

Sormak istediğim ise şu; bir ev yaptırıyorsunuz ve zemin kat yüksekliğini proje üzerinden hiç kontrol etmediniz mi? Mimarınızla konuşmadınız mı? Bir bilene danışmamış olsanız ve bu konuda fazla bir bilginiz olmasa bile "yüksek tavanlı bir ev"in en az "geniş ve bölünmemiş mekanlı" bir ev kadar geçer akçe olduğunu bir yerlerden duyup mimarınızı tavan yüksekliğini limitlerde tutmasını istemeniz gerekirdi diye düşünüyorum.
    "(...)Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
    Yangelmişim diz boyu sulara
    Hepinize iyiniyetle gülümsüyorum (...)" T. Uyar

Bence tavanı komple ayna kaplat. Böylece kat yüksekliğin 510 olacaktır. :D nacizane fikrim

Yapı denetim firması bu konuda en sorumlu kişidir. ikinci sırada mütahit sorumludur. Proje onayından 12cm'lik sapma sorun teşkil edecektir. İlk önce belediye ile bu konuyu görüşün bulunduğunuz belediyenin bu konulardaki yaptırımını öğrenin. Muhtemelen yapı denetim firmasını ezmek istemeyecektir :) Yargıya başvurduğunuzda yasal süreç uzun sürecektir. Bilirkişi felan gelecektir. O bilirkişiyi yapı denetim ve mütahit kafaya alırsa istemediğiniz bir rapor yazacak. Sonra siz o rapora itiraz edeceksiniz gibi durumlar var.

Gelelim uğraşamam razı olurum kısmına. 255'lik bir tavan size sıkıntı çıkaracak bir yükseklik değildir. Ama parayı veren sizsiniz sonuçta.

O şekilde hata yapan bir mütehit firma tevsiye betonu ve kaplamayı 5 cm'lik bir ölçü ile kurtarırsa ne mutlu size diyebilirim :)

Belediye ile bu konuyu mutlaka görüşünüz.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •