10 sonuçtan 1 ila 10 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlik Forumu iPhone Uygulaması

Mimarlik Forumu iPhone Uygulaması

Merhaba,
    Arkitera'nın ilk iOs uygulaması olarak Mimarlik Frm'yi (umarım daha iyi bir isim bulacağız) gururla sunmak isteriz: Bu linkten iPhone ya da iPad'inize yükleyebilirsiniz.

merhaba,

ios uygulamasını ipad ime yükledim fakat ipad için bir uygulama yapmamışsınız. Yaptığınız uygulama iphone ve ipod lar için yapılmış bir uygulama. ipad de uygulama tabiki çalışıyor fakat iphone/ipod formatında gözüküyor. ipad kullanıcılarına hitap eden bir uygulama değil çünkü ipadlerin ekranları büyük bu yüzden sitenin kendisini kullanmak daha kolay.

ayrıca son zamanlarda ios işletim sisteminin çeşitli araçlarla kullanılması yaygınlaştığı için bir çok site kendi uygulamarını geliştirdi. Bu şu an devam eden bir akım. Sizde buna ayak uydurmuşsunuz. Fakat bir çok site yöneticisi ios işletim sistemli araçlarda uygulama yapma gerekliliğini anlayamadı. Size örneklerle açıklayım kafanızda daha iyi bir şekil oluşsun:

autodesk ios kullanan cihazların yaygınlaşmasıyla, dwg dosyalarını bir tarayıcı ile editleyebilmemizi sağladı. Bununla da yetinmeyip ios işletim sistemleri için sizin gibi uygulama geliştirdi. Bu çok başarılı bir hamle oldu çünkü her ortamda ipad le dwg dosyalarına erişip düzenleyebildik. Aynısını adobe da yaptı. Photoshop için ios uygulaması geliştirdi. Bu da çok başarılıydı. Kolaylıkla psd dosyalarını her ortamda açabildik.

Bir yandan da devlet e-devlet hesabı için ios uygulama geliştirdi. turkiye.gov.tr adresinde yapabildiğimiz her şeyi yapabildik ki bu son derece başarısızdı çünkü sitede yabildiğim her şeyi zaten bir tarayıcı vasıtasıyla yabiliyorum, neden o uygulamayı kullanayım ki? Onlar da sizler gibi iphone ve ipad için uygulama geliştirdikleri ilan ettiler. Fakat program açıldığı zaman yine sizin geliştirdiğiniz uygulama gibi iphone için yapılmıştı. ipad de bu programlar çalışıyor fakat iphone daki gibi klavye çıkıyor. Görüntü kötü. ayrıca ipad in iphone a göre bir takım artıları var ve bu artılar uygulamada kullanılmamış. Özetle e-devlet sistemi için bir ios uygulamay gerek yok. çünkü ihtiyacım olan her şeyi zaten siteden yapabiliyorum. ne olabilirdi mesela acil bir durumda bulunduğum noktaya itfaiye polis ambulans yollayabilirdi. Bu tarz şeyler çok yaygın. Ama bunu yapmayıp bir tarayıcı ile yapabileceğim her şeyi bir uygulamaya sokuşturdular.Sonuç olarak kullanmıyorum. Çünkü gereksiz. Sizin yaptığın uygulama da aynı şekilde. Sitede yaptığım her şeyi yapabiliyorum. Ötesi yok. O zaman programı kullanmama gerek yok. Zaten tarayıcım ile daha rahat kullanıyorum. Ayrıca iphone için yazılmış bir uygulama ancak çok gerekli ise ipad lerde kullanılır. Yaptığınız uygulama zaten gerekli bir şey değil bu yüzden kullanmak anlamsız. Zaten bir farkı olmayan bir uygulama geliştirmeniz anlamsız olmuş. Negatif eleştiri yapıyorum ki kendinizi geliştirebilesiniz. Eğer çağa ayak uydurmak istiyorsanız sitenizi tamamıyla html 5 e uyarlayın. Tabiri caizse atariden bile bağlanırsınız.

ios uygulaması içinse ekşisozluk ios uygulamasına bakabilirsiniz. Orada yazar olanlar ios uygulaması ileyakınlarındaki yazarları görebiliyorlar. Sizde böyle bir şey yaparak başlayabilirsiniz. isteyen üyeler birbirlerinin yerlerini görebilir, fikir sormak için dwg paylaşabilir ve editleyebilirler. Eğer ios cihazlarının olanaklarını kullanmayacaksanız uygulamayı hiç yayınlamayın çünkü hakkaten kullanılmıyor.

Merhaba,
    Katkınız için teşekkür ederim öncelikle, çıktığından itibaren hergün en az 3-4 saatini iPad'de geçiren birisi olarak sizi anlıyorum. Ayrıca bilmiyorum gördünüz mü Ağustos 2011'de Arkitera.com'da şu haberi yazmıştım: http://www.arkitera.com/haber/index/...cihazlar--ipad

iPad için bir uygulama yaptığımızı söylemedim zaten dikkat ederseniz, iOs dedim. İster iPhone'unuza ister iPad'e ister iPod'a yükleyip kullanabilirsiniz. iPad'deki durum sizin bahsettiğiniz kadar vahim değil benim değerlendirmem ile. Sadece Mimarlık Forumu değil başka bir çok uygulamanın iPhone versiyonu var ve iPad yok, kullanıyor ve hiç de sizin gibi şikayet etmiyorum, bu bir kişisel tercih yani. Öte yandan elbette iPad de olsa iyi olurdu.

Bu kadar bilgi veren formatta yazıp Mimarlık Forumu uygulamasının zaten hazır bir uygulamanın satın alınması ile hazırlandığını bilmiyor olmanız ilginç doğrusu. Bu bir hazır uygulama, ücretini veriyorsunuz, alıyorsunuz uygulama dükkanına atıyorsunuz hepsi bu.

Tarayıcıdan kullanmakla uygulamadan kullanmak arasında dağlar kadar fark var. Fotoğrafı çekiyorum ve çat diye foruma ekliyorum. Bakın hemen bu mesajdan sonra bir deneme yüklüyorum, görün. Ayrıca konuları yanıtlamak, bakmak falan hepsi çok daha konforlu. Elbette kullanmak ya da kullanmamak kişiye kalıyor.

Tarayıcıdan kullanmakla bir değil. Çok uzaman bir iPad'çi olmasam bile söyleyebilirim.

Kare karalamaca diye bir site var. Onun da koşa koşa iPad halini aldık. Hiç bir farkı yok gibi gözükse de hafızaya alma kısmında bile değişik özlelikleri olabiliyor iOS sürümlerinin.

Tekrar merhaba,

Yazılanları okudum. Demek istediklerinizi gayet iyi anladım. Fakat benim anlatmak istediklerim çok iyi anlaşılmamış. Bu benim kusurum. Ben bir apple yanlısı değilim. Apple ın sadece ipad cihazını kullanıyorum. ipad 2 ilk çıktığı zaman aldım. Her zaman yanımda taşıyorum. Bu yüzden iş haricinde herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymuyorum.

Ayrıca bende bir uygulama geliştiricisiyim. Kendi ihtiyaçlarım uygulamalar geliştiriyorum. Ticari bir amaçla yapmıyorum.

Sonuç olarak bu aletler ciddi birer teknoloji ürünü. Bu teknolojiyi kullanmak elinizde. Bakın bugün bir sürü dizi izleme sitesi var. İnsanlar belli başlı siteleri kullanıyorlardı bugüne kadar. Hatta aralarından bir tanesi bu işi çok profesyonelce yaptı ve insanların dikkatini çekti. Ama yakın zamanda ilk üçün içinde olan bir tanesi html 5 e geçti. Bu şu anlama geliyor, her türlü ortamda bu siteden yararlanılabilir. Özellikle taşınabilir ios cihazları için flash destekli video oynatıcılar bir problemdi. ipad lerden iphone lardan online dizi izlenmiyordu. Fakat html 5 teknolojisi basit ekonomik ve teknolojik anlamda sürdürülebilir olması web tabanlı uygulamaların bir anlamda küreselleşmesini sağladı. O yüzden artık online dizi izlerken her ortamda html 5 altyapılı siteyi tercih ediyorum. html 5 küreselleşen internetin çağ babasıdır. Sonuç olarak html 5 teknolojisine mümkün olduğunca çabuk geçin.

Son olarak, bazen acil olarak kişisel internet sitelerimden birinin kodlarını değiştirmem gerekebiliyor. Bunu vapurda çayımı içerken yapabiliyorum. Başkaları da fotoğraf çekip internete yüklemek için ipad kullanabilir. Unutulmaması gereken şu, bir uygulamanın basit orta ileri düzey kullanıcıları olabilir. Fakat bu uygulama bu kullanıcı gruplarından herhangi birini dışlamamalı. O yüzden yapılmış bu uygulamayı başarısız buldum, hazır veya değil.

ios uygulamaları yapmak zor şeyler değil. Sadece prosedürleri fazla olan bir sistem. Sisteme kayıtlı herhangi bir geliştirici ile anlaşıp uygulama geliştirebilirsiniz. Tabiki bunun maddi bir karşılığı var. Bu durumda da sponsorlu uygulamaları tercih edebilirsiniz. Ekşi sözlük ios uygulaması bu şekilde vodafone sponsorluğuyla bir uygulaması var. Sizde bir irma ile anlaşıp ihtiyaçları ve daha fazlasını karşılayan bir uygulama geliştirilmesine ön ayak olabilirsiniz. İşte o zaman insanlar bunu zevkle kullanır.

Saygılarımla

iTunes'da eğer Mimarlık Forumu'nun sahibine bakarsanız bizim sisteme zaten kayıtlı olduğumuzu görebilirsiniz.

Html5 bu konuya niye dahil oluyor onu da anlayamıyorum, neyse daha fazla uzatmak istemiyorum. İyi çalışmalar, iyi kodlamalar.

Bende daha fazla uzatmayım. Anladığım kadarıyla teknik konular hakkında bilginiz normal kullanıcılar düzeyinde. Yukarıda bahsettiğim her şey buradaki sistemi bir adım daha ileri götürüp, kullanıcı ve cihaz dostu olmakla ilgiliydi. İyi çalışmalar.

Ömer Yılmaz'ın teknik bilgisi "normal kullanıcı" düzeyinde ise "üst düzey" ne olur onu bilmiyorum.

Neyse burada kimin teknik bilgisi ne durumda bilmiyorum ama Sayın Ferhat yazdıklarınızdan sizin de ahım şahım bir iOS programcısı değilsiniz gibi geldi. Sisteme kayıtlı olmak filan derken???

Neyse amaç üzümü yemek değil bağcısını dövmek gibi geldi. Ben uzatıyorum yani.

Eğer daha iyisini yapacağınızı iddia ediyorsanız, bunu aynen burada anlatınız, Ömer sizinle irtibata geçer. Yok iddia boşsa...

O zaman gerçekten zuatmaya gerek yok.

Alıntı Orijinal metin ayasofya tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ömer Yılmaz'ın teknik bilgisi "normal kullanıcı" düzeyinde ise "üst düzey" ne olur onu bilmiyorum.

Neyse burada kimin teknik bilgisi ne durumda bilmiyorum ama Sayın Ferhat yazdıklarınızdan sizin de ahım şahım bir iOS programcısı değilsiniz gibi geldi. Sisteme kayıtlı olmak filan derken???

Neyse amaç üzümü yemek değil bağcısını dövmek gibi geldi. Ben uzatıyorum yani.

Eğer daha iyisini yapacağınızı iddia ediyorsanız, bunu aynen burada anlatınız, Ömer sizinle irtibata geçer. Yok iddia boşsa...

O zaman gerçekten zuatmaya gerek yok.

Anladığığım kadarıyla bu konu ağız dalaşına dönecek gibi duruyor. Bana bir cevap hakkı doğmasaydı yanıtlamayacaktım ama son kez yanıtlamakta fayda var diye düşünüyorum.

ilk olarak şunu söylemek istiyorum, konunun buralara gelmesi iletişim kuramamızdan kaynaklanıyor. Bu başlıkta konu ile ilgili eleştirilerimi yazdım. Bununlar keyfi yazılmış yersiz şeyler değildi. Fakat nedense kendi otokontrol mekanizmanız savunmaya geçti. Bununlar bedava önerilerdi. Yapılması veya yapmayı düşünmek bile bu bilgi ağını ileri taşıyacak şeyler.

Oturup vakit ayırıp bu sistemdeki eksikleri açıkladım. Bunu sadece size yapmıyorum. Kullanıcı olarak eksikleri deer verdiğim yerlerle paylaşıyorum. Bir çok bilinen siteye tavsiyelerimi ilettim. Kimileri bu görüşleri dikkate aldı ve uyguladı, kimileri ise yapmadı. Özet olarak benim bundan ticari herhangi bir çıkarım yok. Tamamıyla yardım etmek amaçlı yapıyorum. Sizlerde bu görüşleri dikkate almama özgürlürğünü kullandınız. Kimse bir şey kaybetmedi. Sadece gereksiz konuşmalara girerek iki taraflı vakit kaybettik.

İletişim kuramadık çünkü ipad iphone cihazlarına nasıl uygulama geliştiriliyor bilmiyorsunuz. Bununla ilgili teknik bilginiz yok. Olmak zorunda da değil. Taşınabilir ios cihazlara uygulama geliştirmek için apple a kayıtlı coder olmanız gerekir. Sisteme kayıt derken bundan bahsediyordum. 100 $ gibi bir ücreti var. Daha sonra bir ios işletim sisteminde geliştirdiğiniz uygulamayı apple store a koyabiliyorsunuz. Uygulama geliştirmek için ise ios syntax ını biliyor olmanız lazım. Bu kişiler de genelde ios developer diye tabir ediliyor. Türkiyede hem bireysel geliştiriciler hem de kurumsal uygulama geliştiriciler var. Bu uygulamaları geliştirmek onların işi.

Benimle ilgili sylediklerinize gelince, çok merak ediyorum diğer insaların yazılarını da benim yazılarımı okuduğuz gibi mi okuyorsunuz? Ben ios developer olduğumu söylemedim. Kendi ihtiyaçlarım için uygulama geliştiriyorum dedim. Ticari bir amaçla yapmıyorum dedim. Web tabanlı olarak php, masaüstü olarak da delphi de program yazıyorum. Yazılımcı değilim ayrıca. Mimar ve iç mimarım. Yani topu topu bir sayfa yazı yazdım 3-4 dakika ayırıp okuyamadınız mı hepsini? O yüzden cevap vermek için harcadığım vakte üzülüyorum.

Saygılarımla,

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •