5 sonuçtan 1 ila 5 arası gösteriliyor.

Konu: 25 nisan genelgesi hakkında

25 nisan genelgesi hakkında

merhaba sevgili meslektaşlarım

Çevre ve şehircilik bakanlığının 25 nisanda yayınladığı genelgede (http://www.csb.gov.tr/turkce/dosya/g...li_alanlar.pdf) daha önce de yapılmadığı vurgulanan oda vizelerinin ve sicil durum belgelerin artık kesinlikle kurumlar tarafından istenmeyeceği ve proje müelliflerinin vereceği taahütnamenin yeterli olacağı, bir tek yapı denetimin onayının yeterli olacağı yazıyor. Bu bağlamda serbest olarak çalışan arkadaşlar nasıl davranıyor sizin çalıştığınız illerde uygulamalar hangi yönde devam etmektedir. Ayrıca mimarlar odasına üye olarak odanın tüm şartlarını kabul etmiş sayılan mimarlar olarak vizesiz proje yapıp kurumlara verdiğimiz zaman odanın bu konularda bir yaptırımı var mı ? Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

herkese iyi çalışmalar.

Mimarlar Odası'nın ciddi bir gerli kaybı yaşayacağı ve artık "Mimarlar Odası'nın vize verememek gibi bir hakkı yok ki" diye gevelemeyeceği bir durum.

Açıkçası biraz daha başıboş kalacak herkes herşey. Çok üzücü.

Ama bunun müsebbibi de biraz da Oda'nın ta kendisi. Benim fikrim bu.
    Güçlü olsaydı da çıkartmasaydı.

Hah hırsız da hiç mi suç yok. Var tabii. Ama güçlü olacaksın ki karşısında durasın. Yoksa genelge de çıkartılar özelge de.

Durum vahim.

konu pek ilgi görmedi heralde. bir tek ayasofya cevaplamış. bu konu hakkında serbest çalışan arkadaşların tavrını ve bağlı oldukları şubenin tavranı merak ediyorum gerçekten. benim son olarak odadan duyduğum geçmişe dönük ruhsatların kontrol edildiği ve vizesiz olarak proje teslim edip ruhsat alan mimarlara yaptırım uygulayacaklarmış. (süreli meslekten uzaklaştırma gibi) Yıllardır bazı büyükşehirlerde zaten vizesiz projelerle ruhsat alınıyordu belediye istemiyordu bu uygulamayı. şimdi mi akıllarına geldi gelen ruhsat fotokopilerini kontrol etmek? Oda neyin peşinde oda ayrı bir merak konusu?

oda neyin peşinde. . .
    2013 e girilmyesiyle beraber vizesiz olarak proje teslim eden ve ruhsat alan mimarlara yaptırımlar uygulanmaya başladı zaten.Onur kuruluna sevk edilme, mesleki hakları belli bir süreliğine elinden alma gibi yaptırımlarla. . .
    benim düşüncem şudur ki, 1954 den buyana var olan bir oda 59 yıldır hiçbir güç elde edememiştir. Bugün yasal değişiklerle odalar saf dışı bırakılmaya çalışılmaktadır, ve öyle görünüyor ki bırakılacaktırda, böylelikle zaten iyi durumda olmayan serbest mimarlık piyasası, çok daha kötü bir duruma sürüklenecektir.
    Bunun çok net bir şekilde farkında olan oda, üyeleriyle birlik olup 59 yıldır kazanılamayan gücü şimdi kazanabilmenin (!) yerine, tehdit diyebileceğimiz yaptırımlara, üyelerini iyice kendinden uzaklaştırmaktır.
    Bundan sonraki süreç adliye koridorlarında bir aşağı bir yukarı koşuşturan mimarlar olarak görünmektedir.
    Sonuç ne olursa olsun,serbest mimarlık lehine birşeyler çıkabileceğini zannetmiyorum. Yukarıda da denildiği gibi başıboş olan piyasa iyice başıboş duruma gelecektir.
    Durum gerçekten vahim . . .

Bana Bursa oda'dan söylenen; belediyelerden o sene çıkan tüm ruhsatları isteme yetkileri varmış; Onlarda dönem sonlarında isteyip; odaya onaylatmayan mimarları çağırıp; hem faturalarını kontrol ediyor; hemde harçları alıyormuş. Büro tescili'ni yenilemiyor yoksa. En az bedel değilse yada harcı ödemezsen falan.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •