10 sonuçtan 1 ila 10 arası gösteriliyor.

Konu: Dizüstü tavsiyesi

Dizüstü tavsiyesi

Mimarlık derslerini almaya bu sene başlayacak bir öğrenci olarak öğrencilik hayatımı en azından 3 yılımı çıkartacak bir laptop arıyorum. İki laptop modeli arasında kaldım, ram'in yeterli olacağını düşünüyorum fakat asıl sorun çözünürlük ve ekran kartında;

MSI GE60 :
    İşlemci : i7-3610qm-2.3 ghz Turbo Boost ile 3.3 ghz'ye kadar
    Bellek : 1333 mhz ddr3 8 gb
    Ekran Tipi : LED Full HD 15.6 inç
    Çözünürlük : 1920x1080
    Ekran Kartı : Nvidia GeForce GT 650M 2 gb

Lenovo Y580 :
    İşlemci : i7-3610qm-2.3 ghz Turbo Boost ile 3.3 ghz'ye kadar
    Bellek : 1600 mhz ddr3 8 gb
    Ekran Tipi : LED HD 15.6 inç
    Çözünürlük : 1366x768
    Ekran Kartı : Nvidia GeForce GTX 660M 2 gb

sizce hangisini almalıyım çözünürlük ve Full hd ve hd olma farklılıkları da düşünüldüğünde? Şimdiden teşekkürler

yok mu kimse?

3ds max gibi program kullacakmısınız. Yoksa sadece autocad ile kullanmayı düşünüyorsun. Aslında her iki program içinde seçtiğin bu modeller sana yetecektir. Sadece 3ds max ağırlık kullanacaksan. Anakartın çekirdek sayısının yüksek olmasına özen göstermelisin.

İllada bunlardan birisini alacam. Sen olsan hangisini alırdın diyorsan. Ben lenova Y580'ni alırdım. Çünkü bellek hızı her zaman önemlidir.

Tesekkürler görüsünüz için, agirlikli olarak autocad çalisacagim. Yalniz bir yerde full hd ve çözünürlügü yüksek ekranin detaylar açisindan daha iyi olacagi ancak 15.6 inç degil de 17 inç gibi daha büyük ekranda iyi olacagini okumustum, küçük ekranda yazilar küçük kaliyor yazilari büyüttügünüzde ise çizim alani ekrana bagli olarak azaliyormus. Bununla ilgili ne dersiniz?

17 inç laptop bana taşınabilir gibi gelmiyor. Daha yeni 13.3 aldım. Ama tabii ben devamlı suretle laptop taşıayn biri olduğumdam normaldir.

zaten 1920x1080 yani fullhed dediğiniz şeyi ancak 17" laptop ile kabul edebiliriz. Öbür türlü ikonlar mikroskopla okunmalı.

Şİmdi iki makine de güçlü. Bunlara win7 ama x64 bit yüklemeden çok fazla performans alamayabilirsiniz. Bence x64 olmalı. Ona göre AutoCAD ve diğer programlar da hızlı olacaktır.

İlk seneler için render yapmayacak ya da oyun oynamayacaksanız bence bu kadar hızlı bir makine çok işinize yaramaz. Bence tabii. Ama bir kere alayım da tam olsun diyorsanız o ayrı mesele.

Deiğim gibi ben 17" dizüstünün az taşınabilir olduğunu düşünüyorum.
    Bir de x64 olmalı.

Gerisi farklı alternatiflere açıktır.

Dediğiniz gibi bir kere alayım öğrencilik hayatımı çıkarsın tekrar uğraşmayayım istiyorum. Ben de taşınabilir olmasını istiyorum o yüzden gönlüm 15.6 dan yana ancak dediğiniz gibi autocad de zorluk çeker miyim? Sizin 13.3 bilgisayarınızın çözünürlüğü düşük mü o konuda? 64bit işletim sistemi yükleyeceğim ve 17 inçten vazgeçtim, 15.6 inç çok fazla sıkıntı çıkarır mı sizce yüksek çözünürlükte?

Çıkartmaz. Çözünürlük derken canınızı da sıkmayınız. Ne kadar çözünürlük o kadar çok ikonun bir kerede kullandığınız programlarda el altında olması demek. AutoDesk ürünleri çok iyi optimizasyon yapıyorlar. 17 çok insafsız. 15.6" dünyada en çok üretilne lcd panel boyutu olduğundan en uygun fiyatlıyı zaten onda bulursunuz.

Full hd şart değil. Ancak olursa da yan cebime koy. Ergonomisine dikkat edin tipine filan. Yoksa çoğu laptop üreticisi parçalarının %75'ini ortak ürettirirler.

Benim halihazırda 7-8 senelik bir dizüstüm var şu anda önümde. Torrent için kullanıyorum. Fujitsi Siemens. Zamanının en en ucuz ama kuvvetli makinesi idi. Çok para vermedim yani. Hırsız evi sildi süpürdü bunu almaya bile tenezzül etmemiş. Vallahi böyle.

Neyse hala çalışıyor. Win7 var üstünde oem. Çocuklar iğrenç flash oyunları ile barbie makyajı yapıyorlar kızıyorum. Ama onlar tepiniyorlar sorun çıkarmadı. Bir kere ekran kartı çok ısınmaktan gitti. Tamir ettirdim. 110 tl verdim. Yetti.

Sonra hırsızdan sonra yine piyasaının en ucuzu Dell İnspiron aldım. Win7 x64 var. Ve en son yarışma projesinde SktchUp+Vray renderında oldukça hızlı idi. Bir günde 10-15 yük. çöz. render aldım. Eşim de mimar onun makinesi.

Macbook Pro'm var. Üniversite vedi bir tane. Hem OSX hem de win7 kullanıyorum üstünde. Şu anda o Gaziantep'te.

Bir de yeni aldığım Samsung'un çok ince 13.3 modeli var. Onu da ben İstanbul'da kullanıyorum.

Durum bu. Markaya çok para vermeyin. Ortalam üstü bir şey alın ama en iyisi olacak diye de dertlenmeyin. İyi bakın benim gibi çaldırmayın uzun süre dayanacaktır.

Teşekkürler.

Macbook Pro nasıl ?

En son öneri 2012 de kalmis yeni dizüstü bilgisayarlardan işimize yarayacak önerebileceginiz neler var
    Teşekkürler

Lenovo S90-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Laptop Tavsiyesi

Yeni dizüstü olarak öncelikle bütçeniz önemli tabi ki, örnek olarak;

a-1000-2000
    b-2000-3000
    c-3000-......

Bu kotalardan hangisi sizin maksimumunuz bunu öğrenmeli ve dahasında ise sizi öğrencilik ve öğrencilik sonrası çalışma hayatınızda problem çıkarmayacak bir marka önerisi gerekir.

1.1.-Asus (rog' serisi önerilir.)
    1.2.-Lenovo (Y serisi önerilir.)
    1.3.-Dell (F1-F12 Fonksiyon tuşlarının AutoCAD de çalışırken FN'ile çalışması bir eksi fakat harici bir klavye ile tavsiye edilir.)
    1.4.-MSI (GT serisi önerilir.)
    1.5.-Alienware (dell markasının yan ürünüdür.)

bu markalar genelde tercih edilen ve kaliteli ürünlerdir. yukarıdaki markaların modelleri işin daha detaylı kısmı fakat genel olarak minimum'da bir sistem gereksinimleri yazarsak siz gençler bu sistem'den yukarıda bir ürün almaya çalışabilir ve bütçenizi de gözardı etmeden satın alabilirsiniz.

İşlemci: İntel Core i7 2.6 ghz (3.5 e kadar gidebilir.)
    Ram: 8 gb ddr3 (ddr4 olanları da mevcut)
    Ekran kartı: paylaşımsız 2 gb (marka yazmıyorum)
    HDD: 500 gb (mümkünse 128 ssd olması iyidir.)
    İşletim sis.: Windows 10 64bit (biz genelde W7 kullanıyoruz hala)

that's all.
    En son ziyaslan tarafından düzenlendi : 18-01-2016 11:18 Nedeni: Hatalı yazım

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

3 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 3 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •