2 sonuçtan 1 ila 2 arası gösteriliyor.

Konu: Archicad 17 için Otomatik Kot Alma Sorunu

Archicad 17 için Otomatik Kot Alma Sorunu

Merhabalar ,Archicad 17 için temel bir 0.00 kotu belirleyip otomatik kotlama yapamıyorum.Yabancı kaynaklarda dimension selection settings / sea level seçimi yapılması öngörülüyor.Fakat uygulama bağlamında başarılı olamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.Name:  0308Archicad06.gif
Views: 329
Size:  25,2 KB
    büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyenler bir adım geriye gitmelidir.
    Bertolt Brech

Merhaba. 0,00 kotunun arazi değerini girebilmek için referans kot seviyelerinden yararlanabiliriz. Referans kot seviyeleri sadere referasn alınabilir bir seviyedir. Nesnelerin yükseklik ve konum değerlerini değiştirmez. Yani bir referans seviyesi değeri atayıp o seviyeye göre bir nesne konumlandırdığımızda referans seviyesinin değerini değiştirdiğimizde nesnenin konumu değişmez.

İlgili kısıma Options>Project Preferences>Reference Levels / Seçenekler>Proje tercihleri>Referans seviyeleri yolunu takip ederek ulaşabiliriz.

Mesela ±0,00 kotumu 9.18 olsun. Burada 9.18 değerini eğer cm olarak çalışıyorsak referans 1 yada referans seviyesi 2 yi -918 olarak ayarlayabiliriz.

Kesit ve cephelerde kot verirken proje sıfırından olarak yani "to Project Zero" olarak çekilde vererek kot ölçülendirmeyi yapabiliriz. Sonrasında arazı değerini de içermesini sitediğimiz verilmiş işlenmiş yazısının üzerinde tıklayarak "Bilgi kutusun/Info Box" dan ölçü değerine seviye bire göre olanı da ekleyebilriz. Orada elle değer girerken istediğimin metni de girebiliriz. Mesela parantez aç kapa yada "arazi kotu" gibi.Name:  ref1.JPG
Views: 114
Size:  30,7 KBName:  REF2.JPG
Views: 124
Size:  75,8 KB

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •