3 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 123 SonuncuSonuncu
42 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Tasarım mı önemli işlevsellik mi?

...

Alıntı Orijinal metin gün tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Tasarım ile işlevi nasıl karşılaştırdığınızı anlamadım.

Biçim ve işlev karşılaştırılır.
    katılıyorum... ayrıca işlevsel olmayan bir tasarımın güzel olabileceğini düşünmüyorum...
    ebubekir küçük...

megaron79
    Tasarim Bİr BÜtÜndÜr.

O P T İ M İ Z A S Y O N

aynur okcu

kesinlikle katılıyorum,işlevsellik zaten tasarımın bir sonucudur.kaldı ki ben biçim ve işlevi bile birbirinden ayrı düşünemiyorum.yapı herşeyiyle bir bütündür tasarım-işlev-estetik

awesome

Smile tabiki tasarım

Eğer ürününüzü satmak istiyorsanız farklı, albenisi olan bir şey tasarlamalısınız. çünkü insanlar bir ürün alırken çok fazla işlevselliğe dikkat etmiyor (özellikle çok zenginler). Bu yüzden de tasarım her zaman önde geliyor. Size tavsiyem sadece tasarlayın gerisini alan düşünür zaten...

az!ze
    [QUOTE=awesome;68079]Size tavsiyem sadece tasarlayın gerisini alan düşünür zaten...[/QUOT

Alan düşünecekse tasarımın ne mantığı kalıyor ki???
    Sonuçta tasarım insanların hayatını bir nebze kolaylaştırabilmek için yapılmıyor mu, yoksa sadece paraya odaklanmış bir kavram olarak mı algılanıyor?

Alıntı Orijinal metin awesome tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Eğer ürününüzü satmak istiyorsanız farklı, albenisi olan bir şey tasarlamalısınız. çünkü insanlar bir ürün alırken çok fazla işlevselliğe dikkat etmiyor (özellikle çok zenginler). Bu yüzden de tasarım her zaman önde geliyor. Size tavsiyem sadece tasarlayın gerisini alan düşünür zaten...
    tasarım ; en azından mimarlık "alan memnun , satan memnun" şeklindeki bir yaklaşımla ele alınmamalıdır... öyle yaklaşırsak ne olur...etrafımıza bakıp ta her zaman dertli dertli şikayet ettiğimiz ; bizim şikayet etmemize rağmen alanın da satanın da memnun olduğu niteliksiz "şey"ler den kurtulamayız ve şikayet etmeye devam ederiz...
    ebubekir küçük...

alitekin
    tasarımı satın alan insanın düşüncelerini yönlendirmek tasarımcıya kalmış bence. bir ürünü tasarladıktan sonra yansıtmak istediğin duygular insanların içinde canlanıyorsa o tasarım başarılı olmuştur...

rapidorik
    Yazılanların hepsini okumadım ama "tasarım mı işlevsellik mi" sözünü anlamadım baştan.İşlevsellik de tasarımın bir ögesidir zaten.Tasarımın başka ögelerini kıyaslayabilirdiniz mesela;estetik ve işlevsellik gibi.O yüzden yorum yazamayacağım.Ama işlevsellik olmadan hiç bişey elde edilmez,elde edilse de ancak bir süs olarak kalır.

tinnycik
    Tasarım sürecinin şekillenmesinde estetikliğin işlevsellik içinde eritilerek yapılması tasarımı anlamlı kılar. Öncelik sıralamasında estetiği ve işlevselliği karşılaştırmak ne kadar doğru olur?Eğer tasarım yapılırken amaç insanlara maksimum hizmet sağlamak ise hem fiziksel konforu arttırmak hem de görsel bütünlüğün sağlanması bu iki kavramı ayrılmaz bir ikili yapmıyor mu?

emineminik

Fİkİrler

Bence Bİr ÜrÜnÜnÜn İŞlevsellİgİ GÖrsellİkten Gelİr.gÖrsellİkte KİŞİden KİŞİye DeĞİŞİr.mesela Bİr Kiyafetİn İŞlevİnİ KİŞİ Belİrleyebİlİr Kİmİnİn Üzerİnde O Kiyafet Şik Olabİlİr,kİmİne GÖre ÖrtÜnme,kİmİne GÖre Seksİ...kisacasi Benİm Fİkrİm GÖrsellİk Ama Toplumumuzun ÇoĞuna GÖre İŞlevsellİk ÇÜnkÜ Zengİn Bİr Toplum DeĞİlİz

Gün çok haklı...

Tasarım ikisini de kapsar; yani siz doğru işlevde güzel biçimi tasarlamaya çalışırsınız. Sonrasını siz tartışın
    .......__...Murat Çağıl
    /\/\/`|....Kamu yapıları yarışmayla projelendirilmeli.

purple_umbrella
    Tasarım bence de işlev ve form olarak ayrılamaz, tamamen bir bütündür. Tasarımı işlevinden ayırmaya başladığınızda ulaştığınız sonuç tasarım değil "sanat"tır.

kübü
    bence üçü bir arada; tasarım -işlevsellik-dayanıklılık.amacına uygun,farklı ve uzun süreli..yoksa; taklit,yoksa;gelip geçici yoksa ;sadece süs.

design_engineer
    Şöyle diyebiliriz bence

Tasarım (Biçim) = %50,0001
    İşlvesellik = %49,9999

Yani ;

Tasarım = İşlevsellik

gün
    Alıntı Orijinal metin design_engineer tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Şöyle diyebiliriz bence

Tasarım (Biçim) = %50,0001
    İşlvesellik = %49,9999

Yani ;

Tasarım = İşlevsellik
    Tasarım = İşlevsellik + form(biçim) + yapımla ilgili diğer hususlar

Birşey tasarlandığında, güzellikten işlevselliğe, sağlamlıktan maliyete bütün unsurları içerir (menfi ya da müspet derecede).

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •