3 sayfanın 1. sayfası 123 SonuncuSonuncu
42 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Tasarım mı önemli işlevsellik mi?

pasrangula

Tasarım mı önemli işlevsellik mi?

merhaba arkadaşlar, ben tasarım konusunda sizlerin fikirlerinizi almak istiyorum.herhangi bir şey tasarladığınızda sektör ne olursa olsun işlevsellik ve görünüş açısından hangisinin önemli olduğunu merak ediyorum ,şimdi diyeceksinizki her ikiside önemli ama gerçekten yüzde olarak hangisi diğerini geçer ....yada siz tasarım yaparken hangi değeri ön planda tutuyorsunuz ...maliyetiyle alakalı bile olsa sizin önceliğiniz nedir.

sel
    işlevsellik daha önemlidir çünkü görünüşteki güzellik görecelidir.zaten düzenleme doğru yapılırsa herşey kendiliğinden gelişir.ayrıca tasarım zaten işlevselliği ortaya çıkarmaktır,gerisi sadece makyajdır bence ve bu makyaj içinde geçerli sebepler lazımdır.bu sebeplerde tasarımın ana fikrinden gelir bana göre.
    En son sel tarafından düzenlendi : 05-01-2005 19:16

ardaonsal
    önce yaratıcı işlevsellik , sonra tasarım

ama bu ikisi bir bütün ... bazen tipsiz tasarımlarda ödül alabiliyo demekki işlevsellik önemliymiş

bilgestudies
    işlevsellik form da saklıdır.... form şeyin ne olduğudur, tasarımsa nasıl olduğu...yani tasarım şeyin hikayesidir.. eğer tasarım yaparken işlevseliği öne çıkarmak onun tasarımdan daha önemli olduğunu göstermez bence.

sel
    formu bulmak içinde tasarlarsın önce ve formu sunarken ben bunu beğendim demek yerine mantıklı nedenler öne sürersin, buda işlevsellikten gelir. yani bu nedir tasarım=işlevselik tir.

Ato9

Wink farklılık

Farklılık,olmayanı yaratmak önemli..
    bunun için gerçekten işlevde-görünümde aynı öneme sahip..
    bir tasarımı değerlendirken artık işlevleri karşılaması kullanıcıyada tasarım çevrelerinede yetmiyor..
    artık o tasarımın ilgi görmesi - para etmesi yani farklı olması lazım..
    bunun içinde insan istencine göre insanlara hoş gidebilecek süslemede şart..hatta işlevin önüne geçtiğide olabilir..

sel
    insanlara bugün hoş gelebilecek şeyler yarın hoşgelmeyebilir. yapılan herşeyin bir mantığı olmalıki her zaman işe yarasın ve bu mantıkta kesinlikle güzellik olmamalı çünkü güzellik görecelidir.zaten konu iyi çözümlenirse bu görünüşede yansır ve kimsede sesini çıkartamaz.yani şekilci olamayalım.eğer bunlar insanlara yetmiyorsa düzenlemede sorun var demektir.

readmymind
    Her ne kadar ikisi de eşit önemde gözükse de, işlevsel olmayıp sadece görünüşü iyi olan bir ürünün değer kazanabileceğini düşünebiliyor musunuz? Bence amaç önce önce tasarımı işler hale getirmek, snra görünüşe dikkat etmek olmalıdır.

juna_

??

tasarımdan önce işlev zaten vardır... çünkü bir işe hadi tasarım yapalım ama ne tasarlayalım diye başlamassın, sandalye tasarlayacaksındır ya da x kişiye bir ev ya da bir firmaya logo vs yani tasarım zaten işlevi ile başlar (biraz basit oldu ama), temel işlevi vardır daha sonra senin katabileceğin yani aslında senin tasarladığın onun yan işlevleri ya da formudur,sandalyeni katlanır yaparsın ya da pembe? dediim gibi basit oldu ama bu zaten uzun zamandır ve hala tartışılan bi konu basitten yaklaşmak belki daha netleştirir diye düşündüm!

juna_

??

hmm sanırım olay temel işlevden sonra tasarımcının hareketi biraz önce konuyu daha farklı algılamıştım,yani temel işlev üzerine tasarımcı ne koymalıdır? estetik mi yoksa işlev mi?
    bence bunu tasarımcı belirler ve bu da onun tasarımdaki karakterini çizer yani bu farklı yüzdelerle önceliklerle ortaya konur kimi işleve önem verirken kimi de estetiğe önem verir, bu onun daha doğru olduğunu ya da olması gereken olduğunu göstermez bence bu farklı eğimler tasarımı çeşitlendirir ve tasarımcıyı tasarımcı yapar sonuçta yapılan herşey görecelidir..

@rchik@dir
    şimdi 'Form Follows Function' diyeceğim arkadaşlarım kızacak...

ama gerçekten öyle......3F kuralı......hakiki ustalardan......

ikisi beraber bir bütün oluşturur bence... biri olmazsa eğer tasarım dediğimiz şey eksik kalır...

tasarım kesinlikle kompliledir sadece tasarım veya sadece işlevsellik olarak düşünmemek lazımdır zaten bi çok üründe işlevselliği daha modernize eden tasarımlar kullanılır onu tamamıyle ortadan kaldırmaz aksine tasarım işlevselliğin üzerine gider ki gitmelide

gün
    Tasarım ile işlevi nasıl karşılaştırdığınızı anlamadım.

Biçim ve işlev karşılaştırılır.

ArtificiaLIntelligence

Cool Estetik kaygılarımızı neden dışlıyoruzki?

Tasarım işlevsel olmak içindir zaten.Form'un fonsiyonelliği izlediği modern mimaride estetik zaten fonksiyonun dışlanamaz bir parçasıdır.Yani estetik artık fonksiyonel bir gerekliliktir.Şeylerden ziyade düşüncelerle dolu bir mekan ruhu olgunlaştırır.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •