7 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
95 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Ahmet Vefik Alp

Bizler onu komedyen görüyoruz (ben de sana katılıyorum armağan) ama Alp işten işe koşuyor yetmedi Türkiye'nin gecekondu sorununu çözecek projeler üretiyor.

Asıl sorun diğerlerinin (bizlerin) proje üretememesi sesinin duyuramaması demek ki !

sept

gecekondu ve göç

arkadaşlar sanırım bir sorunu ortadan kaldırmak için onun nedenlerini araştırmamız gerektiğini unutuyoruz.
    gecekondulaşmayı önlemek için ev dağıtmak yerine daha mantıklı fikirlere ihtiyacımız var,örneğin göçü engellemek ve tersine göçü teşvik etmek gibi...
    benim düşünceme göre bir gecekondu sahibine villa(ya da her neyse)verirseniz o insan -doğal olarak- ya o villayı kiraya verip kendi gecekonduda oturur ya da villanın bahçesine bir gecekondu daha yaparak onu kiraya verir.

ahmet vefik alp konusuna gelince,ilginç renkli bir sima olduğunu fakat mimarlıkla ilgisi olmadığını düşünüyorum.
    köprü projesi gerçekten çok komikti.güya bu projeyle asya avrupa transit yük taşımacılığı bu köprüden akıp istanbul'u olumsuz etkilemeyecekti...ama fatih sultan mehmet köprüsünü de bu niyetle yapmamışmıydık?ders almak için daha kaç köprü yapmamız gerekli?

owlet

Talking

ahmet vefik alp'in ordinaryüslüğü, kıymeti kendinden menkul
    ,yanılmıyorsam , bulgaristan'daki bir üniversiteden
    ehh böyle ordinaryüsten böyle fikir

Yüzer yol vize aldı

Mimar, kentbilimci ve Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in İstanbul'un ulaşımını rahatlatmak amacıyla Pendik-Yeşilköy arasında denizde kurmayı önerdiği ‘‘yüzer viyadük’’ İTÜ'de yapılan deney havuzunda uzmanlardan geçer not aldı. Prof. Dr. Alp, projenin Norveç'te konuyla ilgili bir sempozyumda da ‘‘başyapıtlar’’ arasına alındığını söyledi.Marmara Denizi'nde 30 kilometrelik yüzer yol yapılmasını öngören Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in projesinin olabilirliğini incelemek üzere, araştırma yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü ile İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Araştırma Uygulama Grubu arasında yapılan anlaşma kapsamında, bir yıldır sürdürülen araştırmalar sonuçlandı.

İşin en korkunç yanı da haberin için de geçen şu cümle:

... Bu bağlamda, sistemin 4 adadan 2'sine uğraması düşünülüyor. ...

doktor

Angry

Bu durum karşısında Mimarlık , Şehir Bölge ve Planlama Bölümleri 'nin devreye gireceğini umut ediyorum. Umarım adalar kapsam dışı kalırlar...

Diyalog çağrımız yanıtsız kaldı.

Sayın Ahmet Vefik Alp'in ofisine Diyalog 2002 ile ilgili başvuruda bulunduk.

Bırakın kendisi ile görüşmeyi "ofis müdürü" ile dahi görüşemedik.

Biz de "Unutun gitsin faksımızı" diyerek konuyu kapattık.

tayfun gürkaş

Re: gecekondu ve göç

[quote]Orjinal mesajı gönderen: sept
    [B]arkadaşlar sanırım bir sorunu ortadan kaldırmak için onun nedenlerini araştırmamız gerektiğini unutuyoruz.
    gecekondulaşmayı önlemek için ev dağıtmak yerine daha mantıklı fikirlere ihtiyacımız var,örneğin göçü engellemek ve tersine göçü teşvik etmek gibi...

Kimse insanları köylerde tutarak sanayi toplumu olmuyor arkadaşlar.

Arkitera'dan Tayfun Gürkaş'a not:
    (quote) çıkmaması için sonunu (/quote) olarak kapatmalısınız.

Afiş

Biliyorsunuz

Ahmet Bey iki kerrreee İst Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu MHP'den

Asıl beni çıldırtan afişleriydi

ilk adaylığında

spor bir elbise giymiş
    (genç aktif yakışıklı)

elinde ahşap bir T cetveli
    (0 biiiirrrr, o biiiiirrr mimarrrrr)

ve altında da onlarca sayıdaki ünvanı

güldük geçtik. Hatta düzgün sökebilsem alacaktım saklayacaktım afişini

Sonra ikincisi geldi.
    Bu sefer yağmurluk var üstünde (bunu anlayamadım nedense)

Bir elinde T cetveli yine (yukarıdaki sebepten)

Amaaannn dikkat

diğer elinde bir Machintosh Klavyesi
    hem de kordonu sallanıyor

heh heh

Yani artık hem genç akitf filan fıstık ama bir de modern bak elinde klavye tutuyor teknolojik

İlk afişi kaçırdık bari bu afişi alayım saklayayım dedim. Sökemiyorum duvardan yırtılıyor sonra aklıma geldi o afişleri bir ülkücü arkadaş yırttığımı zannederse ben bu olaydan yırtamam diye tırstım vazgeçtim.

Yaaaa....

hüseyin

Thumbs down sayın blura yanıt

sayın blur
    öncelik bu önyargılı yaklaşımınızı anlamış değilim.sayın vefik alp hakkında yazdığız mesajı sizin gibi mimarlıkla ilgilenen bir yöneticiye yakıştıramadığımı belirtir.gecekondu sorununu kentsel bağlamda çözmeyi amaçlayan yeni fikirlere örnek olacağını düşündüğüm bu ve bunun gibi projelere (uygulanabilir olsun veya olmasın) daha sıcak bakmamız gerektiğini düşünüyorum.
    ülkemiz için kanayan bir yara olan gecekondular ve onların barındırdıkları kültürlerle ilgili sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini bir mimar adayı olarak belirtirim.

saygılarımla

sayın blur
    öncelik bu önyargılı yaklaşımınızı anlamış değilim.sayın vefik alp hakkında yazdığız mesajı sizin gibi mimarlıkla ilgilenen bir yöneticiye yakıştıramadığımı belirtir.gecekondu sorununu kentsel bağlamda çözmeyi amaçlayan yeni fikirlere örnek olacağını düşündüğüm bu ve bunun gibi projelere (uygulanabilir olsun veya olmasın) daha sıcak bakmamız gerektiğini düşünüyorum.
    ülkemiz için kanayan bir yara olan gecekondular ve onların barındırdıkları kültürlerle ilgili sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini bir mimar adayı olarak belirtirim.
    Hangi mesajımı öneyargılı bulduğunuzu bilmiyorum. (belki hepsini... belki sahiden önyargı oluşmuştur zaman içinde)

Ancak önyargı olmadan bakacak olursak(bırakın beni siz söyleyin)

Gecekondu sorununu üniversitelerde yapılan onca çalışma, hayatını bu işe adamış pek çok kişi çözemedi, Ahmet Vefik Alp hem de ABD'den gemiyle getireceği evlerle çözebilecek mi?

Cevabınız evet olursa zaten söyleyecek lafım yok

hüseyin

Wink SAĞOLUN SAYIN BLUR

sayın blur
    birde olaya şu açıdan bakmak gerek en azından devletin başdanışmanı böyle bir sorun olduğunu kabul ediyor.unutmayınki burada pekçok sorun yöneticiler tarafından sorun mu varmış yok canım öyle birşey yaklaşımıyla karşılanarak örtbas edildiğini.bence bu önemli bir aşama yani kabul aşaması.sayın vefik alp yetinmemiş birde kendince bizce pekde mantıklı olmayan bir çözüm önerisi üretmiş.sağolsun der gerçeriz.herkes gibi bende abd den gelen evlerle bu işin çözülmeyeceğine inanıyorum.unutmayalım ki yanlışlar ne kadar çok alternatif olarak karşımıza çıkarsa doğruya o kadar yaklaşırız.beni cevapsız bırakmadığınız için ayrıca teşekkürlerimi iletirim.
    saygılarımla
    H.T.

Re: SAĞOLUN SAYIN BLUR

Orjinal mesajı gönderen: hüseyin
    sayın blur
    birde olaya şu açıdan bakmak gerek en azından devletin başdanışmanı böyle bir sorun olduğunu kabul ediyor. saygılarımla
    H.T.
    Sayın Hüseyin

Yazınızın bu yukarıda geçen paragfarını okuduktan sonra devletin başdanışmanının bu sorunu görebilmesini takdirle karşılamamız anlamını çıkardım.

Yani bunu anlayabilen bir mimar başdanışmanın iyi yolda olduğunu düşünmeliyiz sanırım.

Önce Ahmet Vefik Alp'i bu öngörüsü ve kabulü için tebrik ediyor sonra onu bizim devlete başdanışman yapanlara hürmetlerimi bildiriyor ve afişindeki kordonu sarkan klavye ile digital ortamda önce sorunları kabul edip sonra mükemmel fikirleri ile bir bir çözebileceğine inanarak bu mesajı yazıyorum.

Allah bize böyle başdanışmanlar nasip etsin. Ve devletimize bu başdanışmanlara maaş, imkan, ünvan verecek zenginliği bonkörlüğü versin. Ve bu devletin bu bonkörlüğü karın tokluğuna bile değil bu büyük mimarımızın yanında çalışan öğrencilerimize dönsün.

Tek temennim budur. Allah böyle büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin.

arasburak
    Ahmet Vefik Alp,

Partisi, konumu ve kişiliğini hiç hesaba katmayarak, daha doğurusu bu forumda Alp'in bu tarafları bizi ilgilendirmediği için,

İstanbul için hayal etmiş olduğu yüzen köprüye bir göz gezdirmekten ve bu fikri duymuş olmaktan kimsenin zarar görmemiş olduğunu sanıyorum.

Vefik Alp elindeki macintosh klavyeyi bir bilgisayara bağlamadığı, kordonu sarktığı sürece bir hayalin ne zararı olabilir.

Ben her sabah Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçen akşam da dönen bir insan olarak (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü kullanarak) dev kamyonlar, gecekondular, rengarenk boyanmış siteleri görmekten "tiksiniyorum". Ve gün içinde psikolojimi bozduklarına inanıyorum.

Ve bu iğrençliğe çözüm "önerecek" herkesi duymalıyız diye düşünüyorum.

Hiç bir şeyi hayal edecek halimiz kalmadığını düşünebilir çoğu kişi ama asıl zor günlerde hayal etmenin bir anlamı vardır. Biraz garip çözümler olabilirler tabi... Bu kadar tepki vermek gereksiz (yine gerçekleşmediği sürece tabi )

Bir yandan da Vefik Alp'in Yavru Vatan'ı, Ana Vatan'a bağlamak için bir köprü projesi de olduğunu daha önce duymamış olanlara söylemek isterim. (Bir gazetemizde okumuştum) O da ayrı bir bomba...
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Orjinal mesajı gönderen: arasburak
    Ahmet Vefik Alp,

Partisi, konumu ve kişiliğini hiç hesaba katmayarak, daha doğurusu bu forumda Alp'in bu tarafları bizi ilgilendirmediği için,

Aslında ilgilendiriyor. Partisi ilgilendirmiyor. KOnumu çok öenmli. Devletin üst üst kademesinde en üst danışman. İşi de medyatik olmak ve mimari projeler için devletin imkanlarını kullanmak için danışmanlık yapmak. Vergi veriyor musunuz. O zaman ilgilendiriyor.

Kişiliği biraz da kaynakların boş yere kullanılmasını sağlayacak kadar kişileri etkilerse diye korkuyoruz. O da bu yüzden ilgilendiriyor.

İstanbul için hayal etmiş olduğu yüzen köprüye bir göz gezdirmekten ve bu fikri duymuş olmaktan kimsenin zarar görmemiş olduğunu sanıyorum.

Şimdilik görmedik. Çünkü çoğu proje yapılmayacak kadar ütopik. Bir de birgün yapılacka kadar az ütopik bir şey yaparsa ve o yapılırsa ne olacak.

Franszılar cumhurbaşkanlığı seçiminde bir şaka yaptı. Bakın ne oluyor.

Vefik Alp elindeki macintosh klavyeyi bir bilgisayara bağlamadığı, kordonu sarktığı sürece bir hayalin ne zararı olabilir.

Millet gider oyunu ona verir. Sorna biz eleştiren mimar olarak kalırız. O zaten kısıtlı bütçeyi elzem yerler yerine ününe ün katacak zihni sinir projelere ayrırır. O zaman herkes etkilenir. Bu oyuncak değil ki.

Hiç bir şeyi hayal edecek halimiz kalmadığını düşünebilir çoğu kişi ama asıl zor günlerde hayal etmenin bir anlamı vardır. Biraz garip çözümler olabilirler tabi... Bu kadar tepki vermek gereksiz (yine gerçekleşmediği sürece tabi )

Bir yandan da Vefik Alp'in Yavru Vatan'ı, Ana Vatan'a bağlamak için bir köprü projesi de olduğunu daha önce duymamış olanlara söylemek isterim. (Bir gazetemizde okumuştum) O da ayrı bir bomba...
    Dediğin gibi ya olursa.

Sansasyonel projeleri duymak istemiyoruz artık. Bunlar masum fikirler değil belli oluyor. Ve o macintosh klavyesinin sallanan kordonu. Bu afişe çıkmayı kabul eden birine neleri teslim edebilecğeimizi gösterdiği için komik. Yoksa para onun seçim kampanyası onun aldığı yardımlar onun. Hatta bence şu anda haketmediği koltuk imkan ve maaşlar da onun. Pek onu dert etmiyorum.

Ama ya Kırıs ile Antalya arasının köprü ile bağlamaya kalkarsa ve sadece bunu projelendirmek için milyonlarca doları bir şekilde harcarsa canın yanmaz mı.

Benim yanar.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •