7 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
95 sonuçtan 31 ila 45 arası gösteriliyor.

Konu: Ahmet Vefik Alp

arasburak

Thumbs up haklısınız

Gerçekten ben mesajımda tamamen konumunu ve projelerinin maliyetlerini düşünmeden yazdım, bunun da bir nedeni vardı. (üçüncü paragrafta)

Tekrar okuduğumda mesajımı dediğiniz noktalarda eksik düşündüğümü fark ettim ve size hak verdim. Sizin gibi düşünüyorum ben de.

Bütün "ne zararı var?" yaklaşımımın nedeni %100 saf mimarlık penceresinden bakmaya çalışmamdı.

Ütopik projeler daha özgün ve yaratıcılık sahibi olaylar. Türkiye'de neden ütopik projelere rastlamayız çok sadece bunu merak ediyorum, pek çok ütopik proje olmalı, kesin olmalı diye bir görüşüm yok ama nötr bir şekilde soruyorum, neden yok?

1)

GAD'ın değişken kulesi SKY.Project beni çok etkilemişti. bu tip şeyler "gereksiz" midir ??

2)

bu forumun ilgilenebileceği bir haber okudum,

A.V.Alp'i AIA Güney Avrupa temsilcisi seçmiş sanırım, bunu nasıl yorumluyor herkes?

Prof. Alp'in büyük başarısı
    Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Amerikan Mimarlar Enstitüsü'nün (American Institute of Architects-AIA) Güney Avrupa Direktörlüğü'ne seçildi. 1986 yılından bu yana AIA üyesi olan Prof. Dr. Alp'e, seçildiği Güney Avrupa Direktörlüğü görevi, önümüzdeki ay Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yapılacak törenle verilecek. ABD'nin tüm eyaletlerinin yanı sıra Londra, Hong Kong ile Paris'te temsilcilikleri bulunan 75 bin üyeli AIA, mimarlık alanında en etkin ve yaygın meslek kuruluşu olarak kabul ediliyor.
    Akşam
    Aras yazınca hatırladım, greçenlerde haberini görmüştüm ben de Akşam Gazetesi'nde.Foruma gönderecektim; unutmuştum, hatırlamış oldum.

AVA'nın bu şekilde temsilcilikler ünvanlar ve sıfatlar konusunda ne kadar meraklı ve çalışkan olduğu bilinir.

Bu durumda pek bir sakıncası yok. Bu şekilde organizsayonlarda bulunması bizim ismimizin duyurulması açısından hoş da olabilir. Ancak böyle bir danışmanın mesela Afet konutlarında ya da depremle ilgili daha önemli konularad aktif olmasını beklerdim açıkçası.

O zaman daha yararlı olurdu. Demek istediğim onda da çalışmıştır belki ama bence gazetelerde bu konularda bilgiler vermesini isterdik.

Gelelim gecekondu çözümüne. Mesela sevgili Aydın Boysan (Muhabbetini dinlemelisiniz tadından yinmez.) bal kabağı formülünü getirmişti. Mesela onun çözümü bence Aras'ın yaklaşımına karşılık gelebilir. İyi de olur. Biraz mizahi nezih de oluyor bu konuda.

Ayrıca o anlatmalı ben bu konuda bilgi vermyeyim.

Aras mesela siz çat kapı bürosuna gidip Aydın Boysan'la görüşebilirsin. Snaa kitaplarını filan da verir. Hoşuna gidecektir. Oğlu da düzgün bir mimardır tavsiye ederim.

Neyse konu AVA. Ve ben onun çok yakın arkadaşı Ali Murat Erkorkmaz ile kendisi hakkında konuşmuştum. Dediklerini hiç aktarmayayım.

Heh heh

alümim

Angry particilik ve mimarlık

Orjinal mesajı gönderen: ayasofya

Neyse konu AVA. Ve ben onun çok yakın arkadaşı Ali Murat Erkorkmaz ile kendisi hakkında konuşmuştum. Dediklerini hiç aktarmayayım.

Sayın ALP ile tanışma gafletinde ben de bulundum maalesef. Ben de bişey demeyeyim!
    Hatırlarsanız Ankara MHP merkez binası projesi de ona aittir. Projenin akıbeti ne oldu bilen var mı?Uygulanıyor mu acaba?

Ahmet Vefik Alp

Ahmet Vefik Alp 12 Kasım 2002 Salı günü 17:00 - 19:00 saatleri arasında Diyalog'a konuk olacak.

Soru sormak için Diyalog tarihini beklemenize gerek yok:
    Sağ üstte yer alan "yanıtla" butonunu kullanarak ya da bu linke tıklayarak mesajınızı şimdiden gönderebilirsiniz.

Ahmet Vefik Alp ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

M Mustafa Mahmu
    Merhabalar,
    Sayın Alp,benim merak ettiğim,Türkiye için birçok proje üretmeni-
    ze rağmen,neden bu önerileriniz dikkate alınmıyor.Bu hareket si-
    zin moralinizi bozuyormu?NTV Televizyonunda çıktığınız canlı ya-
    yında,İstanbul için yaptığınız 3G projesini beğenerek izledim.Bu
    çalışmalarınızdan ötürü sizi tebrik ederim.İnşallah ülkemizde ku-
    tuplaşma her alanda kalkarda,sizin gibi değerler hak ettikleri ba-
    şarıları yakalarlar.

Merhabalar Sayın Ahmet Bey

Ben uzun süre Kadıköy mimarlar odası sizin Fener Kalamış caddesindeki büronuzun karşısında yer alıyorken (şu anda orada değil) orada bilgisayar dersleri veriyordum. halen dersler sürüyor ama mekan değişti.

Yani sizin büronuzun tam karşısında akşamları sizin büronun ışıklarının geç vakitlere kadar açık kaldığını görrüdüm. Sonra bir kaç çalışanınız öğrencim oldular.

Bu aralar sizin büro sanki MHP iletişim bürosu gibi. Bayraklar bayraklar posterler. Sonra devamlı suretle bir otobüs sizin büronun önünde en sol şeritte park eder durur. Hem de cadde üzerinde. Arkadaki arabalar zar zor başka şeride geçerler. Ben eskiden sizin büronuzu bilen az sayıda kişiden biriysem bu sayede herkes biliyor artık.

Uzun lafın kısası sorularımı şu şekilde sıralamalıyım.

1. iki kere İst büyük şehir belediye başkanı adaylığınız oldu. İkisinde de çok ilginç posterleriniz oldu. ve emin oldun yapıştırılmayacak her yere yapıştırıldı. Harbiye'de ben kendi büromun apartman duvarından zorla sökerken, bunu orya yapıştıranlara çok kızdım. Neden her yere her yere böyle afişler yapıştırılmasına göz yumulur. ir dahaki seçimde sizin bu şekilde fütursuz afiş yapıştırmasına karşı çıkacağınızı umut ediyorum. Ayrıca posterinizde genelde sarı bir yağmurluk giyiyor elinizde T cetveli Macintosh klavyesi olarak poz veriyorsunuz. Neden? Yani bunlar sizin eğitimli ve okumuş olduğunuzu kanıtlamış mı oluyorlar. Bir dahaki seçimdeki posterinizi merakla bekliyoruz.

2. Sizin yanınızda çalışanlara (yeni çıkan ve bu seçimde MHP'ye yakın oy alan bir TV partisinde olduğu gibi) size oy verilmesi konusunda baskı yapmadığınızı tehmin edebiliyoruz. Yapmazsınız. Ama diyelim ki siyasi bir propaganda konusu olacak bir iş için yanınızda çalışanların işlerini bırakıp bu konuda çalışmalarını ister misiniz. Kısacası siyasi çalışmalarla, büro işlerinizi içiçe geçirir misiniz. Buna büronuzun seçim irtibat bürosu olarak kullanılması dahil olabilir mi. Yanınızda çalışanların, gerçekten çalışma ortamı ve durumları hakkında memnun olup olmadıkları konusunda bilgi sahibi misiniz. Bunu soruyorum çünkü ben de yanında sadece bir kişi çalıştıran bir mimar olarak bazı dersler çıkaracağım.

3. Yukarıdaki konuda sizin projelerinizin iyi değerlendirimediğinden bahsedilmiş. Sizce projeler hem de sizinkiler gibi ilginç projeler ancak siyasi şekilde mi ön safhalara çıkmalıdırlar. Bu projeleri bir mimarlık dergisinde veya Arkitera'nın sayfalarında anlatmak ne güzel olurdu. Çok uzun ve geniş bir aydınlatıcı özgeçmiş metniniz varken "Projelerinizden örnekler" linki çalışmıyor ve ne yazık yeni projelerinizi göremiyoruz. Bu forum seçimden önce olsaydı daha iyi olmaz mıydı. Bunun dışında MHP başarılı olsa barajı geçse ve tekbaşına iktidar olsa siz de diyelim ki Bayındırlık ve İskan bakanı olsaydınız bu projeleri hayata geçirir miydiniz.

4. NTV'deki konuşmanızda hocalardan birinin sizin projelerinizle İTÜ'nin herhangi bir bağı olmadığını hatırlattığını biliyoruz. Siz İTÜ'de projelerin test edildiğini söylemiştiniz. Test sonucu ne oldu. TV programıda konusu edilmedi. Testten geçti mi. İTÜ bu test sonrası projelerinizi onaylaıyor konumunda olur mu? İTÜ dışında başka üniversitelere ya da mezun olduğunuz Texas Rice Üniversitesinde bu konuda bir test ve onay almanız daha kolay olur muydu. Aslında Rice'ın web sitesinde isminizi çok aradım fakat bulamadım. Response to Geometry in Architecture' başlıklı tezinizi okumak isterdim.Bulsam çok gururlanacaktık. Bu konuda bir uyarı yapmanızı ve sitede tezinizin bulunması için arama mekanizmasında geçecek şekilde bir düzeltme yaptırmanızı temenni ederiz. Ayrıca (IAA) 'International Academy of Architecture' projelerinizin yayınlanması ve test edilmesi konusunda profesörlük verdiği kişilere daha yakın ve sanırım Türkiye'deki tutumdan daha önyargısız davranacaktır.

5. Siz bakan oldunuz ve MHP tek başına iktidar oldu. Projeniz gerçekleşti. Ancak çalışmadığı ortaya açıktı. (diyelim ki) Ya da bir şekilde başarısız oldu. Bunun risklerini düşündünüz mü?. Siyasi açıdan rsikleri dışında mimari açıdan da başarısızlık riski var mıydı sizce.

6. MHP'den Sayın Bahçeli istifa etti. Çok saygın bir kişilik. Siz de istifa edecek misiniz. Yoksa yine projelerinizle yeni seçimde karşılaşacak mıyız. Yeni posterlerinizi görecek miyiz. İstanbul'a marmaray ya da tüp geçit ya da sadece iki hatlı tren taşımacılığı ile köprüler yapılsa bile adalar yolu projenizi hala öne sürecek misiniz.

7. Mecliste yer almasanız bile AKP ve CHP partilerinin gerçekleştirmesi için projelerinizi sunum yapacak mısınız. Öne sürecek misiniz.

8. Ayrıca projeniz hakkında geniş bilgi alamamak beni çok üzüyor. neden bir Web sayfası yok. Neden bunu geniş kişilerle tartışmaya açmıyorsunuz. Tezinizi gerçekten faydalanabilir bir kaynak olarak gördüğümden çok aradım. Lütfen yayınlayınız.

Ayrıca ben seçimler öncesi de size özel bir web sayfası çok aradım ne yazık bulamadım. Eğer varsa benim beceriksizliğime verip adresi buradan Arkitera takipçilerine sunar mısınız.

Çok teşekkür eder ve yeni projelerinizde başarılar dilerim.
    En son ayasofya tarafından düzenlendi : 04-11-2002 22:04

merhaba;
    3 kasım seçimlerinde MHP'den milletvekili adaylığınıza ilişkin afişlerinizin otobüs duraklarının camlarına -üstelik bu duraklarda reklam için kiralanan panoların varlığına rağmen- tutkalla yapıştırılmasından haberiniz olmadığını umarak soruyorum; bir kent mobilyası nezdinde kentlilere karşı yapılan bu saygısızlığı, posterinizin altında yazan "büyük usta - kent plancısı - mimar" kimliğinizle nasıl değerlendiriyorsunuz?

Deniz Emil
    Merhaba Ahmet Bey,

Basında çok sık bir şekilde Başbakanlık Başdanışmanı olarak ünvanınızla yer alıyordunuz. Bu konuyu biraz açıklar mısınız?

Nasıl Başbakanlık Başdanışmanı olunur?
    Göreviniz süresince Bülent Ecevit sizden hangi mimari konularda danışmanlık istedi? Siz ne tür danışmanlık hizmeti sundunuz Başbakanlığa?
    Ecevit'in gençlik hayali olan Köy-kentlerin geliştirilmesi ve bunun için dünya bankasından kaynak bulunmasında sizin de fikirleriniz soruldu mu? Siz bu köy-kent projesine nasıl bakıyorsunuz?

Son soru. Siz mimar olarak Türkiye Başbakanına danışmanlık görevinde bulundunuz. Neden bunun olumlu yansımalarını göremedik? Neden hükümet mimari çevrenin gelişiminden geliştirilmesinden bu kadar uzak?

Ilyas BALTA

Exclamation M.H.P.

Sayın ALP ilk belediye başkan adayı olduğunuz seçimlerde şunu düşünmüştüm: "Ahmet bey eger başka bir partiden girseydi kesin kazanırdı" Peki bir sonraki seçimlerde neden yine M.H.P. den aday oldununuz ben salında Istanbulluların sizin gibi bir belediye başkanını seçmedikleri için zararda olduğunu düşünmekteyim.

Şimdi M.H.P. Genel seçimlerde barajı aşamadı Yerel seçimlerde Belediye Başkan Adayı olmayı Düşünür müsünüz. Bence düşünün hem de ciddi manada... Saygılar

T.T.K.ve Y

cenkini
    Merhaba Ahmet Bey;

siyasi kimliğiniz ile mimar kimliğinizin zaman zaman çakıştığını düşünüyor musunuz?

Siyaset ile mimarlığı eş zamanlı yapmanın avantaj ya da dezavantajları var mı?

İstanbul ile ilgili projeleriniz siyasi çevrelerden ne tür tepkiler alıyor? aynı tepkileri mimarlık çevrelerinden de alıyor musunuz?
    Tepkiler farklı ise sizce bunun sebebi nelerdir?

Saygılar

rennie
    Merhaba Ahmet Bey,

istanbul'daki bir kaç bina hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum, arka arkaya sıralayayım.

1- Taksim'deki Gökkafes
    2- Kadıköy Acıbadem'de yeni açılan Nautilus Alışveriş merkezi
    3- İstanbul Otogarı
    4- Beşiktaş Meydanı'ndaki anıt

hakkında ne düşünüyorsunuz?

guler

TÜRKİYE'DEKİ MİMARLIK EĞİTİMİ

MİMARLIK BÖLÜMÜ, 3.SINIF ÖĞRENCİSİYİM. YURT DIŞINDAKİ EĞİTİM SİSTEMİNİ DE BİLDİĞİNİZ İÇİN, TÜRKİYE'DEKİ MİMARLIK EĞİTİMİ UYGULAMALARINI NASIL DEĞERLENDİRDİĞİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

gezgin1975

istanbul

Sayın Alp
    İstanbul'u yıkıp yeni baştan yapmak imkanınız olsaydı:
    1)nerelere nasıl bir yerleşim planlardınız?
    2)hangi semtler olmazdı?
    3)boğazda yerleşim olur muydu? ya da nasıl bir yerleşim olurdu?
    4)merkez İstanbul'unuz neresi olurdu?
    5)Kurduğunuz şehirde ulaşım nasıl ve ne şekilde sağlanırdı?Ana arterlerdeki ulaşımı kastediyorum.
    6)Asya ve avrupa bağlantısı nasıl ve nereden sağlanırdı?
    cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Mourner

Wink Yanlis isler..

Sevgili buyuklerim..

Ahmet Vefik ALP'e mimar olarak getirdiginiz elestiriler yetmedi ki siyasi hayatina gectiniz. Bize hala mimarligin birikiminden bahsediliyor okulda. Acimasizca kisiligi- mimarligi degil- ile ugrasilan bu insan blur un da dedigi gibi Turkiye gibi bir yerde onerilemeyecek isleri onererek "burasi Turkiye" deyimini yenmeye calisiyor. Konut politikası basarili olmayabilir, siyasi politikasi radikal bir partiyle bagdasiyor olabilir. Brezilya icin herseyi yapan Oscar Niemeyer 'in demokratik Brezilya 'daki bir komünist oldugunu unutmayin.

Bir de kendinize iyi bakin..

Seneye mimarim..mı?

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •