7 sayfanın 5. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
95 sonuçtan 61 ila 75 arası gösteriliyor.

Konu: Ahmet Vefik Alp

Ahmet Vefik Alp

Viola

Özgeçmişimden göreceğiniz gibi doktora alanım mimari ve şehirsel psikolojidir. Bu alan insanlarla yapıların, şehirlerin zihinsel, entelektüel, duygusal ilişkilerini araştırır. İnsanoğlu çevresini şekillendirirken çevre de bizi şekillendirmektedir. İnsanoğlunun planetimizde meydana getirdiği en kalıcı ve en geniş değişim ve müdahale mimari ve şehirsel yapılardır. Mimarlar yapılarıyla toplumlara mesajlar vermeli ve yaşam biçimini yönlendirmelidir. Bu denklemde mimarın hedefi ekolojiye ahenkli ancak insanı ve toplumları psikolojik ve fizyolojik açıdan mutlu edecek mekan kurgularını yaratmak olmalıdır. Salt sanatçının sınırı olmadığı gibi mimarın da bu işlevinin sınırı yoktur.

Gözlerinden öper başarılar dilerim...

H.Ahmet ŞAHİN

konferans

Sn. Prof.Dr. Ahmet Vefik ALP
    önümüzdeki sene içeriside başka üniversitelerde konferans vermeyi düşünüyormusunuz?
    aktif siyasette yer almanız sizin bilimsel ve mimarlık alanındaki çalışmalarınıza engel oluyormu?

Ahmet Vefik Alp

cdmann

Sevgili cdmann

İstanbul gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülen büyük şehirlere göç olgusuna maalesef yakalanmış ve ciddi yaralar almıştır. Birleşmiş Milletler bizleri önümüzdeki yüzyılda bekleyen en tehlikeli olgunun büyük şehirlere olacak göçler olduğu yönünde uyarmaktadır. Bu olgu maalesef yalnız gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanmakta gelişmiş ülkelerde sağlıksız göçe rastlanmamaktadır. Önümüzdeki yıllarda dünya nüfusunun yarısının içinde İstanbul’umuzun da bulunduğu yirmi megakentte toplanacağı haber verilmektedir. Ancak buralarda bir bölümünü şimdiden yaşamaya başladığımız her ölçekte ve nitelikte kirlilik, ulaşım zorluğu, eğitim zorluğu, özetle yaşam zorluğu, etnik çatışmalar ve büyük felaketlerin oluşacağı yönünde teoriler öne sürülmektedir. İstanbul’un çözümü ülkemizde siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanmasından ve ülke genelinde bir imar reformunun gerçekleştirilmesinden geçmektedir. Benim İstanbul için hazırladığım projeler ancak bu bağlamda anlamlı olabilecektir. Bu projelerin başında “Anadolu’ya Dönüş” senaryosu bulunmaktadır. Beyoğlu’nu da içeren “Müzekent İstanbul” ve “Yeniden Eski Kent” ve bunlara bağlı Haliç Sualtı Otoparkı projelerim bulunmaktadır.

cdmannn

Anadolu'ya Dönüş Senaryosu ?

Merhabalar tekrar Ahmet Bey ,

Yanıtınız için çok teşekkürler , ben sizin bu "Anadolu'ya dönüş Senaryosu"nu çok merak ediyorum , nereden ulaşabilirim? Lütfen yardımcı olun...

“Müzekent İstanbul” ve “Yeniden Eski Kent” projelerinize ait detaylı bilgilerinize ulaşmam benim yapacağım projelere katkı sağlayacaktır.

Ahmet Vefik Alp

Sabri Paşayiğit

Sevgili Sabri,

1-Her ikisini paralel götürmeyi düşünüyorum. Ancak daha önce yazdığım gibi mimari kimliğim ile siyasi kimliğim arasında sürekli gidip geliyorum. Önümüzdeki günler beni hangi yöne çekecek ben de bilemiyorum.

2- Alp Mimarlar’da bir süre çalıştığına göre bunu öğrenmiş olman lazım. Diğer sorulara verdiğim cevaplar ile de bir bakıma bu sorunun cevabını vermiş oldum. Genel olarak geleneksel mimarimiz ile çağdaş mimariyi hassas bir sentezle çarpıştıran ve buradan bir sinerji, bir güç oluşturan, ana ilkesi “çokluktan birlik” olan ve içi dışı ile insan yüreğini hoplatan bir mimariden yanayım.

3- Özellikle büyük şehirlerimizde görülen son dönem mimari ne özgün kültürümüzün akılcı bir yorumu ne de batıdaki akımların iyi bir taklidi olabilmiştir. Çok seyrek olan birkaç iyi örnek de çevrenin bozukluğu nedeni ile kaybolup gitmektedir. Şu anda mimarimiz hiçbir mesaj içermeyen “empatisi” (empathy) sıfır düzeyde olan bir konumdadır. Ben bir Türk mimarlık ve şehircilik hocası olarak yurtdışında başım öne eğik geziyorum. Köylerde yapılan “mimarsız mimarlık” büyük şehirlerde eğitim almış meslektaşlarımızın binalarının çok üstünde performans ve anlam sergilemektedir.

Ahmet Vefik Alp

Meilland

Sevgili Meilland

Ülkemizin mimarlık, şehircilik ve çevre alanındaki sorunları çok büyüktür. Bunlara karşı benim teklif ettiğim projeler de radikal çözümler niteliğindedir. Bunların gerçekleşebilmesi için ülke genelinde siyasi ve ekonomik istikrar, çok kapsamlı bir imar reformu ve güçlü bir siyasi irade gerekmektedir. Ben bu ortamı henüz yakalayamadım.

Uzun yıllar yurtdışında çalıştığım için Türkiye’de yapıtlarım yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Bunları sitedeki proje listesinden görebilirsiniz. Siyasi kimliğimle mimari kimliğim arasında bocalıyorum. Bununla beraber yapı, şehir ve ülke ölçeğinde üretmeye devam edeceğim.

Ahmet Vefik Alp
    Sevgili Ahmet Şahin,

Uluslararası Mimarlık Akademisinin bir üyesi olarak çeşitli ülkelerde konferanslar veriyorum. Türk üniversiteleri de zaman zaman beni davet ediyorlar. Oralara da imkanlar çerçevesinde gitmeye gayret ediyorum.

Siyasi çalışmalarım ile mesleki çalışmalarım bazı durumlarda birbirini desteklerken, bazı durumlarda da birbirini köstekliyorlar.
    Örneğin MHP sempatizanlarının bir kısmı bana proje yaptırmak isterken MHP karşıtları sanatımı çok beğenmekle birlikte benimle çalışmak istemeyebiliyor. Bir de genellikle proje yaptırmak isteyenler beyninin bir kısmı siyasetle uğraşan bir müellifle çalışmak istemeyebiliyor.

Milliyetçi Hareket Partisi'ni temsilen siyasete 1994 yılında girdim. Motivasyonum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak okul dahil 36 yıllık ülke içi ve dışı deneyimimi İstanbulluların hizmetine sunmaktı. Bu henüz mümkün olmadı. Önümüzdeki günler benim için nasıl bir kader çiziyor, onu hep beraber göreceğiz.

amphiner

Çağdaş Mimarlığımız ve söylemler

Merhaba
    Master örencisiyim
    Platforma katılımınız ve bilmediğimiz pek çok konuda bizi aydınlatmakta olduğunuz için öncelik bir borç olan teşekkürümü kabul ediniz..

Sorum , mimarimizn içinde bulunduğu durum üzerine
    31 ekim 1 kasım tarihlerinde yapılmış olan Mimarlık ve Felsefe konulu seminerin ikincisine katılma imkanı buldum
    ve malesef tam bir hayal kırıklığına uğradım. Hala var olan söylemlere bağımlı ve kendi söylemimizi geliştirmezmişiz gibi bir güvensizlik ortamı vardı . Fakat buna karşı filozoflarımızdan ve mimarlarımızdan böylebir söylem geliştirilmesi gerekliliği ifade edilirken , baş köşeleri tutmuş olan sayın oturum başkanları malesef bu konu hiç ele alınmamış ve hatta küçümsenmesi gerekliymiş gibi , söylenenleri kale almadı ve bir sonraki toplantı için de 'umarız bir daha ki toplantıda ne üstüne konuşacağımızı belirleyebiliriz' gibi muallak bir cümleyle oturum seminer bitti.

Sizden ,
    Mimarimizin ve düşünce ortamımızın , kendimize özgü bir bakış açısı geliştirme eyilimine ilişkin bilgi ve görüşlerinizi rica ediyorum . Acaba sizin mimari söyleminiz nedir? Ne tür bir manifesto yada paradigma üzerinden tasarımlarınızı geliştiriyorsunuz .

Saygılarımla
    H.Tasin Selcuk

Ahmet Vefik Alp'in Diyalog'a ayırdığı süre sona erdi.
    Diyalog'a katılan herkese teşekkür ederiz.

mona
    Diyalog anı ...
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

cecille
    A. Vefik Alp'in kişiliğine değil de mimari önerilerine bu tepkiler....
    Kıbrıs'la , Türkiye'yi birbirine köprü ile bağlamanın her iki kesime ne kazandıracağı tartışılamaz bile.... Zamanında da çok tepki almıştı... Bu köprüden kaç araç geçecek, turistik ya da ticari diye alaya alınmıştı kendisi. Ben Vefik Alp'in adını duydum duyalı büyük projeler adı altında, yutturmaca projeler sunar, bazı kesimler de " vay be, adam ne büyük düşünüyor, projenin büyüklüğüne bak" derler. Önerilmeyecek projeler sunarak "burası Türkiye" deyimini doğrulatan bir imajı var bence..Bir söz vardı sanırım " Devlet deniz, yemeyen keriz"Onun için devletin üst kademelerindekilerin yanında bulunarak ütopik ve pahalı projeler sunmak ülkeye değil ama birilerine iyi kar sağlamak amacı gütmekten başka bir şey değil bana göre.....
    Ayrıca Birileri Brezilya için herşeyi yapmış olabilir ama Vefik Alp'in Türkiye için hiçbirşey yapmadığı kesin...
    En son cecille tarafından düzenlendi : 13-11-2002 01:33

E. Başoğlu

Sn.Ahmet Vefik ALP

Sn.Alp

Size gelen mesajlardan mimar ve Mimarlar Odasının genel çizgisine baktığımda hep siyasi yelpazenin sol ucunda yer aldıklarını görüyorum.
    Mimarların hepsi solcu mudur? Solcu mu olmalıdır? Solcu olmayanı meslektaşlarınız ve odanız neden dışlar?
    Odanızın yaptıkları sosyal işler bakımından genel olarak milletin ve devletin karşısında yer almasını neye bağlıyorsunuz?
    Siz de sonunda onlara teslim olacak, kendi şöhretiniz için partinizi değiştirecek misiniz?
    Saygılarımla...

prple

ekoloji

projeleriniz kısmında Kazakistanda ekolojik bir gökdelen projeniz olduğunu gördüm,

1. bu bina hangi özellikleri nedeni ile ekolojik olarak adlandırıldı,

2.Türkiyede bu konudaki (ekolojik bina gereksinimi ve bu konudaki bilinçsizlik) eksikliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

3. siyasette başarılı olabilirseniz ülkemizdeki binalarda ekolojiklik konusunda belli bir miktarda da olsa zorunluluklar getirmek gibi planlarınız oldu mu, olur mu?

teşekkürler

Mourner

Gebze yuksek tek. ens.

Yani bu adamın Turkiye icin hicbir sey yapmadıgını iddia etmemelisin bence.
    ben topic te belirttigim yapısını gordum, inceledim..

Turkiye 'de kamuya ait binalrın da cagdas mimari cizgilerle ortaya cikarılabilecegini gordum.

Yani burada amac mimariyi tartismak olmalı..

Hepimiz woods catlak gozuyle bakıyoruz..

Zaten dunyada bieseylere dikkat cekmek icin biraz anormal olmak gerekiyor degil mi?

Saygılarımla Gokhan

mehtapaktan adlı kullanıcı tarafından gönderilen mesaj

Merhaba Sayın Alp ;
    Sizinle daha once Kadıkoy deki ofisinizde tanışmış oldugum icin ve meslektaş oldugumdan bir fikrimi size soylemek istiyorum.
    Televizyonlardan tup geçit projesi ile ilgili tasarımları izledim.Su an Istanbul da hala iki seritli yollar yetisemiyor bu kalabalık sehrin trafiğine ve surekli trafik tıkanıyor bir de yeni bir tup gecit eklenirse bu sehirde hayat çekilir mi bilemiyorum.
    Ondan daha once yapılmasını istediğim benim kusağımın gormesi ve yaşaması gerektiğine inandığım proje Uzay Araştırma Ussü ve ciddi deneylerin testlerin yapılmasına olanak verecek bir mekan . Boyle bir mekan Turkiye de varmı bilemiyorum.Eger varsa ve ben bilmiyorsam bilgi rica edeceğim. Ama yok tahmin ediyorum . Bence acil yapılması gerekli. Ben proje aşamasında katkıda bulunamazsam bile gezip gorebilmek isterim dogrusu.Sizce haksız mıyım?
    Tekrar tesekkur ederek saygılarımı sunarım.
    Mimar Mehtap Aktan Gumusay

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •