7 sayfanın 6. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
95 sonuçtan 76 ila 90 arası gösteriliyor.

Konu: Ahmet Vefik Alp

el nino

Thumbs up ne ordinaryüsü acaba?

Orjinal mesajı gönderen: cecille
    Bir söz vardı sanırım " Devlet deniz, yemeyen keriz"Onun için devletin üst kademelerindekilerin yanında bulunarak ütopik ve pahalı projeler sunmak ülkeye değil ama birilerine iyi kar sağlamak amacı gütmekten başka bir şey değil bana göre.....
    Ayrıca Birileri Brezilya için herşeyi yapmış olabilir ama Vefik Alp'in Türkiye için hiçbirşey yapmadığı kesin...
    bence bu mesaj konuyu çözüyor. herşey açıkça ortada.

sayın ahmet vefik bey ordinaryüs başdanışman vb şampiyon mimar olarak belki saygıdeğer bir hoca filan olabilir tabi. kişiliği ve politik yaklaşımını tartışmak için de sanırım burası uygun bir yer olmuyor.

ama şu ana kadar medyaya yansıyan projelerinin tümüne de gerçek bir akıl ürünü olarak bakmak gerçekten zor:

haliçin altına otopark: oraya kim park edecek? nereye yürüyecek?

dubalı transit yol: deprem ile ilgili bir düşünce var mı? bu yatırımın maliyeti ekonomiyi yıkar mı?

gecekonduculara amerikan evi: pes yani! alay ediyor herhalde insanlarla...

kıbrısa köprü: akdenize beton dökmekten bahsetmediğine şükretmek lazım.

görüleceği gibi bunların hepsi de müteahhitlere karlı iş olanakları yaratmaktan başka herhangibir şehircilik nosyonu taşımayan tamamen duygusal projeler.

sorun da bu konulara gerçek çözüm üretecek kişilerin medyatik olamaması bir şekilde. mesela cansever şu anda hergün gazete haberi olması gereken işler yapıyor. zavallı genç gazeteciler, hatta mimarlık öğrencileri bile "yaw, ama adamın enteresan fikirleri var" filan diyorlar. asıl sorun da özellikle istanbul için doğru bazı vizyonlar ortaya koymak.

sorun da bu konulara gerçek çözüm üretecek kişilerin medyatik olamaması bir şekilde. mesela cansever şu anda hergün gazete haberi olması gereken işler yapıyor...
    Dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyoruz Bu da sevindirici aslında en azından sorun teşhis edilmiş oluyor...

Cansever'i 2001 ve 2002'de Diyalog'a davet ettik buraya bile gelmeyi uygun görmedi... Artık gerisini siz düşünün.

Kendilerini bu kadar geri çekmeleri herşeye daha fazla zarar veriyor bence.

el nino

Cool nerde acar muhabirler?

son mesajımın son paragrafı iyi anlaşılmıyor. "enterasan fikirleri var" denen kişi sayın ordinaryüs.

cansever gelmeyebilir. kendi nedenleri olabilir. gerçek haberciler cansever'e gidenlerdir. çünkü şu sıralarda istanbul'un makus talihini yenmeye dönük çok önemli işler yapmakta...

mesela behruz çinici'yi binevler deneyimini anlatmak için çağırsanız geleceğini sanıyorum.

ya da ankara'da gecekondu sorununa gerçek çözümler sunan metropol a. ş. den bir kent plancısı. faruk göksu şu sıralar istanbul'da yaşıyor mesela.

medya'nın görevi bu olmalı. ava'in hazırlop gelen işlerini gazeteye koymakta bir marifet yok.

son mesajımın son paragrafı iyi anlaşılmıyor.
    Bilmukabele

cansever gelmeyebilir. kendi nedenleri olabilir. gerçek haberciler cansever'e gidenlerdir. çünkü şu sıralarda istanbul'un makus talihini yenmeye dönük çok önemli işler yapmakta...
    Eleştiri bizim içinse zaten dün akşamki radyo programımızın konuğuydu. Benim buraya gelmiyor dediğim Diyalog'a katılmayı kabul etmediğindendi. Eleştiri genel anlamda ise, artık yok öyle birşey. Gazeteci sadece büyük kitlelerin ilgisini çekecek, popüler konularla ilgileniyor.

el nino
    Gazeteci sadece büyük kitlelerin ilgisini çekecek, popüler konularla ilgileniyor.
    cansever'in uğraştığı konu depremde kaybedileceği tahmin edilen 1.5 milyon insanın şu anda yaşamakta oldukları tabut apartmanlardan kurtarılması ile ilgili. bundan daha çok büyük kitlelerin ilgisini çekecek popüler bir konu olabilir mi bilmiyorum. cansever'in hangi davetleri neden kabul etmediğini ben açıklayamıyorum. birçok nedeni olabilir.

bildiklerim:

1) bu projenin ilk raporu yayınlandı. burada detaylı bilgi var. basına yansımadı. nedeni ilgisizlik ve bilgisizlik.

2) ikinci rapor yakında yayınlanacak. burada daha detaylı bilgiler ve yerleşim şeması olacak. bu şemayı forumda görmek bence gerçekten hoş olur.[COLOR=red]

Konu AVA idi.

efenim "siyasi kişiliğine konuyu getirmişsiniz" demiş bir arkadaş.

Neye getirecektik ya.

AVA'dan çıkartın bakalım bu siyasi kişiliği ne kalıyor sizce.

Kadıköy'de Altıyoldaki Mcdonald'sın üstündeki hanlarda 2.1 m2'lik bir mimari büroya 3 kişi sığan göbekli mimar amcalar, idealistler bildiğin gibi değil. her akşam memleket kurtarılıyor. Açtın mı önüne rakıyı siyasi kişiliğini sildiğimzi AVA'dan daha fazla proje çıkartıyorlar. Kafalar da güzel olunca projeler gırla gidiyor.

Sorarım nerden geldiği belli olmayan onlarca ünvanı silin ve siyasi kimliği de silin kalan AVA ile projeleri ile ciddi ilgilenir mi millet.

Tavuk mu yumurtadani yumurta mı tavuktan?

Bana da "kız mısın erkek misin, camii isimli adam" demişti. ben ona "Ayasofya camii olmayalı yıllar oluyor" demedim. Aman hatırlatmayayım birden proje olur çıkar karşımıza mazallah.

cercis
    Orjinal mesajı gönderen: el nino
    cansever'in uğraştığı konu depremde kaybedileceği tahmin edilen 1.5 milyon insanın şu anda yaşamakta oldukları tabut apartmanlardan kurtarılması ile ilgili...
    bildiklerim:

1) bu projenin ilk raporu yayınlandı. burada detaylı bilgi var. basına yansımadı. nedeni ilgisizlik ve bilgisizlik...
    konunun AVA olduğunu bilmeme rağmen konuyu takib edenlerden özür dileyerek soruyorum (başka nerde soracağımı bilemedim) el nino, 'burada detaylı bilgi var' dediğin yer neresi acaba. konuya karşı ilgili ve bilgili olma çabasındayım da...

zafer akay

Arrow çok önemli raporlar hakkında...

el nino'nun eski bir dostu (sanırım kendisi bir süre ortalarda olmayacak) ve aynı zamanda Mahalle Afet Yönetimi derneği genel sekreteri olarak sorunuzu yanıtlamaya çalışayım.

detaylı bilgi bulunduğu sözedilen yayın "istanbul'un olası depremden korunması için taşınması" gibi bir başlık taşıyan siyah kapaklı a4 boyutlu 300 sayfalık bir rapor. Bunu Cansever'den isteyebilirsiniz. Kendinizi deprem gönüllüsü genç mimarlar olarak tanıtmanızı tavsiye ederim. Anlaşıldığı kadarıyla Cansever medyaya yansımasından bazı kaygılar duyuyor.

Bu konuya çok paralel olarak özellikle dere yataklarındaki konut alanlarının boşaltılması ile ilgili bir yöntem önerisi derneğimizce hazırlandı. MAY derneği başkanı Ahmet Turhan Altıner'i ararsanız bu raporu gönderebilir. Bu rapor medyaya açık, herhangi bir sorun yok. Mailine MAY web sayfasından (www.doings.org) ulaşabilirsiniz.

sept

Re: Re: gecekondu ve göç

Orjinal mesajı gönderen: tayfun gürkaş

Kimse insanları köylerde tutarak sanayi toplumu olmuyor arkadaşlar.
    Sözlerine katılıyorum,ama sanırım düşündüklerimi tam anlatamadım. söylemek istediğim şuydu:
    İstanbul'a akan insan sayısı ile sanayinin ihtiyacı olan işgücü arasında uçurum var, ben de tersine göçü bu arz fazlalığı için düşünmüştüm.
    Ayrıca:
    Sanayi toplumu olmak için 65 milyonun istanbula gelmesine gerek yok.Köylerden o köyün bağlı olduğu kasabalara ya da kentlere bir göç olsa dediğin sanayi toplumuna yöneldiğimizi düşünebilirdim ama herkes istanbula geliyorsa bu gidişat sanayi toplumuna değil varoş toplumuna işaret eder.

tayfun gürkaş

Re: Re: Re: gecekondu ve göç

Orjinal mesajı gönderen: sept

Sanayi toplumu olmak için 65 milyonun istanbula gelmesine gerek yok.Köylerden o köyün bağlı olduğu kasabalara ya da kentlere bir göç olsa dediğin sanayi toplumuna yöneldiğimizi düşünebilirdim ama herkes istanbula geliyorsa bu gidişat sanayi toplumuna değil varoş toplumuna işaret eder.
    varoşu olmayan bir sanayi kenti veya sanayisi olmayan ama varoş olarak adlandırılan bir kent mevcut mu? doğrusunu istersen pek sanmıyorum.

sept
    Varoşsuz sanayi kenti yoktur herhalde ama ben bu kötü şartlarda yaşayan ve sanayiye de pek faydası dokunmayan insanların geldikleri yere dönmesini bir "ideal" olarak görüyorum. Bu idealin %100 gerçekleştirilebilecek bir şey olmadığını biliyorum ama en azından ona doğru yönlenmemiz gerekir sanırım.

"Nasıl olsa varoşsuz sanayi toplumu olunmuyor,biz de sanayiden önce varoşlarımızı kuralım..." şeklinde bir yaklaşımın tam tersidir benim yaklaşımım.
    (siz böyle düşünüyorsunuz demek istemiyorum,kendi bakış açımı tarif ediyorum.)

Ama şunun da bilincindeyim,önce sanayiyi kurup daha sonra şehre çalışacak insanların gelmesini beklemek heralde pek gerçekçi de olmaz.Ama en azından Sanayinin ve göçün koordinasyonunun sağlaması,bu işlerin planlı-programlı yürütülmesi gerektiğini (gerçi plan-program kelimeleri Türkiye için biraz komik kaçıyor ama...),bir şehirde arz fazlası varsa bunun bir şekilde eritilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Neyse,sanırım AVA konusunu biraz dağıttık,bunları GÖÇ anabaşlığı altında tartışmamız daha doğru olur sanırım...

sept
    Müjdeler olsun.

AVA DYP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı...

Sizce yeni seçim afişi nasıl olur?

arkitek

Efsane geri dönüyor!!!

Bu sefer ekip halinde çalışacaklarmıs...

""Projelerini tek başına geliştirmediğini belirten Alp, birlikte çalıştığı ekibini kürsüye davet etti. Ahmet Vefik Alp, eşi Lale, oğlu Orçun ve kızı Ceylan Alp'i ekip olarak tanıttı. ""

yeni afişi ben de merakla bekliyorum...

bu sefer tek bir sarı yağmurluk değil boy boy yağmurluk bekliyoruz. Macintosh klavyesi ve sarkan kablosunun yanında ram harddisk ve hatta bir 486 mainbord'u lazım olabilir.

Ayrıca sarı renkli bir baret eklenebilir. Kara karşı alınacak A,B,C planı taaaa 29 harf boyunca artırılacak bu da bir şekilde afişte belli edilecek.

Ancak bu planlardan telaffuzu zor olduğundan dolayı "R" planı çıkartılacaktır.

Duyurulur........

Bu Belediye Başkanı Adaylığının ISRARRRRRR ISRRRAAARRR RİCAAAAAA ve MİNNNEEEETTTTT (Bizzat Mehmet Ağar tarafından) kırılamayacak istekler üzerine olduğu konusunda bizzat AVA'dan bazı söylemler alınmıştır. Israrları kırmadığı için ve bu angarya fedakarlığa giriştiği için tebrik teşekkür ve başarılar dileriz.

AFİŞ konusunda meraklarımız had safhada. Eğer bu seçimde AVA afişi göremezsem çok üzülecektim. Şimdi mutlu ve meraklıyım.

Ya siz.

Mimarlar ve Mimarlık başlığı altında ayrı ayrı bulunanan "Ahmet Vefik Alp" başlıklı konular birleştirildi. Bu nedenle bu konu içinde bazı anlam kaymaları olabilir.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •