7 sayfanın 1. sayfası 1234567 SonuncuSonuncu
95 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Ahmet Vefik Alp

rennie

Bence önce köprüyü yapsın Alp ordinaryus

rennie
    Ya bu sahiden doğru mu yoksa yine medyamızın uydurması mı? Ben duydum ki Ahmet Bey ordinaryüs ünvanı almış. Benim bildiğim bu ünvan çoook uzun zamandır tedavülden kaldırıldı. nerden bulup aldı acaba. (Yani ben de istiyorum da kartivizitime ordinaryüs yazmayı da ondan soruyorum. Yoksa başka amacım yok )

CyArk

Talking

Yok yok Rennie gazeteler uydurmus olmali... Ordinaryusluk kesin kalkti..

ziko
    rennie, alinti yaptigin haber kupurunden sonra sanirim tartismamiz gereken konu basdanisman degil, bu cozum onerisi olmali.
    gecekondulara bir cozum bulunabilir mi, Alp'in onerisi gercekten bir cozum mudur, yoksa 400 metrekarelik bilmem kac tane parselin olusturacagi, evet belki elektrigi, suyu olan ama yanyana siralanmis tek tip gecekondular birligi midir?
    ben acikcasi bu onerinin projelerini gorebilmeyi, oneri hakkindaki fikirlerin tartisilmasini, yetkililere danisilmasini ve bu kadar yuklu miktardaki, gercekten cozumlere olanak verebilecek paranin saibeli ihaleler yerine gercek yerini bulmasini dilerdim....
    yoksa bunun icin baska konu mu acmaliydim?!!!

gecekondu

nerede o eski tip, bahçe içinde müstakil gecekondulardan kaldı ki? hepsi ya villa oldu ya da apartman..

ayrıca o kadar villayı istanbul da nerede yapacaklarmış?

Neden kaçak yapılarda yaşayan insanlara villa hizmeti veriyorlar da benim için kimse villa yapmıyor. Ben de biryerlerde gecekondu sahibi mi olmalıyım. Sonradan onu apartmana çeviridim, kiraya verirdim, kiradan kazandığım paralarla yeni apartmanlar yaptırırdım, neden?

rennie
    ziko haklısın, konuyu başka yönlere kaydırmamalıydım.

Bu kadar yüklü miktarda parayla yapılacak bir proje nasıl oluyor da son anda duyuluyor, kim neden nasıl bu projenin Ahmet Vefik Alp tarafından yürütülmesine karar vermiş, esas bunları konuşmalıyız. Sadece bu projede değil. Hemen hemen her büyük projeyi nedense son anda öğreniyoruz. Bu konuda ne yapmak gerekir belki bu forumdan çıkacak önerilerle somut adımlar atılabilir.

Sayın Alp 1 milyon gecekonduyu 3 milyar dolar kaynakla ortadan kaldıracağını iddia ediyor.

Yukarıdaki varsayımdan hareket edersek bir villa gecekonduyu modüler tek katlı villaya dönüştürmek için gereken para 3000 dolar yani yaklaşık 2 040 000 000 TL.

Bu parayla bırakın bir villayı bir gecekondunun banyosu ve mutfağı yapılabilir ancak.
    Profesör hesap yaparken biraz şaşırmış olmalı...

Şehrin uygun bölgelerindeki hazine arazileri üzerine 400 metrekarelik parseller şeklinde düzenlenme yapılarak yol, kanal, gaz, su ve elektrik gibi altyapı getirilecek. Bu arada kapalı mekanı 100 metrekareyi geçmeyecek konutun mutfak, banyo ve tuvaletleri de toplam 16 metrekarelik bir paket halinde fabrikalarda takım olarak üretilecek. Üretim sırasında, konutun her türlü batarya, tesisat ve donanımının montajı yapılmış olacak. Bu vilların her birinin yapımı için 10 bin dolar (Yaklaşık 6 milyar 800 milyon lira) harcama gerekiyor. Kısa sürede gerçekleşen konut sayesinde gecekondu sahipleri modern villalara taşınmış olacak.’’
    Aslında kendisi de 10 000 dolar demiş zaten röportaj da.

Ancak 10 000 dolar da bu ie yeterli olur mu acaba? Yol su elektrik doğalgaz okul ???

İşin maddi yanını bir tarafa bırakırsak bu iş bana çok olmasa da ÜTOPYA gibi geliyor...

Bizde ütopik projeler üreten mimar kaç tane?

Ahmet Vefik Alp beğenmesek de, adam kendini pazarlıyor devleti ardına almış diyerek eleştirsekte, mimarlığını beğenmesekte benim bildiğim en iddiali işleri öneren mimar.

Tuzla'dan Büyükçekmece'ye köprü projesi önerebilen başka kaç mimar var ?

ziko
    blur'e tamamiyla katiliyorum. evet o hesapta tutmayan birseyler varya neyse...ne olursa olsun fikir ureten insanlara ihtiyacimiz var, ortaya birseyler atmak lazim... lazim da su projeleri bir gorebilsek, bir bastan bilebilsek ne olup ne bittigini, fikirlerin nasil gelistigini(!) takip edebilsek... mesela bu projenin sehircilik kalitesi nedir??? gibi sorular sormak geliyor icimden ama zaten bu sorulara verilen cevaplari tartisiyor olabilseydik su anda ulkece bulundugumuz durumdan birkac adim daha ileride olurduk sanirim.
    neyse verilen cevaplar olmadigi icin senaryoyu kendi kendimize tamamlamamiz gerekiyor: varoslarimiz yesil alana donecek, istanbul halki icin rekreasyon alanlari olacak, gecekondu ile kacak insaat kavramlarinin birbirine gectigi bu bolgelerdeki insanlar istanbul sinirlari icinde mi disinda mi oldugu tartisilan bolgelere zorunlu goce zorlanacak, organize villakondularda yasayacaklar...
    umarim Alp bundan iyisini dusunmustur....

mona

Talking

bence gecekonduculara toplu konut ya da sosyal konut yapalım diyecekti,bir hata yaptı, çünkü gecekonduya villa ödülü, akıl alacak bir şey değil...

pirinç

Question Anlayamadım?

Bayaa bi konuşuluyor amma neden bu kondularda kimlerin oturacağını kimse sormuyor ? Depremzedeler mi ? Off shore-zedeler mi ? Yoksa emekli parlementerler mi ? Bilen var mı ?

rennie
    [quote]ALP:Mimarimize sahip çıkalım
    Başbakanlık Başdanışmanı ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü Uluslararası Mimarlık Akademisi Öğretim Üyesi Ahmet Vefik Alp, 8. Ulusal Kalite Kongresi çerçevesinde düzenlenen "Şehir Hayatında Kalite" konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'de hâlâ bir mimarlık, şehircilik yasasının gündeme gelmediğini söyledi.
    Prof. Alp konuşmasına şöyle devam etti. "Dünyada her yıl 600 milyon insan düzensiz yaşam şartlarından zarar görüyor. 400 milyon insan da atık suyu olmayan yerleşim alanlarında yaşamaya mahkum olmuş. 300 milyon insan ise yoksulluk sınırında yaşıyor, 250 milyon insanda kirli su içiyor, milyonlarca insan ise göçmen trajedisi yaşıyor. Oysa dünya nüfusunun küçük bir kısmı da konforlu hayatı yaşıyor, dünyada kimi fazla yemekten ölüyor kimi de açlıktan" Prof. Alp, konuşmasının son bölümünde, ülkemizdeki bir çok önemli yapıların projelerini yabancı mimarların yaptığını belirterek, "Türk mimarlar yabancıların yanlarında tayfa olarak çalıştı. Üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapılmasın. Mimari kültürümüzü yabancılara teslim etmeyelim." dedi. [quote]

Bu Ahmet Vefik Alp'in 6.11.1999 tarihinde Türkiye Gazetesinde çıkan yorumu.

O zamandan bu zamana köprünün altından çok sular aktı herhalde Ahmet Bey için.

Exclamation

Fotoğrafa bakılırsa çok da lüks konutlar olmayacak!!!

birol ertekin

Ahmet Vefik Alp Hayal Projeler A.Ş.

Bu Ahmet Vefik'in bu kadar saçma projeler üretmesini hayretle karşılıyorum. Onun Haliç'in altına bir otopark projesi vardı. Farzedelim ki yapıldı. Oraya arabasını parkeden biri nereye gidebilirki? Ben bu adamın iyi bir komedyen olduğunu düşünüyorum.

mona

Talking

[i]Ahmet Vefik Alp Hayal Projeler A.Ş
    Ben bu adamın iyi bir komedyen olduğunu düşünüyorum. [/B]

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •