2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
18 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: İngiltere'de Yüksek Öğrenim

dincer

İngiltere'de Yüksek Öğrenim

ingiltere'de mimarlık eğitimi ne konumda? bu konuda bilgisi olan varmı? İngiltere'nin en iyi mimarlık okulları hangileri ve burslu olarak ingiltere'de lisans eğitimi yapmak mümkün mü?

duy
    bu konuda çok bilgim olmasada, collegenews.com sayfasına bir bak derim...

orange
    ben su anda ingilterede riba 1'de egitim goruyorum,
    nasil bir egitim istediginize bagli olarak cevap verebilirim sorunuza ancak daha cok lisans programlarini biliyorum yuksek lisans riba part 2 cok fazla bir bilgim yok

cok rahatlikla tahmin edebileceginiz gibi
    Architectural Association hala star, hala 1 numara. uluslararasi ogrencilere de burs veriyorlar aslanlar gibi, devlet okullarinda bunu almak mumkun degil. benim su anda icinde oldugum university of east london gibi okullar direkt olarak sizden nasil daha fazla para kazanabilecegini dusunuyor universitelere bagli oldugu icin mimarlik okuluyla alakasiz olarak. ancak mimarlik okulu olarak East London'da AA'in kardes okullarindan biri diyebiliriz verdigi egitim oldukca benziyor, hatta biraz daha ozgur biraktiklarini iddia ediyorlar ogrencileri.

Cambridge tabi listede 1 numara ancak maddi sikintilar icindeler kapatmayi dusunuyorlar sanirim mimarlik lisans programini... cok emin degilim

Bath da ilk 5'de, Greenwich iyi, Newcastle da ayni sekilde iyi okullardan biri...

burslu olarak dedigim gibi sadece AA ve belki UCL Bartlett (2 numara Bartlett, hala ayrilmadiysa basinda efsanevi Peter Cook var) uluslararasi ogrencilere burs veriyordur. onlar da zaten 10.000£ ila 15.000£ arasinda degisiyor olmali okul parasi cok cok pahali. ve gercekten cok cok iyi olmak lazim bu okullara girmek icin, ya da saglam bir torpil, cok iyi bir referans gerekli.

ingiltere'deki mimarlik egitiminin dunyanin en iyi mimarlik egitimi olabilecegini tahmin ediyorum amerika ile birlikte bugune kadarki tecrubemle duyduklarimla. masrafli olacaktir ama karsiligini omrunuz boyunca alacaksiniz. daha okurken bunu hissediyorsunuz.

umarim biraz da olsa yardimci olabilmisimdir

dincer

Aa

yanıtlarınız için teşekkür ederim. Fakat bir kaç sorum daha olacak times dergisinin yaptığı en iyi mimarlık okulları sıralamasında maalesef architectural association yer almıyor. Üstelik ingiltere'de okul başvurusu sanıyorum UCAS denilen kurumla yapılıyor fakat AA normal üniversite katagorisinde yer almadığı için bu okula başvuru UCAS ile yapılamıyor. Acaba AA da alınan bir diploma İngiltere'de ve Türkiye'de de sayılıyor mu? Bu soruyu normal üniversite katagorisine koymadıkları için soruyorum. Ve çok daha net bir soru sorayım ingiltere'nin en kötü mimarlık okulunda okumayı mı tercih edersiniz yoksa Türkiye'nin en iyi mimarlık okulunda mı? Yani Oradaki en kötü mimarlık okulu Türkiye'deki en iyi mimarlık okulundan iyi midir? Ve bu okullara girebilmek için çok çok iyi olmamız gerektiğini söylemişsin orange fakat henüz mimarlık eğitimime başlamadım hazırlık sınıfındayım. Okullara giriştede bir yetenek sınavı yapılmadığı için çok çok iyimiyim, değilmiyim bilmiyorum. Fakat bildiğim şeyler; mimarlık mesleğini tanıdığım kadarıyla çok sevmem ve çok çok iyi bir mimar olmak istemem. Bunun içinde her türlü şeyi göze almaya hazırım.

Şimdiden Teşekkürler.

kaan3D

Ma

Bu yil ben de Ingiltere' ye (The London Institute/Chelsea College of Art & Design)MA icin gideceyim. Sana tavsiyem Londra nin dısındaki merkezleri secmen. Cunku Londra gercekten cok pahali. Ozellikle Mimarlik gibi malzeme ihtiyacinin gerekli oldugu bolumlerde masraflarin ikiye katlanabilir. Royal College of Art & Design, University of Brighton, University of Sunderland gibi universitelerin de atolyeleri cok iyi. Universite Rating'lerini British Council dan temin edebilecegin gibi sana email yoluyla da Acrobat Reader formatinda yollayabilirim. IELTS ye de girip en az 6.5 / 7.0 alman gerekli. Eger alamamissan Universite nin Foundation course programina 3 ay devam edip bolume gecebilirsin. Bu arada basvurular gelecek semester icin kabul ediliyor. Hatta sanirim Royal collegenin basvurulari bitti. Bu yuzden biraz acele davranmani tavsiye ederim.
    Kolay Gelsin...

dincer
    Açıkçası IELTS yerine CAE ye girmeyi düşünüyorum. En azından ingiltere'ye gidemesem bile elimde bir sertifika bulunur. Üniversite olarak da aslında University of Bath i düşünüyorum. Ama daha evvel dediğim gibi önemli olan burs. Bana burs sağlayabilecek diğer üniversiteleri de göz ardı etmem. Yanıtın için teşekkür ederim kaan eğer mimarlık sıralamalarını yollarsan çok sevinirim. Teşekkürler.

orange
    AA'in listede olmamasinin tek nedeni universite olmamasidir,

bir de AA'e gelen insanlar cok fazla temiz mimarlik yapmak arzusu tasimayan insanlar, arz talep siralamasinda diger temiz mimarlik yapmak isteyenlerin gitmemesi akil sagliklari icin daha dogru oldugundan listeye koymayi bile dusunmuyor olmalari lazim. yani biraz uç bir yer AA.

basvururken cok ii olmak; mimarligi cok istemeniz ve bugune kadar yaptiklarinizla baglantili aslinda, mimar olmak icin iyi sebepleriniz varsa kafanizda onlari ikna etmek disinda bir de okul notlarindan da 5 uzerinden 4 gibi bir ortalamaniz olmasi gerekiyor turkiye icin. yani cok basit seyler de olsa sizdeki istegi gostermesi yeterli portfolyonuzun. kara kalem cizimler taslaklar vs.

ben de siddetle imkaniniz varsa londra'da olmanizi tavsiye ederim mutlaka kaan3d'nin de dogru soyledigi noktalar var londra disinda olma konusunda ama londra'da RIBA ve AA ile ic ice olacaksiniz bir sene icerisinde birkac kez dunyanin en iyi mimarlarini bizzat gormek dinlemek sansina ulasacaksiniz bu guveninizi ve ufkunuzun sinirlarini cok gelistirecek. gercekten cok pahali londra insanin cok cani yaniyor ama aileniz karsiliyorsa bu egitiminizi fedakarliklar yaparak gelecek karsiligi dusunebilirler sonunda. yine de bir risk! kumar! cunku hocalar sizi deneyecektir onlarca kez ustunuze gelip sizin bikmanizi saglamak icin. iste o zaman anlayacaksiniz ne kadar sevip sevmediginizi. burada bir uluslarasi bir ogrenci icin onemli olan sey neredeyse emin olmak mimar olmak istedigine. birkac insan biliyorum AA'den illallah diyerek mezun olmus mimarlik bir sure yapmayacagim diyen, ancak basta bayilarak gelmis.

ilk sene mimarligi deneyip vazgecen o kadar cok insan var ki. okulda nufus gittikce azaliyor seneler ilerledikce. turkiye'de boyle bir luksumuz malesef olamadigi icin insanlar sevmeye sevmeye devam ediyor bu da ortaya cikan islerin "sevgi olmadan mecburen" uretilmesi oluyor kendi gozlemlerime gore. benim gorusume gore bizdeki problem yetenekli insanlar ve iyi hocalarin olmamasi degil, yetenekli insanlar ve hocalarin bulusamamasi! cok iyi bir mimar olabilecek bir adam mecburen kimyager oluveriyor.

ingiltere'de orta duzeyde bir universiteyi turkiye'ye tercih etmek cok kolay cevaplanacak bir soru degil ama londra'ya yakin olmaniz takip edecekseniz olaylari deger dunyanin heryerine karsi tercih etmeye. ama size sunu soylim AA'in kendi ogrencileri bile bu mimarlik olaylarini cok takip etmiyor. bir disiplin gerekli kalkip gitmek icin bu olaylara.

lecture ve sergileri takip etmeden de cok iyi bir mimar olunabilir, guncel isler cok ilginizi cekmiyorsa ya da "daha sonra ilgilenirim" diyorsaniz o zaman londra disi da olabilir tabi ki, hic acelesi yok. daha huzurlu bir hayatiniz olabilir gayet guzel bir okulda. hem sonradan 3 sene sonunda da londraya gelebilirsiniz 2 senelik riba 2.bolum icin oyle bir durumda, biraz daha hazirlikli bir sekilde..

yavas yavas istanbulda da mimarlik olaylari arkimeet gibi olusumlarla cogalmaya basladi insallah cok daha hizli gelisecek baska kurumlar da olacak... ama su an icin burayi gormek turkiyede egitime baslamaktan daha iyi olur sizin icin. turkiye'de olmayacagindan degil ama biraz daha acik gorusluler biraz daha deneyimliler mimar yetistirmede.

bunu dememin nedeni turkiye'de mimarlik okuyanlarin malesef buyuk bolumu sadece oss puani tutuyor diye giriyorlar mimarliga, odtu,ytu ve itu'yu bunun disinda tutabiliriz ve mimar sinan da herhalde disindadir bunun ancak kalan butun okullarda istekli insan sayisi parmakla sayilacak durumda. itu ytu odtu'de severek mimarliga girmis insanlar da var iyi yetisenler de..

ama bir yandan da turkiye'nin mimarlik gelecegi icin digerlerinden daha istekli insanlarin dunyanin dort bir yaninda ogrenerek mimarligi turkiyede bulusmasi gelecek icin cok daha ufuk acici olacaktir bence. sonucta hepimizin cikarina yurtdisinda gorduklerimizi paylasmak, birbirimizi gelistirip mimarligimizin onunu acmak...

cok sey var soyleyecek toparlayamiyorum
    en iyisi email veya msnde konusmak olacak siz de ok derseniz.

dincer

çok saol orange

orange seninle msn de veya maille konuşmak gerçekten çok isterim. Bu konuda merak ettiğim çok fazla şey var. Senin gibi birine rastlamam benim için gerçekten büyük şans. Bunun için çok teşekkür ederim. Ama kendime söz veriyorum eğer bende bir gün ingiltere'de okumayı başarabilirsem bende yeni gelen isteklilere elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım. seni msn listeme ekledim.

İstersen herkezin şu anda merak ettiğini tahmin ettiğim ilk sorumu burada sorayım. AA bir üniversite değilse o halde ne ve buradan mezun olunca üniversite diplomasına denk bir diploma alabiliyor muyuz? Bu diploma tüm dünyada ve Türkiye'de de tanınıyor mu? Tekrar teşekkürler.

orange
    İstersen herkezin şu anda merak ettiğini tahmin ettiğim ilk sorumu burada sorayım. AA bir üniversite değilse o halde ne ve buradan mezun olunca üniversite diplomasına denk bir diploma alabiliyor muyuz? Bu diploma tüm dünyada ve Türkiye'de de tanınıyor mu? Tekrar teşekkürler.
    aslinda AA'in durumu bir soru isareti degil, ornekler var turkiye'de de tanidigimiz mimarlik yapan AA mezunlari. emir uras (laila istanbul), mehmet konuralp (tck merkez binasi, eski sabah gazetesi merkezi..) ve yanilmiyorsam can cinici var sık sık adını duyabileceklerinizden. ve daha pek cok AA mezunu var turkiye'de calisan...

dunya'da da AA mezunu olan birine yangozle bakilacagini sanmiyorum hic

ama soyle bir ayrinti var iste, herkes icin en iyi secenek AA degildir illa ki, bu maceraya girisenler icin bazen kabusa da donusebilir bu konuda dikkatli olmak lazim. nasıl bir mimarlık yapmak istediğinizi birazcık kafanızda tanımlamanız harika olur AA'e gitmeyi dusunmeden once. bir santiago calatrava'ya, norman foster'a, SOM'e bayilmazlar genellikte AA'de okumak isteyen insalar. biraz farkli bir yol yani, daha deneysel. obur mimarliklar öcü olduğu icin degil... cok yogun oldugu icin egitiminin sonunda insani mimarliktan bile sogutabildigini duydum bu okulun.

universite olmadigi icin cevre olarak da yetiskin insanlarla muhatap olma durumundasiniz hep degisik yaslardan degisik kulturlerden gelmis. bu da biraz sosyal olmak icin universite kadar kolay bir ortam degil anlamina geliyor.

nasil bir mimarlik yapmak istediginizi belirlemek de kolay degil tabi ben kendim icin soyleyeyim, norman foster'a bayilirken mimarlikta cok daha ilginc seyler yapilabildiginin farkinda degildim.

"nasil bir mimarlik yapmak istediginiz" aslinda mimarlikla cok alakali bir soru da degil, kisiliginiz, hayata bakisiniz sekillendikce hissedilebilecek birsey biraz bence. illa karar verilecek birsey de degil ucundan baslayinca birkac sene icinde insanin beklentileri tamamen de degisebilir...

bill clinton basarinin sirri olarak calismanin yaninda "bazen firsatlara yakin biryerlerde hicbirsey yapmadan gezinin" gibi bir laf soylemis cok stres yapacak birsey de degil yani okula karar vermek. dunyada her okuldan cok iyi mimar cikabilir, sadece bu okullarda isinizi biraz daha kolaylastirabilirler...

wackybacky
    AA'nin diplomasi yök tarafindan kabul edilmio olabilir. Dedigim gibi cünkü AA 'diploma' veriyo direk, bachelor degree gibi bi olay yok orda.Turkiyedeki AA mezunu türklere gelince, Can çinici yanılmıosam master derecesini orda yapmış AA da mimarlık eğitimi almamış. Mehmet Konuralp ve Emir Uras benim bildiim direk AA da mimarlık eğitimi alanlardan, Ikisininde imza yetkisi olduguna göre Yök kesin tanıyodur diyemicem cünkü Yök Domus academy yi de tanımıyo öyle dandik bi sisteme sahip tabi işin komik tarafı AA dan mezun olmayı başaran bir insan Yök'ü tanırmı

Britanya-Scotland

Ben de yüksek lisans için İngiltere'yi araştıranlardanım. İngiltere - özellikle Londra - hakkında paylaşılan düşünceleri okudum. İngiltere'ye komşu, yine Britanya'da yer alan diğer okullar hakkında tecrübeleri ya da bilgileri olanlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.
    Aslında şu sıralar Edinburgh College of Art'ı araştırmaktayım. Bir arkadaşım Edinburgh'da oldukça dinamik ve genç bir mimarlık ortamının olduğundan bahsetmişti.

Yurtdışında eğitim hakkında (özellikle barınma, genel giderler vs) internette çok fazla bilgi olmasına rağmen sağlam ve ayrıntılı bilgilere ulaşamadım.( Daha önce yurtdışı tecrübem olmadığı için ince eleyip sık dokuyor da olabilirim )
    Herkese kolay gelsin

benim sorum türkiyedeki diplomalarımız yurt dışında çalışmamıza olanak veriyormu?
    denklik derslerinden bahsediliyor.denklik derslerini alınca çalışabiliyoz mu acaba?
    yardımlarınızı bekliyorum

bozuk sut
    yüksek lisans programı araştırırken kafama takılan bir şeyi sormak istiyorum. MArch ve MSc diplomaları arasındaki fark nedir? ve biz türkiye'de mimarlık lisans eğitimimizi tamamladıktan sonra yüksek lisans programı olarak ikisine de başvurabiliyor muyuz? ve de mezun olunca aldığımız ünvanların temel farkı ne oluyor?

mmrvrd
    İngiltere de mimari tasarım konusunda yüksek lisans yapmak istiyorum. Az zamanım olmasına rağmen henüz istediğim programı bulamadım.Bu konuda bildiklerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

cigdem_lal
    bu sene son sınıfa gectım ve masterımı yurtdısında ingilizce eğitim veren bi üniversitede yapmak istiyorum.tavsiye edeceğiniz veya hakkında benı bilgilendirebileceğiniz üniversiteler varsa çok sevınırım.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •