15 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlık Kentleşmenin Neresinde - Eskişehir

Mimarlık Kentleşmenin Neresinde - Eskişehir

Mimarlık Kentleşmenin Neresinde temalı Platform toplantılarının beşincisi 4 Mart 2005 Cuma günü Eskişehir'de gerçekleşecek.

Yönetici: İhsan Bilgin
    Davetli Tartışmacılar: Yüksek Aytemiz, Kenan Güvenç, Hasan Özbay, Han Tümertekin, Ali Ulu

"Mimarlık Kentleşmenin Neresinde - Eskişehir" konusu ile ilgili görüşlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayın.

4 Mart Cuma günü gerçekleşen Platform'da konuşulanlar...

http://www.arkitera.com/haberler/200.../eskisehir.htm

Birkaç tane de Eskişehir Fotoğrafı...

eski evlere benzer ev yapma ya da birşey yapıp onu ev zannetme hali...
    Tarihi Odunpazarı Evleri Koruma Geliştirme Projesi
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

Gerçek Odunpazarı Evleri...

Estram: Ödüllü Tramvay Projesi...

akinardi

bu şehir neden var ki?

Eskişehir den nefret ediyorum öğrencilik hayatım orada geçti ama şehir o kadar soğukki fiziki şartları değil insanları binaları doğası soğuk şunu idda ediyorum oradaki 2 üniversiteyi kapatsınlar o şehrin bozüyükten farkı kalmaz.Tramvay ise türkiyede gördügüm en saçma raylı sistem yatırımı çünkü şehirdeki hiçbir öğrencinin üstelik yaşayan insanların %80 i bundan faydalanamıyor.Tarih yok doğa yok deniz yok mimari sıfır değil eksi 15 inanın oradaki 4 senem hayatımın en kötü dönemiydi.Bir şehrin tarihi ve doğası yoksa o şehirde mimariyi ve kentsel tasarımı ön plana çıkartarak o şehri yaşanılabilir bir hale getirebilirsiniz.daha fazla yazamayacağım sinirlerim bozuluyor...

nursema

canım eskişehirim benim

ben halen esk de öğrenciyim. kişinin şehirden nefret etmesi die bişi olamaz olsa olsa kurtumak istediği geçmişidir bu

halbuki

Thumbs up

eskişehirliyim, son 4 yıldır üniversite sebebiyle de ankarada bulunmaktaım. eskişehir gerçekten yaşanılması gereken bir şehir. ister öğrenci hyatı olsun, ister se normal yaşam olsun atıları çok fazladrı hep. yukarıdaki arkadaşın dediklerine bir anlam veremedim. tahminimce farklı sorunlar yaşıyor olalıdır. birçoğunuz güzel şeyler duymuşsunuzdur zaten eskişehir hakkında. fazla söze gerek yok zaten. gelin görün derim. ayrıca eskişehirdeki insanların da ne kadar sıcak olduklarını da söylemem gerek.
    fazlamı propaganda yaptım yoksa
    ayrıntılı bilgi için imzamdaki adrese bekleriz.

sarı odalar
    ben eskişehiri yeni yeni sevmeye başladım mimari bakımdan.son zamanlarda burada hoş yapılar inşa edilmekte.yanlız doğası itibariyle sevilicek bir yer olmadığına inanıyorum.yeşil alan bakımından tek önerebileceğim yer anadolu üniversitesinin yunus emre kampüsüdür

karaincii
    eskişehir bence insana çok şey kazandıran bir şehir ayrıcada çok ilerici bir şehir.bir kere üniversitesi olsun insanları olsun çok güzel.mimarlığın geliştiği bir şehir ve öğrencilerinide çok iyi eğittiğini düşünüyorum anadolu üniversitesinin. orada bana ilham çok fazla geliyor bilmiyorum gidenlerdede bu uyandımı.

architeria
    eskişehirde okuyorum mimarlık öğrencisiyim ancak burda bana yanlış gelen birşeyler var bırakın mimari adına şehirleşme adına birşeyler yapılmasını öğrencilere kampüs içinde hayata geçirilen projelerde dahi hiçbir görev verilmiyor ve ben bunu hazmedemiyorum. eğer kenan güvençin konferansta belirttiği üzere öğrenciler kentin sosyalleşmesinde bir payı olabileceğini savunuyorsa bence bu noktada yanılıyor. çünkü öğrenciler eskişehir'in hiçbir noktasında hiçbir katkı sağlayamıyor.eskişehir için yapılan öğrenci projelerinin hepsinin çöpe atıldığına şahitim.

Emrextreme
    Alıntı Orijinal metin architeria tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    eskişehirde okuyorum mimarlık öğrencisiyim ancak burda bana yanlış gelen birşeyler var bırakın mimari adına şehirleşme adına birşeyler yapılmasını öğrencilere kampüs içinde hayata geçirilen projelerde dahi hiçbir görev verilmiyor ve ben bunu hazmedemiyorum. eğer kenan güvençin konferansta belirttiği üzere öğrenciler kentin sosyalleşmesinde bir payı olabileceğini savunuyorsa bence bu noktada yanılıyor. çünkü öğrenciler eskişehir'in hiçbir noktasında hiçbir katkı sağlayamıyor.eskişehir için yapılan öğrenci projelerinin hepsinin çöpe atıldığına şahitim.
    Bu söyledeklerin o kadar doğru ki fakat bırakın öğrencilerin katkıda sağlaması üniversiteler bile doğru düzgün katılımda bulunamıyor Asıl amaçları olan topluma artı değer katma görevlerini yerine getirmiyorlar Meslek liselerinden farksız hale geldiler Tabii burada bürokrasi işin içinde Yani yönetim üniversiteden talepte bulunmadan üiversitenin kendi projesini yapıp hayata geçirme gibi durumu söz konusu değil

kentli
    Alıntı Orijinal metin nursema tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    ben halen esk de öğrenciyim. kişinin şehirden nefret etmesi die bişi olamaz olsa olsa kurtumak istediği geçmişidir bu
    Katılmamak elde değil. Madem nefret ettiğin bir yerdi neden güzelleştirmeye çalışmadın da 4 senen bitince hemen kaçtın. Eskişehiri bende severim.

karabayho

Eskişehir...

Eskişehir 20 yıl öncesinin muazzam öğrenci kenti.. Bizim bulunduğumuz dönem her şeyin eskiyip tek tük kaldığı bir dönemdi.. Sn Büyükerşen' in seçilmesi ile Eskişehir yeni bir kimliğe kavuştu. Çağdaş, modern, nispeten estetik, düzenli. Modern yaşama dair hemen herşey birden fazla örnekle kente geldi. Şu an pek cici bir kent. Tramvay ise ulaşımı hem daha keyifli hem daha çevreci hale getirdi. Tabi ki eski düzene alışmış olanlara zor geldi; değişim herkesi olumlu etkilemeyebilir, herkese konfor getirmemiş olabilir. Fakat dışarıdan görünümüne olumlu etki yaptı. Halen kente senede birkaç defa uğrama fırsatım oluyor. Kent her seferinde olumlu gelişmelere sahne oluyor. Şu an Doktorlar Cd.' nin Gar girişine yakın bir yerde ( Arı Sinemasının önü ) güzel bir mimariye sahip, büro - alışveriş fonksiyonlu bir yeni bina yapılmakta.

Forumdaki ilk resim benim bitirme projesinde başarısız olduğum konu. Ben de doğrunun bu olmadığını halen savunuyorum; eski Odunpazarına sadece "atıfta" bulunabildiğini düşünüyorum ama, az kötü çok kötüden iyidir.

Ayrıca aynı bitirme projesini şu anda uygulandığı gibi yorumlayan "eşim" aynı konudan başarılı olarak mezun olmuştu.

Eskişehir her öğrencinin okumak isteyeceği bir kent bence. Evet insanı bir Akdeniz insanı değil ama pek çok öğrenci kentinde daha sıcak ve anlayışlı olduğuna inanıyorum. Soğuda ise umduğunuzdan çabuk alışıyorsunuz...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •