11 sonuçtan 1 ila 11 arası gösteriliyor.

Konu: fillet icin yardım!!!

mimmar

fillet icin yardım!!!

iki yıldır autocad ile proje veriyorum ama ilk defa karşılaştığım bir problemi size sormak istiyorum.
    iki cizgiyi (tıpa tıp aynı veya iki farklı cizgi ) fillet yapmak istediğimde şöyle bir hata mesajı çıkıyor.
    " lines are non coplanar".
    bunun anlamı nedir acaba.
    bütün cizgilerde yaşamıyorum bu problemi,ayni proje içinde bazı çizgileri yapıyorum , bazılarına da yukarıdaki gibi hata mesajı veriyor...

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Melody
    Çizgilerinin "z" değerleri farklıdır. Ben böyle bir sorunla karşılaştığımda şöyle bir yöntem izliyorum (saçma gelebilir ama işe yarıyor)
    Planda çizgilerin birbirini kesiyor gibi görünüyorsa, blip noktalarından tutarak uçlarını kesişme noktalarına getiriyorum. Eğer çizgiler kesişmiyorsa ortho'yu açarak çizgileri yine blip noktalarından tutarak uzatıyorum ve yukarda anlattığımı yapıyorum. Ondan sonra fillet, pedit, vs işlemleri yapabiliyorum ancak.
    Kolay gelsin...

mimmar

fiilet için yardım!!!

z değerleri hakkındada alan hesabı yaparken "points had differing coordinates" hata mesajı ile karşılarıyorum.melody dedigin gibi z ( x,y,z) ile ilgili ama bunu temelden nasıl halledecegim.
    not: proje belediyenden alınmıştır.galiba haritacıların kullandıgı (sanırım netcad olmalı)
    programdan dwg ye çevrilmiş.

celebra
    çizimde view çekme menüsünde 3d viewsden left veya right seçeneğini aç,
    sağdan veya soldan görünümde z koordinatı sıfırdan farklı olan nesneleri seç ve z sıfır koordinatına taşı. sorunun çözülecektir.

iyi çalışmalar...

Melody
    "Z" koordinatını düzeltmek için birr yöntem daha: (obje sayısı açısından daha uzun zaman alabilir)
    Normal çizim düzleminde tüm objeleri seç, properties kutusundan başlangıç ve bitiş "z" değerlerini sıfırla.
    Eski iş yerimde çalışırken bununla ilgili bir lisp yazılmıştı, eğer bulabilirsem sana iletmeye çalışırım.

mimmar

teşekkürler....

Melody ve celebra, çok teşekkür ederim.
    sorunu hallettim.
    başlangıç ve bitiş Z noktalarını "0" yapınca hersey yoluna girdi.(şimdilik )

focus

belki faydası olur...

archicad-corel draw gibi proramlara atıp sonra dwg olarak alınca problem ortadan kalkıyo.corel da layer problem oluyo diye hatırlıyorum bence en ii çözüm thickness problemleri için archicad ten dwg-dxf olarak geri çağırmak

Jaho
    Alıntı Orijinal metin Melody tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    "Z" koordinatını düzeltmek için birr yöntem daha: (obje sayısı açısından daha uzun zaman alabilir)
    Normal çizim düzleminde tüm objeleri seç, properties kutusundan başlangıç ve bitiş "z" değerlerini sıfırla.
    Eski iş yerimde çalışırken bununla ilgili bir lisp yazılmıştı, eğer bulabilirsem sana iletmeye çalışırım.
    Bu dogru ve pratik bir cozum , bana yardımcı oldu... iyi calısmalar herkeze...

FLATTEN komutu ile sorunu çok rahat giderebilirsiniz...

Alıntı Orijinal metin Melody tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    "ctrl + a" ya basarak çizimin tamamını ya da fare ile bir kısmını seç ve "Flatten" komutunu yazarak "enter + enter" yapmak bütün çizimin Z değerleri sıfırlanır. Bu şekilde de çözülebilir. Lisplere gerek yok.

Bazı durumlarda flatten komutu hatalı sonuç verebiliyor. Zaten flatten komutu asllında bakış açısına göre alt düzleme izdüşüm alıyor. Tüm nesneleri seçip z değer aramak bazen uzun sürebiliyor. Mesela çizgilerin başlangıç ve bitişlerinin "z" si, yay ve çemberlerin merkez noktası "z" si vs. Web üzerinde uzun zaman önce gördüğüm bir lisp in komut hali. Sırası ile;

move>all(select all)>0,0,0>1e99>move>p(previus select-önceki seçimi hatırla)>0,0,-1e99>

Bu komutu sadece bir kaç nesne için düşünürseniz tüm seçim yerine manuel bir şekilde istediğiniz objeleri seçebilirsiniz.

Komutun felsefesi ise şudur. Seçili objeleri 0,0,0 koordinatlarını baz alarak 0,0,"neredeyse sonsuz" yani z değeri o anda programın bellekte kendine ayırdığı uzayın tavanından dışarıya taşır. Tabi tüm taşıma z ekseninde olduğu için plandaki görüntü değişmez. Mesela bir çizginin a ve b noktalarının z değerleri 1 ve 5 olsa bu komutun ilk aşamasından sonra z değerleri neredeyse "sonsuz" değeriyle değişecek 1 ve 5 z değerleri 1e99 ile değişecektir. Haliyle ikinci aşamada tüm önceki taşıma işleminde uzayın derinliklerine gönderilen nesneleri "-" ile "-1e99" şeklide geri çağıracağımız da 1 ve 5 değerleri 0 ile değişmiş olacak. Feslefesini daha açık şekilde, seçtiğimiz nesneleri uzay tavana şiddetli şekilde çarptırıp düzlüyoruz sonra geri getiriyoruz. Evet bu kadar.

Unutmadan söyleyeyim.. Bu işlemde "block" block z değeri sıfırlanarak gelir ama blok içindeki z değeri değişmez. eğer gelişigüzel blok yaptığınız çizim parçaları var ise block editor içinde aynı komutu kullanabilirsiniz. bu komutu lisp haline yada bir düğme haline getirmek de bu problemle karşılaşan arkadaşlara kalsın.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •