diyalog'a istanbul büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş'ın konuk olması gündemde, bir erteleme var ve ne zaman gerçekleşeceği de belli değil şu anda. belki de şu anki halinin karmaşıklığı içinde başkan konuk olmayı istememiştir.

böyle bir diyalog kurulmadan önce daha sağlıklı bir şekilde bir hazırlık yapmış olsaydık belki daha iyi olurdu.

diyalog için hazırlık gibi bir başlık altına bu soruları taşısak, orada "şu soru şu yüzden yeteri kadar açık değil" veya "bence burda bir soru yok, sadece yorum yapmışsın" gibi eleştirileri alsak, önhazırlık döneminde sorularımızı elesek... sonra yöneticiler soruları güzel bir arayüzle temiz derli toplu bir şekilde bir araya toplasa. belki daha sağlıklı bir diyalog oluşur.

ben de kendi mesajımda hatalar yapmış olabilirim ama tamamen gerçekten sormak istediğim şeyleri sordum ve saygısızlık yapmamaya çok özen gösterdim, hiç abartısız bir iki saat kadar soruyu hazırlamakla uğraştım. ancak bazı mesajlar çok alel acele hazırlanmış gibi gözüküyor, o yüzden bu önhazırlık baya işe yarayabilirdi. kendi adıma söyleyebileceğim ise benim mesajımda da yanlış bir hitap şekli, bir gariplik varsa orada önceden görür tartışırdık iyi olurdu, herkes hata yapar gocunmaya, agresifleşmeye gerek yok... içime kurt düşmezdi gecenin bu saatinde acaba bir yanlışlık var mı diye.

bir de rumuz yerine ismimizi yazmamız diyalog için bence gerekli. bu tip durumlarda Bülent Ersoy adıyla soru yazanlar da çıkıyor ama, en azından bir insan ismi oluyor doğru yada yanlış. çok daha şık gözüküyor...

cem ilhan ve kramer'in haklı tepkileri olduğunu düşünüyorum, kadir topbaş gelmeden diyaloğa düzeltmelerimizi yapalım,

ve tabi bu diyalogdan sonra arkitera diyalog sistemi otursun diye de bir dilekte bulunuyorum. çünkü bu şekilde olabileceğinin en iyisi değil, ilk kez arkitera'da deneniyor ama ilk günden bugüne kadar çok fazla bir aşama kaydedilemedi. birlikte belki bir çözüm bulabiliriz.

daha önce de konuğa kompozisyon ödevi gibi sorular olmuştu, bu şekilde soru sormak karşımızdaki insanın vereceği cevabı da çok umursamıyoruz gibi bir durum ortaya çıkarıyor.

merhaba
sorularım şunlar olcak
1-...ne zaman olcak?
2-...olmayacak mı?
3-...açıklar mısınız?
4-...yetmedi mi?
tesekkurler
rumuz: patlı can
şeklinde oluşturulan sorular hayli can sıkıcı... bunların üzerinde daha çok düşünmek gerekiyor başkana sormadan önce bazı sorulara aramızdan insanlar bile cevap verebilir. başkanı davet etmenin bir anlamı olsun, cevabını sadece onun bildiği soruları soralım ki bir faydası olsun.

burada kesinlikle bir sansür olması gerektiğini söylemiyorum, sadece bir hazırlık süreci öneriyorum, zaman kaybı olmasın, birkaç gelişi güzel yazılmış soru yüzünden ağızların tadı kaçmasın.

illa şu anda diyalog başlığı altında olan bir mesajı kastetmiyorum, yarın da biri gelip böyle gelişi güzel soru yazabilir, sadece daha önceki diyaloglarda gerçekleşti, böyle giderse yine gerçekleşmeye devam edecektir... özel olarak bir kişinin mesajına atıfta bulunmuyorum lütfen kimse üstüne kişisel bir saldırı olarak almasın.

henüz görmemiş olan varsa diyaloğun şu anki adresi: http://www.arkitera.com/forum/showthread.php?t=4509