5 sayfanın 1. sayfası 12345 SonuncuSonuncu
66 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Auto Cad Koordinat aktarma

53rize

Auto Cad Koordinat aktarma

Arazide topoğfik çalışmalar sonucu topoğrafik alettteki sayısal değerleri yani bir çok koordinatı ben excele aktarıyorum. Bunları Auto Cad nasıl aktarırım. Yani bu koordinat noktaları nasıl dökerim. Bunu Net Cad yapıyor. Bunu Auto Cad de nasıl yapabilirim. Teşekkürler

musty06

autocad civil desing

arkadaşım anlattığınız olayı benim bildiğim kadarıyla normal autocad te yapamıyorsunuz. bunun için autocad civil desing veya autodesk land desktop kullanmalısın.......

xxx3d
    Alıntı Orijinal metin 53rize tarafından gönderilmiş
    Arazide topoğfik çalışmalar sonucu topoğrafik alettteki sayısal değerleri yani bir çok koordinatı ben excele aktarıyorum. Bunları Auto Cad nasıl aktarırım. Yani bu koordinat noktaları nasıl dökerim. Bunu Net Cad yapıyor. Bunu Auto Cad de nasıl yapabilirim. Teşekkürler
    O dediğin çok kolay dostum.
    eger verileri netcad den alacaksan bir püf noktası var. aldığın x ve y degerlerini yer değiştirt.
    yok direkt autocata gireceksen o da çok basit
    line enter de
    sonra herhangi bir noktasından başlayarak poligonu oluşturmak için değerlerini girmeye başla
    degerleri x, y, z sıralaması ile girmek zorundasın aradaki virgüldür aman dikkat.
    sen ilk noktanı girdikten sonra o noktayı 0,0,0 oalrak kabul etmesi istersen bir sonraki koordinatı girerken başına @ işaretini koymayı unutma.eta(@) girdiğin noktayı geçici olarak 0,0,0 yapar.
    yao senin ölçülerin özellikle netcadden alınanlar hepsi bir 0,0,0 noktasına göre mesefelendirilmiştir. wcs sistemi dir (world coordinate system) bu sistemde koordinat girerken direkt girilir.
    inşallah yardımcı olmuşumdur. anladığım kadarı ile anlatmaya çalıştım problem yaşarsan gene yaz ama cevabını haftaya alabilirsin askerimde ( diğer çarşı izninde) kolay gelsin

neuyuz

netcad

slm
    netcad ile olan cevabı biraz açabilirmisiniz yani autocad e atarken netcad deki dosyadaki koordinatları x,y değerlerinin yer değiştirilmesimi gerekiyor.

biolight
    Merhaba @53rize,

Koordinatların bulunduğu örnek bir EXCEL dosyasını buraya(foruma) eklemen mümkün mü acaba, vba ile otomatik yapılabilir gibi.

Kolay Gelsin.

53rize
    Koordinatlar
    X Y
    511.704,81 4.260.841,25
    514.944,16 4.257.606,47
    508.033,54 4.252.934,02
    503.426,46 4.259.044,15
    505.010,15 4.263.572,83
    507.745,60 4.258.397,20
    508.033,54 4.252.934,02
    508.825,38 4.258.397,20
    508.681,41 4.262.207,04
    514.080,34 4.263.716,60
    520.559,04 4.261.631,97
    518.759,40 4.258.684,73
    513.792,39 4.261.703,85
    511.704,81 4.260.841,25

Excelde burada da görüldüğü gibi X ve Y sutunlu koordinat tablom var. Bu Excel tablosundaki koordinatları auto cad nasıl birden aktarırım. Ben bu koordinatları zaten teker
    teker auta cad elden girebiliyorum. benim istediğim bu excel tablodaki bu koordinatları birden auto cad otomatik nokta olarak koornitatlı yerleşmesi

biolight
    Merhaba,
    Ekteki zip dosyası içinde koordinatlar.xls dosyası var
    Not: excel dosyası açılırken makroları etkinleştiriniz.

Excel sayfasındaki AutoCad butonu tıklayınca
    ilk X koordinatının bulunduğu hücreyi isteyecek
    Fare seçebilir veya el ile direk yazabilirsiniz
    (örnek dosyada A2 hücresi) sonra Tamam tıklayınız ve bekleyiniz.
    koordinatları autocad e aktarıp çizimi gösterecektir.

Autocad dosyası excel dosyasıyla aynı klasörde ve isimde kaydedecektir.

Eğer istediğin gibiyse daha pratik olması açısından
    excel eklentisine dönüştürüm tüm excel dosyalarında kullanbilirsin.

Kolay gelsin.
    Eklenmiş Dosyalar Eklenmiş Dosyalar

53rize
    Göndermiş olduğunuz Excel dosyanın
    autocad butonuna basıyorum. ( compile error; can't find project or library ) hatası veriyor.
    Hemen makrolara geçiyor. yani kod sayfasına geçiyor.
    benim kullandığım autocad 2004.
    İlginize teşekkürler. Bu yapmış olduğunuz proğramı çalışsa çok işimi görecek teşekkürler.

biolight
    Göndermiş olduğunuz Excel dosyanın
    autocad butonuna basıyorum. ( compile error; can't find project or library ) hatası veriyor.
    Hemen makrolara geçiyor. yani kod sayfasına geçiyor.
    benim kullandığım autocad 2004.
    İlginize teşekkürler. Bu yapmış olduğunuz proğramı çalışsa çok işimi görecek teşekkürler.
    Merhaba,
    İlk olarak excel dosyasını açınız ve açılışta makroları etkinleştiriniz.
    sonra makro kod sayfasına geliniz (Alt+F11) kod sayfası açılınca yukarıdaki menüden

Tools - Referencess.. tıklayınız açılan pencerede 3 şık işaretli olacaktır
    3. şık olan AutoCAD 2000 Type Library Seçimini İPTAL ediniz
    (sizde hata oluştuğu için başında MİSSİNG : AutoCAD 2000 Type.. gibi bişi yazacak)

Sonra Çıkan listeden AutoCAD 2004 lü bişi olması gerekli onu seçili konuma getiriniz.
    işlem bitince kodların bulundugu pencereyi kapatım kaydediniz.

Artık çalışması gerekir.

Kolay gelsin.

53rize
    sağol dostum allah razı olsun çalıştı.

53rize
    Bu konuyla ilgili bir sorumda bu koordinatları atarken çizgi olarak çizmesin sadece koordinatların değerleri ile birlikte nokta olarak yerleşsin.
    En son 53rize tarafından düzenlendi : 08-08-2005 18:06

biolight
    Merhaba,
    Bu konuyla ilgili bir sorumda bu koordinatları atarken çizgi olarak çizmesin sadece koordinatların değerleri ile birlikte nokta olarak yerleşsin.
    Sanırım Multiple Point den bahsediyorsun.

Ekte bulunan dosyalar da yine yukarıda bahsettiğim gibi AutoCad2004 için
    ilgili değişikliği yapman gerekli.

Kodları bir parça değiştirdim.
    AutoCad açıkken üst üste excelde ki Makro çalıştırılırsa hata oluşuyordu o yüzden
    çizimi yapıp dosyayı kapatıyorum ve dosya adresini alert olarak gösteriyorum.

Kolay gelsin.
    Eklenmiş Dosyalar Eklenmiş Dosyalar

53rize
    Teşekkürler. Göndermiş olduğun kodları çalıştırdım. İşimi görüyor. Yanlız sizden bir isteğim daha olacak bu koordinatlar yerleşiyor. Ancak aşağıda ki tabloya göre Bunların tablodaki sıraya göre sıra numarasını ve ( Z ) değerlerinin de aktarılmasını istiyorum. Yani autocad sıra noları ve (Z) değerleri yani kotlarında olmasınıda istiyorum.
    Buradaki ( Z ) değeri arazi kotları oluyor.

S.NO ( X ) ( Y ) ( Z )
    1 110.21 150.12 50
    2 125.25 185.45 64
    3 135.85 200.45 68
    En son 53rize tarafından düzenlendi : 09-08-2005 10:44

biolight
    Merhaba,

Sorunu tam olarak anlayamadım en iyisi örnek olması açısından
    normal manuel olarak autocad de 2 nokta için verileri nasıl giriyorsun
    command satırına yazdıklarını belirtirsen bunları vba kod şekline dönüştürmeye çalışırım.

Kolay gelsin.

53rize
    benim msn adresim coruh65@hotmail.com sizin de varsa buradan size derdimi daha iyi anlatırım

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •