7 sayfanın 4. sayfası İlkİlk 1234567 SonuncuSonuncu
95 sonuçtan 46 ila 60 arası gösteriliyor.

Konu: Emre Arolat

bogachan

yanıtınız üzerinden...

Tekrar merhaba,

yanıtlar için teşekkürler... ancak bazı noktaları yanıtlarınız üzerinden tekrar açmak istiyorum...

1. Sorumun açıklama kısmına baktığınızda sizin iddia ettiğiniz gibi 'diğerleri birşeyler katıyor', 'bu yapı ne katıyor ?' gibi bir yorum taşmıyor.
    sorum; Kalamış Konutlarının ( iyi ya da kötü ) yapılaşmış çevresinden ölçek olarak çok farklılaştığı...üzerine kuruluyor...Siz de yanıtınızda 'bu yapının bir şey katmadığına katılmıyorum ' diyorsunuz...ve Kentle kurulan ilişkisini önemsediğinizi söylüyorsunuz ...Ama neyi önemsediğnizi ve bu yapı biçimlendirirken bunun ona ne kattığını yanıtlamıyorsunuz...Konuyu yapının biçimlenmesine etkisi bağlamında biraz bize açar mısınız...sizce ne katıyor ?

2. Biçimin tek referans olmadığını biliyorum...Aslında sorum biçimlenme mantığı üzerine kuruluyor...Belki Yukarıdaki açıklamaya vereceğiniz yanıtınızla bunu da yanıtlamış olursunuz... (Biçimlenmeyi yapıyı oluşturan süreçler ve onun sonucunda ortaya çıkan ürün bağlamında ele alırsanız sevinirim...)

3.Mimarlık medyası işlevlerini azımsamıyorum...Onun genel olarak kullanılma biçimini ve algılanma biçimini eleştiriyorum... (sadece size yönelik bir ifade değildi...) Bu sizin neyi neden anlatmak istediğiniz ile ilgili bir durum...Ama bahsettiğim çelişkileri yansıtması anlamında açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

saygılar.

Emre Arolat

publisher

Dolaysız kendini aktaran mimarlık...

Merhaba Meral Hanım.

“Her mimarı, ifade ettiği anlayışa getiren zorlu bir süreç olduğu” fikrinize yürekten katılıyorum. Sizin ifadenizle, beni de mimarlığın bu denli dolaysız ve kendini direkt aktaran bir disiplin olduğu bilincine getiren bir sürecin varolduğunu da kabul ederek doğal ki...

Bu süreç, her mimarda farklı bir işleyiş gösterse de kanımca pek çok deneyimin ve birikimin belirli bir hızda içselleştirilmesi, herkes için geçerli olan ortak bir durum. Deneyimlerin, algıların ve içselleştirme sırasındaki kişisel katkıların farklılıkları, bu prosesin hızı gibi değişkenler de sonraki duruş, tavır ve reflekslerdeki kişiselliği doğuruyor.

Benim de biriktirdiklerimle olan kişisel ilişkim, ürünler üzerinden okunabilecek bir gelişme ile bugün ifade etmeye çaba gösterdiğim noktaya getirdi. Yine sizin deyiminizi kullanacağım, çünkü tam yerine oturuyor : “Kurcalama” bir alanda kendi kendine azalırken, diğer bir alanda inanılmaz bir hızla artıyor. Ne keyif ama !

serre

Lightbulb konut sistemleri

Sevgili Emre bey,

Ülkemizde son dönemde çok yaygınlaşan hazır konut sistemlerinin(ytong k.s.,kütük evler v.s.)mimarimize katkı sağladığını düşünüyor musunuz ve bu sektörü destekliyo musunuz.Çalışmalarınızda başarılar...

rennie
    Mimarlar Odası hakkında ne düşünüyorsunuz? Genel Başkan siz olsaydınız ilk yapacağınız faaliyetler neler olurdu?

cercis
    bir bina tasarımına hangi ölçekte başlarsınız?
    hangi ölçekte biter?

Emre Arolat

««_PARTHENON_»»

Tasarım sürecinin, tasarlayan varoldukça devam eden bitmez tükenmez bir olgu olduğu konusundaki fikrinize tamamen katılıyorum. Bu nedenledir ki, uygulama aşamasına geçerken tasarım sürecini iç rahatlığı ile bıraktığım hiçbir proje olmadığını, dahası hiçbir projeden tam bir memnuniyet duymadığımı söylemekten de çekinmiyorum. Yine çok alışıldık bir cevap olacak ama inanın içimden tam da bu geliyor :
    Bundan sonra yapacağım proje, benim mimari dilimi en çok yansıttığına inandığım tasarım olacak.

Sizin için de öyle değil mi?

Emre Arolat

cdmann

1.Geleceğin mimarlarını, geçmişin ve bugünün mimarlarından çok farklı, yepyeni sorunlar beklemiyor kanımca. Küresel yapı içinde yerini bulmuş bir Türkiye’de önünüz geçmişe de bugüne de oranla daha açık olacak. Yeter ki siz kendinize gereken birikimi, altyapıyı en doğru biçimde edinin, Avrupa liginde oynamaya hazırlıklı olun. İşinize yarayacaktır.

2.Hızla dönüşüm geçiren İstanbul’da bugün mimarların durumu da diğer meslek veya iş sahiplerine paralel bir olumsuzluk içeriyor. Ben çok özel durumların dışında, bugünkü koşullardan hoşnut olan bir “çalışan”ın varlığını düşleyemiyorum bile.

rennie

İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ VE YAPIM SEKTÖRÜ

(KORAY adlı kullanıcı tarafından gönderilen mesaj)

İyi günler Emre bey Balıkesir Üniversitesinde 4.sınıf öğrencisiyim Endüstrileşmiş Yapım dersinde bir araştırma konusu hazırlamamız istendi.Konumuz İletişim teknolojisinin yapım sektörüne olan etkileri aslında bu etkilerin günümüzden çok gelecekte neler olabileceğini araştırıyoruz yani biraz fantastik bir araştırma belki Jules Verne gibi hayal sınırlarımızı biraz zorlayarak gelecekte tasarlayacağımız yapıların yaşamaya başladığımız teknoloji çağıyla nasıl bir paralellik çizeceğini araştırıyoruz ve bu araştırmamda günümüzde öz sahibi olan mimar ve yapımcılarında fikirlerini alarak araştırmama eklemeyi düşündüm bu konuda görüşlerinizi alabilirsem sevinirim

İyi çalışmalar.

Koray KARABULUT
    kbulutkoray@yahoo.com
    0532 6751880

cdmannn

Mimarlık

Tekrar Merhabaar Emre Bey ,
    Ben yazlık ev planlarıyla ilgili bir araştırma yapıyorum universitelerin kitaplığında ve YEM ' de pek fazla bilgiye ulaşamadım . Bildiğiniz bir kitap var mı önerebileceğiniz?
    Günümüzde sizce , mimarlıkta en iyi konumda olan ülkeler hangileridir? Master programı sizce hangisinde yapılmalı ?
    Teşekkürler iyi Çalışmalar !
    Son Çalışnmalarıızdan da bizi haberdar ederseniz seviniriz!

Emre Arolat

FLuXuS

FLuXuS'a
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

rennie
    Emre Arolat'ın Diyalog için ayırdığı süre dolmak üzeredir. Bu dakikadan itibaren gelebilecek soruları Emre Bey ileri bir tarihte yanıtlayacaktır. Henüz cevaplanmamış sorular da bir kaç gün içerisinde yanıtlanacaktır.

Emre Arolat

publisher

Tasarım disiplinine dair...

Sorunuza doğru cevap verebilmek için önce sözünü ettiğiniz “sınır”ın nereden çekildiği konusunda anlaşmalıyız sanırım. Tüm sorularınızı okuduğum için sizinle bu çizginin “yer”i konusunda anlaşacağımızdan kuşkum yok. Ancak diğer okuyucuların yanlış hükümlere kapılmamaları amacı ile bu sınırın “mediokr” olma noktasından ötelerde bir yerde olduğunu en baştan vurgulamalıyım.

Bu saptamadan sonra, iç rahatlığı ile diyebilirim ki, “Evet sınırlar içinde kalmamak, taşmak” gibi bir önyargı içinde değilim. Bugünün mimarlık dünyasında, “icat”lardan ziyade “keşif”lerin olduğunu düşünüyorum.

Emre Arolat

AYDAN VOLKAN

Evet çok üretiyoruz çok zaman. Tasarımın niteliğine gereken zamanı verebilmek adına da beslenmemizi tamamlayan bir takım “eklenti”lerden mahrum bırakıyoruz kendimizi. Dolaylı olarak da olsa, tasarımın niteliğini etkilemiş oluyoruz böylece. Yetersiz beslenme ile...

Bu duruma “heyecan” penceresinden baktığımızda ise tam tersine, olumlu bir etkisi oluyor bu hızlı tüketimin ve onun yarattığı devinimin. Zaman, heyecanları öldürebilir zira.

Ajite edici sorununuzun cevabı : Son 20 projedir hiç cephe çizmedim. Yüzeyi tüm kurgudan bağımsız bir karar olarak algılayan mimarlık görüşüne karşıyım. Bu durumda, popülist ve hiperaktif tavrın, tasarımın bütününe sirayet ettiğini düşünmemiz gerekecek galiba !

Ajitasyona gelmedik değil mi?

Emre Arolat

serre

konut sistemleri

Hazır konut sistemlerinin Türkiye’de kullanılageldiği şekliyle mimarlık ortamına herhangi bir katkı sağlamadığını, hatta birçok konuda da zarar verici olduğunu düşünüyorum. Endüstriyel üretimin doğru ve gerektiği gibi kullanıldığında çok geniş ufuklar açacağını düşünerek ve Le Corbusier’in “Ev, içinde yaşanmak üzere tasarlanan bir makinadır” aforizmasından çok medet umarak...

Emre Arolat

cercis

1/1 başlar, 1/1 devam eder, 1/1 biter.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •