3 sayfanın 3. sayfası İlkİlk 123
39 sonuçtan 31 ila 39 arası gösteriliyor.

Konu: idecad

guv2000
    Alıntı Orijinal metin wild_wild_west tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    arkadaşlar bundan birkaç konu daha aşağıda yine benim konum ve yine aynı sorun yer alıyordu idecad hakkında beni biraz aydınlatacak arkadaşlardan ses bekliyorum. yani programı yeni aldım kullana kılavuzu gibi biişey arıyorum ama bulamıyorum...
    ben idecad kullanıyorum ve video anlatımları yapıyorum. takıldığınız bir yer olursa belirtirseniz anlatımını yapar foruma ekleyebilirim.

naught_57

slm

slm arkadaşlar
    ben uzun yıllardan beri ide cad kulanıcısıyım.her türlü sorununuz acevap verebilirim.takıldığıkm konular olur tabi)

M_M_P
    Merhaba arkadaşlar,
    Yaklaşık 1,5 yıldır idestatik ve idemimari programlarını kullanmaktayım.Bir projenin mimari ve statik çizimlerini en kolay ve en hızlı alabileceğiniz program bence idecad

senny

Wink

merhaba arkadaşlar.ben foruma yeni üye oldum.ben izmir de inşaat mühendisliği yapıyorum.aynı zamanda inşaat teknikeriyim.idecad ile ilgili bir başlık olduğunu görünce hemen cevap yazayım dedim.ben de yıllardır idemimar ve idestatik kullanıyorum.bir ara da idecad satış temsilcisinin yanında çalıştım.program ile ilgili sorularınız olursa yardımcı olurum.iderender ı pek kullanamıyorum bunu da belirteyim
    En son lumina tarafından düzenlendi : 01-05-2007 14:23

ebrucatik

Unhappy İdecad ?

İdecad Bu Konunun BaŞindakİ Sorunlari ÇÖzmÜŞ mÜdÜr Acaba. 3 Boyutlu Objelerde Sorun OlduĞu Yaziyor , GerÇİ BayaĞi Eskİ 2005 De YazilmiŞ Ama Yİne de Kafama Takildi. Almayi DÜŞÜnÜyorum Ama Hala Karar Veremİyorum. Kullanmadan da BİlemeyeceĞİm Herhalde. GerÇİ MÜhendİsler Odasi da Tavsİye Edİyor Programi. Benİm Kafama Takilan Mİmarİde İstedİĞİm GerÇeklİĞe UlaŞabİlecek mİyİm. Statİk SonuÇta Bellİ DeĞerler Üzerİne Kurulu YanliŞ Olursa Hata Verİr DÜzeltİrsİn Fakat Mİmarİ Öyle DeĞİl kİ......
    Kafamdakİlerİ Ekrana Yansitabİlecek mİyİm ?:a
    En son lumina tarafından düzenlendi : 01-05-2007 14:24

İdecad kütüphanem silinmiş. Ne yapabilirim?

mordi
    Sn.mimarina,
    C:// Program Files / ideCAD Mimari 5 veya 6 /libraries klasörünü veya alt dosyalarını sildiniz sanırım.
    Elinizdeki cd'den veya http://www.ideyapi.com.tr/download/d...oCD_6.0055.exe linkinden
    demosunu kurup libraries klasörünü kopyalayabilirsiniz.

mordi

Versiyon 6'da arazi

Arazi oluşturma videosu:

ideCAD Forum • Başlık görüntüleniyor - Arazi Eğitim Videoları

Maalesef 6 demosunda yok henüz. Yakında çıkartılacağı duyurulan 6.100'de olacağını söylüyorlar.

Yıllarca idecad i kullandım. Halen daha kullanabilirim ama artık kullanmıyorum. Bence idemimar şöyledir.

Artıları:
    1. Parametrik mimari nesnelerin (duvar, kapı, pencere, ...) oluşturulması, düzenlenmesi gayet rahat. Ara ara mimari ve statik döşemede kaçmalar olabiliyor artık kadı kızı meselesi bence o iş.
    2. Ölçülendirme sistemi hiçbir cad programında olmayan kullanışlılıkta. Duvarlar arası ölçülendirme 2 tık ile bitiyor. Kesit, cephe kot sistemi şahane.
    3. Aksların birbirinden bağımsız cad objesi olması. Ayrı ayrı taşınabilmesi bence çok kullanışlı.
    4. Duvarların birbirini hissedip kesişimde, birleşimde hatasıza yakın kalitede budanması güzel.
    5. Nesne seçim sistemi, tık sırasına göre isimlendirme gibi ıvır zıvır araçları zaman kazandırıyor.
    6. Türk standartlarında mimari teknik resim oluşturmada en iyi programdır.
    7. Projenizi 3d olarak directx destekli pencerede render kalitesinde olmasa da gayet hızlıca evirip çevirebiliyorsunuz.
    8. Sürüm 6 ve sonrasını arkadaşın bilgisayarında şöyle göz ucu ile inceledim, ilk farkettiğim programın çalışması daha bir güven verici olmuş. Sanırsam arayüze ciddi müdehale yapmışlar.
    9. 3d veya 2d nesneleri oluşturmayı öğrenmek zor ama öğrendikten sonra kullanımı kolay olması, kataloglama sistemi güzel.
    10. Perspektif ekranında sağ tuşa basıp 2b çizime dönüştür dediğiniz anda hide ları yapılmış 2 boyutlu perspektif çiziminiz projenize dahil oluyor. Bu kadar kolayını başka bir yerde görmedim.
    11. Satış sonrası kaynak ve destek çok iyi.

Eksileri: (Yukarıda yazdıklarımın acısını da çıkaralım artık.)
    1. Her zaman için 2d çizim müdahalesine ihtiyacınız olacaktır. Akıllı nesnelerin aklının yetmediği durumlar olabiliyor. Bunlara artık son rötuşu el ile yapmak gerekiyor. Gel gör ki 2d müdehale ekranının kullanımı eskiden beridir berbat. Koordinat, veri girişinin 2d modda komut satırı yerine koordinat kutusundan yapılması, komutlara girmenin sıkıntı, ayarlarını değiştirmenin zulüm olması (illa mouse kullanılacak) epey zorladı beni.
    2. Dxf veya dwg ile çizimi dışarı aldığınızda program içinde tanımladığınız renkleri layer lara değilde, nesnelere ataması beni eskiden beridir kahretmiştir. Sıva ile duvar çizgisinin "duvar" layerında olması (ben kullanır iken öyle idi.) Renklerinin farklı olması ama tüm layerların kırmızı renk olması, üstüste binen çizgilerin olması yeterince zorlar insanı.
    3. Pencere kütüphanesi tam inşaat mühendisi işi gibi. Topal pencere bile var.
    4. Kütüphane kataloglama sisteminin olması güzel, arayüzü windows 95 kıvamında.
    5. Seçilen nesnenin rengi ne olursa olsun, seçimden sonra maviye dönüşüyor.
    6. Aks balonları ve dış ölçülendirme sistemi tam statik proje kıvamında. Biraz şekil yapma şansınız yok.
    7. Metraj çıktılarından hiçbir şey anlamadım şimdiye kadar. Son durumu bilmiyorum. Kodlama artık visual studio da yapılıyor. Crystal report ile bu konuda bir güzellik yapmış olabilirler.
    8. 3d dxf de en son kullandığımda farklı layerlarda aktarma yoktu. Başka programda o binlerce yüzeyi birbirinden kolayca ayıramıyor dunuz.
    9. Lisp, vba gibi dışarıdan makro desteği yok.

Sonuç olarak idemimar ile standart projeler çizen bir büroda uygulama projelerinizi çok ivedi şekilde hazırlayabilirsiniz. Türkiye şartlarında açıkcası bu işler için daha hızlısı yok şimdilik. Ama kullanacaklara tavsiyem beraberinde draftsight kullanmanız. Yoksa 2 boyutlu düzenleme işinde feci darlanırsınız.

Bu arada ide firması ile en ufak bir bağım yok. Hatta üstüme lisans bile yok. İdemimar ı kullanmıyorum. Kullanmama nedenim çizim yapmamamdan kaynaklanıyor. Autocad, revit, archicad, intellicad tarzı programları bilmiyor değilim. Onları da nasıl kullandığımı ilgili forum konularını takip eden arkadaşlar bilir. Amacım reklam yapmak değil cad programı düşünen arkadaşlara ciddi bir inceleme yazmak istememdi.
    ......................................................

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •