2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
16 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Mimarlık Öğrencisi İç Mimarlık Masterı Yapabiliyor mu?

archand

Question Mimarlık Öğrencisi İç Mimarlık Masterı Yapabiliyor mu?

merhaba, bu konuyu çok merak ediyorum . bir ara mimarlık öğrencisi iç mimarlık master ı yapabiliyordu fakat daha sonra kontenjan sorunundan dolayı bu kaldırıldı diye duyumlar aldım :K acaba son durum hakkında bir fikri olan var mı?
    En son lumina tarafından düzenlendi : 24-10-2007 00:09

gambit
    yapabiliyorsun..(www.iku.edu.tr)

archand

Thumbs up oldukça net

kısa ve öz cevabın için teşekkürler

a.celen

Exclamation ?

Ben de benzer bir sorunun cevabını merak ediyorum. Peyzaj mimarı mimarlık üzerine master yapabiliyor mu? Türkiye'de bunun çok zor olduğunu duydum. Sanırım biraz da okullar arası farklılık yaşanıyormuş. Ama kesin bir bilgim yok ve bilmeyi çok istiyorum
    En son lumina tarafından düzenlendi : 24-10-2007 00:10

Eilstina
    Sanirim yapılabiliyor ama ek krediler alınması gerekiyor. Okullarla birebir görüşmek daha yardimci olabilir bu konuda.

nafi
    şu anda ben yapıyorum

designer_61

Cool

biraz sert olacak ama kusura bakmayın da işinize geldiği zaman mimarlar iç mimarları sevmiyor
    ama işlerine geldikleri zaman mimarlar iç mimarlıkta master yapmak istiyor. bu ne perhiz ne lahana turşusu...
    sözüm size değil sadece arkadaşım
    genel olarak mimarların problemi bu:K
    niyeyse ve iç mimarlıkla ne alıp veremedikleri varsa:K
    En son lumina tarafından düzenlendi : 24-10-2007 00:11

Alıntı Orijinal metin a.celen tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ben de benzer bi sorunun cevabını merak ediyoum.Peyzaj mimarı mimarlık üzerine master yapabiliyor mu?Türkiye'de bunun çok zor olduğunu duydum.Sanırım biraz da okullar arası farklılık yaşanıyormuş.Ama kesin bi bilgim yok ve bilmeyi çok istiyorum
    yapabilen arkadaşlarımız varmış sonuçtatebrikler.ama çok zor olduğunu duymuştum bende. kolay kolay kabul etmiyorlarmış.
    it takes some silence to make sound..

gün
    Alıntı Orijinal metin designer_61 tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    biraz sert olacak ama kusura bakmayın da işinize geldiği zaman mimarlar iç mimarları sevmiyor
    ama işlerine geldikleri zaman mimarlar iç mimarlıkta master yapmak istiyor. bu ne perhiz ne lahana turşusu...
    sözüm size deil sadece arkadaşım
    genel olarak mimarların problemi bu:K
    niyeyse ve iç mimarlıkla ne alıp veremedikleri varsa:K
    Katılıyorum..

1. Mimarların iç mimarlık alanında yüksek lisans yapması ve bu alanda faaliyet göstermeleri yasaklansın.

2. Mimarların grafik sanatına olan ilgileri kısıtlansın.

3. Mimarlar, şehir, çevre düzenlemesi, peysaj gibi alanlarda düşünmekten men edilsin. Binanın bulunduğu çevreden, etrafındaki peysajdan, bölgesiyle binanın kurması gereken ilişkiden ve şehrin sorunlarından mimara ne? Yasaklansın.

4. Mimarlar sanatçı takımıdır, işin teknik kısmı konusunda kafa yormasınlar, yoranlara gereken ders verilsin.

5. Mimar Sinan'ın 'mimar' lakabı elinden alınsın. Tersimci Sinan olarak anılsın artık.

6. Mimar ünvanı kaldırılsın. Dış yapı tasarımcısı, iç yapı tasarımcısı, üst yapı tasarımcısı ve alt yapı tasarımcısı, bina dikerler, bina yıkarlar, grafik çizerler ve bitkilerden anlayan tasarımcılar gibi ünvanlar verilsin.

7. Mimarlığın, imar etmek fiilinden türemiş bir meslek ismi olması hususu tekrar düşünülsün. Böyle bir meslek ismine gerek yoktur. Dış cephe çizer olsun mesela ismi.
    En son gün tarafından düzenlendi : 18-12-2006 20:55

Exclamation mimar dan iç mimara

Arkadaşlar cevap verme tenezzülünde bulunmamış ama ben üşenmeden yazıyorum yine de
    sevgili iç mimar arkadaşlara...

1.Mimarlar sadece dış cephe çizmezler.

2.Mimarlar her türlü bina tipi ve tasarımı hakkında minimum 4 sene eğitim almıştır.Sadece sanatsal kaygılara yenik düşmeden işlevi statiği diğer mühendisliklerle alakalı hertür gereksinimleri gözönünde bulundururlar.

3.Mimarlar bir mekanın m2 sini kapladığı alanı, binanın formunu sirkülasyonunu vs.. belirlemek için zaten içindeki tefrişi düşünerek tasarım yaparlar.Sadece kaba yapı yapıp bırakmazlar.Renk doku malzeme bilgisine en az bir iç mimar kadar sahiptirler. Ki zaten bilindiği üzere mimarlar iç mimarlara muhtaç değildir ama iç mimarlar mimarlara muhtaçtır.

4.Mimar ünvanı kaldırılacak olsa bile Mimar Sinan hep bu şekilde anılacaktır.

5.Bir kişinin hangi meslekten olursa olsun ilgilerini ve düşüncelerini kısıtlama hakkına sahip olamazsınız.İsteyen istediği yerde yüksek lisans da yapar kime ne?

6.Son olarak herşeye burnunuzu sokmayınız.

ArtificiaLIntelligence
    Mimar ve İç Mimar sözcükleri yan yana geldiğinde konu tartışma yaratmaya çok açık bir hal aldı bu forumda.
    Hem İçmimarlar konuya hemen dalıveriyor hem de mimarlar hızla alevlenip madde madde itirazlarını dile getirebiliyorlar. Bu tartışma pek kapanmayacak sanırım. Çok da önemli değil.

Ben bir içmimar olarak mimar arkadaşımızın içmimarlık master'ı yapmak istemesini garip bulmuyorum.Tam tersine içmimarlığı ayrı bir bilim olarak kabul etmiş ki bunun master'ının yapmanın gereği görmüş.Ben de endüstriyel tasarım master'ı yapmak isterdim.Tabi ki her tasarım alanı birbirini ister istemez kapsar.Mimarlık ile iç mimarlık ise aynı elmanın iki yarısıdır.Sadece değişen dünya koşularında iç mekanlarda biraz daha farklı yaklaşımların gerekmesi ve konu çeşitliliği ve artan piyasa taleplerinin sonucunda doğal olarak bir bilime dönüşmüş ve kendi alanını bazen kısmen itirazlar yükselse de kabul ettirmiştir.Sonuç olarak teoride tartışmalar sürsede yaşamın içerisinde pratik bir olgu olarak ve doğal olarak kabul görmüş ve işlevsellik kazanmıştır. Tüm tasarım alanları belki gelecekte yeniden bir araya gelene kadar o da hüküm sürecektir.Sonuç olarak mimarlık içmimarlık tartışmasını ben biraz yaşamdan kopup teoride yaşamaya çalışmak olarak yorumluyorum.

Bence her tasarımcı bütün diğer tasarım alanlarında master yapabilmelidir.

Alıntı Orijinal metin cilemse tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar cevap verme tenezzülünde bulunmamış ama ben üşenmeden yazıyorum yine de

2.Mimarlar her türlü bina tipi ve tasarımı hakkında minimum 4 sene eğitim almıştır.Sadece sanatsal kaygılara yenik düşmeden işlevi statiği diğer mühendisliklerle alakalı hertür gereksinimleri gözönünde bulundururlar.

3.Mimarlar bir mekanın m2 sini kapladığı alanı, binanın formunu sirkülasyonunu vs.. belirlemek için zaten içindeki tefrişi düşünerek tasarım yaparlar.Sadece kaba yapı yapıp bırakmazlar.Renk doku malzeme bilgisine en az bir iç mimar kadar sahiptirler. Ki zaten bilindiği üzere mimarlar iç mimarlara muhtaç değildir ama iç mimarlar mimarlara muhtaçtır.

4.Mimar ünvanı kaldırılacak olsa bile Mimar Sinan hep bu şekilde anılacaktır.

5.Bir kişinin hangi meslekten olursa olsun ilgilerini ve düşüncelerini kısıtlama hakkına sahip olamazsınız.İsteyen istediği yerde yüksek lisans da yapar kime ne?

Sn. Gün'ün yazısındaki ironiyi anlamadınız mı gerçekten??

Ben geçenlerde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
    İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Türk İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nusret Çam'a İslam mimarisi konusunda yüksek lisans yapmak istediğimi ve bu konuda tavsiye ve önerileri varsa paylaşıp paylaşamayacağını sordum, o da bana çok memnun olduğunu beraber çalışabileceğimizi söyledi. Bence meslekle alakalı olduktan sonra sorun çıkmıyor

zaten bilindiği üzere mimarlar iç mimarlara muhtaç değildir ama iç mimarlar mimarlara muhtaçtır.

Değinmeden geçemedim kusura bakmayınız.

Hitap ederken başa "içmimar" sıfatını , sona da "ler-lar" çoğul ekini koyunca baktım ki meslekten olan herkese sesleniyorsunuz. ; )

Yukarıda bolca sayıyorsunuz ve sonra diyorsunuz ki:

Her tür bina tipi için uygulama autocad projeleri çizilir.
    3Ds max+vray+ photoshop ile mimari - içmimari modelleme görselleştirme ve sunum yapılır.
    Çilem Seyrekel
    Mimar
    SN. her türlü proje çizen, mimari-içmimari modelleme yapan Cilemse;

şimdi kafama takılan hususlar şunlar:

"içmimarlar mimarlara muhtaçtır" derken,

a-sizin gibi her türlü çizim yapabilen mimarlara olan muhtaçlığı mı kastediyorsunuz ?
    b-cad ya da max ile muhtaç içmimarların yapamayacağı modelleri yapabildiğinizi mi anlamalıyız ?
    c-yapacağınız model ve görsellerde, işvereninizin içmimar olması durumunda, işi oyalayıp size ne kadar muhtaç olduğunu hatırlatacağınızı mı anlamalıyız ?
    d-yoksa model-görsel gibi bu işin en önemli kısmını icra ederken taşıdığınız sanatsal kaygılarınıza yenik düşmeyeşinizi mi anlamalıyız?..

Umarım herşeye burnumu sokup sizi kızdırmamışımdır. ; )

Aslında iki yıl sonra mesajınıza cevap vermemdeki gaye polemik başlatmak falan değil, sadece biraz eğlenmek...

Saygılarımı sunarım...

iyi eğlenceler

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •