9 sayfanın 5. sayfası İlkİlk 123456789 SonuncuSonuncu
121 sonuçtan 61 ila 75 arası gösteriliyor.

Konu: Gökhan Avcıoğlu

Gökhan Avcıoğlu

ZEYNEP

Uygulanmış projelerle concept projeler arasındaki ayrıma değindiğinize çok sevindik.
    bu ikisi arasındaki gerilimi deniyoruz.. Daha çok yarışma ve teklif projelerinde bile bile “yerçekimi” ve estetik göreneklerle ilgili yeni “duruş”lar (arsada ya da magmayla ilişkisinde) öneriyoruz..
    Doğrudan bize gelen projelerde imar kuralları çok net... yapmak istiyorsak imar matematiğine, hesaplara o kaftana uymalıyız..
    Yarışmalarda ise bir şans var.. özel statüde olduklarından.. eğer jüri üyelerini geçebilirseniz önünüz açık...
    Hiç uygulama talebi olmayanlarsa zihnimizi açmaya, kuralları sıkıştırmaya, bu web sitesi gibi ortamlarda yeni yaklaşımları tartışmaya yarıyor..
    Ferhan Şensoy’un bir oyununda şöyle bir bölüm var... “Akvaryum dediniz de aklıma geldi. Akvaryum demediniz mi? Olsun demiş bulunduk.. Bizim evde bir akvaryum var....”
    Conceptler işte bu işe yarıyor.. Bir gün buna benzer bir konu geldiğinde önceden çalışmış oluyorsunuz.. bu konuyu yapıp yapmayacağınızı, yaparsanız nasıl ve ne şekilde yapabilireceğinizi biliyorsunuz.
    Son olarak şunu söyleyebilirim zamanla conseptlerle uygulamalar giderek yaklaşıyor birbirlerine.....

Gökhan Avcıoğlu

PUBLISHER

Zeugma örneği belki de mühendislikle mimarlık arasındaki durumu en iyi anlatan olaydır... 19. yüzyıla kadar aynı kişide toplanan bu disiplinler ayrılınca “ne nedir”, “kimin sorumluluğu nereye kadardır” belirsizliği içinde birbirleriyle zaman zaman karşı karşıya geldiler.
    Mimarlık kendini daha çok kültürel alanda ifade ediyor... Yirminci yüzıldan devralınmış oldukça geniş bir side effect koleksiyonu var... Artık mühendisler de bu kolleksiyona neyin yolaçtığını biliyor ve mimariyle daha çok içiçe olmak,birlikte hareket etmek istiyorlar...
    Mimarlar çalışırken çokve yoğun bilgi topladıklarından şimdiki yüzyıl bu bilginin değerlendirilmesi konusunda mimarlara güveniyor... Özellikle 11 Eylül bu tartışmalara bir başlangıç yaptı. Tasarım mühendisliği de son zamanlardaki bu arayışın bir izi sayılabilir. Gelecekte mühendis ve mimar tasarım mühendisliği adı altında tek bir çatı altında buluşacak....

Gökhan Avcıoğlu

PUBLISHER

Türkiye’de ve Amerika’da bu çok daha sert şekilde hissediliyor.. Türkiye’de kaliteli üretim için işin her aşamasında yazılı ve sözlü tarif gerekiyor ve manüplasyon tabi ki .. eksiklerin tedarikinden tutun, finans yönetimine kadar neredeyse... Sizden başka sonuca inananın olmadığı bir ortamda çalışıyorsunuz. Hayal etmeye devam etmek bazen çift kişilikli olmayı gerektiriyor... Sistem her noktadan arıza verebilir.
    Amerika’da standartlarla çalışırsanız sorun yok.. İlk başta herşey sistemli ve düşünülmüş gibi geliyor... hep aynı şeyleri kullanırsanız ekonomik ve düzenli sonuçlar alıyorsunuz ama farklı arayışlara girerseniz sistem arızaya geçiyor.. İki katı pahalı ve daha uzun zaman demek bu.. Türkiye’de yapılar malzeme ve düşünce çeşitsizliğinden, Amerika’da standartlar yüzünden birbirine benziyor. Her iki tarafta da göze alacak müşteri bulmanıza bağlı.

Gökhan Avcıoğlu

PUBLISHER

Açık, yarı açık ve kapalı alanların birbirine geçişleri üzerine olurdu bu...

Gökhan Avcıoğlu

PUBLISHER

Sana da kolay gelsin...

Gökhan Avcıoğlu

PEPE

?

Gökhan Avcıoğlu

ARMAN AKDOĞAN

Sizde sadece binaları web sayfalarından görme alışkanlığı var galiba... bence bu çok tehlikeli.. haberin asla kendisi değil.. web bir haberleşme bilgi aracı...
    Ski hotel tepesi buz pisti olan bir proje.. mantığını basitçe millagro’ya anlattım. Kent içi bir proje değil, sorunları da farklı..
    Borusan inşa edildi.. Yerinde duruyor.. Gidin bakın, kullanın, girin çıkın... yapılanı gezin korkmayın... sonra konuşalım..
    Bu ülkede hissettiğiniz gibi mimar pohpohlandığını sanmıyorum.
    Web sayfamızı sıksık değiştiriyoruz, eğleniyoruz.. Ayrıca Winny Maas’a “kendilerine” bana bir soruları varsa ben de açıklayabilirim. Sizi niye telaş almış anlamadım..
    Ayrıca çok sevindim hakkımda görüştüğünüze.. Eleştirel olmakta asla sakınca yok.. Yeterki neyi niye tartıştığımızın sebeplerini bilelim..
    NL Arkitekten başarılı ve yeni mimariye iyi örnekler veren ofislerden biri... özellikle deneysel yanları her zaman dikkat çekici.. Alışveriş merkezlerinde çatıda otopark olması Türkiye’deki örneklerde bile var. Nl’in şehir için rampalı çözüm önerilerinin yapılması gerçekleşse iyi bir yapı daha ortaya çıkacak. Ski Hotel rampada insanı kullanıyordu.. onun da gerçekleşmesini çok isterdik. Rampa kullanımı modern döneminin başından beri var.. içeride, dışarıda, tepesinde... Rampalara her zaman ilgi duyuyorum. C. Bektaş’ın da rampalı çarşıları var. Ben hepsini gezdim. Onlar da ilginç denemeler.
    Bizim bir de çevre bakanlığı projemiz var.. ona da bakın.. onda da rampa var.. ve bu yangın merdiveni kullanımını azaltıyor. Bizim önerimizde bir de çatıları daha yararlı kullanmayı sağlıyor...

Gökhan Avcıoğlu

BİRDİE

İşlerini “doğru” yapma konusunda ilginç fikirleriniz var... Sanki başka bir mesleği tarif ediyor gibisiniz... web sitemizin ingilizce olmasının özel bir sebebi yok... türkçesi henüz tamamlanmadı.. ispanyolcası da, fransızcası da...

Gökhan Avcıoğlu

MONA

1. Şimdilik hayır. Eğer ayakta kalırsa beş yıl sonra olabilir.
    2. Büyüklük, kaos, gürültü, çok temiz değiller, arka sokakları var.... eğlenceli.. bunun dışında ayrı dünyalar henüz...
    3. İnşa etmezdim. İyi bir şeyin anıları üstüne zor görünüyor...

kırmızı
    not: tamamlanmış metin ...

Gökhan Avcıoğlu, medyayı oldukça iyi kullanan bir mimar...Pek çok yayında projeleri, söyleşileri,kişisel metinleri yayınlanıyor...Daha çok yazılarında ve söyleşilerinde 'aforizma'tik mimari düşünceler diyebileceğimiz sözler geçiyor...

Bu sözler kendi içinde anlamlı 'gibi' duran, ancak bir bağlam,bir düşünme biçimi ya da bir proje ile desteklenmediğinde anlamın sürdürülemediği...imgesel tüketime sunulmuş...paparazzi haberlerdeki 'neon ışıklı pop star' sözlerini andırıyor...

birkaç örnek;

* "hayatımı magmaya dik geçirmek gibi bir niyetim yok ! "
    2001 Yıldız buluşması

"magmaya dik binalar yapmaya çalışmanın ötesine
    geçen,yapının her noktasını kullanan yapılar tasarlamaya
    çalışıyorum " arredamento mimarlık-söyleşi

soru: Acaba magmaya dik olmayan yapınız var mı ?

* " Girilebilme kabiliyeti yerine, çıkılabilme kabiliyeti yüksek yapılar..."
    2001 Yıldız buluşması

soru:Bu ilişki zaten yapıların olmazsa olmaz koşullarından değil
    mi ? Bunu tasarımsal veri olarak kullanış biçiminiz mi farklı
    hangi projede ve nasıl kullanıldı ?

*"Akademik estetiğin kuralları artık bizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor
    onun yerine bugüne kadar mimarlık olarak görülmeyen
    durumlarla ilgiliyiz " mimarlık üzerine ülmeyen notlar -
    arredamento

soru: Günümüzde akademik estetik diye bir şey var mı ?Ayrıca
    ' bugüne kadar mimarlık olarak görülmeyen durumlar'
    nelerdir ? Yaptıklarınızda, mimarlık olarak görünmeyen
    durumlar görünmüyor...

* " ...halbuki yayınlananların çoğu da çöp,bir işe yaramaz...çok iyi
    çekilmiş bir takım fotoğraflarla anlatılmış bir takım şeyler var ki,
    gezdiğin zaman bile öyle hissedemezsin; bir duruş için,
    fotoğraf için yaratılmış mimarlıklar. Dergiler, yapıların nasıl
    yayınlanacağını uzmanlık konusu haline getirdiler..."
    arredamento mimarlık-söyleşi

yorum : Bu konuya kesinlikle katılıyorum, ancak GAD projelerini de
    buna dahil ederek...Yukarıdaki sözler..söylenen ile
    yapılan arasındaki tutarsızlığı göstermesi bakımından ilgi
    çekici ...

saygılar,
    Boğaçhan

publisher

dayanamadımmmmmm:))

Dayanamayıp yazacağım...bu notum aslında Aras'a daha çok...

Gözleri şimdi ışıl ışıl parlıyordur onun))))))))))))))))))))))

Yaklaşık 2.5 yıl önce karşılaştık onunla....Mimarlıkla dopdolu bir genç....

(küçük bir not: Aras bana sakın kızmasın!.)) Norman Foster ile yazışmış ve kendisine yanıt gelmiştir, bir de kendisinin kitabını yollamışlardı ofisten....Paris'te bir cafe'de Aras ile otururken Pompidou'nun yanında, işte o zaman göstermişti bana....)

Gözlerin ışıldıyor mu sevgili Arasssssssssss ))))))))))))

hehehehe.....

Gökhan Avcıoğlu

ARAS BURAK

Tabiki destek veririm. Mimarlık eğitiminin baştan ele alınmasını düşünen biri olarak seve seve... Yeni modeller deneriz ne güzel...

bluesaint

özgünlük kavramına farklı yaklaşım

Yapıların özgün olması konusuna bir kez daha dönecek olursak;

Küreselleşme, aynılaşma sorunsalı ve mimarlıkta kimlik kaybı gibi başlıkları göz önünde bulundurarak yapının "özgün olma" halini ve işlerinizi tanımlayabilir misiniz? (tanımlamak doğru terimse)

(diyaloğun tamamını yetişip tarayabilmiş değilim. konuya değindiyseniz özür dilerim)

Gökhan Avcıoğlu

KİKA

Soruların için çok teşekkür ederim ama bu soruları daha öncekilerde cevaplamıştık.

birdie

Re: BİRDİE

Orjinal mesajı gönderen: gokhan avcioglu
    İşlerini “doğru” yapma konusunda ilginç fikirleriniz var... Sanki başka bir mesleği tarif ediyor gibisiniz... web sitemizin ingilizce olmasının özel bir sebebi yok... türkçesi henüz tamamlanmadı.. ispanyolcası da, fransızcası da...

"nyc the hill" ile ilgili sorduğum soruya cevap almayı da ümid ediyorum

teşekkürler

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •