9 sayfanın 6. sayfası İlkİlk 123456789 SonuncuSonuncu
121 sonuçtan 76 ila 90 arası gösteriliyor.

Konu: Gökhan Avcıoğlu

Gökhan Avcıoğlu

KIRMIZI

Bu lafları siz de kullanabilirsiniz. Peki sizinkiler ne? Tabi ki projelerle desteklenmesi gerekiyor... zaten ona hazırlık yapıyoruz.. ne yapacacağımızı düşünelim diye.
    1. ilki oldu... Var.. borusan aktivite merkezi.. gerisi de yolda...
    2. yani binaya girip kaybolmayıp panik ve tehlike halinde kolay terkedebileceğimiz yapılar...bugün binlerce yapı bu özellikten yoksun ve olanlarında geliştirilmeye ihtiyacı var.. üzerinde durmamızda ne sakınca var anlamıyorum..siz bu nları zorla mı okuyorsunuz .okumayın..ne zorunuz var.. sizde bildiklerinizi yazın,öğrenelim.ben bunlar otomatik hale gelsin isteğindeyim.bilinseydi ortalık böyle olmazdı düsüncesindeyim. Ben mesela birçok binaya girip çıkarken korkuyorum özellikle sinemalar, büyük iş merkezleri, alışveriş merkezleri, stadyumlar, bakanlıklar vs... Çevre Bakanlığı projesini bu özellik üzerine çalıştık

Cevaplar devam edecek ......

cin çocuk

sıkkın mimarcık

soruları cevaplama tarzınızı sevdim...insanların sataşmalarını seviyorsunuz..sanırım sado mazo yönünüzü sergilemişsiniz...

anlayamadığım eleştiri kaynaklarının nasıl saygınızı kazandığı?....

yani şunu deseniz çok daha kolay olacak..ben eleştiri yapıcak formasyona sahip değilim.
    bunu sizi aşağılamak amacıyla söylemiyorum...
    dünyanın heryerinde varolan global yapılar yapan ama bunların üzerinde konuşma yapamayacak birisiniz....
    iyi eğlenceler, keyifli bir forum oluyor

Umut İyigün
    Sayın Avcıoğlu,

Yoğun olarak karşılaştığınız esinlenme-etkilenme sorularına karşı vermiş olduğunuz cevaplar, eminim benim gibi yolun başında olan diğer genç mimarları da hayal kırıklığına uğratmıştır.

Çalışmalarınızın ne kadar özgün olduğunu düşünüyorsunuz, soruma vermiş olduğunuz cevabınız;

"Sizin bakış tarzınız daha çok güzellik yarışmaları ya da başka sanatlar için kullanılabilir.... Ben bu yaşımda ve bugüne kadar; yaptıklarımın özgün olması için çalışmadım. Mimar olmak cocukluktan beklediğim birşeydi fakat 1980’lerde ne, nedir diye kavradığımda şoka uğradım; iki mimarlık vardı, Reel mimarlık ve Mimari... "

Doğrultusunda özgün olmak gibi bir kaygınız olmadığı ortaya çıkmaktadır. Mimarlığın bir güzel sanat dalı olduğu gerçeğini gözönüne aldığımızda sizin bir sanatçıdan daha çok iyi bir tüccar olmak gibi bir kaygınız olduğu sonucuna varıyorum. Acaba yanılıyor muyum?

Eğer böyle bir kaygınız gerçekten varsa, neden ticareti daha kolay yapabileceğiniz bir mesleği tercih etmediniz?

Yok eğer ben tüccardan önce iyi bir mimarım diyorsanız, sanatçının özgün kişiliğini nerenizde taşıyorsunuz?

samanci

esma sultan catısı

Sayın Avcıoglu Esma Sultan projeniz ile ilgili bir soruya karsılık bilgi vermek istedim.Bence o cephenin catısı camdan yapılamazdı, cünkü cam düz vaziyette ısıdan dolayı sera etkisi yapardı.Teknik olarak yapının sulüetini bozmak gerekirdi ve bu bizi o yapının orjinalligini bozmak zorunda bırakırdı. KOLAY GELSİN,,,

Murat SAMANCI

Kika

G. Avcioglu

Forumu büyük bir keyifle okuyorum. Itiraf etmeliyim ki yorumlariniz, bilgi hazineniz ve cevaplariniz karsisinda diplomami yirtip atmayi düsündüm.
    Bazi noktalara getirdiginiz aciklik karsisinda projelere kimi zaman ne kadar kisir baktigimi görüyorum.
    Aslinda mimar olmayi sanatci olmakla esdeger tutuyorum ama bunun da cok az bir kesim tarafindan böyle görüldügünü düsünüyorum.
    Gercek anlamda kendimizi ''mimar'' olarak görebilmemiz icin daha cooook okumamiz, GÖRMEMİZ, etüd etmemiz gerektigini görüyorum. Umarim is arkadaslariniz sizden yeterince faydalaniyorlardir!
    Ilham verici foruma devam!!!

Gökhan Avcıoğlu
    Ofisten selamlar

GÖKHAN AVCIOĞLU
    DURMUŞ DİLEKÇİ
    UFUK ALPASLAN
    YASEMİN ARPAÇ
    ASLI AYDEMİR
    DEFNE ÖNEN
    OĞUZ CANKAN
    SALİH KÜÇÜKTUNA
    SELAHATTİN EMİR
    SABAHATTİN EMİR
    TUFAN ÇAKILKAYA
    HAKAN AYGÜN
    İDİL ÖZBEK
    KEREM TÜRKER
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    En son Gökhan Avcıoğlu tarafından düzenlendi : 22-01-2002 20:45

Markit

Soru

Sorularım diğerlerine göre tuhaf gelebilir, umarım bayağa eleştiri aldığınız bu forumda yanlış yorumlamazsınız:
    1) Piyasanın en tanınmış mimarlarındansınız. Ancak yanlış bilmiyorsam mimar kökenli bir aileden gelmiyorsunuz ve Selçuk Üniv. gibi mimarlık eğitiminde pek adı duyulmamış bir okuldan mezunsunuz. Belki de Türkiye'de tanınan 4-5 okul dışında bir üniversiteden mezun olup ismini duyuran ilk mimarsınız. Üstelik şimdiden yurtdışında da iş yapıyorsunuz. Bunu siz nasıl yorumluyorsunuz? Olağan mı yoksa sıradışı mı?
    2) Herhalde piyasada belli bir üne ulaşmış en genç mimarlardansınız. 10-15 yıl sonra doyuma ulaşıp bıkacağınız korkusunu yaşıyor musunuz?
    3) Önünüze iş geldiğinde, bu işi konusu nedeniyle kabul etmediğiniz oldu mu? Mesela Kadıköy Yeraltı Tuvaleti Projesini yaparken ilerde "tuvalet mimarı" olarak adlandırılmanız durumu aklınızdan geçti mi?

Teşekkürler...

millagro

Re: MİLLAGRO

Orjinal mesajı gönderen: gokhan avcioglu
    Genemi sen... hafiyesi millagro... birincisi “web sitenizden görebildiğim kadarı ile” diye başlıyorsun.. “ordan öyle görünüyordur” diyor benim ortağım Durmuş Dilekçi... Daha yakından bakmak isterseniz 10 Martta Galerist’deki sergiye gelebilirsiniz. İki projenin de uzunlukları, boyları, konuları farklı... benzerlik olarak Aldo Rossi’nin Milan Konutları da bu yakınlıkta sayılabilir. Hatta Libeskind’in Berlin Müzesini de sayabiliriz.
    Biz daha çok bir kayak, buz pistini örnek aldık. Yerden kaldırdık ve altına otel koyduk. Bu proje Arjantin’de Patagonya’da bir dağ otelinin , şalenin yanında başlayıp aşağıdaki göle uzanan alanı (çatısını) pist olarak kullanan bir yarışma önerisiydi. Türkiye’de bir yer için çizilmedi..
    Ben de bir şey soracağım, bu nickname’in arkasında rahat mısın...
    Serginize memnuniyetle gelirim. Ancak genel olarak yanıtlarınızı okuduğumda, hatta özellikle pek çok sorunun yanıtını tek defada veren ilk ve uzun yanıta, kendinizden ve yaptıklarınızdan memnun ve rahat olduğunuz anlaşılıyor. Diğer bir konu ben sizin zannettiğinizin aksine böylesi bir internet konferansına katılmanızı
    destekliyorum. Çok uygun bir konuksunuz. Size sorulan soruların pozitif ve negatif olmaları ile bunun alakası yok. Forum a değer bulmaz olsaydım soru sormazdım. Ancak takdir etmelisiniz ki bu konferansların amacı fikir teatisi yapmak ve merak edilen, endişe duyulan noktaları derinleştirmek, bilgi almak. Her sorunun yanıtı tam olmasa bile siz kendi yorumunuzla yanıtlandırıyorsunuz soruları. Bunları okuyan pek çok kişi farklı bakıp görecek sizi ve işlerinizi, daha derin düşünecek sizin hakkınızda. Boyutları, az dahi olsa genişleyecek aklının. Siz dahi arkadaşlarınızla beraber tekrar tekrar irdeleyeceksiniz herkesin sorularını, farklı zamanlarda farklı fikirler gelecek bu forumdan sizlere. BU anlamda benim görüşüm siz kesinlikle bu foruma davet edilmeye "değer" siniz. Siz kendiniz hakkında, biz sizin hakkında yeni şeyler öğrenmiş olacağız. Siz bizim hakkınızda öğrenemyeceksiniz. Bilgiyi tek tarflı olarak tüketeceğiz.Bu da web in imkanı ve bu sebeple nickname'in arkasında rahatım.

pepe
    Gökhan Bey,

Alıntılarınızın menşeini bulmak için hafiyelik yapmaya gerek yok sizin de becerdiğiniz gibi literatürü takip etmek yeterli...

Forum vasıtasıyla bu imkanı bulamayan arkadaşların ufuklarını açmak istedim. Yapılanları değerlendirirken gerçekleri görsünler diye...

Biraz da sizin yaptıklarınıza bakıp, öz eleştiri yaparak, "herkes yutmuyor" diyeceğinizi umut ettim.

Pek maalesef okuduğum cevaplardan durumunuzdan mutlu olduğunuzu, geceleri mışıl mışıl uyuduğunuzu anladım.
    Üzüldüm...

Bu vesile ile sizi daha iyi tanıma imkanı veren Arkitera ekibine teşekkür ediyorum.

Ancak onlardan ricam daha net takip edilebilmesi ve hangi sorulara cevap verilip verilmediği anlaşılabilmesi için, soru cevap sitemini alt alta yayınlamalarını öneriyorum.

Böylelikle Gökhan Bey'in neye cevap verip nelere vermediği daha net anlaşılırdı...

arman

Mimari kimlik

Sayın Avcıoğlu,
    Beni gerçekten bir telaş aldığı doğrudur çünkü maalesef gurur duyduğum ülkemden Rotterdam'a Enstitude Konferansa cağıracak mimar ismi bulamıyorum. Sizin binalarınızın birkısmını biliyorum, diğerlerinide bir bir takip ederek de biryerede varamayacağımı biliyorum. Işleriniz incelikli, detaysal olarak kaliteli saygılıyım Siz bu projeleri konferansla sunmaya buraya gelseniz çok memnun olurdum. Ama bu eleştirel ortamda inanın sizi çiğ çiğ yerler.Siz sunumlara binalarınızla mı gidiyorsunuz? Elbetteki projelerinizi tanıtan belli bir niteliği taşıyan fotoğraflarınızla.Bizde uzaktan bu şekilde sizle tanışıyoruz. Bu diyalog dan Arkitera'da asılan fotograflar sonrasıda daha bir karamsarlığa kapıldım. Artık herkes iyi detayları çözülmüş bina tasarlıyor teknoloji sayesinde.Akademik ortam dünyada acımasız ve buradaki mimarlar enayi değiller herkes deli gibi okuyor ve gelişmeleri takip ediyor sizinde bunu yaptığınızın bilincindeyim ama daha çok başarılı olmanız ufak fakat derin olan bu çizgiyi atlamanız ile ilgili, umarım bu yapıcı eleştiriler herkesin düşünmesini sağlamıştır. Katkılarınızla ve herkesin mimari kimliğimizin ne olduğu, nereye gittiğini belirlemek açısından umarım harekete geçirir. Bu konuda yol almak için sizin ve her mimarın bu sanal ortamdaki kargaşadan kurtulup bir araya gelmesi, çaba harcaması gerektiği inancını taşıyorum.
    Saygılarımla,

Arman Akdogan

Gökhan Avcıoğlu

CİN ÇOCUK

uğur tanyeli, şevki pekin, süha özkan, richard rogers, philip gumuschdjian, micheal sorkin, peter eisenman, zaha hadid, sulan kolatan, william mc donald, massimilliano fuksas, marc bretler, su11... mesela mesela projelerimde benim önem verdiğim kritik veren insanlar oldular......
    Ayrıca aynı insanların soru sormalarından işgalinden sıkıldık

Gökhan Avcıoğlu

PEPE

Bizim ofise her zaman gelmek ister misiniz?...mesela bizimle çalışmak.. böylece herşeyi anında görür elimize cetvelle vurur kaka şeyleri yapmamızı önlersiniz... ama bir sorun var ben rahat dursam da ofisteki diğer arkadaşlar için garanti veremem, siz buradan çıkınca gizlice yaparlar belki.. bana da yapıyorlar zaten.

Kika

G. Avcioglu

Su anda hangi proje üzerinde ''brainstorming'' yapiyorsunuz?
    Yeni bir patlamaya hazirlikli olalim mi?

Umut İyigün

Re: Kabızlık

quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Geçmiş forumlarda yayınlanmış olan Sayın Reşit Soley'in "Taklit etmekle esinlenmek arasindaki ayrim kendine olan saygidan geçer. Ya da kabizliktan." sözüne katılıyor musunuz?
    --------------------------------------------------------------------------------

Asıl kabızlık çekememezlik mi acaba?
    Eğer Gökhan Avcıoğlu'na kabız diyorsak hepimiz kabız olmazmıyız?Soruyorum Hope? Asıl kabızlık çekememezlik mi acaba?

-----------------------------------------------------------------------------------

sevgili gürsel,

öncelikle kabızlık lafı Sayın Reşit Soley'e ait olup benim de şahsen katıldığım bir görüş... Sayın Soley'in taklit etmek ve esinlenmek üzere genel görüşünü yansıttığına inandığım bu cümlenin çekememezlik gibi bir endişe taşımadığına inanıyorum.

Sorumu sormamdaki amaç Gökhan Avcıoğlu'nun özgün olmak gibi bir kaygısı olup olmadığını anlamaktı ve cevabından da anlaşılacağı üzere böyle bir kaygısı olmadığını anlamış bulunuyoruz.

Bu cevabından ötürü ona bir teşekkür borçluyuz. Sanırım artık pekçoğumuz onun mimari yaklaşımını, gerek kendisine ve gerekse mimarlığa saygısı hakkındaki düşüncelerini biliyoruz.

Ayrıca Sayın Soley'in lafına dayanarak Gökhan Avcıoğlu'na kabız dediğiniz için sanırım ona bir özür borçlusunuz...

rennie

Re: RENNIE

Orjinal mesajı gönderen: gokhan avcioglu
    ...Web sitenizin henüz olgunlaşmamış bir tavrı var. Sizde de t.v.deki tartışma ortamlarının yöneticileri tavrına yol açıyor bu..
    “Projelerimizin temelinde yatan düşüncelerimizi metne dönüştürememe sıkıntısı” yok.. biz yaparken çok eğleniyoruz.. üzerinde konuşurken de.. o sırada ofisimize gelen, müşteri, arkadaş hekesin de katkısı, görüşü oluyor. Sadece proje görüntüleri ile beni tanıyorsanız- ki bu niye bir sorun olsun- niye çağırıyorsunuz daha fazla tanımak, bilgi alışverişi için mi.. yoksa bizim ofise yardım olsun diye mi.
    Diğer isteklerinize gelince Skyscraper’ı Aslıhan’ın sorusuna karşılık yazdık. Ramp House’a şöyle..

Ramp house
    Bodrum hellenistik cağları da içine alan üçbin yıllık geçmişe sahip bir Ege-Akdeniz liman-ticaret kıyı yerleşmesi. Birbirinden güzel ve güvenli koyları Dor birliğinin altı üyesinden biri olan Halikarnassos’un görkemli izlerini taşır. Antik çağda dünyanın yedi harikasından biri sayılan Mausellieion- Vitruviusa göre mimarı Pytheos- burada inşa edilmişti. Leochares, Bryaxis,Tımotheos gibi önemli heykeltraşların heykelleri burada sergileniyordu. Heykellerden biri ve bazı kabartmalar halen Briritish Museum’dadır.
    Heredot buranın yerlisiydi. Ve birçok sanatçı ve bilim adamı burada yetişti. Çevre Dor, Hellen, Rodos, Roma eserlerini barındıran zengin bir tarihe sahiptir.
    Zeytin ağaçları, serviler, maki bitki örtüsü, toprak ve deniz kokusu her koyda kendini farklı yoğunlukta hissettirir.
    “Ramp House” Türkiye’nin güneybatı kesiminde, Bodrumda yer alıyor. Bu projenin arazisi bir tepenin koya açılan eğimli yamacı üzerinde. Havuzun bir kenarı ile başlayan spiral bu rampayı kullanarak dönüyor. Bu rampa sayesinde evin çatısından, avlusuna inebilirsiniz. Bunu bir bisiklet veya scooter ile bile yapabilirsiniz. Sıcak iklim mimarisinde yeni bir teraslı ve avlulu ev yorumu. Bu planlama aynı zamanda doğal havalandırma ve muhteşem deniz manzarası (aksi takdirde evin sadece belirli kısımlarından görülebilecek) imkanı sağlıyor. Binanın strüktürü çelik, yüzeyleri de fibro beton olacak.
    Arkitera Diyalog Türkiye'de mimarlık ortamında eksikliği hissedilen tartışma ortamını yaratmak için atılmış bir ilk adım. Pek çok eksiği ve olgunlaşması gereken tarafları olabilir. Önerilerinize açığız. Ancak bugüne kadar sizin gibi gündemi belirleyen pek çok mimara sorulamayan sorular bu platform sayesinde soruluyor. Tartışmaların kişilikler değil somut fikirler ve projeler üzerinde gerçekleşmesini sağlayacak soruları sormak da diyaloğun seyri açısından kanımca yararlı.

Ramp House metni Bodrum Tarihçesi ve binanın fonksiyonlarını, kütlesini ve strüktürünü anlatıyor. Oysa benim sorum neden bir evin tamamını rampadan yaptığınız?

Diğer sorum ise bütün projelerinizi birbirine bağlayan düşünceleriniz konusunda idi.... Skyscraper ile ramp house'u ya da ski hotel ile Changa'yı, Gökhan Avcıoğlu projesi yapan düşünce nedir?

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •