9 sayfanın 1. sayfası 123456789 SonuncuSonuncu
121 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Gökhan Avcıoğlu

rennie

Gökhan Avcıoğlu

Diyalog 2002'nin ikinci konuğu Gökhan Avcıoğlu

Tarih: 22 Ocak 2002 Salı
    Saat : 17.00 - 19.00

Diyalog 2002 ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın

Konuğumuzun çalışmaları ve yaşamı ile ilgili daha fazla bilgi burada .

22 Ocak tarihini beklemeden Gökhan Avcıoğlu'na hemen soru sormak için bu linki ya da YANITLA butonunu kullanabilirsiniz.

Umut İyigün
    Sayın Avcıoğlu,

Mimarlık ürünlerinin özgünlüğü ve buna bağlı olarak esinlenme, etkilenme, taklit etme ve kopyalama hep süregelen bir tartışma olmuştur.

Geçmiş forumlarda yayınlanmış olan Sayın Reşit Soley'in "Taklit etmekle esinlenmek arasindaki ayrim kendine olan saygidan geçer. Ya da kabizliktan." sözüne katılıyor musunuz?

Bu bağlamda eserlerinizin ne kadar özgün olduğunu düşünüyorsunuz?

pepe

tercihleriniz

Gökhan Bey,
    Projelerinizi yakından takip ediyorum. Oldukça farklı bir çizginiz olduğunu düşünüyorum. Her yaptığınız işte farklı bir Avcıoğlu çıkıyor karşıma...
    Sorularım mimari çizginizle paralel gittiğini düşündüğüm giyim ve yaşam tarzınızla alakalı... Bu konuda Vizyon dergisinden bilgi alabildim. Aralık 2000 sayısında "Avcıoğlu giyiminde de sadeliği, rahatı ve uyumu seviyor. Onun değişmezleri Tom Ford, Gucci, Prada ve tabii MiuMiu"diye tanımlanıyor giyim tercihleriniz. Moda ile mimari akımlar arasında nasıl bir paralellik var sizce? Mesela Gucci Jean Nouvel'i , MiuMiu MRDV'nin karşılığı olabilir mi?
    Aynı yazıda iş yaşamınız "...işlerin yaratım safhasını kontrol etmek, notlar yazmak, telefonla konuşurken dergilerde çıkan yazılarını okumak, Armani Cafe'de hem iş toplantısı yapmak, hem yemek yemek ve bütün bu yoğunlukta da gözünden hiç bir şey kaçırmamak..." olarak tanımlanmış. Nasıl beceriyorsunuz bunca işi bir arada yapmayı? Hem telefonla konuşup hem de dergilere yazdığınız yazıyı okumayı? Bize günlük temponuzdan biraz söz eder misiniz?
    Teşekkür ederim.

Gökhan Bey,
    Sorularımı maddeler halinde yazıyorum:

1. İki tane web siteniz var? Eski siteniz nedir? Artık kullanmayacak mıyız?

2. Terminal-NYC ile ilişkiniz nedir? Ortak mısınız? Sadece bir tasarımcı mı? Yoksa sahibi mi?

3. Changa Restaurant & Bar'a henüz gidemedim. Ancak cam mutfak tavanı / cafe zemini tek taraflı film kaplı dahi olsa özellikle etek giyen hanım müşterileri mahremiyet açısından rahatsız etmez mi acaba? (Not: Changa'ya telefon açıp bu soruyu sordum. Hayır rahatsız olan yok dediler, yine de bir de sizden duymak isterim)

4. Uygulanabilmiş pek çok tasarım yapmış siz aşağıdaki fotoğrafı İstanbul silüetine uygun buluyor musunuz?

5. Algida Cafe'nin tasarımında ne kadarlık bir zaman kullanılacağı düşünüldü?

ihsant

piar

Çalışmalarınızda piar ın önemine ne kadar inanıyorsunuz?Dergilerde yer almak iş almayı kolaylaştırıyor mu?

şimdiden teşekkürler

nedim
    Diğer tasarımıcılarada sorulan sorular bunlar aslında bende size topluca iletmek isterim bu soruları:

1 Mimarlar odası hakkında ne düşünüyorsunuz?
    2 Mimarlar odası başkanı olsanız ilk yapacağınız iş nedir?
    3 Gökkafes işi size gelse yaparmıydınız?
    4 Ağahan ödülleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

cin çocuk
    gökhan avcıoğlu’na sorularım:

1.kendi eleştirinizi nasıl yapıyorsunuz?
    kendinizi ve mimarlığınızı eleştirin
    2. sizin hakkınızda yapılan eleştirileri ne kadar değerlendiriyorsunuz?
    3.sizin üzerinize 2 ayrı kanaldan yorum yapılıyor.

öğrencilerin - tasarımcılar-mimarlar, eleştirmenler...
    eleştirmenlerden iyi not alsanız da öğrenci ve mimarlardan kötü not alıyorsunuz.
    iyi not ve kötü notların nedenleri neler ve fark nereden kaynaklanıyor?

4.türkiye mimarlığı için oynadığınız rolü tanımlayın...tasarımlarınızı ve yaptığınız yapıların stillerini değil...mimarlık sahnesindeki yerinizi , yaptıklarınızın etkisini anlatınız
    5.size verilen ödülleri yorumlarmısınız....

DEMO

eğitim

Sn. Avcıoğlu,

Ülkemizdeki mimarlık eğitimi ve okul sonrası meslek içi eğitim hakkında düşünceleriniz nedir?

küre

ekoloji-mimarlık-mekan

Sn. Gökhan AvcıoğluÇalışmalarınızı yakından takip edemesem de bence türk mimarlığına yeni bir ivme kazandırdığınızı düşünüyorum. Benim asıl merak ettiğim, mimarlığın en önemli bileşenlerinden birisi olan mekan kavramının yakın gelecekte oluşacak olan sanal coğrafya içerisinde evrimleşerek nasıl bir anlam kazanacağıdır. İkinci sorum ise; ekoloji-mimarlık kurgusunu mimarlığınızda nasıl kullanıyorsunuz ve yakın gelecekte oluşacak olan bu sanal mimarlık ortamı ile ekoloji-mimarlık kurgusu nasıl kurulabilir.

:K

birol ertekin

Opsiyonel

1)lokanta, cafe, cephe düzenleme vb gibi kalıcı olmayan, yok olmaya mahkum işler yapmaya daha ne kadar devam edeceksiniz?
    2)Tekstilbank cephesi sizce size ait bir fikir mi? Bu çok eskilerden beri olan bir fikir bile olsa, Emre Arolat'ın 1997'de tasarlanmış fakat henüz uygulanmamış Merkez bankası giriş cephesinden aşırmış olma ihtimaliniz hakkında ne dersiniz? Siz o fikiri aynı aks üzerinde 3 kilometre öteye taşıma hakkına ne kadar sahipsiniz?
    Onu yapmasaydınız o projeyi alabilirmiydiniz? İşveren'e bunun çok yeni bir fikir olduğu hakkında bazı söylemleriniz oldu mu? Emre Arolat'ın binası yapılmış olsaydı siz o cepheyi oraya yaparmıydınız? Alternatif bir çizim yaptıysanız onu bu foruma yollarmısınız?
    3)Müşteriye dergiler ve kitaplarda örnekler göstererek seçim hakkı tanırmısınız?
    4)Globalleşmiş dünyada Türk mimarlığı ile ilgili kaygılarınız varmı?
    Siz öne çıkmış bir bir mimar olarak ülkemizi dünya mimarlığında taşıyabileceğinizi düşünüyormusunuz? Hazırlıklarınız var mı?

tehanu

nelerle beslenirsiniz?

sn avcioglu;

ben mimar avcioglundan ote,gokhanin nelerle beslendigini merak ediyorum-guzel kadinlar,muzik,seyahat vs gibi...

gursel

Kabızlık

Geçmiş forumlarda yayınlanmış olan Sayın Reşit Soley'in "Taklit etmekle esinlenmek arasindaki ayrim kendine olan saygidan geçer. Ya da kabizliktan." sözüne katılıyor musunuz?
    Asıl kabızlık çekememezlik mi acaba?
    Eğer Gökhan Avcıoğlu'na kabız diyorsak hepimiz kabız olmamıyız?Soruyorum Hope?

Esinlenmeden yapan kaç mimar var Türkiye'de bir dergide yeni bir akım farkedilse hemen bunu kopyalamıyor mu mimarlarımız?
    Kaç mimarın projesinin arkasında elle tutulur bir felsefe yatıyor?

"Meyva veren ağaç taşlanır"

Projeleriniz beğenerek takip eden birisi olarak Amerika'yı yeniden keşfe gerek olmadığını düşünüyorum sayın Avcıoğlu

Changa'da ben de yemek yedim ve hiç de rahatsız edici bulmadım doğrusu

Mimarimizin sizin gibi cesur insanlara ihtiyacı var. Dinazor kafalıları aşmalı ve daha ileri bakmalıyız artık

millagro

Lightbulb STARLIK

Gökhan bey,

yapmaya çalıştığınız mimarlık faaliyetlerini ve bunları sunma çabanızıbaştan aşağı incelediğimde Türkiye'nin hemen her disiplinde karşı karşıya kaldığı "star" lık fenomeni ile karşılaşıyorum. Ancak sizin Türk mimarisinde ki starlığınızı da aynı bundan 15-20 sene evvelki Ajda Pekkan'ın performansı ile benzeştirebiliyorum. Alıntı parçalar, Fecri Ebcioğlu'nun üzerine söz yazdığı aranjmanlar aklıma geliyor. Ve bunların orijinallerini bilmeden, dinlemeden Ajda'ya hayran bir kuşak gözümün önünden geçiyor. Bu kuşak bana çoğu genç mimarlık öğrencileri ve fikir zaafiyetindeki Nişantaşı kalabalığından oluşan ve sizin mimari star olduğunuzu düşünen kitle ile çok benzer geliyor.

Sorum ise bundan sonrası ile ilgili:Gelecek günlerde de mimarlığı edinilmiş ve ithal edilmiş yapıştırma bir sahte kültürle yapmaya devam edecek misiniz yoksa artık yeter diyerek kendiniz olma çabasını göstermeyi düşünüyor musunuz?

aslihan

basket case

basket case adlı projenizin ütopik bir proje olduğunu siz de söylüyorsunuz istanbul silluetine montajı yapılmış fotğraflara bakınca umarım ilelebet ütopya olarak kalır diye düşünüyorum siz projenizi nasıl değerlendiriyorsunuz eminim tasarlarken çok beğenerek tasarladğınız bu tasarımın aldığı eleştirileri cevaplarmısınız

duygu
    Gökhan bey,
    Kurumsal kimliğe sahip müşterilerinizin projelerinde neler öncelikli oluyor?
    Kurumsal İmaj oluşumunda mimari dil ne kadar önemlidir? Günümüzde büyük bir tabela ve işaret bombardımanı altındaki caddelerde yürürken mimarlığı hangi gözle görüyorsunuz?
    teşekkürler

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •