2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
23 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

rennie

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında mimarlık eğitimi alanların tecrübelerini ve düşüncelerini merak ediyorum? Belki başka meraklı tipler de vardır benim gibileri. Tecrübesi olan paylaşsın

tarcin
    Yurtdisinda yuksek lisans egitimi... Turkiye'de yukseklisans'a basladim ve suanda yurtdisinda devam ediyorum ben. Egitimin burada biraz agir oldugunu soyleyebilirim. Ancak soyle birsey var. Turkiye'de iken ayni zamanda part-time calisiyordum. O yuzden belki de cok asilmiyordum derslere. Ama burada hayatim okul.Surekli birseyler okumamiz gerekiyor. Okul disinda baska bir isi burada surdurebilir miydim, bunu bilemiyorum. Ama zannediyorum cok zor olurdu. Benim gozlemledigim kadariyla Turkiye'de ogrenci okulu bitirir bitirmez calismaya basliyor oyle ya da boyle bir yerde. Bunda maddi imkanlarin da rolu cok buyuk tabi. Yukseklisans ta zaten bir sekilde yuruyor. Ben ITU'de baslamistim yukseklisansima. Orada tez asamasi oldukca zor ve sikintili zannediyorum. Ama tez konusu son sene sekilleniyor ogrencinin kafasinda. Burada gozlemledigim en buyuk fark ta bu. Okula adimimi attigim anda yakama yapisip tez konumu 1 cumleyle ozetlememi istediler. Ve bu eylemi de herhafta aldigimiz duzenli derslerde surdurduler. Dolayisiyla bastan ne yapacagini, amacini bilerek giriyorsun isin icine ve aldigin tum derslerde de bu bilinci koruyorsun, herseyi tez konuna endeksliyorsun bir anlamda. Ben bunun faydali olduguna inaniyorum.

salihoktay

yurt dışının formaliteleri

benim bir arkadaşım almanyada yüksek lisans yapmayı planlıyor ben de okulubitirince gitmeyi düşünüyorum ama bu işin formaliteleri hakkında pek bir bilgim yok yani nereye başvurucam nasıl ne kadar uzun mu sürer iyimidir yoksa gerekli mi .
    ayrıca piyasa da y.lisans yapmış la yapmamış arasında ne fark var maaş çok farklı mı mesela bida gerekli mi gerçekten merak ediyorum benim şimdiden 5.5 sene oldu ben yapmış sayılamazmıyım ,belki .....

tarcin
    biraz senin sorularini cevaplamaya calisayim Salih.. Eger gercekten istiyorsan yukseklisans yapmayi, yap derim.. ama oylesine istiyorsan bence hic anlami yok.. yani uzun suren bir prosedur.. basvuru tarihleri ve ozel olarak hazirlamani istedikleri bir dolu sey oluyor kabul alabilmen icin. dolayisiyla bu ise bas koymak lazim.. piyasadaki konumu bilmiyorum dogrusu yukseklisans yapmislar icin. o konuda bir sey soyleyemiycem sana.. ama daha detayli sorularin olursa seni cevaplamaya calisirim. ben hayatimdan memnunum, cunku su anda istedigim seyi yapiyorum.. cok agir bir donem oldugunu soylemeliyim, o yuzden istemeden yapilacak sey degil bence.. baska sorun olursa tekrar yaz..

silmarrien

Question

önce merhaba,
    ben şu an yüksek lisans öğrencisiyim ve derslerimi bu dönem tamamlamak üzereyim. öğrenmek istediğim türkiyede başladığınız yüksek lisansınıza yurt dışında devam etmek için ne gibi bir prozedür izlediğiniz?

silmarrien

Red face

prosedür demek istedim tabi ki

tarcin
    bir yanlis anlasilma olmus galiba.. ben turkiye'de yukseklisansima basladim ama Canada'ya geldigimde yeni bastan basladim herseye.. yani burasi ve ITU'deki yukseklisans egitimime baslamamdan cok bagimsiz seyler..

almanya konusunu ben de araştırmıştım.

hertürlü bilgiyi alman kültür ateşeliği veriyor, konsolosluğa gidip randevu alıyorsunuz, içerideki bey hem size çeşitli broşürler hem de sorulara cevap veriyor.

ancak almanya da, devlet üniversitelerinde ayrı bir yüksek lisans eğitimi yok. lisans eğitiminin devamında yüksek lisans yapılıyor, dolayısıyla sizin mesela mimarlığa kabul edilmeniz gerekiyor, bir kısım derslerinizi saymazlarsa iki yıllık okuma planlarınız 3-4 yıla çıkıyor.

sanırım doktora yapmak daha mantıklıymış, çünkü yüksek lisansınızı bitirdiğinizde oradaki eğitimle aynı düzeyde kabul ediliyorsunuz.

piyasadaki duruma gelince, belki ufak bir fark vardır, bu konu çok belli değil. ama belli bir alanda uzmanlık edinmişsen ve kendini ispatlarsan biraz daha olumlu değerlendiriliyorsun. yapım yönetimi konusunda çalışmak istiyorsan bu konuda master yapmış olman gerekebilir. aslında tecrüben de neredeyse aynı şekilde değerlendiriliyor.
    ama büyük şirketlerde ve ihalelerde durum farklı.

rennie
    Benim durumum silmarrien'in durumuna benziyor. Ben İTÜ'den 94'te mezun oldum. 98'e kadar yüksek lisans yaptım ama tez yazmadım. 98 senesinde yurtdışınsa kabul edildim. Şansım da yaver gitti ve burda başladığım konu üzerinde çalışan bir hoca ile yurtdışında master yaptım. Ama tabii ki İTU'den aldığım derslerin filan hic bir iliskisi olmadi yurtdışındaki master egitimimde. Orda herseye bastan basliyorsunuz. Benim programim iki senelikti. Kabul edilmek icin TOEFL, bazı okulların şart koştuğu GRE sınavlarına girmeniz ve o okulların baraj puanlarını yakalamanız gerekiyor. Her iki sınav da düzenli aralıklarla Türkiye'de yapılıyor. Boğaziçi Universitesi'nden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz takvim hakkında.

Mimarlık okullarının hemen hemen hepsi portfolio istiyorlar. Bu konuda hem internette hem de okulların web sitelerinde portfolio kriterleri ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca başvuru formunda "statement of purpose" adı altında sizin o okulda neden eğitim görmek istediğinizi anlatan 1-2 sayfalık bir mektup yer alması gerekiyor. Bunun yazım tarzı, sizin amaçlarınızın iyi ve ikna edici bir şekilde ifade edilmesi kabul almanız için çok önemli.

Okulların son başvuru tarihleri aşağı yukarı birbirlerine yakındır. Sanırım Şubat ayı içinde oluyor hepsi. Kendi web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Başvuracağınız okullardan başvuru paketlerini size postalamalarını isterseniz bir iki hafta içinde elinizde yüklü miktarda doküman olacaktır.

Okulları seçerken de her okulun hangi konularda daha iyi olduğunu araştırmanız iyi olur. Ornegin Carnegie Mellon Univ. bilgisayar, yapay zeka ve bunların mimarlıkla iliskileri konusunda; MIT mimarlık tarihi ve teorisi konusunda daha uzmanlaşmıştır.

silmarrien
    aslında benim de tam anlamıyla istediğim tezimi yurt dışında yazmak.. komik birşey de söyleyeyim size... okulda o hocadan bu hocaya top gibi atılıp duruyorum.. sürekli danışmanım değişiyor yani.. sebep ise bu durumdan daha komik.. Nedeni hocalarımın tez konumun ana teması olan "transformative structures" hakkında fikir sahibi olmamaları.. bilgi sahibi de olmak istemiyorlar anlaşılan.. hal böyle olunca türkiyede her insanın bir şekilde hissettiği o kaçmak duygusu gelip yerleşiyor işte..

rennie
    tez konunuz hakkında bu kadar kesin konuşmanız, yurtdışından kabul görmeniz açısından sizin için bir avantaj. Üzerinde çalışmak istediğiniz konuya inanmanız Statement of Purpose'u ikna edici bir şekilde sunmanıza çok yardımı olur ve kabul şansınızı arttırır. Bu konuda çalışan yurtdışındaki öğretim elemanlarının hangi üniversitelerde bulunduklarını araştırmanızı tavsiye ederim öncelikli olarak. Ve direkt o insanlara yazmanızı. Büyük bir kısmı size geri dönüp detaylı bilgi verecektir.

shapshal

Exclamation

Yurtdışında veya yurtiçinde doktora için burs arayanlara mimarlıkla ilgili konularda çalışan öğrenci veya bağımsız araştırmacılara/araştırma gruplarına kaynak sağlayan Graham Foundation'un web sitesine bir bakmalarını tavsiye ederim. Birkaç değişik burs var; Carter Manny bursu doktora öğrencileri için:

http://www.grahamfoundation.org/grants/carter-desc.asp

Arrow

ben almanya'da karlsruhe teknik üniversitesinde mimarlik egitimi görüyorum. su an 5. senem. phin'in de belirtigi gibi lisans ve yüksek lisans programlari beraber yapiliyor. her ikisi 4'er dönemden olusmakta. 9 dönemde ise diploma calismanizi teslim ediyorsunuz. tabii ki bunlar isin teori kisimlari, su an bizim okulun ortalamasi 12 dönem civarinda. benim de bir dönem daha sarkabilir gibi . almanya'ya doktora icin gelmek isteyenlerin yüksek lisansi bitirmeden gelmemelerini tavsiye ederim. aksi takdirde egitimin en az 4 dönemini tekrar etmek zorunda kalacaklar, ki bu kimi arkadaslarda 7 seneye kadar uzuyor.

genel olarak zamani ve maddi imkani olan arkadaslara yurt disina cikmalarini tavsiye ederim. örnegin bana at gözlüklerimden kurtulmami sagladi. birde türkiye'den kalma tembellik gibi bir takim aliskanliklari üzerimden atabilirsem bu ülkenin nimetlerinin optimal bir sekilde faydalanmaya baslayabilecegim

silmarrien

Wink

çok teşekkür ederim rennie,
    ben de galiba yolun bu noktadan geçtiğini hissederek biraz biraz araştırmaya başlamıştım... demekki doğru yoldayım..

hsezin

italya'da yüksek lisans

selam,ben mimarlık son sınıftayım ve italya'da yüksek lisans yapmak istiyorum internette dolanıyorum ama istediğim kadar yeterli bilgiye sahip olmadım hala...tabii ki ilk etapta bursla oraya gitmek en iisi,neler yapmak gerekiyo neler oluyo,hangi sınavlara girmek gerekiyo ...açıkçası pek bilgim yok,bu konuda bilgisi,tecrübesi olan warsa engin bilgilerinden yararlanmak isterim

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •