11 sonuçtan 1 ila 11 arası gösteriliyor.

Konu: 3 Boyuttan 2 Boyuta Dönüştürmek

adnan_onca

Cool 3 Boyuttan 2 Boyuta Dönüştürmek

Merhaba arkadaşlar
    başka bir yerdena aldığım bir autocad dosyasında bazıçizgilerin z değerleri farklı kotlarda. bu yüzden çizim yaparken bayağ zorlanıyorum. Top grüntüsünde bir sorun gzükmüyor ama fillet, extend yaparken bayağ sıkıntı çekiyorum. Bunu 2 boyuta cevirmenin, z değerlerinin tamamının aynı seviyede olmasının bir kısa yolu var mı? Yardımcı olurdsanız sevinirim....

xxx3d

Wink

Dostum sana elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim....
    Sen çizimdeki bütün çizgileri seçip properties ayarlarında geometry kısmında end z değerini hepsinde aynı (sıfır olabilir mesela) yap. bir dene belkide yardımcı olmuşumdur.
    bu konu sorulmuşta olabilir. Aramayıda deneyebilirsin...
    Kolay gelsin........:

adnan_onca
    Alıntı Orijinal metin xxx3d tarafından gönderilmiş
    Dostum sana elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim....
    Sen çizimdeki bütün çizgileri seçip properties ayarlarında geometry kısmında end z değerini hepsinde aynı (sıfır olabilir mesela) yap. bir dene belkide yardımcı olmuşumdur.
    bu konu sorulmuşta olabilir. Aramayıda deneyebilirsin...
    Kolay gelsin........:
    üstat cevabın için teşekkür ederim. dediklerini denedim, ama çizim çok yoğun olduğu için bu çok zamanaımı aldı. benimde akloıma bunu Autocad LT olrtamında açıp, kaydetmek geldi. bi deneyeceğim, belki işe yarar...

hangi versiyonu kullanıyorsun?
    ......................................................

adnan_onca

Red face Autocad 2006 kullanıyorum

Alıntı Orijinal metin PaSHa tarafından gönderilmiş
    hangi versiyonu kullanıyorsun?
    merhaba,
    ben autocad 2006 kullanıyorum, dedimya çizim çok yoğun olduğu için çizgileri teker teker z 0 noktasına taşıyamadım.

ctrl +a ile tüm çizimi seçip properties penceresinden (eğer kapalı ise ctrl+1 açar.) sol üst taraftaki pull down menüden obje tiplerini seç. (line, polyline, arc, circle, block gibi) Her tipi ayrı olarak yapman lazım ama 1000 adet çizgi varsa hepsi birden etkilenecektir.

Mesela line ı seçtin oradaki start z ve end z değerlerini *Varies* değerinden 0 değerine dönüştür ve entera bas. Circle ve arc için center z değerini 0 la. polyline içinse elevation değerini 0 la. Block referans lar içinse position z değerini 0 la. Çözemezsen haber ver bi kolayını buluruz.
    ......................................................

xxx3d
    http://forum.arkitera.com/showthread...t=koordinat%FD
    linke bir bakarsın. (en alttaki mesaj a özellikle)

Birde teker teker zor oluyor demissin. Bunu layerlere tek tek uygula istersen. Böyle daha hızlı olabilir.
    Kolay gelsin............

rocktuel
    http://www.rocktuel.com/depo/iron.zip

Bu dosya bir LISP dosyası. Bu LISP i kullanırsanız, CURRENT (Geçerli) UCS neyse, o UCS e göre tamamen 2 Boyutlu hale getiriyor her şeyi... 3 Boyutlı model bile olsalar... Tamamen ÜTÜLÜYOR... O yüzden adı iron.zip....

gagulik
    Microstation varsa ve 2d yaparsan problem kalmaz...

Alıntı Orijinal metin adnan_onca tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaşlar
    başka bir yerdena aldığım bir autocad dosyasında bazıçizgilerin z değerleri farklı kotlarda. bu yüzden çizim yaparken bayağ zorlanıyorum. Top grüntüsünde bir sorun gzükmüyor ama fillet, extend yaparken bayağ sıkıntı çekiyorum. Bunu 2 boyuta cevirmenin, z değerlerinin tamamının aynı seviyede olmasının bir kısa yolu var mı? Yardımcı olurdsanız sevinirim....
    Yapman gereken sadece "ctrl + a" ya basarak çizimin tamamını seç ve "Flatten" komutunu yazarak "enter + enter" yapmak bütün çizimin Z değerleri sıfırlanır.

eski konu ama nette araştırma arkadaşlar için faydalı olacaktır.

Ayrı bir yöntem olarak: Autocad komut satırına change yazıp entere basın. Daha sonra E yazıp entere basın ve son olarak 0 değerini girip entere basın.
    mimarca.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

2 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 2 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •