2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
25 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Sokullu'nun Köşkü

kenz

Question Sokullu'nun Köşkü

Merhaba,

Yeni üye oldum foruma mimar değilim ama mimariye ilgim var.

Benim öğrenmek istediğim bir konu var.İstanbul Anadolu Yakasında Acıbadem'de(Tepe Nautilus)ün yukarısında bir zamanlar Sokulluya ait olan ahşap bir köşk var.Şu an bakımsızlıktan, terkedilmişlikten harap bir durumda.Bu bina ve şu anki durumu hakkında bilgisi olan var mı?

Selamlar

gunes_

Wink restore ediliyor....

merhaba,
    sokullu konağının içerisinde bulunduğu arsada yapı merkezi konut bölümü tarafından yeni bir proje geliştirildi.
    şu aralar inşaatı tamamlanma aşamasında olamalı.
    toplam 3 bloktan oluşan bir site tasarlandı ve proje dahilinde konakta restore edilecek.
    yapı tescilli olduğu için bütün proje koruma kurulu onayı ile gerçekleştiriliyor.
    projenin adını da ''Sokullu Konağı Evleri '' koydular....

kenz

Exclamation

Bilgi için teşekkür ederim aslında evim buraya oldukça yakın aslında karşı karşıyayız desem yeridir üç bloktan bahsetmişsiniz ama benim gördüğüm 2 bina var(ikiz kuleler diyorum ben onlara) konağa gelince biz de sizin gibi biliyoruz restore edileceğini yani ancak binanın dış cephesinde "SATILIK" şeklinde afiş olması kafamızı da karıştırdı.

Bu arada bir şeyi de çok merak ediyorum bir yere proje yaparken çevredeki yapılara dikkat edilmez mi mesela bu binalar yokken bizim daire güneşi daha erken alıyordu üstelik çevredeki yapılara göre daha çok katlı halbuki bina inşa edilirken tanıtım resimlerinde modern konak tarzı çizimler gösterilmişti.

Şahsen kafamı yukarı kaldırdığımda mavi gök yerine beton kitlesi görmek beni rahatsız ediyor.İçindekiler güle güle otursun da...

gunes_

Arrow

toplam iki blokta olabilir tam emin değilim sayısından...
    binaların formu, yüksekliği, tercih edilen alan konusunda eleştiri getirilebilecek çok fazla nokta bulabiliriz diye düşünüyorum..
    sokullu konağına gelince yapı merkezi restorasyon işiyle yükümlü sadece, işletmesi, kullanım hakkı başka bir firmaya ya da şahsa ait olabilir, bu nedenle satılıyordur herhalde...

kenz
    Alıntı Orijinal metin gunes_ tarafından gönderilmiş
    ...sokullu konağına gelince yapı merkezi restorasyon işiyle yükümlü sadece, işletmesi, kullanım hakkı başka bir firmaya ya da şahsa ait olabilir, bu nedenle satılıyordur herhalde...
    Evet olabilir hiç bu açıdan düşünmemiştim sağolun...

Patak

Unhappy Sokullu Konağı

Merhaba,
    Ben Sokullu Konağı hakkında bildiklerimi aktarayım isterim,
    Bahsettiğiniz bloklarda (ikiz kuleler evet ) oturan biri olarak gelişmelerden az da olsa haberimiz oluyor.
    Ben de mimarlık okuyorum, konağın mimarının Vedad Tek olduğunu öğrenmekte pek gecikmedim, dolayısıyla içim daha da acıyor.
    Hem böyle başarılı bir yapıtın bahçesini parselleyerek (sanki pek saygı göstermeden) yerleşmiş bulunmamıza,
    hem de karşımızda sanki her geçen gün biraz daha dökülmesine.
    Bildiğim kadarıyla Yapı Merkezi, Konak ve bulunduğu arsayı, konağı restore edecekleri vaadiyle satın almış. Fakat bırakın bu blokların inşası başlayalı, biteli bile 1seneden fazla oldu ve bu konuda hiçbir ilerleme olmamasından ben de rahatsızım.

"Türkiye Neden Ahşap'a Yönelecek?" başlıklı bir seminerdeyken dinleyicilerden Yapı Merkezi'ni temsilen biri, bir soru sordu.
    "Acıbadem'de bildiğiniz gibi Sokullu Konağı var. Restorasyon çalışmalarıyla biz ilgileniyorduk fakat restorasyon sırasında iki arada bir derede kaldık, çalışmalara o yüzden başlayamadık, yoksa projemiz hazır" dedi.
    Konuşmasından anladığım kadarıyla restorasyon sırasında kullanacakları malzeme seçiminde bir taraftan Antlar kurulu engellerken diğer taraftan başka bir kurum/kuruluş (belediye diye hatırlıyorum emin değilim) engelliyor.
    Hatta restorasyon çalışmalarının gecikmesi yüzünden yapı merkezi'nin arsanın eski sahipleriyle davalı oldukları da duyumlarım arasında.

Sokullu Konağı Evleri yazısını görerek "E Sokullu Konağı nerede hani?" denecek bir gün gelmeden,Yapı Merkezi veya bu konu ile ilgilenenler müdahale edebilirler umarım.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

kenz
    Alıntı Orijinal metin Patak tarafından gönderilmiş

Sokullu Konağı Evleri yazısını görerek "E Sokullu Konağı nerede hani?" denecek bir gün gelmeden,Yapı Merkezi veya bu konu ile ilgilenenler müdahale edebilirler umarım.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, özellikle içeriden biri olarak bu arada tekrar söyleyeyim inşallah sizler güle güle oturun bizim çocukluğumuz bu arsada geçti, bizim için buranın manevi değeri ölçülemeyecek derecede büyük, tabii ki bizler artık buraya giremiyoruz- ne tuhaf bir zamanlar içinden çıkmak bilmez, hava kararmadan evimize dönmezdik- ancak uzaktan seyrediyoruz o kestane ağacını biliyorsunuz vaktiyle az mı kestane düştü kafamıza oradan, bir de çitlenbik ağacı vardı, çitlenbikler olunca ağaca çıkmakta hünerli olan bir arkadaşımız, yukarı tırmanır bize çitlenbik toplardı.Bir ağacı da özellikle salıncak kurmak için çok elverişliydi.Tüm mahallenin çocukları sırayla sallanırdık...Sonra burası sadece çocukların ve gençlerin değil büyüklerin de mekanı idi.Burada piknikler yapılırdı...Yani demek istediğim bir çok insanın mutlu olmasına sebep olan bir mekandasınız bunu da bilerek içerisinde güle güle oturun.

Bu arada buradan teşekkür etmek istediğim insanlar var belki bu satırları hiç okumayacaklar ama "BU ARSAYI ÇEVRESİNDE BULUNAN İNSANLARA DA AÇAN VE BU SAYEDE BİZE MUTLU BİR ÇOCUKLUK HEDİYE EDEN ESKİ SAHİPLERİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ". O mutlu çocuklardan birisi olarak...

İnşallah yukarıdaki temenninize katılıyorum.Bu bürokrasi yüzünden böyle değerler ve güzellikler kaybolmasın...

Hayırlı seneler

Türkiye Neden Ahşap'a Yönelecek

Türkiye Neden Ahşap'a Yönelecek, aynı toplantıya biz de katılmıştık.
    Mimarın ismini hatırlamıyorum ama kendisi YM dendi ve teknik sorunları olduğunu söylemişti. Kurul yıkılmadan yapılması kararı almasına karşın belediye yapının bu şekilde korunmasının imar mevzuatına aykırı buluyordu ve bu sorunu çözemiyorlardı.
    Ancak neden satılığa çıkardıklarını anlayamadım. Ayrıca konağın bahçesine site yaptılar. Şimdi satmaları için arsayı bölüp konağı arsasından bağımsız satmaları gerekir.

Çok ilginç.... ve yazık.

Şahsen ben YM 'nin başarılı bir restorasyon yapacağına güveniyordum. Konak oldukça güzel, ince bezemeli bir yapı vegenel nitelikleri korunmuş durumdaydı.

Biz de Acıbadem de oturuyoruz, tüm boş alanlara site yapıldı ama doğru düzgün bir yeşil alan ve tesis yok. Bu konuda hep birlikte Belediyeden talepte bulunalım.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

kenz
    Merhaba Seda Hanım Acıbademle ilgili tespitiniz çok doğru yeşil bir alan bırakmadılar doğru düzgün bu konuda inşallah belirttiğiniz gibi belediyeye her platform ve fırsatta taleplerimizi sunalım

hasanalpdemir

sokullu efsanesi

o konak ve bahcesiyle tanistigimda henuz mimarlikla alakam yoktu.cocuklugum orada gecti ve ta o zamanlardan beri " konak restore edilecekmis" soylentileri kulagimiza calinirdi.gerci isimize gelmiyordu o zamanlar,bircok cocugun istanbul gibi bir sehirde hayal bile edemeyecegi kadar genis,yesil,guzel bir oyun sahamiz vardi.
    herneyse..soyleyecegim sudur ki,benim cocuklugum bitti,lise bitti,universite bitti,mimar oldum ve bu konak hala restore edilecek.acikcasi bunu duydugumda sadece aci aci gulumseyebiliyorum.Umarim birileri cikarda beni haksiy cikarir...

Patak

Umutlanalım mı?

Bu bilgiyi çok taze aldım

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden çağırılan kimi uzmanların, konaktaki incelemeleri sonucunda hazırladıkları bilirkişi raporunda, konağın yıkılmadan restore edilmesinin zor olduğu, diğer başka tekniklerle (yıkılarak) restorasyonun gerçekleşmesi gerektiğinden bahsediliyormuş . (Bu kadarını biliyorum)
    Bu rapor Anıtlar Kurulu'na gönderilmiş. Bu ay içinde kesin cevap bekleniyor ...
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

gün
    İnşallah aslına uygun bir restorasyon çalışması olur. Ancak bana pek Sokollu'nun konağı gibi gelmedi. Bu Sokollu başka Sokollu değilse tabi. Zaten mimarı Vedat Tek'miş. Neyse umarım kurtulur...

Köksal Anadol
    Değerli Forum Üyeleri;

“Sokullu Köşkü”nün Arkitera Forum’unda geçen yılın Aralık ayından, bu yılın Mayıs’ına kadar, gündem konusu olduğunu geçen gün mimar meslektaşlarımın uyarısı üzerine öğrenmiş bulunuyorum...

Bunun üzerine konu hakkındaki gerçekleri sizlerle – ivedilikle ve birinci ağızdan- paylaşma gereğini duydum:

Ben Mimar Köksal Anadol, 1963 DGSA mezunuyum ve Prof. Sedad H. Eldem’in aynı okulda ve kürsüde 10 yıla yakın süre asistanlığını ve daha sonrada öğretim görevliliği yapmış bulunuyorum ve 42 yıllık Yapı Merkezi’nin de 2 kurucusundan birisiyim..

Konağın Kısa Tarihçesi:

Konağı, Sultan V. Mehmed Reşat’ın 1910 yıllarında önce kendisine yazlık harem binası olarak, Mimar Vedad Tek’e yaptırdığı ileri sürülmektedir. Daha sonra oğlu Şehzade Dr. Ziyaeddin Efendi’ye hediye etmiştir.

Aslında “Ziyaeddin Efendi Konağı” olarak anılması gereken bina 1922’de hanedanın yurtdışına sürülmesi üzerine , Abdülkerim Cevdet Sokullu Paşa’ya satılmıştır. Sokullu ismi buradan gelmektedir,Sadrazam Sokollu ile ilgisi yoktur. Daha sonra Paşanın varisleri konağı 1945’de Erdem Ailesine satmışlardır. Eğitimci olan aile burada Özel Anadolu Lisesini açmış ve 1975 yılına kadar işletmiştir. Okulun bu tarihte kapanmasından sonra kendi kaderine terkedilen yapı, 20 yıla yakın bir süre boş ve bakımsız kalmıştır. 1992 yılı sonlarında Yapı Merkezi Konağı satın alınca derhal yapısal ivedi onarımlar yapmış ve yapının daha fazla tahrip olmasının önüne geçmiştir. Ve nitekim alınan yapısal önlemler sayesinde binanın özellikle 1999 depreminden hasar görmemesi sağlanmıştır.

Restorasyon Çalışmaları Kronolojisi:

Rölöve – Restitüsyon ve Restorasyon projeleri – daha çabuk üretilmesi amacıyla- 1995 yılında bir mimari büroya verilmiş, büro çalışmalarına 1997’de fiilen başlamış ve ancak 150 gün sürmesi gereken proje hizmetleri maalesef 2000 yılında 3.5 yıl gecikmeyle bitirilebilmiştir. Anıtlar Kurulu da adı geçen rölöve ve restitüsyon projelerini Mayıs 2000 ‘de onaylamıştır.

Bu geçen süre içerisinde Belediye’nin o bölgedeki İmar Planları değişmiş, aynı parselde projelendirdiğimiz yıldız blok konut projeleri iptal edilerek, 2 ayrı bloğa çevrilmiştir. Anıtlar Kuruluna bu nedenle tekrar gidilmek zorunda kalınmıştır. Bu değişiklik projeleri Kurul’ca 2002 yılı Kasım ayında onaylanabilmiştir.

Gerek bu üç yıllık gecikmenin yarattığı yatırım zararları, gerekse belirtilen büronun uyumsuz tutumları yüzünden restorasyona bir türlü başlanamamıştır. Sonuçta ancak geçen yıl 22.02.2005’de restorasyonun sorumluluğu yasal bir “muvaffakatname” ile bana devredilmiştir.

Yapı üzerinde yaptırdığımız ayrıntılı tahkikler sonucunda,özellikle Prof.Müfit Yorulmaz’ın bu konudaki raporunda , temellerin çok yetersiz kesit ve derinliklerde olduğu ve taşıyıcı sistemde geçen bu süre içinde artmış tehlikeli deformasyonlar bulunduğu tespit edilmiştir.

Bunun üzerine 09.02.2006 tarihinde bu bulguları ve yapının çelik-ahşap karkasla güçlendirilip, aslına aynı şekilde temelden itibaren yıkılıp – yeniden restore edilmesini içeren ön projelerle Anıtlar Kuruluna tekrar başvurulmuştur.

Kurul 13 Haziran 2006’da aldığı bir kararla yapının önerdiğimiz yöntemle kurtarılması yönünde olumlu görüş belirtmiş ve uygulama proje ve detaylarını istemiştir. Restorasyon, Kurul onayından sonra başlayacak ve tamamlanacaktır.

Şu anda bu ayrıntılı projeler tamamlanmak üzeredir. Ama, ülkemizde adı geçen idarelerde proje onay sürecinin ne kadar zaman ve emek gerektirdiğini hepiniz bilirsiniz.

Değerli meslektaşlarımın şundan emin olmalarını isterim ki: Yapı Merkezi olarak 42 yıldır Galata Kulesi’nden başlayarak, en son Adile Sultan Sarayında gerçekleştirdiği onlarca başarılı restorasyona imza atmış bir kuruluş; böylesine önemli bir mimari mirası, en kalıcı ve en otantik şekilde restore edecek bilgi ve deneyim birikimine sahiptir ve bu tarihi sorumluluğun da bilincindedir.

Değerli Forum Üyeleri;

Sizlere, kısaca konunun dünü ve bugününü özetlemeye çalıştım. Bunun dışındaki her türlü varsayımlar ve kulaktan dolma bilgiler “dedikodu” olmaktan öteye gidemiyecektir...

“TASARIM” Dergisinin Temmuz – Ağustos 2005 / 153 nolu sayısındaki (sayfa 104-109) “Sokullu Konağı” Makalemde de belirttiğim gibi; Anadolu yakasında restorasyon aşamasında en büyük kapalı alanlı ve döneminin en önemli mimarlık miraslarımızdan birisi olan bu yapıyı da -YM olarak, Kandilli’de Adile Sultan Sarayı, Altunizade’de Nafiz Paşa Konağı ve Irmak Okulu bahçesindeki Damon Köşkleri vb.’de gerçekleştirdiğimiz sivil mimari restorasyonları örneklerinden görüleceği gibi - kültür yaşamımıza ve gelecek kuşaklara , kalıcı bir örnek olarak kazandırmak en samimi dileğimizdir. Bunun uzun soluklu gayreti içindeyiz.

Değerli üyelerimizin duyarlılığını saygı ve takdirle karşılıyor ve bana konunun gerçek boyutları hakkında bu açıklamayı yapma fırsatı oluşturdukları için kendilerine teşekkür ediyorum, ancak bu konuda biraz sabırlı olmalarını dilerken, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Teşekkürler

Birinci elden yapının tarihi ve şu andaki durumu ile ilgili bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler.

Ne durumda olduğunu ayrıntılı bir inceleme yapmadığımız için bilmiyoruz elbet. Ama dışarıdan gördüğüm kadarı ile binanın bezemeleri içinin de zengin olduğunu düşündürüyor. Bize bina ile ilgili ayrıntılı resim de gönderirseniz çok memnun olurum.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Köksal Anadol
    Seda Hanım;

Konak’ta renkli nakış ve desenler daha çok 2nci ve 3üncü kat tavanlarında mevcuttur. Ancak, Arkitera’nın kapasitesini fazla işgal etmemek için karakteristik olan tavanlardan örnekler vereceğim. Bu tavanlar ile korniş ve silmeleri Kültür Bakanlığı Konservasyon Merkezi’nin ilkeleri doğrultusunda “örnek koruması” alınarak yeniden üretilecektir. Ayrıca tavanların tüm fotoğrafik belgeleme ve ölçümleri yapılmıştır. Fotoğrafların yerlerini daha kolay algılayabilmeniz için, tavanların şematik layoutlarınıda ekledim,

Umarım iç mimari hakkında biraz da olsa , fikir sahibi olunmuştur
    Restorasyon sonrasında her zaman yaptıgımız gibi bir broşür hazırlanacak ve orada bu tavan vb. dekoratif ögeler ayrıntılı bir biçimde gösterilecektir.

Açılışta görüşmek üzere esenlikler dilerim.

Köksal ANADOL

Not: İlgi duyarsanız “Adile Sultan Sarayı Restorasyonu” broşürünü ve “Tarihe Saygı-YM genel restorasyon broşürlerine www.ym.com.tr sayfamızdan (YM İnşaat bölümünden) ulaşabilirsiniz.
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar    

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •