2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
26 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Arkitera Diyalog ile ilgili eleştiriler, öneriler...

tipex

kullanıcı diyaloğu

Böyle bir alt başlığın, tüm diyaloglar arası genel bir değerlendirmeye olanak sağlayacağını düşünüyorum, siz ne dersiniz?

rennie
    Diyalog'un genel işleyişi hakkında mı yoksa teknik başka sorunları mı kastediyorsunuz?

Son zamanlarda, (özellikle Gökhan Avcıoğlu'nun konuk olmasından sonra) nick ile soru sorulmasına karşı tepkiler gelmeye başladı. Örneğin Emre Arolat'tan.

Bu konuyu tartışabiliriz.

rennie
    Sözgelimi, çok iyi niyetlerle başlatıldığına inandığım şu içinde bulunduğumuz "Diyalog" platformu, Gökhan'ın gününde yazık ki beklenen ve istenen niteliklerde oluşmadı. Taklit ve meslek etiği üzerine başlatılan polemik, sonunda amacından saparak çok düzeysiz bir "sorular yumağı" oluşturdu. Kanımca soru soranların kimliklerinin gizli kalabilme özelliği, bu düzeyi iyice aşağılara çekti. Böyle olunca da Gökhan'ın verdiği çok ilginç cevaplar bile güme gitti.

…Sanırım Arkitera yöneticileri de diyaloğun bundan sonrasında, düzey ve nitelik üzerine kafa yormalı. Yoksa, tam da Gökhan'ın söylediği gibi, takma ismin arkasında kendisini rahat hissedenlerin martavallarıyla yetineceğiz. Yazık... Taklit ve meslek etiği, ayrı ayrı çok da önemliler aslında. Düzeysizlik, taklidi olumlamaktan başka işe yaramıyor. Laf kalabalığı, ana fikrin düşmanı oluyor...

Emre Bey’in fikirlerine katılmamak mümkün değil ancak katılmadığımız noktalar da var:
    Diyalog hem gündemi belirleyen mimar ve tasarımcılara ulaşmakta zorluk çeken öğrenci, akademisyen ya da profesyonellere bir imkan tanıma amacı ile hem de tasarımcı ve mimarların güncel fikirlerini açıklayabileceği sanal bir buluşma ortamı sağlamak üzere açıldı. Bu platformun sanal bir platform olmasının avantajları aşikar: zaman ve yer sınırlaması olmadan soruların sorulabilmesi, cevaplanabilmesi; mesajların fotoğraf ve çizimlerle birlikte desteklenebilmesi, anında tüm internet kullanıcılarının erişebileceği bir kayıt haline gelmesi vb…

Ancak bizce en büyük avantajlarından biri de, sizin düşündüğünüzün aksine, soru soranların kimliklerini belli etmeden sorularını sorabilmeleri. Takdir edersiniz ki entellektüel mimarlık ortamımız ne yazık ki bugüne dek arzulanan eleştirel bakış açısını ve seviyesini yakalayamadı. Bu ortamda eleştiriyi yapan ile eleştirilen ürünün sahibinin birbirlerini şahsen de tanıdıkları, çoğu zaman arkadaş oldukları küçük ölçekli bir dünya olmasının da payı var elbet. Tabii ki “eleştiri”den kastımız kişilerin değil, ürünlerin ve fikirlerin eleştirisidir. Soru soranlarını kimliklerini saklı tutma özgürlüğü ve internetin avantajları sayesinde bugüne kadar mimarlık ve tasarım dünyasında arzuladığımız eleştirel ortamın yaratılabileceğine inanıyoruz.

İsmini belli etmeyen kullanıcıların Diyalog’a katılanlara soru sormalarını engellemek teknik olarak elimizde ama bu hiç de tercih etmeyeceğimiz bir yöntem. Ayrıca bu yöntemi benimsersek herhangi bir isim uydurarak yazan kişiler olabilir ki internet ortamında bu durumu önlememiz de mümkün değil. Ancak tüm kullanıcıların IP numaraları sisteme kaydoluyor. Bu kayıtlar gerektiği takdirde yasal mercilere iletilebilir ve bu numarlardan gerçek kişilere ulaşılabilir.

Sizin de belirttiğiniz gibi sanal ortamlardaki bu özgürlük kötü amaçlarla da kullanılabilir. Bu yüzden kişilik haklarına saldıran, ya da konu ile ilgisiz mesajları yöneticiler olarak hemen siliyoruz. Gökhan Bey’in katıldığı Diyalog’da soru soranlar sorularını gerçekten de bizim de tasvip etmediğimiz sert bir üslüpla sordular. Ancak hiç biri bizim müdahalemizi gerektirecek kişisel bir saldırıyı içermiyordu. Bizim de dileğimiz sizinki gibi bundan sonraki buluşmalarda da düzeyli, nitelikli soruların arkasının gelmesi.

Murat Aksu

Wink Diyalog iÖneriler...

Merhaba,

Öncelikle, ARKİTERA ekibine çabalarını yürekten desteklediğimi söylemek isterim. Uzun süredir izlediğim görüşler sonucunda
    Forum/Diyalog ile ilgili kişisel görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle, Gökhan Avcıoğlu ile yapılan diyalog'ta yaşananlardan sonra konuk olan diğer bir mimardan gelen "nickname'in arkasına saklanmak" eleştirisini aciz bir tepki ve sorunun akış yönünü ters yöne çevirmek çabası olarak gördüğümü belirtmek isterim.

Bir kaç defa daha vurgulamama rağmen, hala konunun onların kendi mesleki yaşamları ve ürünleri olduğunu, soru soranların kimliklerinin bu bağlamda önemsiz/bağımsız olduğunu, fakat soruların ve cevapların çok önemli olduğunu (çünkü; mimarlık ortamında söylemleri olanlar kendileridir...) değerlerdirememiş / değerlendirmek istememiş olmaları, niyetlerinin/kasıtlarının ne olduğu konusunda soru işaretleri içerisinde bırakıyor.

Ayrıca, önemli diğer bir nokta da, diyalog'un seviyesinin düşmesi / üslupların kabalaşması, diyalogdaki konuğun verdiği cevapların seviyesi / üslup ile doğru orantılı gerçekleşir. (Bkz. G.A. dan daha önceki konukların diyalogları...)...Durum bu olunca diyalogda anlamsız bir hale geldi....Biz bu forumlara değerli vaktimizi ayırıp izliyoruz/katılıyoruz...daha ötesi önemsiyoruz...Karşıdakinden de aynı şekilde davranmasını bekliyoruz....

Neyse, mesleki kaygılarımızı kaale almasalar da biz onların kişisel kaygılarını dikkate alarak bundan sonra isimlerimizle ve hatta bir önden bir yandan çekilmiş fotoraflarımız ile foruma katılacağız...Neyi değiştirecek bilemiyorum ama...)....) ....)

Diyalog ile ilgili kişisel önerilerim;

1. Herhangi bir konuk davet edildiğinde kendisinin çağdaşlarının da foruma davet edilmesi ve soru sormalarının sağlanması, mimarlık eleştirmenlerinden her konuk ile ilgili yorum/soru istenilmesi....Bu soruların, lütfen, suya sabuna dokunularak sorulmasının istenilmesi....ve elde edilmesi...

2. Konuklara mesleki görüşleri ve/veya projeleri hakkında bir soru sorulduğunda mümkün olduğunca berrak ve sorulan ile ilgili cevaplar vermelerin rica edilmesi, felsefi söylemlerini ayrıca ortaya koymalarının sağlanması ve böylece ne sordum ne duydum denklemin basit bir şekilde sağlannabilmesi.... (akademik ve felsefi anlatımlar rahat anlaşılamayabiliyor...

3. Mimarlık ile ilgili konuklara da bir iki öneri getirmek istiyorum...

a. Mimarlık Teorisi / felsefi ile ilgili tarafları ağır basan konuklar davet edilmesi ilham verici/provoke edici olabilir. ( Ferhan / Hülya Yürekli, vb.. )
    b. Yarışmacı / Beyin takımı olan mimarlar/tasarımcıları davet etmek heyecan verici olabilir...(Selim Velioğlu, Bünyamin Derman...ve birçokları...)

4. Konuk Mimar/Tasarımcıların ürettikleri fikir(soyut) /ürün(somut) hakkında baştan sona tasarımlarının gerçekleşme / gerçekleşmememe süreçlerini basitçe aktarmalarının sağlanması....

5. Son olarak, "Ben, bunu yaptım, sen ne yaptın ki? anlayışından uzak kalmalarının/kurtarılmalarının sağlanması, ortaya konanlara eleştiri getirmek için Foster/Fuksas/Piano vs vs. olunması gerekmediğinin, eğer böyle bir beklenti var ise bu forumda onların olmadığının ön bilgisinin verilmesini....))

diyalogun devamı sürecinde pozitif katkı sağlayacağını düşünerek görüşlerinize açıyorum...

İyi Çalışmalar,

Murat AKSU = Ratio...

bigman

Question Mesajlar nerede?

Diyalog'da Doruk Pamir'e yönelttigim soru gitmis.Bunun yaninda diger üyelerin sorulari da.
    Geri gelecek mi ,yeniden mi yazacagiz?

Mesajlar geri gelecek

En geç bir iki gün içinde tüm mesajlar tekrar forumdaki yerlerini alacaklar.

bigman

Lightbulb

Merhaba
    Diyorum ki mesajlarin degistirilebilme süresini,cevaplanma süresine bagli yapsaniz nasil olur?
    Ne dersiniz hos olmaz mi?

Merhaba
    Diyorum ki mesajlarin degistirilebilme süresini,cevaplanma süresine bagli yapsaniz nasil olur?
    Ne dersiniz hos olmaz mi?
    Tam olarak ne demek istediğiniz biraz daha açsanız ! ...

bigman
    Yazdigimiz bir mesaji sonradan degistirmek istedigimizde,"mesajin degistirilebilme süresi doldu" gibi uyarilar aliyoruz.

Diyorum ki bu uyari belirli bir zamana bagli degilde, yazdigimiz mesaja baska birinin cevap verip vermedigine bagli olsaydi.

Yani biri mesaja cevap verdigi an,mesaji yazan kisinin mesajini degistirebilme süresi dolmus olsa.

Ilk mesajdaki anlam karmasasindan ötürü özür dilerim.
    Saygilar.

Zor bir konu bu...

İşin başında "kimseyi sınırlamayalım, dileyen dilediği gibi değişiklik yapabilsin" anlayışındaydık, yansıması olarak forumda böyle düzenlemişti.

Ancak sonradan bir de baktık ki yazılan mesajlar değiştirildiğinde bu iş içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

Forumun bir özeliği var ki değişiklikleri sınırlayamıyorsunuz. Yani birisine değiştirme yetkisi tanıdığınızda tüm mesajı yeni baştan yaratabiliyor, hatta silebiliyor. Hele bu bir konunun ilk mesajı ise tüm diğer mesajlarda o ilk mesajla birlikte silinebiliyor.

İşte bu gibi nedenlerle şimdiki ayarlar böyle.

Ama sıkıntı tam olarak nedir? Mesela ne kadar zaman sonra değiştirmek istediniz de değiştiremediniz mesajınızı? Belli bir süre değiştirme yetkiniz var, bu süre yeterli değilse biraz daha artabilir belki.

Uzun uzun yazmışsınız okumadık sanılmasın, teknik sorunlar ile aynı zamana geldiği ve uzun cevap verilmesi gerekitiği için bugüne kaldı.
    1. Herhangi bir konuk davet edildiğinde kendisinin çağdaşlarının da foruma davet edilmesi ve soru sormalarının sağlanması, mimarlık eleştirmenlerinden her konuk ile ilgili yorum/soru istenilmesi....Bu soruların, lütfen, suya sabuna dokunularak sorulmasının istenilmesi....ve elde edilmesi...
    Bunu denedik. Ancak çok da kolay bir şey değil. Çağdaşları genelde yoğun ve işi gücü ile ilgili oluyor. Keza mimarlık eleştirmenlerine de kendi ilgili oldukları konuklarda (sözgelimi Doruk Pamir Diyalog'unda Aydan Balamir) davet maili gönderdik...
    2. Konuklara mesleki görüşleri ve/veya projeleri hakkında bir soru sorulduğunda mümkün olduğunca berrak ve sorulan ile ilgili cevaplar vermelerin rica edilmesi, felsefi söylemlerini ayrıca ortaya koymalarının sağlanması ve böylece ne sordum ne duydum denklemin basit bir şekilde sağlannabilmesi.... (akademik ve felsefi anlatımlar rahat anlaşılamayabiliyor...
    Bu biraz garip bir istek olmaz mı? Bunu belki soruyu soran ya da eleştiri yapan kendi mesajında belirtebilir ancak bizim Diyalog konuğundan böyle bir istekte bulunmamız pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Felsefi söylemleri varsa, uygulama kadar yoğun fikir de üretiliyorsa bu zaten ortaya konulmuyor mudur?
    3. Mimarlık ile ilgili konuklara da bir iki öneri getirmek istiyorum...

a. Mimarlık Teorisi / felsefi ile ilgili tarafları ağır basan konuklar davet edilmesi ilham verici/provoke edici olabilir. ( Ferhan / Hülya Yürekli, vb.. )
    b. Yarışmacı / Beyin takımı olan mimarlar/tasarımcıları davet etmek heyecan verici olabilir...(Selim Velioğlu, Bünyamin Derman...ve birçokları...)
    Diyaog 2002/1 program hazır. Ancak 2002/2 için düşünülebilir...
    4. Konuk Mimar/Tasarımcıların ürettikleri fikir(soyut) /ürün(somut) hakkında baştan sona tasarımlarının gerçekleşme / gerçekleşmememe süreçlerini basitçe aktarmalarının sağlanması....
    Diyaog öncesi hazırlanan sayfalar dahi oldukça yoğun bir çalışma gerektiriyor. Bu denli detaylı çalışmaları yapabiliyor hale gelmemiz için bir kaç seri Diyalog daha bitirmeliyiz herhalde...
    5. Son olarak, "Ben, bunu yaptım, sen ne yaptın ki? anlayışından uzak kalmalarının/kurtarılmalarının sağlanması, ortaya konanlara eleştiri getirmek için Foster/Fuksas/Piano vs vs. olunması gerekmediğinin, eğer böyle bir beklenti var ise bu forumda onların olmadığının ön bilgisinin verilmesini....))

Öncelikle, ARKİTERA ekibine çabalarını yürekten desteklediğimi söylemek isterim
    Bunun için de çok teşekkürler

arasburak

Öneri

Diyaloglar son zamanlarda ilk günlerindeki yoğunluğundan ve keyfinden uzaklaşmaya başladı malesef :(

Gökhan Avcıoğlu / Murat Tabanlıoğlu / Nevzat Sayın / Han Tümertekin / Emre Arolat / Uğur Tanyeli gibi konuklarınız bence bir kez konuk olmamış olsalar daha iyi olur. Yani onlar ve yanında çalışanlar ayda/2 ayda bir kez konuk olabilseler bize baya bir ufuk açabilirler diye düşünüyorum.

Belki zor ama güzel bir şey olurdu.

rennie
    Sizce mimarlık ve tasarım dünyasından farklı isimlerin görüşlerini dinlemeniz ufkunuzu daha da açmaz mı?

Mimarlık camiası sadece saydığınız isimlerden oluşmuyor. Mimarlık medyasını iyi kullanan Diyalog'un ilk konukları dışında görüşleri bizce son derece önemli ama sesi daha az çıkan mimar ve tasarımcıların da söz hakkı olduğunu ve o kişilerden de çok şey öğrenebileceğimizi düşünüyoruz.

Şartlar elverdiği sürece Türkiye'nin mimarlık ve tasarım alanlarında söz sahibi olan herkesi Diyalog'ta ağırlamaya çalışarak daha geniş bir perspektif yaratmak istiyoruz.

Gelecek dönemki Diyalog'ta daha önce konuk olan mimar ve tasarımcılar yine konuk olabilecekler. Ama farklı isimleri de konuk olarak göreceksiniz.

arasburak

Haklısınız....

Tabi ki değişik tasarımcıları ve mimarları dinlemek gerekiyor ve ufuk açacakları da kesin.

Han Tümeretkin, Gökhan Avcıoğlu, Nevzat Sayın, Emre Arolat.. ve diğerleri... Türkiye'deki bu grubun dışından da çok önemli ve değerli mimarlar var ama bu en çok duyduğumuz isimler de "öylesine" ünlü olmuyor bence. Yani bir tek diyaloga sığacak isimler değiller gibi geliyor bana....

Dediklerinize katılmamak mümkün değil ama dediklerinizin yanı sıra bu mimarlar bir kez daha konuk olursa (eskilerinin devamı olarak) bence fena olmaz

yine de tabi sizin bileceğiniz birşey.....

iyi çalışmalar

bbb

Exclamation diyalog

bu diyalog nasıl birşey ben sanıyorum ki suan bilgisayar başında canlı canlı konusabileceğiz Cengiz Bektaş la ama nerden ve nasıl gireceğim sorulan sorulara verilen cevapları nasıl okuyacağım anlamadım.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •