2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
19 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: AutoCAD'de alan Hesaplama

ispinoze

AutoCAD'de alan Hesaplama

Arkadaşlar AutoCAD çizmiz olduğumuz solid bir nesnenin metre kare hesabını nasıl yapabiliriz.Bir yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

list ...

objeyi secip li yazarsan karsına bi pencere acılır.. oradaki areanın karsılıgı sana alanının kac olduğunu gösterir
    "Olsun" demek de zor artık;
    Çocuk düşlerimiz yok artık...

bir 3d solid'in alanı list komutunda görünmez. benim çıkarabildiğim tek yöntem şu: solidi patlatın. solid region'lara dönüşecektir. buradan region'ları teker teker seçip list komutuyla ya da soldaki properties penceresinden alanlarına bakıp hepsini toplayabilirsiniz.. bunun için bir lisp yazılabilir sanıyorum ama benim bilgim bunun için yeterli değil ne yazık ki

egitimci

Thumbs up

Merhaba ispinoze;
    Bir modelin alan hesabı yapılırken;
    Tools----->Inquary------>Area----->Object---->Nesneyi seç. adımları takip edilerek yapılır. Komut satırında görüntülenen Area alan bilgisini, Perimeter çevre bilgisini görüntüler. Birimler mm dir. Senin m2 ye çevirmen gerekir.
    İyi Çalışmalar...

ispinoze
    Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler yanlız benim bildiğim şeyler...Inqury seçeneğinde mass prroperties var.Onun yardımıyla 10x10x10 bir küpün verileri aşağıda bunlar ne anlama geliyor.Ve bu verileri ben nasıl metrekareye çevirebilirim.Biraz matematik gerekiyor oda bende yok.Kolay gelsin Teşekkürler

Mass: 1000.00
    Volume: 1000.00
    Bounding box: X: 55.91 -- 65.91
    Y: 192.22 -- 202.22
    Z: 0.00 -- 10.00
    Centroid: X: 60.91
    Y: 197.22
    Z: 5.00
    Moments of inertia: X: 38937527.75
    Y: 3752124.04
    Z: 42622985.13
    Products of inertia: XY: 12013385.65
    YZ: 986101.68
    ZX: 304567.62
    Radii of gyration: X: 197.33
    Y: 61.25
    Z: 206.45
    Principal moments and X-Y-Z directions about centroid:
    I: 16666.67 along [1.00 0.00 0.00]
    J: 16666.67 along [0.00 1.00 0.00]
    K: 16666.67 along [0.00 0.00 1.00]

ispinoze
    Yada şölediyeyim arkadaşlar bir 3D cismin yüzey alanını nasıl hesaplarım..

rocktuel
    Tools > Inquiry > Mass Properties

omr
    "area" komutu, "object" seçeneği

ispinoze

cevap veriyorum :)

arkadaşlar uzun uğraşlar sonucunda buldum sorumun cevabını açıklıyorum.olay olay...

Şimdi çizmiş olduğunuz herhangi bi nesnenin çevresini buluyorusunuz ilk önce tabi autocadın size vermiş olduğu bilgi mm2 dir.Bunu ilk önce 1000 bölüp metreye bida metreye bölür isek m2 çevirmiş oluyoruz.Sonra bu veriyi mevcut yüzey yüksekliği çarpıyosunuz size oluyor parçanın yüzey m2 alanı yani inşallah sanırsam galiba...

çevreyi yükseklikle çarparsanız hacim bulursunuz. sizin bulduğunuz şey hacimdir.
    yüzey alanı için her yüzeyin alanını hesaplayıp sonra da hepsini toplamalısınız.
    mm2'yi m2'ye çevirmek için de 10000'e bölmelisiniz.

3.boyut
    autocad katı cisimlerin yüzey alanlarını veriyormu bunu bilmiyordum..bildiğim regionların yani bir alan olşturulmuş kapaklı yüzeylerin alanını verir..çizmiş olduğunuz yüzeye çift tıklayın açılan pencerede "area" yı bulun karşısındaki rakam yüzeyin akanıdır..

ispinoze

Hedebede Ye Yanlis Bİlgİ Verİyosun!

Şimdi hocam m² yi mm² çevirmek istiyosan 10.000 değil 1.000.000 bölersin.Bu konuda kesinlikle yanlışınız var.İkincisi Alan x yükseklik bize hacimi verir,çevre ile hacimin hiçbir alacası yoktur.Mantıkende düşünürseniz solediklerime hak vereceksiniz.Üçüncü bi şahsada sora biliriz hodri meydan

arathornhuch
    bence sen de bu kadar üstüne gitmemelisin her insan buna benzer mantık hatalarını zaman zaman yapabilir üstelik bir cismin çevresini mm2 olarak bulan birisi için bunu söylemek biraz garip değilmi sence de
    "Şimdi çizmiş olduğunuz herhangi bi nesnenin çevresini buluyorusunuz ilk önce tabi autocadın size vermiş olduğu bilgi mm2 dir"

evet çok haklısınız dalgınlığıma gelmiş. saçmaladığımın farkına şimdi vardım. matematiğim de kötü değildir oysa ki dağınık kafayla insan iki hatta üç kez düşünmeli

ispinoze

Thumbs down

arathour bilmem ne öncelikle teşekkür ederim yanlışımı düzelttiğin için doğru soluyosun orada bi yanlış anlatım olmuş ama sizene ben heydebede ye solüyorum niye atlıyosun orasını ben anlamadım!Bilmem anlatabildim mi?

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

3 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 3 ziyaretçi)