17 sayfanın 1. sayfası 123456789101112 ... SonuncuSonuncu
253 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi

Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi

Çok önemli bir haber:

Zaha Hadid, MVRDV, Massimiliano Fuksas, Kisho Kurokawa, Ken Yeang ve Kengo Kuma, Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması ile Küçükçekmece sahilinde İç Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması için İMP tarafından davet edildi.

Dünya Mimarları İstanbul için Proje Hazırladı

İMP'nin açılımı neydi?

İMP'nin açılımı neydi?

Yoksa;

İstanbul'u Meta gibi Pazarlama şeyi miydi?

Neydi?
    En son Metin Karadağ tarafından düzenlendi : 21-03-2006 15:55 Nedeni: Ek...
    Metin Karadağ
    12390

karaincii

:(

sonuşları sabırsızlıkla bekilyorum

I L I A S
    Alıntı Orijinal metin Metin Karadağ tarafından gönderilmiş
    İMP'nin açılımı neydi?

Yoksa;

İstanbul'u Meta gibi Pazarlama şeyi miydi?

Neydi?

Dalga geçiyorsunuz ama olsun bilmeyen öğrensin...

İSTANBUL METROPOLİTEN PLANLAMA
    En son I L I A S tarafından düzenlendi : 23-03-2006 01:31

orange
    6 isim de birbirinden değişik tarzları olan, değişik değerlere ağırlık veren mimarlar, incelemeye değer ilginç projeler çıkabilir neden bu kadar tepki daha sonuçları bile görmedik

aacar
    Acaba asıl mesele bu "Meşhuur" mimarlar ile birlikte geleceği düşünülen "uluslararası" sermaye olabilir mi?

Nitelikleri bir yana, mimarlık kültürü ve üretimi için futbol taktikleri uygulamak (4 + 1 yabancı formülü demek istiyorum) ne kadar doğru düşünmek lazım.

Sürekli yakınılan nitelik sorunları aşabilmek, canlılık sağlamak, kalite için olumlu bir rekabet sağlamak, yeni fikirlerin önünü açabilmek için acaba diyorum "Uluslararası Yarışma" düzenlenseydi, memleketim mimarları da özendirilseydi iyi olmaz mıydı?

Sayın Karadağ'ın saptaması durumu en iyi açıklayan ifade. sizin dalga geçmek dediğiniz şey bu ülkenin yaşadığı kara mizahın ta kendisi.

sevgiler

güneşligünler
    Üstlendiği işlev çerçevesinde İMP'nin gerçek açılımı "İSTANBUL METROPOLİTEN PAYLAŞIM" merkezi şeklindedir. İBB ve merkez yöneticileri tarafından kamuoyuna "burada İstanbul'un geleceğini planlıyoruz" sloganıyla duyurulan fakat içerde çalışan herkesin az ya da çok farkında olduğu gerçek, kentin uluslararası rant çevrelerine ve islamcı sermayeye pazarlanmasının kitabına uydurulması işidir. Bir çok bilim insanı da buna bilinçli ya da bilinçsiz olarak alet olmakta, böylece meşruiyet zemini sağlanmaktadır. Kordinasyon doğrudan Ankara'dan yapılmakta, buradaki yönetim hiç bir stratejik kararda belirleyici rol almamaktadır; zaten görevleri de bu değil, sadece kitabına uydurmaktır.

cassioandro
    Demekki küçükçekmeceye verdiğimiz yüzen spor ve rekreasyon kompleksi fikrini beğenmediler, bakalım "gavur" daha iyisini yapacak mı merak ediyorum.

orange
    tabi yarışma olması daha sağlıklı bir yöntem olabilirdi,

yarışma prosedürleri ve davet ile hazırlanılan projelerin perde arkası hakkında çok bilgim yok ahkam kesmim hiç

Kaya Arikoglu

Kartal'in Kentsel Tasarımı?

Alıntı Orijinal metin Gülin Şenol tarafından gönderilmiş
    Çok önemli bir haber:

Zaha Hadid, MVRDV, Massimiliano Fuksas, Kisho Kurokawa, Ken Yeang ve Kengo Kuma, Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması ile Küçükçekmece sahilinde İç Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması için İMP tarafından davet edildi.
    Yukarıda adı geçen davetli mimarların (MVRDVyi tanımıyorum) bildiğim kadarıyla hiç birinin büyük ölçekte kent tasarım deneyimleri yok. Kartal Planlanması için hangi kıstasa gore seçilmişler bilmek isterdim.

Mesela Zaha Hadid tamamiyle kent planına karşıt bir tavır alarak bireysel yapı tasarlıyor.
    Bireysel, soyut, diken gibi, çevresine aykırı yapılarla ün yapmış bir mimarı Kartal Sanayi Bölgesine kentsel karakter vermek için davet etmek ne kadar geçerli bir seçimdir merak ediyorum? Zaha Hadid'in tek bir tane bile (başarılı veya başarısız) uygulanmış kentsel mekan tasarımı olduğunu sanmıyorum.
    Aynı endişem Massimilliano Fuksas ve diğerleri içinde geçerli.

Yurtdışından "bilirkişi" veya "üstad" davet edilecekse yapılacak işe uygun deneyim sahibi olmaları gerekmezmi? Yoksa, yapılacak işi önce anlamak, tanımlamak ve programlamak sonra o işe uygun mimarları davet etmek çok "değerli" zamanlarını mı alırdı?

Belki Brad Pitt'i de davet etselerdi haber daha sensasyonel olabilirdi....

orange
    merhaba kaya bey,

zaha hadid'in singapur'da uygulanmakta olan bir masterplanı var one north masterplan, bunu ziyaret etme fırsatım da oldu, biraz yine zaha hadid diktasıyla çalışan bir plan da olsa içinde yaşanması oldukça hoş bir tecrübe olurdu gibi geldi bana, en azından sokaklarda yürüme bölümü başarılıydı bana göre

bir de çin'de yaptığı bir masterplan var soho city masterplan.

ama genel olarak dynamic fields olarak tanımladığı bu hareket yollarını organize ederek masterplanlarını yapıyor, değişik katmanlar yaratarak özellikle çin'deki masterplan'da binaların yere dokunduğu alanları mümkün olduğunca küçük tutmaya çalışıyor.

fuksas ve MVRDV ise 2012 olimpiyatları için masterplanlar hazırlamıştı new york'da yanılmıyorsam,

MVRDV, Hadid gibi OMA'da yetişmiş Winy Maas, Jacob van Rijs and Nathalie de Vries tarafından kurulmuş bir ofis 1991'de. diken diken gözüken masterplan da onların eklediğim resimde rengarenk katları olan bina ve çevresi yani.

bilmiyorum gerçekten adam gibi konsantrasyon sağlarlarsa bu işe çok ilginç bir proje çıkabilir. ama özellikle zaha hadid'in aşırı yoğun programı içersinde istanbul'a ne kadar konsantrasyon sağlayabileceği tartışılabilir. yine de hadid her yerde istanbul'da çalışmaya hazır olduğuna dair mesajlar veriyor

bu isimler profesyonel yıldızlar elbette bu kadar çok projeyle başa çıkmak için oturmuş sistemleri var ama yine de keşke bambaşka bir fikirle kendi aramızdan bir isim çıkabilse...

bizim için "bize neden fırsat verilmiyor" demek yerine bu fırsatları yaratanlarının gözüne soka soka "işte bakın ben bunu yapabiliyorum, ben de bu alan ile bir zaha hadid kadar yoğun çalışarak başa çıkabilirim" diye başka projelerde veya taslaklarla çıkabilmek gerekir.

neyse ki brad pitt'i çağırmıyorlar daha buna şükredelim
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar     

Kaya Arikoglu
    Merhaba Orange,

Sizden aldigim bilgilerden sonra bende "6 ünlünün" web sitelerini ziyaret etmeye çalıştım.
    "Çalıştım" diyorum çünkü herbirine girmek için bilgisayar oyunu beceriniz olması gerekiyor.

Peki, bende kabul ediyorum 6 ünlünün arkasında muthiş bir PR bulunuyor ve projelerinde enteresan göresllikler var. Ama biz Kartal için kentsel tasarımdan bahsederken bu projeleri kimler için uyguluyacağımızın önemi var. "Enteresan kentsel formlar yapılsın ve imaj yaratılsın da insanlar nasıl olsa içine bir şekilde yerleşirler" demek bu kadar kolay değil.

Bu konuda Korhan Gümüşün "Yarışma Sihirli Bir Değnek Değildir" yazısındaki görüşlerine katılıyorum ve sizinde okumanızı tavsiye ediyorum.
    Kentsel ölçekte tasarımın çok daha şefaf ve demokratik olması gerekiyor. Bunu başka türlü olabileceğini düşünmek toplumun saflığını kabul etmek anlamına gelir. Tepeden inme tasarım önerileri gözboyamak için yapılırsa daha sonra herkes bildiğini okuyabilir.

Zaha Hadid'in Signapur önerisindeki gibi amorf, yumuşak ve kaygan kentsel doku Kartalda sonunda bizim "anam babam" usulümüzde uygulanınca kim itiraz edebilirki?
    Zaha Hadid Signapur projesi için "önerdiğimiz doğal formlar uygulamada daha esnek olur" derken tam bizim yerel yönetimlerimizin insiyatiflerine uygun kapılar açıyor..
    Böylece, "ünlüler" arasından seçilen en "mükemmel" projeler yerellerin kendi yorumlarıyla uygulanırken itiraz etme hakkımızı kaybetmiş oluyoruz.

Sayın Hasan Çakır'dan aktarıyorum

"Ey Karadağ,

ekte iki sorum var.

Kamu aleme iletiver lütfen.

Yanıt veren çıkar belki.

baki selamlar
    Hasan Çakır

----------

Sayın Karadağ

21 Mart 2006’da, Arkitera’dan aktardığınız „Dünya Mimarları İstanbul için Proje Hazırladı“ haberinde yer alan şu iki konuda iki sorum var:

Arkitera’nın haberinden aktarıyorum:

„İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (IMP), İstanbul’un dünya metropolleri arasında yerini alması ve kentsel mekânlarda yaşam kalitesinin artırılması amacıyla önemli odak noktalarında dönüşüm projeleri planlıyor.“

„İstanbul’un önemli odak noktalarından olan Kartal Alt Merkez ve Küçükçekmece İç- Dış Kumsal alanı için hazırlanan dönüşüm projeleri ile İstanbul’a uluslararası güçlü bir vizyon kazandırılması hedefleniyor.“

Kafama takılan sorular:

1. „İstanbul’un dünya metropolleri arasında yerini alması“ ne demektir?
    2. „İstanbul’a uluslararası güçlü bir vizyon kazandırılması“ ne demektir?

Sorularımı ilgililere, yetkililere, „Dünya Mimarları“na ve kamu âleme duyurunuz lütfen!

Esenlik ve başarı dilerim

Hasan Çakır
    27 Mart 2006 Frankfurt

Sorularıma yanıt vermek veya İstanbul’dan bir selâm göndermek isteyenler için: kybeleffm@aol.com "
    Metin Karadağ
    12390

neriman m.
    mimarlar iyi güzel de (neye göre seçildiler bilmiyoruz ama), benim değerlendirecek kişilerden şüphem var, mimarlardan değil...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

2 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 2 ziyaretçi)