6 sayfanın 1. sayfası 123456 SonuncuSonuncu
81 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: İç mimarlık okumak için başvuru, puan ve üniversiteler hakkında bilgi

dreamy011

Question İç mimarlık okumak için başvuru, puan ve üniversiteler hakkında bilgi

iç mimarlık okumak istiyorum nasıl başvurabilirim hangi üniversite hangi puanla alır, yeni sisteme göre nasıl olur, yetenek sınavında nasıl çizimler istenir bilmiyorum, yardım lütfen
    En son lumina tarafından düzenlendi : 02-04-2009 23:34

mehmedtan
    Sadece öss ile alan 2 üniversite var. Bunlar için yetenek sınavına gerek yok. Sayısal puanla talebe alıyor:
    İstanbul Teknik Üniversitesi 349.411
    Karadeniz Teknik Üniversitesi 322.843
    Ama diğer yetenek sınavıyla alanları ben de bilmiyorum. Bilen arkadaşlar bize bir açıklama yaparsa sevinirim.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 02-04-2009 23:35

hatişş
    arkadaşım benim bildigim Çukurova var ama çoğu üniversiteler de yetenek sınavıyla alıyorlar ben geçen sene çok araştırmıştım ama tam hatırlamıyorum Ankara'da vardı galiba, bir de Kıbrıs'takiler var; onlara daha kolay girersin istersen. Barajı aşman yeterli bunlar için. Sınavda da sandalye, masa filan çizdiriyorlar, kara kalemle çiziyorsun. Benim girdiğim sınavda bir masa vardı, üzerinde sandalye, onun üstünde kırışık bir örtü, bir de cere; bayağı karışıktı anlayacağın. Sen kara kalemini geliştir bence. Sana başarılar dilerim..
    En son lumina tarafından düzenlendi : 02-04-2009 23:37

designer_61

Smile

İç mimarlıkta arkadaşın da söylediği gibi iki üniversite hariç hepsi yetenekle alıyor aklıma gelen ilk yetenek sınavı yapan üniversiteler Hacettepe, Eşkisehir, Mimar Sinan, Marmara, Akdeniz ve Konya. Türkiye'de özeller hariç 12 tane iç mimarlık bölümü olan üniversite var
    Ne sorduklarına gelince, aslında üniversiteden üniversiteye değişiyor
    Kimisi 3 aşamalı, kimisi 5 aşamalı, kimi desen dahi soruyor. Örneğin, Mimar Sinan. Yetenek sınavıyla alan yerlere girmek istiyorsan çok iyi çizim yapman, kaleminin çok güçlü olması lazım
    ÖSS ile alan yerler de kalemin iyi olmalı ama teknik bilgi katacak bu yerlerdir sana, piyasada zorlanmazsın oralarda okursan
    Gerçi piyasa ayrı konu çünkü iş olanakları iptal
    Sadece istanbul piyasası konuşuyor o da şansın varsa
    Diğer illerde zaten mimarlar kapıyor işleri senelerdir isim yaptıkları için
    kolay gelsin sana işin zor ama ümidini kaybetme. çalış çalış çalış...
    En son lumina tarafından düzenlendi : 02-04-2009 23:41

konya selçuk

Ben Konya Selçuk Güzel Sanatlarda İç Mimarlık Bölümü'ndeyim. Konya'da okumak istiyorsan 4 aşamadan geçmen lazım. Öncelikle ÖSS puanın 200'ün üzerinde olmalı, sonra diğer bölümlerle beraber yapılan desen sınavını geçmen gerekir. Daha sonra bölüm seçme sınavı yaparlar ve daha sonra mülakat yaparlar bu aşamaları geçersen Konya Selçuk'tasın
    En son lumina tarafından düzenlendi : 02-04-2009 23:47
    [B]iç mimar - gökhan/B]

karainci

M.Ü VE M.S.Ü sınavları

Genelde sınav tarihleri Ağustos sonu Eylül başıdır. En azından Marmara ve Mimar Sinan sınav tarihleri bu zamana rastlıyor. Ben Marmara'da okuyorum. Bizim okulda 2 aşamalı; birinci sınavda iki çizim yaptırılıyor, bir komposizyon çalışması, diğeri de hayalden bir çalışma. Bundan yeterli puanı alırsan ikinci aşamada sınavlara hazırlanırken yapmış olduğun çizimlere bakılıyor. Son olarak da mulakat sınavı yapılıyor. Bu arada ÖSS'den herhangi bir puan türünden 185 puan alman gerekiyor.
    Mimar Sinan'ın ilk sınavı hayali; bu aşamayı geçersen yerleştirme sınavında mekan çalışması soruyorlar. Mekanı ve eşyaları belirtip 50x70 kağıda yapmanı istiyorlar. ÖSS puanı 195
    Başarılar ve kolay gelsin.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 03-04-2009 00:14

JnU
    Geçen yıl Hacettepe Üniversitesi puanla almaya başladı böyle devam edecek sanırım...KTÜ iç mimarlığı değil ama diğer 2 üniversiteyi tavsiye ederim.....
    En son lumina tarafından düzenlendi : 03-04-2009 00:14

designer_61

Angry kasıt mı var bana mı öyle geliyor

Alıntı Orijinal metin JnU tarafından gönderilmiş
    Geçen yıl Hacettepe Üniversitesi puanla almaya başladı böyle devam edicek sanırımm...KTÜ iç mimarlığı değil ama diğer 2 üni.yi tavsiye ederim.....

Niye KTÜ ye kasıt var anlayamadım
    "KTÜ'yü değil ama" cümlesini kullanmadan da diğer iki üniversiteyi tavsiye edebilirsin pekala yanılıyor muyum?

Bakış açılarımızı değiştirmemiz lazım
    En son lumina tarafından düzenlendi : 03-04-2009 00:15

JnU
    KTÜ'ye bir kastım yok hatta benim hocam da oradan mezun...Ama KTÜ mezunu iç mimarların geneli "KTÜ iç mimarlık çok bozuldu, eğitim eskisi gibi değil" diyor ve hiç bir şekilde tavsiye etmiyorlar. Oradan mezunların tavsiye etmediği bir okulu da başkalarına tavsiye edemem sanırım
    ama sen de haklısın, sadece "2 üniversiteyi" deyip çekilebilirdim.......
    En son lumina tarafından düzenlendi : 03-04-2009 00:16

Beril Derin

Lightbulb designer_61

designer_61 size teşekkür ediyorum. Gerçekten Jnu talihsiz bikaç cümle kurmuş. Duyumlar üzerine hareket etmek konu hakkında hiç fikri olmayan insanların kafasında yanlış şeyler uyandırabileceği kanısındayım.

Bence çok yanlıştı sayın Jnu.

trabzonlucocuk001

merhbaa

Çukurova Üniversitesi mezunuyum, tavsiye ederim.

Kca_tasarim
    Çukurova Üniversitersi'nde iç mimarlık var mı?
    Öğrenmek için soruyorum da.
    İki sene önce master için başvurduğumda yoktu çünkü.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 03-04-2009 00:17

Beril Derin

Thumbs up

Bildiğim kadarıyla Çukurova Üniversitesi'nde iç mimarlık bölümü yok.

Saygılar...

PaLaiMoN

Arrow

İç mimarlık konusunda benim de aklımda bir ton soru var..
    Acaba bana yardımcı olabilir misiniz?!?!

Beril Derin

elbette

İç mimarlık konusunda bildiklerimi paylaşabilirim.

Saygılar...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)