10 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 12345678910 SonuncuSonuncu
140 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Pratik komutlar

3.boyut
    Alıntı Orijinal metin hebedebe tarafından gönderilmiş
    layiso: seçili objenin katmanı dışındaki tüm katmanları görünmez yapar.
    layon: tüm katmanları görünür hale getirir.
    layoff: seçtiğiniz objenin katmanını görünmez yapar.
    laythw: tüm katmanları "unfreeze" eder.
    layfrz: seçtiğiniz objenin katmanını "freeze" eder.
    layulk: seçtiğiniz objenin katmanını "unlock" eder.
    laylck: seçtiğiniz objenin katmanını kilitler.
    laycur: seçili objelerin katmanını aktif katmana değiştirir.
    laymch: match properties komutunun sadece katman eşleştirmeye yarayanıdır.

bu komutlardan layon ve laythw dışındakiler için zaten bir toolbar mevcut. layon ve laythw için de birer düğme oluşturup bu toolbara eklerseniz çalışma hızınızın arttığını göreceksiniz.
    bunlar bende çalışmadı acaba expresstoolbar mı yüklü olması gerekli

Alıntı Orijinal metin 3.boyut tarafından gönderilmiş
    bunlar bende çalışmadı acaba expresstoolbar mı yüklü olması gerekli
    evet bu komutlar express tools içindedir. önceki mesajda belirtmeyi unutmuşum..

dcilek

bu kadar mı

Tıkandık arkadaşlar sizlerden başka komutlar bekliyorum, eminim bunlardan çok daha fazlasını biliyorsunuzdur.
    Benden bir tane daha EATTEXT, Autocad dosyanızı excel dosyasına dönüştürüyor. Çiziminizdeki her bloğun ayrı ayrı koordinatlarını, adetini, layerını görebiliyosunuz.(Belki başka işlere de yarıyordur, seçenekleri var ama ben bu kadarını keşfedebildim)

cassioandro
    İki komuttan bahsedeceğim ama bunlar express tolls komutları, express tolls yüklü olması gereklidir.

Bahsedeceğim komutlar özellikle belediye pafta cebelleşmelerinin daha az acılı olması açısından çok yararlıdır

1. Flatten komutu: Bu komuttan diğer başlıklarında da bahsedilmişti. Ama bu başlık altında bulunması gerekir diye düşündüm. Z koordinatlarını 0 lamaya yarar. Yanlış hatırlamıyorsam eğer 3 boyutlu bir nesneyi de herhangi bir açıdan düzeltmeye de yarar.

2. Overkill: Ne isim ama değil mi, bu komut süperdir, hatta muhteşemdir. Yine belediye paftalarındaki diğer bir sorun üstüste çizilmiş binlerce line, polygondur. Ayrıca bozuk parametreli polygonlar ve aynı kapalı nesneyi oluşturan iki yada daha fazla parça, bla, bla, bla.

Overkill komutu için önce Starcraft oyunundaki Overlord'ları hatırlamalısınız, çünkü şahsen kendileri gelip bu komutu uygulayıp hivelara dönmektedirler. Onlara teşekkürü borç bilirim.

Alıntı Orijinal metin cassioandro tarafından gönderilmiş
    2. Overkill: Ne isim ama değil mi, bu komut süperdir, hatta muhteşemdir. Yine belediye paftalarındaki diğer bir sorun üstüste çizilmiş binlerce line, polygondur. Ayrıca bozuk parametreli polygonlar ve aynı kapalı nesneyi oluşturan iki yada daha fazla parça, bla, bla, bla.

Overkill komutu için önce Starcraft oyunundaki Overlord'ları hatırlamalısınız, çünkü şahsen kendileri gelip bu komutu uygulayıp hivelara dönmektedirler. Onlara teşekkürü borç bilirim.
    bu komut bende işe yaramıyor. daha önce de duymuştum ve denemiştim olmamıştı.. ayarlarında mı bir hata yapıyorum acaba??

flatten komutu için de solid, vs. gibi bazı nesneleri patlatmak gerekebiliyor, ve yüklü dosyalarda uzun sürebiliyor ama gerçekten kullanışlı bir komut..

Genelde bilinmeyen şeyler değil ama hatırlatma amaçlı olarak:

CTRL tuşu: örneğin üstüste iki çizgi var, komuttayken bu tuşu basılı tutarak nesneler üzerine tıklayın, her tıklayışta seçilebilecek nesneleri size gösterir ve sağ tıkladığınızda istediğinizi seçmiş olursunuz.
    SHIFT tuşu: örneğin bir seçim yaptınız ve yanlışlıkla istemediğiniz birşeyleri de seçtiniz, shift'e basıp istemediklerinizi tekrar seçtiğinizde bu sefer "deselect" yapacaktır. shift'e basmak yerine r (remove) da diyebilirsiniz.
    TAB tuşu: osnap yaparken size sırayla seçenekleri gösterecektir. örneğin osnap size otomatik olarak endpoint gösteriyor ama siz perpendicular tutmasını istiyorsunuz, tab tuşuna basın ve orada olabilecek ne varsa her basışta sırayla göstersin.
    CTRL+TAB: birden çok çizim açıksa pencereler arasında gezinmenizi sağlar. (aslında windows'ta tüm programlar için geçerli)
    Yukarı Ok: command line'a daha önce yazdıklarınızı sırayla gösterir. az kullandığınız için kısayol atamadığınız örneğin psltscale falan gibi gıcık komutları tekrar yazmak yerine oka basarsınız ve enter dersiniz.

dcilek

sıra kimde

sıra bende galiba,
    * Snapang ile açılı çizimlerde cursor a çizime göre açı verebiliriz. İşimizi biraz daha kolaylaştırır, tekrar eski haline getirmek içinde değeri 0 yaparız.
    * Chamfer veya fillet yapmak istediğimiz iki çizgi birleşmiyorsa (z değerlerinin 0 olmasından olabilir) Z değerini çoklu seçimlerde flatten den yaptığımız gibi birkaç çizgiye uygulamak istiyorsak çizgileri toplu seçip properties penceresinden z değerlerini 0 yağmamız yeterli oluyo.
    * Bak dosyalarının uzantılarını dwg yaparsak Autocad dosyasına dönüşürler. (bilmeyen arkadaşlar olabilir diye düşündüm)
    * Aliasedit ile komutlarımıza kısayol atayabiliriz. Pgp de atamaktan daha pratiktir. Zaten pgp ye kaydedetmek isteyip istemediğimizi soruyor.
    Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe eklerim.

Arkadaşlar birde sorum olacak: Dağıtılmış/patlatılmış yazılar tekrar birleştirilebiliyor mu? Bana gelen bir projede tüm yazılar harf harf olmuş bunları bir komutla birleştirme şansım varmı?

Alıntı Orijinal metin dcilek tarafından gönderilmiş
    Arkadaşlar birde sorum olacak: Dağıtılmış/patlatılmış yazılar tekrar birleştirilebiliyor mu? Bana gelen bir projede tüm yazılar harf harf olmuş bunları bir komutla birleştirme şansım varmı?
    express/text/convert text to mtext

gelmiş geçmiş tüm komutlar başka yok !!

LINE POINT CIRCLE SHAPE REPEAT ENDREP TEXT ARC TRACE LOAD SOLID LIST INSERT BASE ORTHO LAYER GRID LIMITS ID ADIDUMP AUDIT ZOOM PAN MOVE ERASE MENU REDRAW STATUS REGEN DBLIST DIST CHANGE END QUIT AREA OOPS TABLET PLOT DELAY RESUME COPY BLOCK ATTEXT XREF SNAP FILL HELP OLDUNITS ARRAY WBLOCK AXIS HATCH FILLET BREAK SKETCH FILES MSLIDE VSLIDE SCRIPT RSCRIPT ISOPLANE STYLE QTEXT VIEW RENAME PURGE LINETYPE LTSCALE ENDSV ATTDEF ATTEDIT OSNAP ATTDISP APERTURE DRAGMODE REGENAUTO SAVE ATTEXT DXFOUT DXFIN MIRROR ELEV HIDE VPOINT DXBIN PLINE BLIPMODE PEDIT GRAPHSCR TEXTSCR CHAMFER PRPLOT COLOR SELECT UNDO U REDO EXPLODE TRIM VIEWRES EXTEND OFFSET SETVAR MINSERT ELLIPSE POLYGON DOUGHNUT DONUT STRETCH TIME ROTATE SCALE MODVAL DIVIDE MEASURE LISTSCREE LISTCOMMANDS DTEXT ACADSTATUS 3DFACE JOIN UNDEFINE REDEFINE MULTIPLE OPTIONS LAYER OLDDDLMODES ATTEDIT UCS DVIEW PLAN CHPROP UCSICON KABOOM! DDUCS ASSERTDIA 3DPOLY 3DMESH RULESURF TABSURF REVSURF EDGESURF VPORTS REGENALL REDRAWALL VIEWPORTS XDRGINSERT SETENV DDEDIT XREF DRGINSERT SHADE XBIND PFACE MVIEW VPLAYER PSPACE MSPACE STYLE CUTCLIP COPYCLIP PASTECLIPTREESTAT DLGCOLOR SPELL NEW OPEN QSAVE CONFIG COMPILE PSOUT RECOVER ABOUT SAVEAS REINIT SCROLL PASTEORIG TBCONFIG WMFIN WMFOUT WMFOPTS FILEOPEN SAVEASR12 COPYLINK OLDDDLTYPE ACISIN MASSPROP UNION INTERSECT SUBTRACT REGION SPLINE OLDMTPROP COPYHIST SYSWINDOWS BOX CONE CYLINDER SPHERE TORUS WEDGE EXTRUDE REVOLVE VPORTS PCINWIZARD TRAYSETTINGS QNEW HATCH GRADIENT ACCESS_SUBCTR UNUSED CUILOAD DROPGEOM VIEWTOOLBAR UNUSED UNUSED CUIUNLOAD DIMSTYLE MLEDIT OLDMTEXT BHATCH SHADE BOUNDARY HATCHEDIT TEXT HLSETTINGS ARX AMECONVERT SPLINEDIT XLINE RAY MAKEPREVIEW DUMPMEMALLOC BHATCH HATCHEDIT STLOUT SLICE SECTION FILEX RTPAN RTZOOM INTERFERE TOOLBAR ACISOUT UNUSED LENGTHEN MENULOAD MENUUNLOAD PREFERENCES LOGFILEON LOGFILEOFF BMPOUT UNUSED OLELINKS PASTESPEC INSERTOBJ GROUP GROUP BPOLY MLINE MLEDIT MLSTYLE BOUNDARY IMPORT EXPORT DSVIEWER hUNLOCK UNUSED WSSETTINGS CONVERTPOLY LINETYPE XATTACH PREVIEW SYSSTATUS XCLIP PAN OLDDDOSNAP TOOLBAR XBIND LAYOUT_CONTROL CLEANSCREENOFF CLEANSCREENON WSSAVE WSSAVE WORKSPACE CLOSEALL CLOSE LWEIGHT UNUSED UNUSED SOLIDEDIT CLIP-TAHOE+1 LAYOUT MODEL -PLOTSTYLE COPYBASE PASTEBLOCK PAGESETUP VPCLIP VPORTS ATTDEF RENAME PLOT PARTIALOAD PARTIALOAD PARTIALOPEN PLOTSTYLE LWEIGHT LAYOUT OPTIONS INSERT UCSMAN UCSMAN VIEW VIEW LAYOUTWIZARD BLOCK WBLOCK DDUCSP DDVIEW R14PENWIZARD PLOTTERMANAGER STYLESMANAGER PSETUPIN PSETUPIN PURGE ARRAY MREDO CUSTOMIZE UNUSED PKFSTGROUP CUSTOMIZE JPGOUT TIFOUT PNGOUT AI_EDITCUSTFILE BORROWLICENSE

dcilek
    Döktürmüşsün arkadaşım teşekkür ederiz ama komutların sadece ismini bilmek pek işe yaramıyor. Yani işimize yarayacağını düşündüğün komutları müsait oldukça biraz açıklarsan çok sevinirim. İsim olarak bildiğim fakat hala ne işe yaradığını araştıramadığım (iş yoğunluğundan dolayı) bir sürü komut var. Bu konuyu da o amaçla açmıştım zaten benim bilip arkadaşlarımızın bilmediği, arkadaşlarımın bilip benim bilmediğim komutları kısa açıklamalar yaparak paylaşlım diye. Ben 2 boyutlu çalışıyorum mesela ama burda her türlü komut var, yani açıklamaları olsa kolayca işime yarar mı yaramaz mı anlayabileceğim. Yanlış anlamazsın inşallah söylemek istediklerimi.....

dcilek

görmüstüm

Teşekkür ederim verdiğiniz link için daha önce ben inceledim kapacağımı kaptım ama bilmeyen arkadaşlara faydalı bi link güzel bilgiler var. Burdan devam edelim bildiklerimizi paylaşmaya sizlerden öğreneceğim daha biçok şey var eminim. Benim bildiklerimde belki birilerinin işine yarar. Paylaşmak güzel....
    Bu konudan devam edelim paylaşmaya derim ben. Aklıma geldikçe buraya eklemeye devam edeceğim. Herkese iii çalışmalar....

equilibrium

osmode

nokta yakalama komutlarını tek tek seçmek yerine bitcode değerini kullanarak açar.
    komutların bitcode ları;
    0 NONe
    1 ENDpoint
    2 MIDpoint
    4 CENter
    8 NODe
    16 QUAdrant
    32 INTersection
    64 INSertion
    128 PERpendicular
    256 TANgent
    512 NEArest
    1024 Clears all object snaps
    2048 APParent Intersection
    4096 EXTension
    8192 PARallel

mesela çizimlerde standart olarak endpoint,midpoint,intersection kullanan birisi bunların değerlerini toplayarak (1+2+32=35) osmode=35 yazdımı bunlar otomatik olarak açılacaktır.
    osmode=0 hepsini kapatır.

dcilek
    osmode güzelmiş bilmiyodum, teşekkürler....
    Bende merge den bahsedeyim bilmeyenler için layerları birleştirmek için kullanılıyor, güzel oldukça işe yarayan bi komut. Layerların çokluğundan yakınanlar için tek komutla layer ları birleştirmeye yarıyor. Mesela kapı, pencere, tefris layerlarınız var bunları mimari adı altında tek layerda toplamak isteyenler için. Express de layers ın alt seçeneği layers merge.
    Bütün gün kullanıyorum ama yazayım dediğimde aklıma gelmiyo... Ne diyelim arkası yarın

3.boyut
    Alıntı Orijinal metin cassioandro tarafından gönderilmiş
    İki komuttan bahsedeceğim ama bunlar express tolls komutları, express tolls yüklü olması gereklidir.

Wayyy Starcraft uzun yıllar benim vaktimi aldı üstüne tez yazdım diyebilirim ama ne muhteşem bir oyun değilmi..gelmiş geçmiş en süper strateji oyunudur..şimdi oynamıyorum çünkü bi başlarsam yine hayattan koparım..konu dışı oldu ama yazmadan geçemedim...Bu arada bu pratik komutlar çok işime yarıyo sağolun arkadaşlar...

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •