10 sayfanın 4. sayfası İlkİlk 12345678910 SonuncuSonuncu
140 sonuçtan 46 ila 60 arası gösteriliyor.

Konu: Pratik komutlar

AutoCAD de objelerin entityleri

komut satırına aşağıdaki lisp kodunu yazarak herhangi bir objenin entitylerini alabilirsiniz

(entget(car(entsel)))

örneğin 0,0 dan 0,1 e çizilen 0 layerindaki objenin entitysi söyledir.

((-1 . <Entity name: 7efbbf68>) (0 . "LINE") (330 . <Entity
    name: 7efbbcf8>) (5 . "E5") (100 . "AcDbEntity") (67 . 0) (410 . "Model") (8 .
    "0") (100 . "AcDbLine") (10 0.0 0.0 0.0) (11 0.0 1.0 0.0) (210 0.0 0.0 1.0))

123456406
    2- Quick Select: Bu da vazgeçilmezlerimden; objeleri, blokları, yazıları vs. renk, isim, layer gibi özelliklerini kullanarak hızlı bi şekilde seçip istersek toplu değişiklikler yapabileceğimiz bi komut.

bu komutu nasıl kullanıyorsun ben bir türlü kullanamıyorum yardımcı olursan sevinirim.ve bide 2006 yı kuramıyorum 2004 yüklü oldugu için mi acaba?

dcilek

123456406 biraz geç oldu ama

Alıntı Orijinal metin 123456406 tarafından gönderilmiş
    2- Quick Select: Bu da vazgeçilmezlerimden; objeleri, blokları, yazıları vs. renk, isim, layer gibi özelliklerini kullanarak hızlı bi şekilde seçip istersek toplu değişiklikler yapabileceğimiz bi komut.
    bu komutu nasıl kullanıyorsun ben bir türlü kullanamıyorum yardımcı olursan sevinirim.ve bide 2006 yı kuramıyorum 2004 yüklü oldugu için mi acaba?
    Arkadaşım bende 2004 yüklü ama tüm versiyonlarda aynı olması lazım. Komutun kullanımına gelince bir örnek vereyim onu yaptığında mantığını anlamış olacaksın.Mesela projende 100 adet X isimli block var, Quick Select e giriyosun Object type bölümünden block referance yi seçiyosun properties den bloğun hangi özelliğine göre arama yapacaksan mesela name seçiyosun, projedeki block un ismi X idi yaaa value kısmına X yazıp OK dediğinde sana otomatik olarak projedeki X block unun adetini komut satırında veriyor. (Dikkat etmen gereken blockları hiç bir zaman patlatmaman ve üst üste yapıştırmaman yoksa sana eksik yada fazla sayı verecektir). Kolay gelsin....

2006 yı kuramamanın sebebi 2004 yüklü olduğu için değildir. Daha önce bende de 2 versiyon vardı kurulumda da hiç prb. olmadı. İstersen satın aldığın firmayla görüş 2006 olduğu için net bişi söyleyemem.

a ve z
    arkadaşlar selam ben yeniyim size bir sorum olacak aotocad 2005 kullanıyorum bazen dosyalarım bozuluyor açamıyorum açmaya çalıştığımda %lik belli bir kısmını tamamlıyor ve fatal eror veriyor yardımcı olursanız sevinirim

dimtmove sistem değişkeni

dimtmove = 1 ise ölçü yazısı kaydırıla bilir yukarı aşağı sağa sola
    0 ise sabit kalır
    En son orhunkeskinbicak tarafından düzenlendi : 12-05-2006 08:44

auprec sistem değişkeni

auprec
    list komutu ile text screen de listelenen "Angle in XY Plane" açı virgülden sonraki duyarlılığını belirler

filedia sistem değişkeni

open ve new komutu pencere açılıp açılmamasını belirler 1 ve 0 değerini alır.

dragmode sistem değişkeni

seçilen nesnelerin sürklenirken görünüp görünmeyeceğini belirler

fatihsahin

Bunlarda önemli

Dispsilh:Hepimiz hide görüntüde çıktı alırken AutoCAD'in koyduğu ilave çizgilerden sıkılmışızdır.Bu çizgileri iptal etmek için AutoCAD'de bu komut kullanılır.Komut satırına dispsilh yazmamız yeterlidir.Eğer, değer 0 ise çizgiler görünür ve resim çok karmaşık halde gelir.Değeri 1 yaparsak çizim çok sade ve hide görüntü olmuş olur.

Zoomfactor:Faremizin tekerleğini kullanarak zoom yapmak oldukça kolaydır.Fakat ilk zoom adım arası bize büyük gelebilip bir adım küçültünce çok küçük bir adım büyültünce çok büyük bir adım gelebilir.Bunu için yapmamız gereken zoomfactor sistem değişkenini 3-100 arasında bir değer girmemiz yeterli olacaktır.

fillmode sistem değişkeni

solid lerin yada solid taramaların yeniden türetilip türetilmemesini belirler

1 ise türetir 0 ise türetmez

delimurat

F1 tusu

herhangi bir komutu alıp F1 e basarsanız o komutla ilgili yardım alırsınız.

cassioandro

Purge

Bu konu başlığında mutlak olması gereken bir komut, bahsedilmedi sanırım. Şu anda bir uygulama projesi çiziyorum ve "purge" komutunu 3 yıl önce bana öğreten o hanıma ne kadar hayır duası okusam azdır, e tabi zamanı gelince başkasından da öğrenirdim ama olsun.

Binlerce fazlalık layer var çiziminizde. Hatta ölçüleriniz "ölçü", "ölçüler", "olcu" gibi layerlara dagılmış, bu ve bunun gibi binlerce problem. Ne yapacaksınız, hepsine kalem kalınlığı verebilirsiniz ama renk değiştirmek vb. durumlar söz konusu ise işiniz çok zor.

Burada öncelikle "quick select" kullanacaksınız, daha önce bahsedilmişti. Quick select, çeşitli seçim kombinasyonları ile istediğiniz layer, nesne, şu renkteki tüm çizgiler gibi seçimler yapmanızı sağlar.

Tüm nesneleri doğru layerlara toplayınca bazı artık layerlar kalacaktır. Onları silmek içinse "purge" komutunu kullanacaksınız. Yalnız "purge" sadece fazla layerları değil, kullanılmayan kalem tipi, ölçü stili, yazı stili ne varsa gösterir. İster aradan seçtiklerinizi silersiniz, ister fazlalık ne varsa. Tavsiyem, çizim bitti diyene kadar sabredin, sonra sildiğiniz bir layer yada stili tekrar yaratırken beni hatırlayıp söylenmeyin

Şu güzel pazar gününü çizim yaparak geçiren cass, sevgilerle sundu. :(

alg
    zoomfactor
    komutu yazıp enter ladığınızda
    mouse scrool buyutme oranını değiştirebiliyorsunuz

ebruozturk

offff..........

bende bilgi vermek isterdim ama baktim herkes daha iyi 'ama belki ise yarar ilginc olarak hatirladiklarimi soyleyim.olcu verirken "ouick dimension" duvarlar arasini cok kolay veriyor, mesela tum layerlar i kapatip duvar layer ini acin,hepsini secin hemen olcu verilsin.strech diye birsey var benim cok kullandigim birsey, lastik gibi x veya y yonunde cizimi cekebilrsiniz,fence ( f) extendde de var,aklima baska gelmiyor kullanmadan bu kadar

ulkueou

Wink lipse gerek yok aslında

Alıntı Orijinal metin hebedebe tarafından gönderilmiş
    böyle bir komut bilmiyorum. bir lisp yazılabilir belki ama benim o kadar bilgim yok. layfrz dediğinizde ekranın her tarafına deli dana gibi tıklarsanız current olan dışında tüm katmanları freeze edecektir çünkü current layer freeze edilemiyor. ya da layer penceresini seçip select all but current deyip freeze'e basmak da bir çözüm olabilir.
    arkadaslar lips kullanmaya gerek yok. - la deyıp f deyın(layerlarınız sıstemlı ıse bu yontem cok kullanıslı) freeze yapmak ıstedıgınız layerların ısımlerının ılk harfı* dersenız o layerların kapandıgını goreceksınız

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •