10 sayfanın 5. sayfası İlkİlk 12345678910 SonuncuSonuncu
140 sonuçtan 61 ila 75 arası gösteriliyor.

Konu: Pratik komutlar

serbb
    Alıntı Orijinal metin ulkueou tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    arkadaslar lips kullanmaya gerek yok. - la deyıp f deyın(layerlarınız sıstemlı ıse bu yontem cok kullanıslı) freeze yapmak ıstedıgınız layerların ısımlerının ılk harfı* dersenız o layerların kapandıgını goreceksınız
    ben bunun neden pratik oldugunu anlayamadim???! yani layer p. manager da bu isi yapmaktan nasil daha hizli oluyor??? ikincisi her zaman "duzenli" layerlarla calisma imkaniniz olmuyor! bazen baskalarindan aldiginiz dosyalarla calisirsiniz (ki benim genelikle cizimlerin yaridan fazlasi boyledir) ehh oturup bir daha layerlari duzenle falan... herhalukarda ben bu isi anlayamamdim!!!???

serbb
    flatten> komutu için de solid, vs. gibi bazı nesneleri patlatmak gerekebiliyor, ve yüklü dosyalarda uzun sürebiliyor ama gerçekten kullanışlı bir komut..

solprof> ekranda görünen katının resmini çeker hangi ucs de olsun farketmez ve 3 boyutlu nesneyi 2 boyutlu yapar..Ancak önemli ayrıntı layoutta view açıp orda komutu uygulamak gerekir.

Acad 2007 de "solprof" a muadil yeni bir ozellik var ve ayni zamanda flatten yaparken yukarida arkadasin belirttigi kati cisimleri patlatmak yerine de kullanilabilecek!!! (sadece kati objeler icin!!!) "FLATSHOT" 3b objeleri istenilen duzlemde 2d hale getirebiliyorsunuz (gorunusler, vaziyet plan vb.)
    kolay gelsin...

serbb

flatten komutu

flatten komutu pek bir ise yaramiyor!!! bir statikci arkadasin dosyasi hayli bozulmustu (kacik "z" ler yuzunden) bir turlu adam edemedim... dosyada; block lar, yazilar atributlar vs. var!(ve hepsininde z si degisik) fikri olan var mi??? (sadece flatten da degil, quick select le ayri ayri line pline vb. secip z leri sifirladigimdada olmuyor!
    Arch desktop ta "createhlr" die bir komut vardi. o hallediyor tum bunlari...(acad 2007 de "flatshot" un benzeri ama daha gelismis!) onunda bir problemi bazen sifirdan sonraki degerleri kusurata ceviriyor (bazen degil genelde) , yani coook kucukte olsa olcek problemi yaratiyor!
    simdi sirf bir "z" problemi icin arch desktop mu edinmek lazim? )))
    acaba sayisal grafik bu konuda yardimci olabilir mi? (gerci bundan 2-3 yil kadar once ayni sorun icin kendilerine danistigimda sonuc alamamistim) yani bozuk "z" leri duzeltme isini???

Karşılaştığınız problemi halletmek için aşağıdaki linkden zapping.fas dosyasını çekiniz.

http://www.arkitera.com/forum/downlo...?do=file&id=69

İlk çalıştırmada dcl dosyasını oluşturacak. Lispi çalıştırdığınızda "All Object" seçim metodu ile çiziminizdeki z değeri alması muhtemel objeleri gözden geçirip hepsini sıfır yapacakdır.
    Geçmiş olsun...
    "Göremiyorsan kendini aynada, kabahat aynada değil, kirli olmasında." Anlaşılmadı mı? O zaman şöyle yazayım. "Aynayı kirleten sende!"

serbb

Tesekkurler!

Alıntı Orijinal metin OdeN tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Karşılaştığınız problemi halletmek için aşağıdaki linkden zapping.fas dosyasını çekiniz.

http://www.arkitera.com/forum/downlo...?do=file&id=69

İlk çalıştırmada dcl dosyasını oluşturacak. Lispi çalıştırdığınızda "All Object" seçim metodu ile çiziminizdeki z değeri alması muhtemel objeleri gözden geçirip hepsini sıfır yapacakdır.
    Geçmiş olsun...
    hay allah razi olsun!!!! harika tek kelimeyle!!!! ama sorunu kesin cozdu de diyemem cunku bu akillilar tum block lari, attribut lari da tum yazilar cizgiler farkli kotlara yerlestirmisler anlayacaginiz cok yetenekliler tek cozum block ve attribut lari patlatip duzenlemek... patlatinca z ler otomatik duzeliyor! tabii attribut larda tum yazilar degisiyor!
    en temizi su autocad illetinden kurtulmak! revit i kurcaladim ama kimsenin deneme icin firsat verecegini sanmam eee is dunyasi...
    tesekkurler, kolay gelsin...

Bu lispi yazdığım sırada (dört sene önce) attribute objelerinin z değerlerine bir türlü ulaşamadığımdan onları sıfırlıyamadım. Zapping sadece attribute'ları sıfırlıyamıyor fakat block içerisinde attribute haricinde ne varsa onlarıda sıfırlıyabilecek şekilde yazmışdım lispi. Şu an Autocad'in son sürümünde belki attribute z değerlerine ulaşabilirsem Zapping için bir güncelleme çıkarabilirim, umarım...
    "Göremiyorsan kendini aynada, kabahat aynada değil, kirli olmasında." Anlaşılmadı mı? O zaman şöyle yazayım. "Aynayı kirleten sende!"

serbb
    Alıntı Orijinal metin OdeN tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Bu lispi yazdığım sırada (dört sene önce) attribute objelerinin z değerlerine bir türlü ulaşamadığımdan onları sıfırlıyamadım. Zapping sadece attribute'ları sıfırlıyamıyor fakat block içerisinde attribute haricinde ne varsa onlarıda sıfırlıyabilecek şekilde yazmışdım lispi. Şu an Autocad'in son sürümünde belki attribute z değerlerine ulaşabilirsem Zapping için bir güncelleme çıkarabilirim, umarım...
    yani muhtesem olurdu desem az olur cunku nasil yaptiklarini bilemiyorum ama butun attribut larda z ler farkli! ve dosyalar sayisiz bu attributlarla dolu! yani onlar sifirlanamazsa ayni problem devam edecektir! ama yazdigin lisp cook faydali!!! en azindan isin %50 sini halletti...
    tesekkurler! kolay gelsin ...

Attribute objelerine z değerleri verip ne yapılabilir diye biraz inceledim. Müjde, attribute'ları sıfırladım Nasıl olduğunu kısaca anlatayım. Çiziminizde ki bütün attribut'ları seçip block yapın. Attribute'lar block içinde olunca zapping onları da incelemeye alabiliyor o zaman. Bende ki çizimde hepsi aşağı düştü Filter komutu ile çiziminizdeki bütün attributları seçebilirsiniz. Filter ekranından "Add to list" blümüne "Block" eklerseniz tek tek seçmeye gerek kalmadan previous seçim setine bütün attribute'lar eklenir. Komutu çalıştırdıkdan sonra da oluşturduğunuz block objesini patlatırsınız.

Bir üstteki mesajımda block içerisindeki attribute'larını değiştiremediğinden bahsetmişdim. Lispi uzun zamandır kullanmadığımdan yanlış hatırlıyormuşum. Düzeltebiliyormuş. Attribute tek başına olursa maalesef z değerlerini sıfır yapamıyor...
    En son OdeN tarafından düzenlendi : 17-08-2006 15:56

serbb
    aslinda bendeki attribut lar da block halinde ama gercektende senin dedigin gibi; hepsini toptan takrar block yapip bir daha zapping yapinca gercektende attribut lar sifirlaniyor!!! arkadas simdiden hayir dularini edior sana
    konu cok uzadi belki ama inanilmaz faideli oldu,, tekrar dan cok tesekkurler... kolay gelsin

AutoCAD 2007 de shift tuşu daha bi kullanışlı olmuş, ArchiCAD de kullandığımdan alışkanlık kazandım sanırım düz çizgi çizmeye çalışırken shift tuşuna bastım bir de ne göreyim ortho açık olmadığı halde birbirine dik çizgiler çizilebiliyor. Üç tuşlu farelerda ise orta tuş ile shift basılı iken çizim ekranının bakış açısı değişiyor. Yeni fark ettim belkide 2006 versiyonunda da vardır. Paylaşmak istedim... Keşke Archicad de AutoCAD'in oops özelliğini kendi içinde kullansa ne güzel olurdu!

meem_R
    cal komutu var.. hesap makinesi
    En son meem_R tarafından düzenlendi : 14-11-2006 00:40

arathornhuch
    mause un orta tuşuna çift tıklandığında zoom extends yapıyor (biraz önce yanlışlıkla buldum heyecanlandım hemen buraya yazayım dedim tamamını okumadığım için daha önce yazılmışmı bilmiyorum (autoCAD 2006 diğerlerinde var mı bilmiyorum)

YASİN YERLİ

Thumbs up aktif layer dışında diğer layerları freeze etmek

"""layon ve laythw benim için çok değerli oldu,teşekkürler
    acaba aktif layer dışında diğer layerları freeze yapan kısayol varmıdır?""""

LAYISO

express komutudur.
    kısayol olarak 3 tuşunu atadım.

3 enter
    layer ı tıklıyosunuz.
    enter deyince diğer layerlar kapanır.

geri getirmek içinse LAYON konutunu kullanıyosunuz.
    ben de 4 tuşudur.

sadece 4 ve enter.

özkangülağaç

snapbase

Biraz geç oldu ama bende birşeyler yazmak istedim.
    Bilmeyenler için; snapbase diye bir komut. Örnek olarak bir banyo yer taraması yapacaksınız ve bunu hatch ile "net" paterninde yapmak istiyoruz. Ama ilk seramiğin kapının yanından başlamasını istiyorsunuz mesela. Bunun için hatch komutuna girmeden, komut satırına "snapbase" yazıp paternin başlamasını istediğimiz noktaya tıklıyoruz. Paternin başlangıç noktası artık belirlediğiniz nokta. Daha sonra istediğiniz paternde tarama yapabilirsiniz.

Birde hatch arayüzünde, type segmentinden "user defined" ı işaretlerseniz istediğiniz açı ve aralıkta karolaj yapabilirsini. double tikli olmalı.

paylaşim için teşekkürler.

Bu püfü hiç unutmayacağım özkan. Çünkü senden şimdi öğrendim. Saol
    ......................................................

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •