10 sayfanın 1. sayfası 12345678910 SonuncuSonuncu
140 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Pratik komutlar

dcilek

Pratik komutlar

Arkadaşlar, bu başlık altında sizlerin kullandığı, çok fazla bilinmeyen, işimizi oldukça kolaylaştıran komutları paylaşalım istiyorum. Açılışı ben yapayım tabi ki
    1- Properties: benim için vazgeçilmez, sürekli açık sayılır. Ctrl+1 ile açıp kapatabiliriz.
    2- Quick Select: Bu da vazgeçilmezlerimden; objeleri, blokları, yazıları vs. renk, isim, layer gibi özelliklerini kullanarak hızlı bi şekilde seçip istersek toplu değişiklikler yapabileceğimiz bi komut.
    3- Trim f (fence) dersek toplu budama yapabiliriz. Break f dersek seçtiğimiz iki nokta arasını kırarız, kopartırız.
    4- Wipeout: Belirlediğimiz alan içindeki bölümü çizimimizden tamamen kopartır. Ben özellikle antet ayarları yaparken çerçevem dışına taşan kısımları bu komutla hızlı bir şekilde temizliyorum.

Melody
    Belki bu linkte yazanlar da işinize yarar...
    http://forum.arkitera.com/showthread.php?t=5896

dcilek

diil

Verdiğiniz linke daha önce bakmıştım. Pek fazla bişi yok, bol bol laf var. Arkadaşlar bana dayanışma pek yokmuş gibi geldi inşallah yanılıyorumdur, yüzüm kapkara olur...

TLT

trim

extrim komutununda işe yarar ama pek bilinmeyen komutlardan olduğunu düşünüyorum.

File menüsünden Etransmit komutu: Dosyanızı ve içindeki herşeyi (imajlar, xrefler, fontlar, ctb) bir zip dosyası ya da bir klasörde toplar.

Wipeout: Bloklarla birlikte kullanıldığında çok işe yarar. Örneğin lavabo bloğunuzu altında wipeout oluşturarak redefine edin. Islak zemine yaptığınız hatch wipeout altında kaldığında görünmeyecektir. Böylelikle tefriş değişiklikleri sonrasında yeniden hatch yapma derdi kalmaz.

Filter: Quick select benzeri ama bir çok özelliği tek seferde seçebileceğiniz bir komut.

Clipit: (Express tools içinde extended clip olarak geçiyor) Çizdiğiniz polyline'a göre imajı clip etmenize yarar.

Divide/B & Measure/B: point yerine block yerleştirebilirsiniz.

Express/Text/Automatic text numbering: Merdiven basamaklarını numaralandırmak için süper.

Ve bir öneri: Customize toolbars/Keyboard'dan find komutu kısayolunu Ctrl+F yapın, çok kullanışlı.

Şimdilik bu kadar..

dcilek
    Express/Text/Automatic text numbering: Merdiven basamaklarını numaralandırmak için süper.
    Yaa bu komutu beceremedim ben. Yani komuta giriyorum nesneleri seç diyo, seçiyorum yine nesne seç diyo, bişey mi atlıyorum acaba. Yardımcı olursan sevinirim. Ayrıca merdiven basamağı olmak zorunda mı mesela bir liste oluşturduk diyelim onun içinde numaralandırma yapabilirmiyim?

Automatic text numbering

text'leri seçtikten sonra neye göre sıralandıracağını sorar. select order seçerseniz seçim sırasına göre, x seçerseniz x eksenine göre, y seçerseniz de y eksenine göre sıralar.
    --örneğin text'ler yanyana duruyorsa x seçersiniz ve numaralandırmayı soldan sağa doğru yapar. altalta duruyorlarsa y seçersiniz ve numaralandırma aşağıdan yukarıya yapılır.

daha sonra başlangıç numarasını ve kaçar kaçar artacağını aralarına virgül koyarak girersiniz.
    --örneğin 1,2 girerseniz 1'den başlar ve ikişer ikişer artırarak numaralandırır. ya da 5,-1 girerseniz 5'ten başlayarak birer eksilterek numaralandırır.

sonra da overwrite (üzerine yaz)/prefix (önek)/suffix (son ek)/find&replace (bul&değiştir) seçenekleri çıkar.
    --örneğin numaralandırmak istediğiniz text'lerin başında x yazsın istiyorsunuz. x harfini kopyalayıp komuta başlarsınız, ve prefix girersiniz. x harfini önek olarak saklar. overwrite derseniz de sadece rakamları yazar.

ve tabi ki sadece merdiven basamakları için değil heryerde kullanabilirsiniz

express/layers

layiso: seçili objenin katmanı dışındaki tüm katmanları görünmez yapar.
    layon: tüm katmanları görünür hale getirir.
    layoff: seçtiğiniz objenin katmanını görünmez yapar.
    laythw: tüm katmanları "unfreeze" eder.
    layfrz: seçtiğiniz objenin katmanını "freeze" eder.
    layulk: seçtiğiniz objenin katmanını "unlock" eder.
    laylck: seçtiğiniz objenin katmanını kilitler.
    laycur: seçili objelerin katmanını aktif katmana değiştirir.
    laymch: match properties komutunun sadece katman eşleştirmeye yarayanıdır.

bu komutlardan layon ve laythw dışındakiler için zaten bir toolbar mevcut. layon ve laythw için de birer düğme oluşturup bu toolbara eklerseniz çalışma hızınızın arttığını göreceksiniz.

plan komutu:
    açılı çizimlerde selection yapmak bazen insanı çileden çıkartabilir çünkü selection penceresi illa ki x-y koordinatlarına dik olarak çıkar. bunu engellemenin bir yolunu bilmiyorum ancak plan düzleminizi değiştirebilirsiniz.
    ucs object'ten açılı olan çizgiyi seçin. (ucs ob )
    daha sonra plan yazıp iki kez enter'a basın. plan düzleminiz artık açılı bölümü düz olarak görecektir. strecth vb. komutları bu şekilde daha rahat kullanabilirsiniz.

express/modify/multiple object stretch: (adı üstünde çoklu stretch) birkaç kez seçim yapıp hepsini tek seferde stretch etmenize yarar.

TLT
    layon ve laythw benim için çok değerli oldu,teşekkürler
    acaba aktif leyer dışında diğer layerları freeze yapan kısayol varmıdır?

Alıntı Orijinal metin TLT tarafından gönderilmiş
    acaba aktif leyer dışında diğer layerları freeze yapan kısayol varmıdır?
    böyle bir komut bilmiyorum. bir lisp yazılabilir belki ama benim o kadar bilgim yok. layfrz dediğinizde ekranın her tarafına deli dana gibi tıklarsanız current olan dışında tüm katmanları freeze edecektir çünkü current layer freeze edilemiyor. ya da layer penceresini seçip select all but current deyip freeze'e basmak da bir çözüm olabilir.

dcilek

Bomblengths

Arkadaşlar Bomblengths diye bir lisp var (autocad+bomlenghts.lsp) diye google'dan aratıp yükleyin. Benim çok işime yaradı çizgilerin toplam uzunluğunu veriyor. Metraj, keşif işleri olanların işine yarar diye düşündüm. İsterseniz kısayolda oluşturabiliyorsunuz.
    Herkese iiii çalışmalar.....

3.boyut
    solprof> ekranda görünen katının resmini çeker hangi ucs de olsun farketmez ve 3 boyutlu nesneyi 2 boyutlu yapar..Ancak önemli ayrıntı layoutta view açıp orda komutu uygulamak gerekir.

shell> katı cismin içini boşaltır (bir ceviz kabuğu gibi)

şimdilik başka bişey gelmeiyo aklıma..gelince eklicem

caniii

Talking dimdisassociate

verdiğiniz ölçüler çizim açılıp kapandıktan sonra dağılıyor ise ve ya aynı hat üzerindeki ölçülerde kayma oluyorsa komut satırına ''dimdisassociate'' yazın daha sonra ölçüleri seçip enter' a basın kolay gelsin...

arkadaşlar kullandığım komutların birçoğunu vermiş ellerine sağlık

dcilek

bcount

Bcount ile projemizdeki block olan nesneleri toplu olarak saydırıyoruz. İstersek kendi belirlediğimiz alanda istersek layerleri kapatarak block ları saydırabiliyoruz. Keşif, metraj işleri olanlar için süperrrrr. Bu arada command satırında toplu göremiyoruz, komuttan sonra F2 ye basmak lazım.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •