10 sonuçtan 1 ila 10 arası gösteriliyor.

Konu: Archicad'de renkli kesit alma

mimarzahit

Archicad'de renkli kesit alma

merhaba arkadaslar ben Archicad'i amatörce kullanıyorum fakat kesitlerde renkli kesit almak istiyorum. Bir buton var da tıklamayı mı unutuyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 12-06-2009 19:48

Konuyu ayrıdım yeni konu açtım.
    Archicad'i amatörce kullanınız ama forumu profesyonelce kullanınız lütfen.

muzaffer

kesit alma

kesitlerin renkli olması hususunu bilmiyorum ancak söyle bir yol var 3d kesit alma ile bunu yapabilirsin Görselleştirme den 3d kesit düzlemleri ögesini seç sonra bu pencerelerden kesitini çiz sonra görselleştirme menusunden 3d kesit al ögesini seçtiğinde o seçtiğin düzlemin içinde kalan kısımlar 3d olarak görürsün sonrada burdan kesitine tam karsıdan bakman gerekiyor böylece elindeki dokularla kesit alabilirsin benim bilgim bu kadar başka bir yol var ise ve bizimle paylasabilirseniz sevinirim
    sevgiler saygılar ve her daim başarılar
    En son lumina tarafından düzenlendi : 30-04-2007 02:04

mimarzahit

pardon

Sayın ayasofya yeni konu açmaya çalıştım fakat yetkiniz yok diyordu, bir anlam veremedim mecburi bu şekilde oldu kusuruma bakmayın.
    Muzaffer kardeş yanıtın için teşekkürler.
    En son lumina tarafından düzenlendi : 12-06-2009 19:49

mimarzahit

pardon

Muzaffer kardeş herhalde kullandığın Archicad sürümü Türkçe
    eğer İngilizcesinin yolunu bileniniz varsa yazarsanız sevinirim
    En son lumina tarafından düzenlendi : 12-06-2009 19:49

mimarzahit

pardon

Sayın ayasofya hala yeni konu açamıyorum. Yanlış bir şey mi yaptım?
    En son lumina tarafından düzenlendi : 12-06-2009 19:50

mistik
    Alıntı Orijinal metin mimarzahit tarafından gönderilmiş
    muzaffer kardes herhalde kullandıgın archicad surumu turkçe
    eğer ingilizcesinin yolunu bileniniz varsa yazarsanız sevinirim
    Merhaba, öncelikle 3d pencerenizi aktif hale getirerek projenizi 3 boyutlu olarak görün daha sonra image/3d cutting planes komutunu çalıştırın, karşınıza çıkacak pencerede binanızın ön, yan ve üst görünüşünü göreceksiniz. Binanızı nasıl ve hangi düzlemde kesmek istiyorsanız (birden fazla düzlemde de olabiliyor) ilgili düzlemin üzerinde kesit çizgisinin geçmesini istediğiniz hattı çizin ve görünmesini istemediğiniz tarafa klikleyin. Ayrıca eğer arzu ederseniz kesilen elemanların malzemesini custom seçeneği ile değiştirebilirsiniz. Daha sonra image/3D cutaway komutunu çalıştırarak binanızın kesilmiş halini 3D pencerenizde görebilirsiniz. Umarım yardımı olur kolay gelsin...

Alıntı Orijinal metin mimarzahit tarafından gönderilmiş
    merhaba arkadaslar ben archicad i amatörce kullanıyorum fakat kesitlerde renkli kesit almak istiyorum yada bir button varda tıklamayımı unutuyorum yardımcı olursanız sevinirim.
    renkli kesitten kastınız 3d penceresindeki gibi shaded görüntü almak ise en basit yöntem toolbox ta alan seçimi (marque tool) aracını kullanıp 3d projection da side view ile bakmak olabilir.
    ya da kesit penceresinde kesit özelliklerini açıp bakarsanız (kesit aracını iki kere tıklayın) model effects diye bir bölüm var. vectorial 3d hatching i aktif kılarsanız malzemelerinize doku atadıysanız bunları görebilirsiniz. vectorial sun shadows u aktif hale getirirseniz kesitleriniz gölgelenebilir ve derinlik duygusu yaratabilirsiniz.
    vectorial 3d hatching için attributes tan material ı seçip malzeme tanımı yapabiliyorsunuz. render görüntüsü için doku atadığınız gibi 3d penceresi için de uygun bir taramayı seçerek veya kendiniz üreterek görselleştirmenizi "renklendirmiş" olabilirsiniz.

Diedi
    Merhaba,
    Artık renkli kesitler için 3D kesit almamıza gerek kalmadı. Archicad 10 da renkli kesit alabilme özelliği eklenmiş. Gayet güzel sonuçlar veriyor.
    Kolay gelsin herkese

Bazen sistemdeki problemler yüzünden yeni konu açılmadığı şikayetleri alıyorum. Size özel değil. ayrıca bunu sistem yetkililerine bildireceğim.

Kolay gelsin.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

2 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 2 ziyaretçi)