12 sonuçtan 1 ila 12 arası gösteriliyor.

Konu: Arkitera'nın anlamı?

MuRDeRrGirL

Arkitera'nın anlamı?

ARKİTERAnın anlamı ne acaba? merak ettim de bilen varsa ve söylerse sevinirim???

asteria

Merhaba,

Mimarlık adına düşünen, yazan, çizen ve inşa edenleri bir araya getirmek için kurulmuş bir haber portalına bu adın verilme nedeni benim tahminime göre şöyle olabilir..

Arkitera'yı aslında iki sözcük oluşturuyor; Arki +Tera
    Her ikisinin de Latin ve Grek kökenleri var; Arki=Archi ve Tera= Terra veya Terrain
    -------------------------------------------
    www.dictionary.com 'dan alıntı :

archi- or arch-(prefix ) ..yani ön ek olarak kullanılır
    manaları:
    1..Chief; highest; most important: archiepiscopal./ yani en yüksek; en önemli: 'başpiskopos' örneğinde olduğu gibi..
    2..Earlier; primitive: archenteron. / daha erken dönem; ilkel

Kökleri:
    [French archi-, and Italian arci- both from Latin archi-, from Greek arkhi-, arkh-, from arkhein, to begin, rule.]
    -----------------------------------------------------

ve Tera veya Terrain için sözlük manaları:

ter·ra n. pl. ter·rae (tr)

A rough upland or mountainous region of the moon with a relatively high albedo.
    An area of land; ground: climbed a tree to view the surrounding terrain.
    A particular geographic area; a region: a guide who knows this terrain well.
    The surface features of an area of land; topography: boots designed for rugged terrain.
    (also trn) Variant of terrane.
    ..
    yani yüksek toprak parçası; belli bir yüzey veya alan
    [Latin, earth, land. See terrace.]

-----------------------------------------------------
    Buna göre bir yaklaşımla ve mimari ağırlıklı/odaklı bir site olduğundan yola çıkarak yani 'archi_tecture' ile ses benzerliğini de kullanarak, mimariyi üretenler ve düşünenler için oluşturulmuş 'yüksek alan, buluşma bölgesi, mimari zemin' gibi yaklaşımlı ama dolaylı bir anlamı olabiliyor...

Kişisel olarak benim için her zaman tartışmaların yapıldığı "mimari zemin/platform" anlamına gelmektedir...

İyi çalışmalar

Türkçe
    Arkitera=Türkiye'nin Mimarlık Yayını

Mermaid
    İsmi düşünürken hiç bu kadar derin arayışlar içine girdiklerini sanmıyorum.

Nereden sanmıyorsunuz asıl ben bunu merak ediyorum.

Böyle bir kuruluş neden ismini koyarken derin arayışlara girmesin ki???

Mermaid
    Sanıyorum derken ismin bu şekilde ortaya çıktığını önceden bir yerden duymuştum. Anlamı olmayan "architect"ten türetme bir kelime.

asteria

Merhaba,

Internet üzerindeki diğer, yani mimari konuları dünya ölçeğinde inceleyen haber portalları da benzeri nitelikleri arayarak isimlendirmeler yapmış görünüyor...

Google' da 'archi' yazıldığında karşımıza gelen adres listeleri ya 'archi' ön ekli mimari haber sitelerine veya mimarlık firmalarına açılıyor...

Bu sorunun yanıtı ilk kurucularda saklı görünüyor ve belki uygun açıklamasını da yaparlar... Ancak mimari literatürde 'archi' ve 'terra' kelimelerinin geçme sıklığı ve önemini düşündüğümde 'arkitera' ismi bana ilk günden itibaren çok mantıklı ve kolay akılda kalır izlenimi vermiştir...

İyi çalışmalar

----kelimelerin geniş kapsamlı anlamları için linkler :-------------

arch(i) : http://thesaurus.reference.com/search?r=2&q=arch
    terra : http://thesaurus.reference.com/search?q=terra

Arkitera Üyesi
    Asteria cevabini cok guzel vermiş, bizim bir şey eklememize gerek kalmamış. Sadece onaylayabiliriz.

asteria

Çok teşekkür ederim Ömer Kanıpak, çok naziksiniz....

Mutlu ve verimli çalışmalar 'arkitera' ya...

Arkitera Üyesi
    Aslında esas merak ettiğimiz, bizi takip edenlerin gözünde, Arkitera'nın kelime anlamından öte, başka ne anlamlar ifade ettiği. Takdir ve eleştirilerle Arkitera'ya daha yeni anlamlar ve işlevler de yükleyebiliriz diye düşünüyoruz.

Melody
    Alıntı Orijinal metin Ömer Kanıpak tarafından gönderilmiş
    Aslında esas merak ettiğimiz, bizi takip edenlerin gözünde, Arkitera'nın kelime anlamından öte, başka ne anlamlar ifade ettiği. Takdir ve eleştirilerle Arkitera'ya daha yeni anlamlar ve işlevler de yükleyebiliriz diye düşünüyoruz.
    Arkitera'nın ifade ettiği anlam.... mimarlığın ve mimarların bir vazgeçilmezi oldunuz, teşekkürler

Alıntı Orijinal metin Ömer Kanıpak tarafından gönderilmiş
    Kesinlikle doğru.

Mesleğimle alakalı son gelişmeleri buradan takip etmek çok hoş ve benim için keyif verici. Özellikle " Arkitera Forum " u her gün ziyaret etmek bende bir alışkanlık oldu.

Bunun yanında bu platformun kalitesi harcanan emeklerin boşa gitmediğinin göstergesidir. İşte bu yüzden tekrardan tebrik ederim " Arkitera " çalışanlarını ...

Daha uzun yıllar sizleri takip edebilmek dileğiyle ...
    Sen seni üzme !

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •